Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...
 

Salutare sfaturi exercitii.

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Leoneladv

Leoneladv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 08.07.2017
Salutare , in primul rand ma numesc Sorin am frumoasa varstă de 15 anii , ma pasionează mult  artele martiale si  sala, din pacate din cate am auzit la varsta mea nu pot ridica greutatii ceva legat de crestere pana la 22 de anii nu pot face sală , deci imi puteti recomanda niste exerciti pentru ( biceps , triceps) multumesc frumos.

#2
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Flotari, tractiuni, abdomene, plank ... sala poti sa faci si fara "fiare", trx, fitness functional, body pump, cycling, cardio ...sunt multe. Kangoo, zumba ...
Nu toate sunt pentru biceps triceps, ca nu faci doar atat la sala.

Edited by Alucard, 08 November 2017 - 16:55.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Fara plank . La varsta ta afecteaza capsulele umerilor . De fapt , plankul este un exercitiu nefiziologic . Va sugerez tuturor celor care il practicati sa va lasati .

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Poti sa tragi de fiare la varsta asta, nu iti afecteaza cresterea ba chiar ti-o stimuleaza. In timpul efortului se secreta si hormonii de crestere.
Ideea e sa le faci corect ca sa nu iti distrugi oasele/incheieturile si sa iti antrenezi tot corpul, nu numai anumite zone.

#5
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005

 Leoneladv, on 08 noiembrie 2017 - 16:43, said:

Salutare , in primul rand ma numesc Sorin am frumoasa varstă de 15 anii , ma pasionează mult  artele martiale si  sala, din pacate din cate am auzit la varsta mea nu pot ridica greutatii ceva legat de crestere pana la 22 de anii nu pot face sală , deci imi puteti recomanda niste exerciti pentru ( biceps , triceps) multumesc frumos.

Nu pătești nimic daca tragi de la 15 ani, halteristii se apuca de la 10 ani si nu patesc nimic.

Edited by takillya, 08 November 2017 - 20:15.


#6
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

 JurasikMan, on 08 noiembrie 2017 - 17:23, said:

Fara plank . La varsta ta afecteaza capsulele umerilor . De fapt , plankul este un exercitiu nefiziologic . Va sugerez tuturor celor care il practicati sa va lasati .
Plank presupune incordarea tuturor mușchilor nu sa stai ca vaca in papusoi. Nu degeaba ii zice scândură.

Edited by Mariusvlad2, 09 November 2017 - 09:27.


#7
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004

 JurasikMan, on 08 noiembrie 2017 - 17:23, said:

Fara plank . La varsta ta afecteaza capsulele umerilor . De fapt , plankul este un exercitiu nefiziologic . Va sugerez tuturor celor care il practicati sa va lasati .
Tu vorbesti in cunostinta de cauza? Vino cu argumente nu lansa propozitii aiurea.
Ai incercat vreodata?

Cum ziceam, se poate face sala si fara "fiare". Ti-as recomanda TRX, ca lucrezi cu greutatea ta in diferite unghiuri de inclinatie si corzi ... O sa ti se para usor, chiar e... dar o sa vezi cat te solicita.

#8
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Iar ma enervez si nu-mi face bine . Bah ,......tinerilor ....corporatistilor ....inghititorilor de minuni , ascultat aici si faceti-va biblie din ce va zic eu .

Omul este  maimuta mai evoluata . 7 milioane de ani , maimuta asta a mers  4 labe , a stat agatata in copaci , a ridicat greutati , a impins obecte grele , a tras dupa ea diverse. Pe maimuta asta , timp de 7 milioane de ani a durut-o in cur ca la finalul evolutiei ei au aparut niste  mutatii ( psihice mai mult )  care au facut ca niste schilodanii de tineri , cu barba si pantalon mulati ...sa creada ca este super cool sa ai brate de 52 si picioare de lacusta . Evolutia si eficenta unui sistem bio-mecanic nu au de a face nimic cu ideea unora despre estetic ...pricepeti ? O multime de smecheri apar in calitate de guru ai miscarii  si inventeaza pozitii ciudate pentru prosti , ca sa le ia banii  , ca au prea multi . Culturismul si aparatele de sala nu sunt un produs al nevoii de eficienta pe scala evolutiei ..ci un produs al mintilor bolnave ale oamenlior care confunda ideea de estetc ( care se schimba dealtfel de la generate la generatie ) cu fizologicul. De asta toti culturistii sunt niste ruine umblatoare dupa 45 de ani , cu vertebre sudate , umeri distrusi si miopie cronica ( si altele , nu le mentionez )  . Aflu azi de la voi  ca ...pana nu s-a inventat plakul ...viata sportivilor era pustiu ! . Cum dracu o fi stat maimuta aia fara plank nu imi dau seama ( aia care cred ca omul este un pumn de tarana peste care a suflat divintatea sa se abtina sa comenteze ca-i injur - am rabdare cu tinerii fraieri care si cauta locul in viata dar nu discut cu imbecili ) .
Deci revenim . O mare parte dintre exercitile artificial inventate de oameni sunt daunatoare . Ele sunt menite sa dezvolte musculatura in zone considerate estetice , nu functionale . Ramat , umar posterior la cadru , ridcari din umeri cu haltera la spate ...nu sunt miscari fiziologice , care fiziologie este mostenirea noastra de 7 milioane de ani de evolutie , nu cadoul vreunei multinationale de Paste . Plankul este o pozitie statica care aplica solcitate maxima in capsula umerilor ...acolo unde evolutia nu a facut un sistem de siguranta. Nimic  nu tine capsulele alea in pozitia in care le forteaza plankul . Sigur , nu sar maine din locasuri , dar pe masura de exercitul dureaza mai mult ,  uzura creste . Flotarile ...stiti de ce se fac in armata SUA doar la latimea umerilor si cu palmele la 45 de grade ? Pentru ca sunt singurele flotari fiziologice , care nu forteaza geometria articulatiilor . Ziceti asta unui tanar tampit de 18 ani care stie multe ( a citit el pe internet ) si cu bratul de 48 . Sa vedeti reactie de gibon ce are , cum le stie el pe toate , dar nu se intreaba imbecilul de ce oamenii care au ridicat greutati prin sali sunt toti operati de hernie . Nu-l intereseaza ,daca maine sta tricoul intins pe deltoid ...e smecher mare. Tot vor brat mare , nu vor umeri puternici , spate puternic , mjloc puternic ....vor biceps , triceps si pectoral ...si le ajunge . E nu fac sport ca- sanatos , il fac ca sa agate pipite proaste prin cluburi.
Mai vreti , va ma zic .

#9
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Bai nene ce cacat e plank-ul ala ??? Cred ca o sa caut cu gogu, cuvintele astea misterioase in romgleza ma depasesc grav.

#10
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Ok, am gasit chestia numita plank si tot nu inteleg la ce o fi utila ???

#11
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nu stiu cat de daunatoare e dar o vad inutila. Mai bine fac flotari.

#12
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Eu nu ma enervez :) multam fain pentru argumentare. Exercitiul plank nu e chiar asa de "daunator" (cum ne-ai explicat tu). Flotarile la care te referi sunt la fel de daunatoare ca si plank, e cam aceeasi solicitare in acelasi interval de timp. Exercitiul plank (din ce stiu eu) tine vreo 3 minute maxim - bine, pe etape, de la mic la mare. Cand faci flotari, 3 minute nu e acelasi drac? Aceeasi solicitare la nivelul articulatiei umarului? Stiu, o sa zici nu :) si ai dreptate. Nu sunt nici tanar, nici corporatist, si nici inghititor de minuni. Ultima oara cand am verificat spirulina si uleiul de somon nu se incadrau la minuni.
Cine nu stie ce e plank, sa caute, si sa nu incerce ca nu merita :) ... De ce sa ai core strenght? Nu e asa important.
Ah ... si sa nu uit. Prefer de 100 de ori mai repede un Frank Medrano decat un participant la Mr Olimpia.

#13
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Nu o să auziți in nici o sală de forta de exercitiul asta, plank. Nu este un exercițiu care se iti mărească vreun muschi asa ca nu contează la estetica. Este un exercițiu practicat de sute de ani de călugării Shaolin sau alți practicanți ai artelor marțiale.
Eu am 47 de ani si am făcut cunoștință cu el la 18 ani. Daca era contraindicat ar fi trebuit să aflu până acum dar stiu instructor de arte marțiale 8 dan in varsta de 72 de ani care il practica si il recomanda.
Dupa ce incep durerile de spate este prea tarziu sa te apuci de el caci nu funcționează ca si remediu ci ca si preventie.
@vinciun, in plank stau dupa ce am epuizat flotările, deci se insumeaza.

Edited by Mariusvlad2, 10 November 2017 - 13:20.


#14
Alucard

Alucard

    Steven Hyde

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,186
  • Înscris: 20.04.2004
Eu am auzit si in sala, si am facut si cu instructor tot in sala :)

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Si la mine in sala multi il fac.

#16
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007
Inseamna ca oamenii sunt conștienți de beneficii.

#17
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Mariusvlad2, on 10 noiembrie 2017 - 13:09, said:

Nu o să auziți in nici o sală de forta de exercitiul asta, plank. Nu este un exercițiu care se iti mărească vreun muschi asa ca nu contează la estetica. Este un exercițiu practicat de sute de ani de călugării Shaolin sau alți practicanți ai artelor marțiale.
Eu am 47 de ani si am făcut cunoștință cu el la 18 ani. Daca era contraindicat ar fi trebuit să aflu până acum dar stiu instructor de arte marțiale 8 dan in varsta de 72 de ani care il practica si il recomanda.
Dupa ce incep durerile de spate este prea tarziu sa te apuci de el caci nu funcționează ca si remediu ci ca si preventie.
@vinciun, in plank stau dupa ce am epuizat flotările, deci se insumeaza.
Ok , dar ce aduce in plus, daca se practica la Shaolin e clar ca are o finalitate practica.

#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ideea e ca in cazul exercitiilor de ezolare se antreneaza mai mult muschii care se vad si formeaza un corp frumos, din pacate nu prea se antreneaza si restul muschiuletilor care nu prea se vad insa au si ei un rol important.

Totodata, lucrand cu exercitii mai complexe, de baza cum se spune, nu doar ca dezvolti mai multe grupe de muschi in acelasi timp insa deprinzi muschii sa lucrezez impreuna. Nu prea stiu cum sa explic dar o sa dau un exemplu.

Pentru a avea lovitura de pumn puternica ai nevoie de triceps, deltoid anterior,pectoral, core, sold, gambe puternice. Daca le antrenezi doar separat, facand exercitii de izolare, nu vei fi atat de eficient precum altul care isi antreneaza acesti muschi prin exercitii mai complexe.

De exemplu la flotari, nu doar ca antrenezi piept, triceps, abdomen etc insa inveti corpul sa sincronizeze acesti muschi pentru a lucra impreuna.

Un coleg de la sala are forta buna la toate aparatele, insa cand l-am pus sa faca pistoale nu reusea nici unul. Si nu era din cauza echilibrului, nu avea forta, chiar daca se sprijinea de ceva sa nu cada. Forta slaba la fandari si step up deasemenea, desi la cabluri rupea cu extensii si flexii.

 lil debul, on 10 noiembrie 2017 - 14:38, said:


Ok , dar ce aduce in plus, daca se practica la Shaolin e clar ca are o finalitate practica.

Antrenezi muschii sa mentina coloana vertebrala dreapta.

Edited by vinciun, 10 November 2017 - 14:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate