Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir
 Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa
 Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 

Masa imbelsugata fara carne si lactate ?

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#19
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016

View Postsorin61, on 08 noiembrie 2017 - 20:18, said:

Am mancat vegetarian un an si jumatate. Total, fara carne, lapte sau oua. Si nu mi-a fost vreodata foame. Ca sa detaliez meniul ar fi o enorma pierdere de timp si efort major. Exista destule carti de bucate cu retete vegetariene.
Nu e ironie , doar intreb : ce munca prestai in timp ce papai doar verdeata ??

#20
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

View Posthalflife, on 08 noiembrie 2017 - 19:39, said:

Puteti concepe o masa imbelsugata fara carne si lactate ?
Sigur, oua ochiuri cu cartofi pai :D

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postscaiba, on 08 noiembrie 2017 - 19:47, said:

Categoric da!
Dar n-ar fi pacat?
Srot de soia: sarmale, tocanita, pane, lapte de soia, cu orez, cu paste, sosuri de fructe,....
Dar tot sunca de porc si clisa e baza.

Edited by myshyk, 08 November 2017 - 20:44.


#22
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Sigur. Ca mâncăruri mai "complexe", ciorbă de legume, iahnie de fasole, ciuperci cu orez, ghivechi de legume... Din legume poți face tot felul de chifteluțe. Dovleac, cartof, vinete, ceapă. Le poți rade mărunt, cu puțină făină, poți adăuga verdețuri, ce mai vrei tu, le faci chifteluțe. Îmi plac mai mult chifteluțele astea vegetale decât cele cu carne.

Eu, în perioada verii, nu prea mănânc carne. Și ajung să mănânc foarte diversificat. Adică mănânc la o masă de prânz puțină salată cu roșii, castravete, ardei iute, orez simplu, salată de vinete, fasole verde cu usturoi. Adică nu mănânc fel 1 + fel 2. Mănânc vreo 5-6 preparate la o masă, din fiecare. De-astea ușoare. Ce-am înșirat mai sus, se pot pregăti într-o oră. Adică n-aș putea mânca un singur fel, mi s-ar făcea greață să bag în mine un kg de roșii și jumătate de kg de castravete.

#23
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View Posthalflife, on 08 noiembrie 2017 - 19:39, said:

Puteti concepe o masa imbelsugata fara carne si lactate ?
Dar spune si tu un raspuns la propria intrebare! ca in ultimul timp decat deschizi cate un subiect dupa care dispari (nu mai comentezi nimic pe subiectul respectiv). Deschizi niste subiecte doar ca sa maresti colectia de subiecte deschise (multe inutile).

Edited by stlk, 08 November 2017 - 20:52.


#24
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
In principiu si eu zic ca e cam greu dar acum cativa ani am ajuns printr-o imprejurare la o manastrire si am servit masa de pranz, mancarea fiind de post bineinteles, iar de atunci pot sa spun ca se poate si fara carne si lapte sa fie o masa pe cinste.

#25
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Sigur ca se poate pregati orice din orice , ideea e ca mancand doar verdeata , in cazul meu , nici nu pot dormi de foame , daramite sa mai si muncesc . Nu zic , o fi buna si verdeata , dar si carnea are rostul ei .

#26
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Fara lactate mai greu, dar nu imposibil. Fara carne merge. Baga si tu struguri cit poti duce. Fa tocana de zarzavaturi. Pune cubulete de soia sau fasole batuta in loc de carne. Vezi cum se gateste fasolea, sa nu gazezi tot blocul si sa ajungi si tu la dezintoxicare.

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Posthalflife, on 08 noiembrie 2017 - 19:39, said:

Puteti concepe o masa imbelsugata fara carne si lactate ?

Binenteles.  Poti sa pui pe masa fructe, din abundenta, produse de patiserie (bine facute, nu facaturi), fistic, alune, legume gatite la abur.. ceva sosuri..
Sunt solutii... Da-mi buget generos si iti fac o masa cu de toate...

#28
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ce cubulete de soia? Dar niste boabe de soia prajite ce au? Nu am mai mancat de cand eram copil. Le puneam intr-o tigaie fara ulei si le prajeam asa.
Ghinda coapta in jar, satioasa, gustoasa si usor de gatit.
Si dupa astea bagi o tura de sarmale cu afumatura :D

Edited by PoeOvidiu, 08 November 2017 - 21:06.


#29
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postgladiatore, on 08 noiembrie 2017 - 20:48, said:

Sigur ca se poate pregati orice din orice , ideea e ca mancand doar verdeata , in cazul meu , nici nu pot dormi de foame , daramite sa mai si muncesc . Nu zic , o fi buna si verdeata , dar si carnea are rostul ei .
Cred ca topicul nu se refera doar la verdeata. Poti minca si ceapa, morcovi, fasole, mazare, prune fierte, salata de-aia de legume congelata, spanac, patrunjel, gogonele (nemurate, merg fierte), vinete, chuperci, cartofi, sper ca n-am uitat ceva.

A, si creier de-ala verde din Belgia. Sau alb de la noi. E o leguma, merge cu pesmet.

View PostPoeOvidiu, on 08 noiembrie 2017 - 21:05, said:

Ce cubulete de soia? Dar niste boabe de soia prajite ce au? Nu am mai mancat de cand eram copil. Le puneam intr-o tigaie fara ulei si le prajeam asa.
Ghinda coapta in jar, satioasa, gustoasa si usor de gatit.
Cred ca alea dau dependenta. :P

#30
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

View Postrosix, on 08 noiembrie 2017 - 21:03, said:

Sunt solutii... Da-mi buget generos si iti fac o masa cu de toate...
Vreau ceafa de porc la gratar. Cat sa fie bugetul sa o faci fara carne?

View PostDihorul Razboinic, on 08 noiembrie 2017 - 21:07, said:

Cred ca alea dau dependenta. :P

Daca nu ai mancat nu iti poti da cu parerea :) Ghinda coapta mancam cand eram copil. Tot am zis ca le fac si la ai mei sa deguste. Are o aroma atat de placuta.

Edited by PoeOvidiu, 08 November 2017 - 21:09.


#31
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Pai si ce ai enumerat tu , nu sunt tot legume ? In opinia mea , verdeata , adica ceva cu care te saturi pentru o ora , maxim 2 , daca stai degeaba , ca de muncesti din greu , nu apuci sa te ridici de la masa si tii foame iar .

#32
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Problema e la cantități. Adică dacă mănânci o friptură măricică, cartofi prăjiți, salată, te simți plin. Consumi, nu știu, 400g de alimente, să zicem. Carnea, având o densitate calorică mult mai mare, ai nevoie de porție mai mică pentru ca să fie suficientă organismului tău. Când faci trecerea și mănânci "doar verdeață", tu ții porțiile oarecum similare, dar trebuie să mănânci cantități mult mai mari. De-asta vezi veganii că mănâncă 15-20 de banane sau un pepene întreg la o masă, consumă chiar și 2 kg de alimente la o masă.

Și problema celor care încearcă astfel de diete, asta e. Se gândesc "nu mai mănânc o friptură, o înlocuiesc cu o porție de salată". Nu e chiar așa, trebuie s-o înlocuiești cu un kg de salată, nu o porție, pentru a fi suficient. Iar dacă mănânci un singur tip de mâncare, bagi doar roșii sau mere, nu îți iei suficiente nutrimente și vitamine, sau chiar iei prea mult dintr-o singură chestie. Merele sunt considerate "sănătoase" în cantități normale, dar dacă te-apuci să bagi 2kg pe zi, o dai în diabet.

De-asta, mie mi s-a părut cel mai simplu să diversific cât mai mult, să am multe feluri de mâncare. Dacă aș mânca doar un singur fel, aș lua-o razna. Dar am 5-6 feluri, plus alune, fistic, nuci, e suficient și e și bun.

Edited by SmurfK, 08 November 2017 - 21:13.


#33
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Veganismu' e atributul oamenilor cu bani, adică o sclifoseală de moment la cei mai mulți.

Nu uita că mâncatul fără carne e mai scump decât cel cu carne (vorbim de acelasi nivel energetic, da?)

Apoi, vegăngind, dacă nu vrei s-arăți ca dracula când se-aprinde becu', trebuie să bagi proteine, cam 0,8 g/kg corp. E adevărat că dânsele se găsesc și în legume, fructe, semințe, dar în cantități mult mai mici.

Semințele sunt cele mai bogate în proteine, dar ca să bagi 30-40 grame de proteine la o masă, îți trebuie vreo 2 lopeți de boabe. Nasol e că boabele astea sunt bogate în grăsimi și foarte calorice, așa că iei în greutate repejor. Ciupercile sunt apă de ploaie, lintea roșie la fel, doar 9g/100g.

Câte semințe poți să bagi să ajungi la 100 grame, de exemplu pentru un tip de 80 kg? Tine cont că nu tot ce bagi în guriță se absoarbe, o parte iese pe canalu' mânecii așa că trebuie să  stai cu sacu' de linte lângă masă să ajungi la 100 grame proteine pe zi.

Treaba cu fierul, calciul, etc. n-o mai luăm în calcul, la fel pe aia cu legumele bio-ho-ho... Posted Image

#34
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Pai cita carne trebuie sa maninci ca sa iei 100 grame de proteine? 0,5-1 kg?

#35
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
1 ou = 6 grame
100 g piept de pui = 30 g
100 g peşte = 25 g
o cană iaurt = 16
etc.

#36
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Dieta vegană e pentru oameni care au bunăvoința să înțeleagă cum le funcționează organismul. Pentru Gogu, care a auzit că e trendy și că slăbește, e extraordinar de dăunătoare. Pe lângă malnutriție, o poți da în multe boli.
Cam de-asta nu prind dietele astea în rândul oamenilor simpli. Încearcă o săptămână, îi ia cu leșin, după care se calmează. Ceea ce e un lucru bun. Dacă nu ar fi existat impulsuri fizice pe care organismul tău le transmite când e malnutrit, specia umană n-ar fi existat.

View PostDihorul Razboinic, on 08 noiembrie 2017 - 21:24, said:

Pai cita carne trebuie sa maninci ca sa iei 100 grame de proteine? 0,5-1 kg?

Nu. 1 kg de carne de porc îți oferă vreo 270g, deci porția zilnică ar fi de vreo 200g pentru majoritatea oamenilor, cu ceva garnitură și alte vegetale. Corpul tău n-are nevoie doar de proteină. De-asta mâncăm mai diversificat. Se mai adună și de prin alte părți, dar carnea e foarte densă din punctul ăsta de vedere. Ca o comparație, dintr-un kilogram de roșii iei 10g de proteină. Necesarul zilnic e pe la 60-80g proteină pentru cineva care nu face prea multe activități fizice și are sub 80 kg. În orice caz, dacă te-ai hrăni doar cu roșii, ar trebui să mănânci vreo 6kg, dacă nu faci nimic toată ziua. Exemplul e ilustrativ, dar relevant pentru cineva care vrea să înlocuiască carnea cu legume. Nu o duci bine dacă mănânci doar 300g de carne pe zi, dar nici dacă mănânci 6kg de roșii.

Pentru oameni, având în vedere modul în care ne trăim viața, felul în care avem organismul format, mâncărurile dense, precum carnea, sunt oarecum necesare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate