Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Masa imbelsugata fara carne si lactate ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#91
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007

View Postd-ardeleanu, on 08 ianuarie 2018 - 15:18, said:

Am tinut post o luna, fara carne de niciun fel, am mancat multe paste, paine, zacusca, salate, cartofi, etc. Foarte hranitoare au fost castanele, fierte sau coapte. Am slabit cateva kg. Concluzie: poti trai si munci fara carne, dar trebuie sa gatesti mai mult...insa face bine la organism o astfel de curatire.

Ce fel de curatire ? Ai analize de metale grele inainte si dupa ? La ce te referi ?

#92
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Si treaba asta cu veganismul sau vegetarianismul trebuie inteleasa corect. Adica degeaba renunti la carne daca bagi fructe in tine, probabil ca intr-un final faci mai mult rau si te mai si ingrasi. Evident, e o modalitate de viata, insa pentru cei care vor sa slabeasca nu cred ca e o solutie, din contra cred ca ai mai mari sanse sa te ingrasi.
Exista oameni care mananca 10 banane si un pepene la o masa. O banana medie are cam 15 grame de zahar, in total bagi 150g. Pepenele rosu are cam, 18g de zahar la felie (280g), deci mai bagi macar 500g de pepene si ai ajuns in total la 200g de zahar la o masa. In ritmul asta mai bine mananci normal varza cu ciolan si iesi mult mai bine :))
In plus, ca vegetarian mananci o gramada de paine plus cartofi care iti fac mai mult rau decat grasimile in final :)

#93
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Eu cand pun ceafa pe gratar imi ploua in gura, oare vegetarienilor le ploua in gura cand tund gazonul?

#94
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,449
  • Înscris: 04.05.2006
Glume de autobaza...

#95
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
In Sicilia, timp de 10 zile nu am mancat deloc porc/vita/pui, doar fructe de mare si peste. Am avut mese fara carne si pot spune ca au fost imbelsugate si indestulatoare. Incepi cu o caponata dupa care mananci spaghetti alla norma. Ce altceva ti-ai mai putea dori?

#96
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Supa de ceapa - in stil francez, cu branza Gruyere - nu mi-as fi imaginat niciodata ca poate iesi ceva atat de bun dintr-o supa de ceapa
Supa de linte in stil afghan - cea mai mare surpriza a mea la un restaurant
Supa de rosii - in stil italian
Caponata
Spaghetti alla norma
Spaghetti ai funghi
Risotto ai funghi
Risotto alla milanese
Spaghetti al pesto (genovese, si nu numai)
Spaghetti caccio e pepe
Lasagna vegetala cu vinete sau spanac
Vinete parmigiana
Paste cu gorgonzola si nuci
Conopida cu cartofi la cuptor


Astea le fac eu acasa , nu necesita cine stie ce ingrediente sau condimente speciale in afara de sofran(risotto milanese). Cu putin interes pentru bucatarie se poate manca excelent si daca nu vrei sa consumi carne.

#97
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View Postvictor29cr, on 04 februarie 2018 - 23:28, said:

Eu cand pun ceafa pe gratar imi ploua in gura, oare vegetarienilor le ploua in gura cand tund gazonul?

Remarca ta este buna. Deci sa ne intelegem, mancarea fara carne are un gust mult mai putin satisfacator. Deci cand devii vegan stii asta si iti asumi, dar pur si simplu ajungi intr-o faza vietii in care gustul mancarii nu te mai intereseaza. Nu mai faci o pasiune din asta. Mananci doar ca sa te alimentezi. Doar atunci poti deveni vegan.

Edited by Testosteron, 05 February 2018 - 12:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate