Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Apeluri din Romania catre alte tari via SIM din tarile respective.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009
Am o nelamuriure  , in primul rand nu stiu in ce aria se incadreaza problema asta, daca nu aici, rog moderatorul sa mute topicul.  M-ar interesa sa pot efectua apeluri din Romania intr-o tara UE sau chiar si din afara europei , insa apelul sa ''treaca '' printr-o cartela a unui provider in tara respectiva. De exemplu sa sun din Romania de pe cartela 0744x pe cineva in Franta iar de 0744x sa se treaca apelul printr-o cartela sim din Franta 072y , ceea ce sa ii si apara apelatului. Daca s-ar putea face apelurile acestea de pe internet ar fi si mai bine. Daca as putea cumpara un anumit dispozitiv in care sa bag 10 cartele Sim din tarile UE si fiecare cartela sa poata fi folosita de la distanta dion Romania pentru a efectua apeluri in  tara respectiva. Am cautat solutii pe internet si nu am gasit, ma gandesc ca exista dar nu stiu eu cum anume sa caut.
https://www.laptopsd...ma1/version.asp

de exemplu sa am ceva asemanator cu ceea ce e in clip dar sa pot conecta mai multe simuri iar telefoanele sa se poata conecta via internet la ele de oriunde in lume.

Edited by calle, 08 November 2017 - 21:21.


#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,318
  • Înscris: 01.12.2001
Cumperi SIM-uri din respectivele tari si le folosesti din RO. Pt UE nu te mai costa acum decat cartela, de cand nu se mai taxeaza roamingul.
Insa in multe nu poti cumpara cartele decat cu CI.

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Adica vrei sa ai 10 SIM-uri in Franta si sa suni de pe PC-uri din Romania in Franta cu numerele respective? Da, se poate. Nu prea e acceptat de operatori, unii ar zice ca e chiar ilegal, dar de putut se poate.

Edited by Alice, 08 November 2017 - 21:34.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Ce motiv ai  sa iti doresti  asa ceva ?

#5
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009
Am incercat sa ilustrez in imagine ce anume as dori. ma intereseaza ca apelatul sa vada ca apelul s-a facut din tara respectiva si nu din Romania. un modul in care poti pune mai multe SIM uri ar fi perfect , conectat la un laptot si eventual un soft care poate folosi fiecare din Simuri pentru a efectua apeluri de la distanta.

View PostAlice, on 08 noiembrie 2017 - 21:33, said:

Adica vrei sa ai 10 SIM-uri in Franta si sa suni de pe PC-uri din Romania in Franta cu numerele respective? Da, se poate. Nu prea e acceptat de operatori, unii ar zice ca e chiar ilegal, dar de putut se poate.
Da asta as dori. De ce nu ar fi acceptat si cum anume si-ar putea da seama operatorii? Este ilegal? pana la urma se poate urmari IP inm caz de ilegalitati.

View Postcalle, on 08 noiembrie 2017 - 21:48, said:

Am incercat sa ilustrez in imagine ce anume as dori. ma intereseaza ca apelatul sa vada ca apelul s-a facut din tara respectiva si nu din Romania. un modul in care poti pune mai multe SIM uri ar fi perfect , conectat la un laptot si eventual un soft care poate folosi fiecare din Simuri pentru a efectua apeluri de la distanta.
Da asta as dori. De ce nu ar fi acceptat si cum anume si-ar putea da seama operatorii? Este ilegal? pana la urma se poate urmari IP inm caz de ilegalitati.
Oke si ai idee cum se poate?

Attached Files



#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postcalle, on 08 noiembrie 2017 - 21:51, said:

Am incercat sa ilustrez in imagine ce anume as dori. ma intereseaza ca apelatul sa vada ca apelul s-a facut din tara respectiva si nu din Romania.
Intrebarea era: care e scopul sa pacalesti apelantii ? De ce ti-ai dori sa suni din RO si primitorul apelului sa creada ca ai sunat din Burkina Faso ?

Edited by pasilla, 08 November 2017 - 21:57.


#7
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
deja devii indiscret

#8
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
https://www.vodafone...iilor/index.htm

Quote

3. Utilizarea abuzivă și frauduloasa a serviciilor Vodafone. Este considerată utilizare abuzivă şi este interzisă utilizarea cartelelor SIM/serviciilor Vodafone în vederea: intermedierii şi /sau transferului de convorbiri telefonice şi /sau date, în reţeaua Vodafone şi /sau în alte reţele; testării unor echipamente; intermedierii şi /sau transferului de convorbiri telefonice naţionale şi internaţionale folosind ca mediu de propagare internetul şi nu a sistemului GSM/3G/ LTE
[...]
4. Frauda. Orice utilizare a serviciilor Vodafone în alte scopuri decât efectuarea şi primirea de apeluri/SMS/ MMS/apeluri video directe între utilizatorii finali este strict interzisă.
[..]
În cazul încălcării obligaţiilor prevăzute la pct. 4-5, Vodafone este îndreptăţită, de asemenea, la plata unor despăgubiri în cuantum de 3.500 euro per fiecare situaţie întâlnită.

Cam toti operatorii au asa ceva stipulat in condtiile de utilizare.

Una dintre variante este asta: https://www.amazon.c...s/dp/B00B69ILMI

#9
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,668
  • Înscris: 23.10.2006
In functie de ce vrei sa faci cu simurile alea, e bine sa pui ceasul sa sune la 5.50- 5.55, si sa fi gata sa deschizi rapid usa la 6.00 cand o sa sune  niste baieti imbracati in negru cu niste obiecte periculoase in mana, sunt c-am grabiti de obicei si daca nu deschizi rapid usa o sa ti-o scoata din cadru rapid si e pacat sa iti faca paguba...Posted Image

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postmarcusdefeis, on 08 noiembrie 2017 - 21:59, said:

deja devii indiscret
Inca nu am sunat la 112.

#11
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View Postpasilla, on 08 noiembrie 2017 - 21:54, said:

Intrebarea era: care e scopul sa pacalesti apelantii ? De ce ti-ai dori sa suni din RO si primitorul apelului sa creada ca ai sunat din Burkina Faso ?
Nici un scop de ai pacali. Dar are un scop practic de care am nevoie sa ma folosesc.

#12
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002

View Postcalle, on 08 noiembrie 2017 - 21:51, said:

Da asta as dori. De ce nu ar fi acceptat si cum anume si-ar putea da seama operatorii? Este ilegal? pana la urma se poate urmari IP inm caz de ilegalitati.

Cine pune problema asa nu se gandeste la chestii ilegale.
Motive pot fi multe, de exemplu:
- Cost
- Call-center externalizat - daca Gigel din Franta vede ca il suna Tanti Aglaia din Romania sa confirme rezervarea biletului de avion s-ar putea sa aleaga alta companie.
- VoIP - mai multi Gigei din .RO cumpara minute catre .FR si suna prin VoIP folosind SIM-urile din Franta.
etc.

Vezi ca poti inchiria numere de telefon fixe din tarile respective pe care le poti folosi prin VoIP, e o solutie mai stabila care vine cu multe avantaje (ex: mai multe apeluri simultane initiate de pe acelasi numar).

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlice, on 08 noiembrie 2017 - 22:09, said:

daca Gigel din Franta vede ca il suna Tanti Aglaia din Romania sa confirme rezervarea biletului de avion s-ar putea sa aleaga alta companie.
Adica "teapa".

#14
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,144
  • Înscris: 05.12.2002
Adica call-center externalizat, nu teapa. E greu de citit toata fraza?

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,601
  • Înscris: 07.02.2003

View Postpasilla, on 08 noiembrie 2017 - 21:38, said:

Ce motiv ai  sa iti doresti  asa ceva ?
Originating and illegal call termination... de aia :)

#16
calle

calle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 04.03.2009

View PostAlice, on 08 noiembrie 2017 - 22:23, said:

Adica call-center externalizat, nu teapa. E greu de citit toata fraza?
Pana la urma Voipu cred ca s-ar potrivi cu ceea ce doresc. DAR DE CE E ILEGAL SAU fraudulos. Ce pierd companiile de telefonie?

#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,318
  • Înscris: 01.12.2001
Dar de ce nu iei cele 4 SIM de Franta si sa suni de pe ele din RO?

#18
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,860
  • Înscris: 25.01.2007

View Postcalle, on 08 noiembrie 2017 - 22:44, said:

Pana la urma Voipu cred ca s-ar potrivi cu ceea ce doresc. DAR DE CE E ILEGAL SAU fraudulos. Ce pierd companiile de telefonie?
Bani din taxa de interconectare. Exemplu:
Suni din Romania in reteaua x din franta, reteaua x primeste bani de la reteaua ta, taxa de interconectare.
Te conectezi din Romania prin internet pe un sim al retelei x, de pe care faci apelul la numarul dorit. Reteaua nu castiga nimic, fiind un apel initiat din propria retea. Se cheama terminare ilegala de minute. S-a practicat la greu cu ani in urma, cand tarifele erau mari la apeluri internationale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate