Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

combaterea sobolanilor

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

Poll: Cum combat șobolanii? (49 member(s) have cast votes)

Care considerați că este/sunt modalitățile cele mai eficiente:

  1. Lipsa mâncării de la alte animale (13 votes [18.06%] - View)

    Percentage of vote: 18.06%

  2. Voted Otravă (23 votes [31.94%] - View)

    Percentage of vote: 31.94%

  3. Șoricar (9 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  4. Chihuahua (1 votes [1.39%] - View)

    Percentage of vote: 1.39%

  5. Cotoi (5 votes [6.94%] - View)

    Percentage of vote: 6.94%

  6. Voted Pisoi, nu contează dacă-i castrat ori nu. (8 votes [11.11%] - View)

    Percentage of vote: 11.11%

  7. Ultrasunete (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Capcană cu momeală (10 votes [13.89%] - View)

    Percentage of vote: 13.89%

  9. Votez aiurea, stau la bloc și nu îmi pasă. (3 votes [4.17%] - View)

    Percentage of vote: 4.17%

Vote Guests cannot vote

#37
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 cameliacook, on 08 noiembrie 2017 - 19:08, said:





Si dupa ce se prinde in ea ce fac cu monstrul? Il oparesc?
ii dai 3 jeturi cu parlitoarea de porci. Cu un drum, dezinfectezi si cusca.

#38
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 cameliacook, on 08 noiembrie 2017 - 19:08, said:

...Au mancat la inceput, am gasit 2-3 morti, dupa care nimic...
Dacă s-au prins șobolanii că nu chiar le vrei binele, se poate să nu funcționeze nici acel model de cursă pentru timp îndelungat.
Ai nevoie de una cu ambele uși deschise.
Sunt ceva mai lungi, atâta tot.
Și le poți face singur/singură.

#39
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,262
  • Înscris: 06.07.2007

 gladiatore, on 08 noiembrie 2017 - 18:55, said:

Eu nu stiu ce pisici aveti voi , dar stiu ca trebuie pisoi bazat , adica peste 4-5 kg sa se dea la un sobolan . Am crescut  la tara si stiu ce vorbesc . Sobolanii se adunca acolo unde este mizerie si mancare pentru ei . Daca spui ca exista si un porc in zona , exista si cotet , deci in zona aia sunt localizati . Eu recomand un catel cu intentii '' vanatoresti '' . Am si eu o catelusa , ceva bassot , corcitura , si nu mint cant spun , prinde cate 1-2 sobolani pe saptamana , dar nu ca ar fi ia cine stie ce vrednica , aici , unde stau si lucrez e adapost pentru caini . Se pune otrava grupa mare , ei mananca si cum e obiceiul sobolanului sa nu moara in vizuina , ese la lumina si asta mica ii inhata . O data a avut de furca cu unul , care era si nu prea ametit . Cateaua are 7 kg , de asta zic ...nu stiu ce pisoi aveti , ori soarecele il considerati sobolan .
Pisicile mele au in jur de 3-4 kg fiecare. Vine pisica acasa cu sobolanul, de abia il taraste. Oricum, nu sunt greu de ucis. Odata ce apuca sa-i sara in spate si sa-l prinda de gat, e game over pentru orice sobolan. oricat e de mare. N-ati observat cum are pisica dintii si ghearele? Se incolaceste in jurul prazii ca un sarpe. Iar muscatura este nasoala rau.
Soarecii, ii trage pe nas.

Edited by dan1980_25, 08 November 2017 - 19:27.


#40
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 scaiba, on 08 noiembrie 2017 - 16:46, said:


Pisicile n-au treabă cu șobolanii, cum n-au nici cu șerpii.
Dacă aveai pisică, știai asta.

....

Depinde de pisica ... eu am avut una specializata in serpi si soparle ... si a invatat si puii la fel ... .

Edited by Tarzy, 08 November 2017 - 19:35.


#41
cameliacook

cameliacook

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2015

 scaiba, on 08 noiembrie 2017 - 19:22, said:

Dacă s-au prins șobolanii că nu chiar le vrei binele, se poate să nu funcționeze nici acel model de cursă pentru timp îndelungat.
Ai nevoie de una cu ambele uși deschise.
Sunt ceva mai lungi, atâta tot.
Și le poți face singur/singură.

Din astea am eu. Cea tubulara a avut mai mult succes.Attached File  capcana1.jpg   32.12K   26 downloadsAttached File  ghilotina-statie-alpha-long-transparent.jpg   28.98K   28 downloads

#42
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 Tarzy, on 08 noiembrie 2017 - 19:34, said:

Depinde de pisica ...
Al naibii mâțele mele, să vezi ce-mi dau în ele.
Le scot io' aristocrația din cap...Posted Image

 cameliacook, on 08 noiembrie 2017 - 19:37, said:

...Cea tubulara a avut mai mult succes...
Dap, sunt mai inteligenți decât am vrea.

#43
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

 cameliacook, on 08 noiembrie 2017 - 19:08, said:


Si dupa ce se prinde in ea ce fac cu monstrul? Il oparesc?

Taman asta`i secretul, nu`i faci nimic. Il lasi fix acolo ca moare de stres/frig pana a doua zi. In timpul asta da exemplu 'negativ' si sa vezi cum se tireaza sobolanii din zona cat tipa incarceratul.
p.s. Cursa postata de scaiba este cea mai eficienta metoda de combatere si poate fi pusa intr`o mica colivie improvizata in care sa nu`ti ajunga gainile, cainii etc.
Lasati otravurile, pisicile etc ca nu fac fata daca ai invazie sau vin constant de la vecinul cu porci.

#44
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
La astia nu le era foame , sau cum vine ???[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/BeZkzabh0z0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
cameliacook

cameliacook

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2015

 rid, on 08 noiembrie 2017 - 19:46, said:


Taman asta`i secretul, nu`i faci nimic. Il lasi fix acolo ca moare de stres/frig pana a doua zi. In timpul asta da exemplu 'negativ' si sa vezi cum se tireaza sobolanii din zona cat tipa incarceratul.
p.s. Cursa postata de scaiba este cea mai eficienta metoda de combatere si poate fi pusa intr`o mica colivie improvizata in care sa nu`ti ajunga gainile, cainii etc.
Lasati otravurile, pisicile etc ca nu fac fata daca ai invazie sau vin constant de la vecinul cu porci.

Am comandat acum doua pentru inceput. Sper sa functioneze ca m-am saturat de ei. Va multumesc tuturor

#46
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Mie mi-a făcut plăcere Posted Image

Vino și ne mai povestește, după primele capturi.

#47
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Hai sa va spun o metoda mai .....criminala , sa scapati de ei . Daca prinzi unul viu , dar unul mai zdravan , faci in asa mod incat sa-l poti tine , cu manusi , sa nu te muste , ca sa-i bagi un ac in coada , dupa care-i dai drumu' . El va merge fix in vizuina sii va manca-fugari pe toti . Asa vor fugi cu totii . Nu este verificata de mine , dar mi-a zis un coleg de munca , rus , ca asa scapau ei prin Siberia de sobolani . Sa nu-mi spuneti ca in Siberia e fric si ca nu sunt sobolani , ca asta nu cred . Omul nu prea mintea .

#48
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,449
  • Înscris: 02.09.2016
Cu ani in urma unde locuiam (ne-am mutat intre timp...) am avut probleme cu soareci...nu stiu de unde au aparut , cum , de ce  ? ca nu erau prin zona dar au aparut destul de multi.Aveam pisica si prin vecini erau animale , gradini si o livada mare etc.Am incercat cu tot felul de aparate si capcane dar nu am rezolvat mare lucru.S-au prins cativa in capcane.Otrava nu am pus din cauza animalelor.Am observat ca apare si in comentariile de mai sus dar rezolvarea a fost ariciul.Aparea in fiecare seara printr-o  gaura la baza gardului si facea un tur complet in curte si gradina.Era ca un ceasornic si in fiecare seara aparea si isi facea turul.Mormăia si grohaia incet de  il auzeai din bucataria de vara.Azi asa si maine tot asa l-am lasat in pace si pana intr-un final a facut curatenie.Noaptea numai el stie ce facea prin zona si ce tactica si actiuni desfasura treaba este ca soareci nu au mai aparut ...

Edited by adisluc, 08 November 2017 - 20:10.


#49
cameliacook

cameliacook

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2015

 adisluc, on 08 noiembrie 2017 - 20:09, said:

Cu ani in urma unde locuiam (ne-am mutat intre timp...) am avut probleme cu soareci...nu stiu de unde au aparut , cum , de ce  ? ca nu erau prin zona dar au aparut destul de multi.Aveam pisica si prin vecini erau animale , gradini si o livada mare etc.Am incercat cu tot felul de aparate si capcane dar nu am rezolvat mare lucru.S-au prins cativa in capcane.Otrava nu am pus din cauza animalelor.Am observat ca apare si in comentariile de mai sus dar rezolvarea a fost ariciul.Aparea in fiecare seara printr-o  gaura la baza gardului si facea un tur complet in curte si gradina.Era ca un ceasornic si in fiecare seara aparea si isi facea turul.Mormăia si grohaia incet de  il auzeai din bucataria de vara.Azi asa si maine tot asa l-am lasat in pace si pana intr-un final a facut curatenie.Noaptea numai el stie ce facea prin zona si ce tactica si actiuni desfasura treaba este ca soareci nu au mai aparut ...

Pai si eu de unde sa fac rost de arici? La noi nu au fost niciodata. Se gasesc de vanzare pe olx, dar cred ca sunt de companie nu de vanat sobolani.

#50
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
In afara de pisici si arici alta solutie ar mai bufnitele (doar ca nu stiu cat de simplu ar fi de "petizat" in casa).

#51
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,449
  • Înscris: 02.09.2016

 cameliacook, on 08 noiembrie 2017 - 20:16, said:

Pai si eu de unde sa fac rost de arici? La noi nu au fost niciodata. Se gasesc de vanzare pe olx, dar cred ca sunt de companie nu de vanat sobolani.
Posted Image
Pai nu s-a rezolvat problema imediat...peste noapte etc.
A durat destul de mult timp.
Arici au fost întotdeauna  prin zona si veneau sau plecau cand si cum doreau  astfel ca nu le tinea nimeni socoteala.
Acum pa acolo s-a construit foarte mult si e plin constructii si betoane etc.
Oricum este o  metoda arhaica (empirică ?) care cere timp  insa nu sa poate sa nu existe alte variante.Trebuie doar cautat cu rabdare si perseverenta solutii   deoarece nu e usor...etc.

Edited by adisluc, 08 November 2017 - 21:03.


#52
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Daca mai vrei sa testezi, poti incerca lipici pe carton in locurile in care fragmenteaza ei. Nu te zgarcesti la lipici.
Nu stiu daca face fata la sobolani cat pisica, dar te poti gandi si la asta.


Am utilizat asa ceva la potectia utilajelor agricole, le incercuiam in depozit de cartoane cu lipici, iarna. Nu trecea nimic de ele.

#53
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,169
  • Înscris: 28.06.2005
Am o mâță la țară, adunată de pe străzile din București.
Nu-i foarte mare (nu cred că depășește 4kg iarna), dar mai apare cu șobolani cât ea de mari.
Și e o abilă vânătoreasă de vrăbii.

Am avut și un motan (a murit, din păcate). Leneș nevoie mare.
Nu-mi amintesc să-l fi văzut vreodată pândind măcar.

#54
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 cameliacook, on 08 noiembrie 2017 - 16:41, said:

Problema e asa: locuim la curte si avem cateva familii de sobolani de care nu reusim sa scapam.

Mâţa in general vaneaza stratgic, un pic mai mult decat poate manca. Ii considera un fel de camara cu autoservire.
Daca is mai multi cel mai eficient ar fi o echipa de caini + oameni care sa le faca loc sa ajunga la sobolani.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iYNoxPQIemo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by gabyxm, 08 November 2017 - 22:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate