Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Masa imbelsugata fara carne si lactate ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#37
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Poți lua în calcul și mîncare arăbească/libaneză - faci o masă pe cinste cu humus, falafel, salatele lor clasice tabouleh și fattoush, salată de măsline zeitoun, sărmăluțe din alea cu orez, mîncare de linte, de bob, de fasole, salată de vinete etc.

#38
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View PostSmurfK, on 08 noiembrie 2017 - 21:51, said:

Pentru oameni, având în vedere modul în care ne trăim viața, felul în care avem organismul format, mâncărurile dense, precum carnea, sunt oarecum necesare.
Asa o fi, dar si fasolea, mazarea si soia au proteine in cantitate mare; la fel si cerealele, au si ele proteine, dar mai putine. La nevoie eu zic ca putem inlocui carnea complet sau macar in proportie de 70-80%.

#39
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Și eu cred, dar ar trebui să preparăm legumele astea altfel, nu știu. Adică, ca om, nu prea poți mânca 3-4 kg de alimente. Iar dacă bagi doar nuci, o iei razna cu caloriile. Ar putea fi pentru oricine, dar nu cu alimente directe, fructe, legume, ci semipreparate din acestea. Există știința să ți se facă rații zilnice care să conțină exact ce-ți trebuie. Dar ar fi al naibii de plictisitor. Am fi extraordinar de sănătoși, dar plictisitori.

La "nevoie", nu se pune problema, cu siguranță se poate înlocui. Bunică-mea a trăit cu cartofi, carne doar la sărbători.

Ideea postului e o idee bună, ignorând caracterul religios. Cred că trecerea către o dietă fără carne ar trebui făcută progresiv. Îți impui două zile pe săptămână în care nu mănânci carne. Mănânci așa câteva luni, treci la trei zile, patru, etc. Are și organismul timp să se acomodeze și să-ți spună ce nu-i în regulă. Nu spun că am făcut asta sau am de gând, doar cred.

Edited by SmurfK, 08 November 2017 - 22:16.


#40
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Probabil ca niste ciorba de fasole cu o ciusca, iar la desert niste placinta de dovleac este o masa imbelsugata.


Oricum o dieta fara carne mi se pare nesanatoasa pentru un om normal. Dar si carnea asta depinde cum o prepari, si cand o mananci, si cu ce altceva o mananci.

#41
Hassann

Hassann

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 81
  • Înscris: 15.05.2017
Am mancat vegan un an si jumatate si mi-a crescut penisul cu 3 centimetri

#42
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

View Posthalflife, on 08 noiembrie 2017 - 19:39, said:

Puteti concepe o masa imbelsugata fara carne si lactate ?
Nu.

#43
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
@Hassann

Ti-o fi scazut burta cu 30 de cm, de aia ti se pare ca a crescut penisul cu 3 cm!

Edited by kodiak, 08 November 2017 - 22:35.


#44
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,291
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDihorul Razboinic, on 08 noiembrie 2017 - 22:00, said:

La nevoie eu zic ca putem inlocui carnea complet sau macar in proportie de 70-80%.
Nici vorba, nu toate proteinele sunt la fel.

#45
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View PostHassann, on 08 noiembrie 2017 - 22:33, said:

Am mancat vegan un an si jumatate si mi-a crescut penisul cu 3 centimetri
Daca-i dai inainte cu '' pascutul '' , o sa-ti creasca ca la armasar . :D

#46
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

View PostPoeOvidiu, on 08 noiembrie 2017 - 21:07, said:

Vreau ceafa de porc la gratar. Cat sa fie bugetul sa o faci fara carne?

se poate face din ciuperci. faceau, inainte de '89, niste rude ale mele din Galati  "ceafa" sau niste "snitele" din ciuperci aduse din delta, ceva de speriat.

#47
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,246
  • Înscris: 05.01.2004

View PostGaby_M, on 08 noiembrie 2017 - 20:25, said:

Deci dupa un an si jumatate ai renuntat la dieta vegetariana. Poti sa ne spui de ce?

Am fost plecat in strainatate si nu a mai fost la indemana gatitul. Intre timp am revenit dar inca nu am trecut iar la alimentatie vegetariana. Mai mult de lene...

View Postgladiatore, on 08 noiembrie 2017 - 20:30, said:

Nu e ironie , doar intreb : ce munca prestai in timp ce papai doar verdeata ??
Munca de birou. Dar cu antrenamente de doua ori pe saptamana la sala.

#48
Rao633

Rao633

    Setting the stage to ride into the sunset

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,935
  • Înscris: 21.10.2014

View Postbarbosa, on 08 noiembrie 2017 - 19:53, said:

Paste, orez, ciuperci, mazare, fasole... Se gasesc solutii. Dar totusi, chiar nici un pic de carne? :(

Pai da, fara carne. Cei care au votat cu PSD intra acum la penitențã. Numai mazare si fasole. Imbelsugata cat incape.

#49
Einstein_Albert

Einstein_Albert

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,079
  • Înscris: 08.10.2017

View Posthalflife, on 08 noiembrie 2017 - 19:39, said:

Puteti concepe o masa imbelsugata fara carne si lactate ?
Da, micul dejun.
bagi un croissant, o salata de fructe si niste cereale.

#50
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
una da,merge,mai multe! pas
cei care o ard pe vegan si altele,sunteti mai rau decat muierele(doar exprimare fara atac la doamne si domnisoare)
la un efort fizic mai zdravan,as vrea sa vad cum iasa verdeata din voi

#51
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View Posthalflife, on 08 noiembrie 2017 - 19:39, said:

Puteti concepe o masa imbelsugata fara carne si lactate ?
[ https://image.shutterstock.com/z/stock-photo-fat-man-with-glass-of-beer-and-popcorn-92059787.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#52
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

View PostPeter Blood, on 08 noiembrie 2017 - 21:17, said:


Nu uita că mâncatul fără carne e mai scump decât cel cu carne (vorbim de acelasi nivel energetic, da?)


Aiurea. Un kil de ulei are 9000 de calorii. Cit costa?
Cartofii, fasolea, orezul, pastele cu sau fara grasimi vegetale sint cele mai ieftine surse de calorii. Pot sa cumperi orez si fasole in vrac, cu sacul, costa nimica toata.

View Postceanu1980, on 09 noiembrie 2017 - 00:42, said:

una da,merge,mai multe! pas
cei care o ard pe vegan si altele,sunteti mai rau decat muierele(doar exprimare fara atac la doamne si domnisoare)
la un efort fizic mai zdravan,as vrea sa vad cum iasa verdeata din voi

Ce va mai place sa dati vredicte categorice la chestii de care nu stiti nimic.
Exista sportivi profesionisti, alergatori de performanta, culturisti, luptatori MMA vegetarieni/vegani. Venus Williams este raw vegan si te bate de te caci pe tine. A, da, si Mike Tyson.

https://ohmyveggies....enough-protein/
https://www.thesport...ere-vegetarian/

Edited by vrajitoruldinoz, 09 November 2017 - 08:33.


#53
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,087
  • Înscris: 15.05.2008
deja sarim in altele
acuzi ca vb fara sa stim nimic
dar tu sti cate baga in el un sportiv profesionist,legale si interzise,ce comparatie ti-ai gasit sa faci

#54
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostPeter Blood, on 08 noiembrie 2017 - 21:17, said:

Câte seminţe poţi să bagi să ajungi la 100 grame, de exemplu pentru un tip de 80 kg? Tine cont că nu tot ce bagi în guriţă se absoarbe, o parte iese pe canalu' mânecii aşa că trebuie să  stai cu sacu' de linte lângă masă să ajungi la 100 grame proteine pe zi.


Daca te uiti la natiile care sunt istoric si traditional vegetariene o sa vezi ca alimentatia se bazeaza foarte mult pe naut, linte si alte boabe. Asta este ce le da necesarul de proteine.
Mergi in India sau in Nepal si vei manca Daal de trei ori pe zi.

100 de grame de carne are in jur de 24 de grame de proteine.
100 de grame de naut are 16 grame de proteine.

Daca mananci "one cup" cum zice americanul de fasole de la conserva o sa iei in jur de 16-18 grame de proteine.
O cana de quinoa gatita - 14-18 grame de proteine.

Diferenta intre 100 de grame de carne si 100 de grame de naut, fasole, linte, quionoa nu este chiar asa de mare pe cat vrei tu sa o portretizezi.

In lumea sportivilor de anduranta vegeterianismul si veganismul sunt extrem de populare. Asta pentru cei ce cred ca doar daca nu faci nimic poti trai fara sa mananci carne.
Unul dintre cei mai buni ultramaratonisti din lume din toate timpurile este vegan - Scott Jurek.

Daca sunteti curiosi ii puteti gasi cartea tradusa in romana aici:
http://predapublishi...cott-jurek.html

Killian Jornet - cel mai bun ultra maratonist al momentului are la fel o dieta care exclude aproape complet carnea. Nu se declara vegan sau vegetarian dar provine dintr-o familie de vegetarieni si spune ca nu mananca mai deloc carne.
Kilian Jornet este tipul ala care in mai 2017 a facut de doua ori pe varful Everest intr-o saptamana. Fara oxigen si fara sherpa.

Daca nu ma insel chiar si Andrei Rosu (ca sa dau un exemplu mai aproape de casa) este vegetarinan.

Deci se poate. Si nu e vreunul dintre ei care sa aibe carente de fier sau mai stiu eu ce.

Problema: trebuie sa stii ce faci, trebuie sa ai bani si trebuie sa ai vointa.

Cei care cred ca pot trai doar scotand carnea din alimentatie, fara sa faca alte modificari, sunt ori prosti ori nebuni.

Edited by something00, 09 November 2017 - 10:36.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate