Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

De ce sunt salariile mici?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007

View PostBursul, on 09 noiembrie 2017 - 10:43, said:

Casier la supermarket (sa zicem). Daca forteaza statul sa i se dea 800 euro pe luna, care ar fi problema? 800 e salarul minim in Germania. Macar sa fim saraci la nivelul nemtilor.


Pai vezi, modul asta de gandire e o parte din problema.
Vrei libertate, vrei sa nu se amestece statul in viata ta dar totusi sa se amestece daca te coafeaza pe tine. Evident ca e o problema, nu se creeaza bani din nimic, deci daca tu nu produci atat nici angajatorul nu va avea nici din ce sa te plateasca.
Bani creati din nimic = inflatie = devalorizare.
Si treaba cu 'sa dea statul' imi arata ca n-am depasit mentalitatea comunista.

#20
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

View PostAlexEn, on 09 noiembrie 2017 - 10:56, said:


Pai vezi, modul asta de gandire e o parte din problema.
Vrei libertate, vrei sa nu se amestece statul in viata ta dar totusi sa se amestece daca te coafeaza pe tine. Evident ca e o problema, nu se creeaza bani din nimic, deci daca tu nu produci atat nici angajatorul nu va avea nici din ce sa te plateasca.
Bani creati din nimic = inflatie = devalorizare.
Si treaba cu 'sa dea statul' imi arata ca n-am depasit mentalitatea comunista.
Zi asta celor de la FED care creaza banii din nimic.

#21
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,974
  • Înscris: 18.12.2007
Stiu si ei, nu iti face griji.

#22
anarchy78_ro

anarchy78_ro

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,048
  • Înscris: 20.02.2016

View PostBursul, on 09 noiembrie 2017 - 10:43, said:

Casier la supermarket (sa zicem). Daca forteaza statul sa i se dea 800 euro pe luna, care ar fi problema? 800 e salarul minim in Germania. Macar sa fim saraci la nivelul nemtilor.

Salariul minim in Germania este de 1498 Euro.

https://www.expatica...any_995112.html

#23
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,670
  • Înscris: 10.10.2011
de ce toata lumea isi bate capul cu salariul minim? daca "baga" astia salariu minim 10.000 euro pe luna crezi ca Romania ar fi totul ok? salariul reprezinta valoarea muncii pe care o prestezi. cati oameni stiu sa faca ceea ce faci tu? daca sunt 1.000.000 oameni care stiu sa faca ceea ce faci tu normal ca vei castiga mai putin pentru ca oricand poti fi inlocuit. cu cat stii sa faci ceva ce tot mai putina lume stie sa faca cu atat iti cresc veniturile.
exemple practice :
firma constructii. - ai nevoie de oameni sa dea la lopata, ingineri, sefi santier, contabil, secretara, si conducerea firmei. cati oameni poti gasi sa dea la lopata?cati oameni poti gasi sa fie contabili?cati oameni poti gasi sa conduca o firma cum trebuie?
absolut tot de pe planeta asta e reglat din cerere si oferta.
du-te cu un maybach in desert vezi cat obtii pe el la schimb cu o sticla de apa.

#24
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostBursul, on 09 noiembrie 2017 - 10:04, said:

Toti sareau in sus ca o sa creasca preturile si inflatia.

Au crescut deja, pentru ca s-a scumpit benzina de la 1 noiembrie. Pe la mine, tariful taximetristilor era de 1,99/km pana marti. De marti e 2,39/km. In fapt, pentru o cursa de 7 lei (cunosteam traseul, il mai facusem) am platit 9 lei.

Edited by Steetch, 09 November 2017 - 11:37.


#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Romanul are aproape 30% din forta de munca in agricultura si tot nu reuseste sa se hraneasca, fiind importator net (pe datorie!) de produse agroalimentare - inclusiv produse de baza gen carne de porc si in jur de jumatate din lapte e de import!

Altii au in agricultura citeva procente (chiar sub 2%) si reusesc sa mai si exporte net.

Cam cite procente din munca romanului credeti ca trebuie sa se duca numai ca sa nu moara de foame, darmite sa mai faca si aibe si altceva in plus?

#26
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,752
  • Înscris: 22.11.2006
Spune-i asta lui Iliescu care a faramitat tot pamantul arabil in milioane de parcelute care sa ramane nelucrate, sau lucrate manual ca in evul mediu. Si totusi oamenii au fost recunoscatori ca li s-a dat.

News Flash: nu li s-a dat, ci li s-a luat. Viitorul!

#27
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003

View Postzile_san, on 09 noiembrie 2017 - 11:13, said:

de ce toata lumea isi bate capul cu salariul minim? daca "baga" astia salariu minim 10.000 euro pe luna crezi ca Romania ar fi totul ok? salariul reprezinta valoarea muncii pe care o prestezi. cati oameni stiu sa faca ceea ce faci tu?
In Romania lucram mai mult. Afirmatia ta nu e adevarata, la nivel de salariat/muncitor.

Si totusi ce ne opreste sa avem salarii mai mari? Din pacate nimeni nu a venit cu o explicatie "mai serioasa". Hai sa incerc o alta intrebare. De ce isi permit firmele din vest sa plateasca mai bine? Sunt mai darnici patronii?

#28
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Salariile sunt mici ca sa fie profitul mare. Posted Image
Doar nu vrei sa guste angajatul prea mult din fructul muncii sale?
Dupa ce decojeste patronul fructul, ce s-a decojit arunca la angajati, iar fructul il savureaza el.

Edited by cdsoft, 09 November 2017 - 12:35.


#29
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005

View Postlaffin, on 09 noiembrie 2017 - 10:43, said:


Pai atunci de ce nu muncesti si stai pe forum? Posted Image Supraproductivule =))


Ce te face sa crezi ca nu muncesc? Luna de luna am rezultate mai bune decat colegii din Anglia, Danemarca, Norvegia...
Si nu doar eu, ceilalti romani din echipa deasemenea sunt peste medie.

#30
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,525
  • Înscris: 16.03.2007

View Postcristiandrei, on 09 noiembrie 2017 - 12:40, said:

Ce te face sa crezi ca nu muncesc? Luna de luna am rezultate mai bune decat colegii din Anglia, Danemarca, Norvegia...
Si nu doar eu, ceilalti romani din echipa deasemenea sunt peste medie.

Pai timpul care-l petreci aici, nu-l muncesti, nu? Sau esti platit sa postezi pe SP? Ca am mai auzit povesti cu postaci (ca mine) platiti Posted Image

Edited by laffin, 09 November 2017 - 12:44.


#31
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu salariile sunt mici. Ci puterea de cumparare, in conditiile in care preturile sunt mari. Foamea de profit imediat si cat mai mare a dus la aceasta situatie.Pentru ca nu e normal ca preturile sa nu reflecte adevarata valoare a cumparaturilor. Ce credeti ca le-au facut producatorii/furnizorii/vanzatorii de oua, oualor in ultimele doua trei saptamani de au dublat pretul acestora? Sau cartofii, culesi si depozitati de doua luni,cand aveau un pret de piata, iar acum li s-a marit pretul cu nu stiu cate procente?

#32
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003

View Postcdsoft, on 09 noiembrie 2017 - 12:33, said:

Salariile sunt mici ca sa fie profitul mare. Posted Image
Doar nu vrei sa guste angajatul prea mult din fructul muncii sale?
Dupa ce decojeste patronul fructul, ce s-a decojit arunca la angajati, iar fructul il savureaza el.
Pai si aia din vest nu au profit mare?
Hai sa luam de exemplu fabrica de cutie de viteze din Cugir sau Sebes. E clar ca muncitorii romani au salarii mai mici. Daca romanul se duce in Germania la Mercedes primeste mult mai mult. Explicatia este?

#33
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Explicatia este ca profitul in Romania e mai mare decat in Germania, tocmai din cauza salariilor mici.

#34
da.ta

da.ta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 01.06.2006
De ce ar muta productia din Germania in Romania? Exista un singur motiv, ca pot avea profit mai mare. De unde vine profitul mai mare? De la salariile mai mici. In rest toate costurile sunt mai mari decat daca ar continua sa produca in Germania. Gandeste-te la investitia initiala pentru a crea fabrica in Romania, costuri de transport, costuri datorate nevoii de translatori, juristi romani, birocratia romaneasca, etc. Deci daca ar fi aceleasi salarii ca in Germania, nu ar veni nici o firma sa iti produca aici, caci ar iesi clar in pierdere.

#35
cdsoft

cdsoft

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 03.11.2016
Daca o firma din Germania produce produsul X ce se vinde pe piata cu Y euro isi permite sa plateasca angajatii cu 2000 euro si o firma din Romania care produce acelasi produs X ce se vinde pe piata cu Y euro plateste angajatii cu doar 400 euro, ghici ciuperca unde se duce diferenta dintre 2000 si 400...

Edited by cdsoft, 09 November 2017 - 12:53.


#36
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,502
  • Înscris: 30.10.2003

View Postda.ta, on 09 noiembrie 2017 - 12:51, said:

De ce ar muta productia din Germania in Romania? Exista un singur motiv, ca pot avea profit mai mare. De unde vine profitul mai mare? De la salariile mai mici. In rest toate costurile sunt mai mari decat daca ar continua sa produca in Germania. Gandeste-te la investitia initiala pentru a crea fabrica in Romania, costuri de transport, costuri datorate nevoii de translatori, juristi romani, birocratia romaneasca, etc. Deci daca ar fi aceleasi salarii ca in Germania, nu ar veni nici o firma sa iti produca aici, caci ar iesi clar in pierdere.

View Postcdsoft, on 09 noiembrie 2017 - 12:52, said:

Daca o firma din Germania produce produsul X ce se vinde pe piata cu Y euro isi permite sa plateasca angajatii cu 2000 euro si o firma din Romania care produce acelasi produs X ce se vinde pe piata cu Y euro plateste angajatii cu doar 400 euro, ghici ciuperca unde se duce diferenta dintre 2000 si 400...
In sfarsit o luam in directia buna.  Sa inteleg sa suntem condamnati sa avem salarii mici. Ori salarii mici, ori someri. Sau?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate