Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

De ce sunt salariile mici?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu e surplus de bani ca banii nu tine de foame, e mai putina munca fara cap. Romanul munceste de 15+ ori ca sa obtina mai putin de 2+ ori decit neamtul (cel putin in agricultura), plimba hirtii (nu mai zic de pensii si alte alea) in nestire, se invirte ca o gaina fara cap toata luna platind pe la diferite casierii intretinerea, curentul, rata, cablul, mobilul si cite si mai cite (plus bineinteles pe aia care stau acolo si il asteapta sa ii ia banii) si dupa aia se plinge ca a muncit de-i obosit mort si nu poate sa-si cumpere mare lucru din ce a muncit.

Edited by f300, 10 November 2017 - 09:59.


#74
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Mie logica imi spune ca nu datul cu pumnul in masa face ca salarul sa fie la nivelul celor din vest. Are legatura cu productivitatea. Din pacate n-am gasit o explicatie care sa ma lumineze si de asemenea sa-i convinga pe altii ca daca patronul iti mareste salarul nu e musai ca o sa o duci mai bine (fac referire la inflatie).

#75
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Salariile mici sunt o frana pentru tehnologizare. De ce sa cumperi tehnologii mai productive daca ai muncitori ieftini?

Toata lumea stie ca modul de productie folosit peste tot indiferent de produs e acela perfectionat de Ford, divizarea productiei pe operatii. Daca la o anumita operatie lucreaza trei muncitori cu salariu de 300 de euro pe luna atunci in fiecare luna se cheltuiesc 900 de euro. Pentru cresterea productivitatii trebuie cumparat un utilaj de 25000 de euro care produce cat 5 muncitori si nu are nevoie decat un muncitor. Prin reducerea costului cu salariu cu 600 de euro in fiecare luna utilajul de 25000 de euro se amortizeaza in 42 de luni.
Daca salariu e de 1500 de euro atunci utilajul se amortizeaza in 9 luni. Dupa cum se vede e mai bine sa angajezi muncitori sa dea cu pila si ciocanul.

La o fabrica de obiecte sanitare din ceramica se debavureaza cu cutitul, cutit turcesc de 2 lei, probabil adus de acasa de muncitor. Nu ma intrebati de ce nu cumpara scule speciale de debavurat. Salariile sunt mici bineinteles si au nevoie de muncitori.

#76
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,356
  • Înscris: 07.08.2015

View Postomuspan, on 10 noiembrie 2017 - 11:04, said:

Toata lumea stie ca modul de productie folosit peste tot indiferent de produs e acela perfectionat de Ford, divizarea productiei pe operatii. Daca la o anumita operatie lucreaza trei muncitori cu salariu de 300 de euro pe luna atunci in fiecare luna se cheltuiesc 900 de euro. Pentru cresterea productivitatii trebuie cumparat un utilaj de 25000 de euro care produce cat 5 muncitori si nu are nevoie decat un muncitor. Prin reducerea costului cu salariu cu 600 de euro in fiecare luna utilajul de 25000 de euro se amortizeaza in 42 de luni.
Daca salariu e de 1500 de euro atunci utilajul se amortizeaza in 9 luni. Dupa cum se vede e mai bine sa angajezi muncitori sa dea cu pila si ciocanul.
Teoretic ai dreptate. Dar teoria asta este abstracta si nu are de a face cu viata reala.
Eu vad situatia in felul urmator: in primul caz ai 1 muncitor (= salariat = consumator!!!), un  utilaj si 4 someri(!!!). In cazul doi ai 5 muncitori (= salariati = consumatori). Cine iti aduce profitul mai mare, 1 sau 5 consumatori? Care sistem crezi ca functioneaza mai bine? Ultimele 2 intrebari sunt retorice...

Stiu, in teorie, multe joburi vor fi in viitor inlocuite de masini/computere/utilaje ptr ca sunt mai eficiente decat omul. Dar cine si mai ales cu ce o sa cumpere produsele alea?

#77
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Ai dreptate, dar e nevoie de muncitori in Romania si nu sunt. Exemplul cu utilajul e real si e dintr-un domeniu in care exista nevoia de muncitori.

#78
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,254
  • Înscris: 21.06.2011
O latură a problemei eu cred că e asta:
http://www.spitalulj...atii/uz-intern/
Aveți aici salariile nete. Mi se pare absolut greșit și aberant că statul, pentru voturi, face ruptura asta între privat și bugetar. Uitați-va ce salarii au infirmierele și îngrijitoarele. Brancardierul de la morgă are 5200 lei NET. Asistentele au peste 4000 lei; la morgă au chiar peste 10000!Asta într-o economie cu salariu minim de 1000 lei și mediu de vreo 2000.
Atâta timp cât statul provoacă falia asta imensă între bugetari și privați, discuțiile despre productivitate par puerile. Știm toți că privații susțin salariile bugetarilor.

#79
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Bineinteles intotdeauna functioneaza mai bine sistemul in care muncesti mai putin pentru acelasi rezultat. Cind ai productivitate prea mare n-ai probleme, daca ti se pare ca prea putini ajung sa fie angajati si restul mor de foame poti foarte bine sa redistribui prin ajutoare sociale, poti sa reduci saptamina de lucru, etc.

Au existat vremuri cind productivitatea era asa de mica incit nu aveai suficient surplus ca sa suporte o clasa conducatoare, birocrati, nimic. Toata lumea trebuia sa munceasca tot timpul numai ca sa nu moara de foame (si nu spun ca fara weekend, concediu, pensie, cu munca pentru copii si asa mai departe, astea au existat pina mai alaltaieri). In Romania inca mai trebuie sa muncesti in medie zeci de procente din timp numai ca sa nu mori de foame si tot trebuie sa importam mincare (si numai cafea si portocale dar si o groaza de produse de baza banale). Normal ca nu ai cum sa ai, ca sa ai trebuie sa produci. N-o sa ai mai mult daca faci tot atita dar folosesti 5 oameni in loc de unul!

Edited by f300, 10 November 2017 - 12:26.


#80
Damascus77

Damascus77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,911
  • Înscris: 11.07.2015

View PostBursul, on 09 noiembrie 2017 - 10:04, said:

Nu am gasit o explicatie pana acum. O explicatie ca tot "prostul" sa inteleaga de ce la noi sunt salariile mici

Pentru că avem o economie slabă, bazata pe consum și pe producerea, comercializarea unor produse aflate în stadiu incipient de prelucrare (cu valoare adăugată redusă)

E un cerc vicios, n-ai piața care sa îți cumpere produsele, n-ai încasări, nu poți să te dezvolți tehnologic, nu poți să dai salarii mari.

Nu dai salarii mari, nu sunt bani în piață , nu poți să faci mare lucru.

Asta lasand la o parte carentele privitoare la infrastructura, tinerețea economiei de piață din Romania, capitalul redus, lipsa de know-how how, lipsa de adecvare a formatorilor educaționali, lipsa de stabilitate politică și fiscala, lipsa unei strategii de dezvoltare coerenta pe termen lung la nivel național, lipsa de viziune a investitorilor locali care caută un profit imediat nu un business solid și de durată, samd samd samd

#81
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

View PostBursul, on 09 noiembrie 2017 - 10:04, said:

Nu am gasit o explicatie pana acum. O explicatie ca tot "prostul" sa inteleaga de ce la noi sunt salariile mici.



Fara sa mai citesc si celelalte pagini sa-ti raspund ca un "prost" la alt "prost".Economia unei tari (ca atare bunastarea) se bazeaza pe industrie.Daca reusesti sa concepi ceva folositor omenirii il poti vinde cu bani frumosi.Daca-l vinzi cu bani frumosi poti sa platesti omul care l-a facut tot cu bani frumosi.Si acum reversul,Romania a distrus industria romanii "fabrica" shaorme si spalatorii de masini.Ca atare daca vrei sa ai 1500€ salar pe luna ar trebui sa vinzi tu singur vreo 15.000 de bucati pe luna ceea ce e imposibil.Ca atare vei primi 200€ pe luna ca atat e rentabil patronului de shaorme.Daca stii sa sudezi cu argon poate primesti 800-1000€ pe luna.Daca esti programator bun incepi de la 1300 spre 1800€ pe luna.Deci cu cat fabrici sau creezi servicii de valoare cu atat vei avea remunerarea mai mare.Capisci?

#82
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003
Dar uite ca unii cred ca patronii sunt de vina:  https://forum.softpe...e-salarii-mici/

#83
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca o mica paranteza un factor ce nu e luat in seama e faptul ca avem o balanta comerciala total dezechilibrata, numai anul trecut cu o diferenta de vreo 10 miliade si se estimeaza anul asta de vreo 14 miliarde. Normal, cursul a fost sustinut de Isarila cu ce a mai vindut din casa si cu imprumuturi dar asta inseamna practic o subventionare a fiecarui import. Lumea crede ca iese oricum in paguba daca euro creste si desi le cresc salariile cresc si preturile. Daca se intimpla impredictibil si astfel incit sa ajute doar pe aia care au aprobare pentru schimbat valuta la un curs oficial ne-real da dar aia e alta discutie. In cazul nostru vorbim de faptul ca la fiecare import mai vine statul si baga din taxe sau datorii ceva peste, astfel incit cind cineva cumpara carne de porc din Germania nu plateste numai el dar mai adauga ceva si statul din pusculita sau pe datorie. Atunci cind cumperi intern asta nu se intimpla, nu sint niste bani care zboara in plus. Dupa aia te miri ca aia din Romania sint platiti mai prost ca aia din Germania.

#84
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View PostBursul, on 09 noiembrie 2017 - 12:56, said:

In sfarsit o luam in directia buna.  Sa inteleg sa suntem condamnati sa avem salarii mici. Ori salarii mici, ori someri. Sau?
Ma uit pe siteurile de joburi si zau daca as gasi job pentru nisa pe care lucrez acum. In Romania, pentru clienti din Romania. Toate companiile ofera joburi mediocre, chiar in programare - adica ori joburi de juniori si mid level (care la noi sunt numiti seniori - dupa 5 ani de exp. te poti numi cu greu senior). Nu exista diversitatea de joburi din afara tarii. Si numai in verticale relativ banale (sales, marketing, HR etc.) care mie nu imi spun nimic, n-au nimic challenging.

Un exemplu de ce iese la o interogare banala, sa zicem ".Net" - ar fi trebuit sa iasa multe joburi...
https://www.ejobs.ro...-de-munca/.net/ Nu zic de ceva mai pretentios sau specializat etc.

#85
A10Warthog

A10Warthog

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 902
  • Înscris: 12.11.2017

View Postaaaa4567, on 12 noiembrie 2017 - 22:26, said:

Ma uit pe siteurile de joburi si zau daca as gasi job pentru nisa pe care lucrez acum. In Romania, pentru clienti din Romania. Toate companiile ofera joburi mediocre, chiar in programare - adica ori joburi de juniori si mid level (care la noi sunt numiti seniori - dupa 5 ani de exp. te poti numi cu greu senior). Nu exista diversitatea de joburi din afara tarii. Si numai in verticale relativ banale (sales, marketing, HR etc.) care mie nu imi spun nimic, n-au nimic challenging.

Un exemplu de ce iese la o interogare banala, sa zicem ".Net" - ar fi trebuit sa iasa multe joburi...
https://www.ejobs.ro...-de-munca/.net/ Nu zic de ceva mai pretentios sau specializat etc.

15 ani de experiență mi-au arătat că pozițiile bune nu se anunță pe site-uri de recrutare și am avut ocazia să văd și de ce. Ca angajator cu departament de HR, nu vreau să-i plătesc p-ăia să sorteze aplicații total irelevante (95% fiind fix la oha), să ardă zile întregi cu interviuri și telefoane.

Când vreau să angajez om pentru BI, core sau orice altceva high level, mă duc și-i întreb pe parteneri, întreb conexiunile făcute în ani de muncă, în cel mai rău caz firme de HR care percep bani de la profesionist pentru career tracking. Acolo găsesc imediat tot ce-mi trebuie, la un nivel de relevanță care nu-mi seacă timpul.

Pentru slujbe cu junior la prefix mă duc la Universități, explic ce caut și întreb profesorii cine-i competent. Altă metodă e să ții un workshop și să recrutezi de acolo.

Nivelul de pregătire în România e jalnic, lenea și rezistența la învățat generează o competiție imensă pe slujbe plătite puțin. Ăsta-i eJobs, nimeni nu o să supraoferteze doar de dragul de a face un bine. Indiferent de ce crede populația care a votat regimul actual, profitul în mediul privat nu se face din pix.

#86
florian966

florian966

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 28.07.2016

View PostBursul, on 09 noiembrie 2017 - 12:56, said:

In sfarsit o luam in directia buna.  Sa inteleg sa suntem condamnati sa avem salarii mici. Ori salarii mici, ori someri. Sau?
Daca ar fi asa, am fi printre fruntasi in topul tarilor care atrag investitii straine directe.Ar fi coada la vama de investitori.
Din pacate pe primul loc este SUA 379 mld dolari (305 mld euro),50% din investitiile straine din toata Europa se duc in Marea Britanie, Germania si Franta, iar la noi 1,3% din banii investiti in SUA.

View Postcdsoft, on 09 noiembrie 2017 - 12:52, said:

Daca o firma din Germania produce produsul X ce se vinde pe piata cu Y euro isi permite sa plateasca angajatii cu 2000 euro si o firma din Romania care produce acelasi produs X ce se vinde pe piata cu Y euro plateste angajatii cu doar 400 euro, ghici ciuperca unde se duce diferenta dintre 2000 si 400...
Scuze,comentariul anterior facea referire la afirmatia asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate