Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

combaterea sobolanilor

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

Poll: Cum combat șobolanii? (49 member(s) have cast votes)

Care considerați că este/sunt modalitățile cele mai eficiente:

  1. Lipsa mâncării de la alte animale (13 votes [18.06%] - View)

    Percentage of vote: 18.06%

  2. Voted Otravă (23 votes [31.94%] - View)

    Percentage of vote: 31.94%

  3. Șoricar (9 votes [12.50%] - View)

    Percentage of vote: 12.50%

  4. Chihuahua (1 votes [1.39%] - View)

    Percentage of vote: 1.39%

  5. Cotoi (5 votes [6.94%] - View)

    Percentage of vote: 6.94%

  6. Voted Pisoi, nu contează dacă-i castrat ori nu. (8 votes [11.11%] - View)

    Percentage of vote: 11.11%

  7. Ultrasunete (0 votes [0.00%])

    Percentage of vote: 0.00%

  8. Capcană cu momeală (10 votes [13.89%] - View)

    Percentage of vote: 13.89%

  9. Votez aiurea, stau la bloc și nu îmi pasă. (3 votes [4.17%] - View)

    Percentage of vote: 4.17%

Vote Guests cannot vote

#19
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 dan1980_25, on 08 noiembrie 2017 - 17:21, said:

nu stiu ce matze aveti voi, dar la mine pisica, cand vede sobolanul, in 15 secunde il despica....
O fi avut vreun bunic măcelar...
Io' n-am mâţ cu pedigree.

 medelin992, on 08 noiembrie 2017 - 17:29, said:

...Pisica sa nu manance sobolani?? hahah
Facem și poll, prea sunt împărțite părerile.

#20
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Terrierii sunt cainii anume crescutii pentru combaterea sobolanilor. Aia mai periculosi din filmul de mai sus sunt terrieri sau corcituri de terrieri. In mai toate filmuletele cu cainii ucigasi de sobolanii sunt terrieri.

Edited by omuspan, 08 November 2017 - 17:46.


#21
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Si bibilicele , niste pasari de curte sunt bune pt ca alunga rozatoarele cu sunetele scoase de ele. Cel mai bine tot cu capcane pe care le asezi in locuri unde nu au acces pasarile dupa ce limitezi accesul la toate sursele de mancare.

#22
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013

 cameliacook, on 08 noiembrie 2017 - 16:41, said:

Salutare!

Sper ca am postat in topicul potrivit.

Problema e asa: locuim la curte si avem cateva familii de sobolani de care nu reusim sa scapam. Noi avem gaini, doi catei care sunt liberi in toata curtea (mai putin in curtea pasarilor), vecinii au si ei pasari si porc.

Am cumparat custi de intoxicare, dar nu mananca otrava. Capcane mecanice nu pot sa pun la gaini si in curte din cauza cateilor, la pasari si pe unde umbla cateii nu pot sa pun otrava.

Se hranesc cu mancarea pasarilor, cu ce ramane de la catei si cu nuci. Cum nu pot sa strang toate sursele de mancare si avand in vedere toate cele de mai sus m-am blocat.

A incercat cineva cu aparate cu ultra sunet? Sunt bune de ceva? Alte idei aveti?

Multumesc anticipat!
Pisica e sfanta! A mea crescuta la bloc toata viata fara sa-i dau voie afara si tot mi-a prins 2 soricei amarati veniti pe conducta in camara.

#23
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

 scaiba, on 08 noiembrie 2017 - 17:16, said:

Sigur nu era cotoi cu pata pusă pe vreo șobolăniță?
Da, îi aleargă și atât.
Se poate întâmpla și invers, iar un pisoi alergat de șobolan nu va mai face greșeala de a-l provoca.

Pisicilor le place mai mult sa vaneze (ca si leoaicelor). Sunt mai razboinice.
Motanii sunt mai lenesi. Se razboiesc doar cu alti motani si asta mai mult prin "cantece razboinice" (un fel de Haka) sau "injurandu-se" reciproc (cine stie?)...
Nu am motani.

Am avut mai demult o pisica care vana efectiv sobolani. Reusea sa-i prinda pe afara, dar nu ii manca. Doar mi-i aducea mie morti in casa. (Se spune ca pisicilor li se pare normal sa imparta. Ce s-o fi gandit? Ca daca eu ii dau din mancarea mea, la care atenta de fiecare data cu insistenta, atunci sa vaneze si ea pentru mine, sobolani.).

 scaiba, on 08 noiembrie 2017 - 17:16, said:

Când mă rugam de tomaso cu aricii, n-ai vrut...
Aricii sunt foarte sensibili la câini (ori invers) cert îi că același areal nu le face bine.

Nu am stiut de treaba cu aricii. Acum este tardiv...
Caini nu am. Vechea mea pisica nu suporta cainii. Cum vedea un caine, ii sarea in spate si il fugarea.

#24
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Pisicile sunt pentru soareci, pentu sobolani e bun un catel.
Mai poti incerca cu otrava bagata in gauri, partea proasta e ca e posibil sa moara prin gaurile din pereti si miroase de-ti cade nasul.

#25
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Dureaza cateva saptamani pana sobolanii au incredere intr-o sursa noua de hrana. De regula ii lasa pe aia mai batrani si bolnavi sa manance primii si daca aia patesc ceva restul nu se mai ating de ea.
Ca sa nu mai spun ca in timp devin imuni la tipul ala de otrava.
O solutie invatata de la cineva (nu am testat-o): prinzi in cusca un sobolan, il iei cu un cleste cu coada lunga, il inmoi in benzina si ii dai foc, apoi ii dai drumul sobolanului. Va fugi tipand disperat direct in scorbura, ceilalti vor intelege ca ceva nasol se intampla si vor evacua zona. Daca nu se prind din prima, se repeta procedura.
O perioada de 1-2 luni va liniste, apoi vor reaparea. Se repeta procedura.

Nu stiu daca se mai gaseste otrava din aia tip praf care se imprastie pe unde trec ei (gura scorburei, etc). Le creeaza mancarimi, se ling si se intoxica.
Dar cu otravurile de orice fel e nasol cand ai animale. Moare sobolanul prin curte si ti-l mananca animalele, sau moare bagat pe undeva si iti impute cateva zile toata curtea.

Cu piscile nu faci nimic. Am avut la tara si la bunici o gramada de pisici. Intr-un timp la bunici erau vreo 10-12 si sobolanii dau discoteca in curte fara nici o grija. In schimb am vazut o gramada de pisici batute crunt de sobolani. Pisicile ii prind pe aia deja morti sau prea batrani. Un sobolan sanatos bate o pisica de se caca pe ea.

Din pacate la noi nu exista curse cu socuri electrice cum sunt prin america de nord.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J0T-DceJlg0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt unele mai avansate cu podeaua rabatabila, dupa ce il electrocuteaza pe unul rabateaza podeaua si animalul cade intr-un butoi pus dedesubt (ca sa nu il vada mort restul coloniei) si apoi il asteapta pe urmatorul. Dar la noi nu sunt.

O alta varianta e sa le elimini sursa initiala de mancare (nucile, mancarea gainilor) si sa le pui in anumite locuri bucati de mancare hipercalorica (acum toamna se dau in vant dupa asa ceva) de ex. unt de arahide, mamaliga cu unt, etc. 3-4 saptamani lei pui mancare curata ca sa capete toti incredere in ea apoi o amesteci cu otrava cu efect intarziat.
Dar aceeasi poveste, mor pe unde apuca.

Edited by Friskey, 08 November 2017 - 18:42.


#26
cameliacook

cameliacook

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2015

 scaiba, on 08 noiembrie 2017 - 16:45, said:

Nu numai că nu reușiți să scăpați de ei, da' îi şi hrăniţi...
Chestiile ălea cu ultrasunete sunt bani aruncaţi aiurea.

Pai ce sa fac, sa nu las mancare la gaini din cauza lor? Plus ca nu e numai de la mine, se duc si mananca mancarea de la porcul vecinei si stau cuibariti la mine sub chiosc.

#27
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Eu nu stiu ce pisici aveti voi , dar stiu ca trebuie pisoi bazat , adica peste 4-5 kg sa se dea la un sobolan . Am crescut  la tara si stiu ce vorbesc . Sobolanii se adunca acolo unde este mizerie si mancare pentru ei . Daca spui ca exista si un porc in zona , exista si cotet , deci in zona aia sunt localizati . Eu recomand un catel cu intentii '' vanatoresti '' . Am si eu o catelusa , ceva bassot , corcitura , si nu mint cant spun , prinde cate 1-2 sobolani pe saptamana , dar nu ca ar fi ia cine stie ce vrednica , aici , unde stau si lucrez e adapost pentru caini . Se pune otrava grupa mare , ei mananca si cum e obiceiul sobolanului sa nu moara in vizuina , ese la lumina si asta mica ii inhata . O data a avut de furca cu unul , care era si nu prea ametit . Cateaua are 7 kg , de asta zic ...nu stiu ce pisoi aveti , ori soarecele il considerati sobolan .

#28
cameliacook

cameliacook

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2015

 anknic, on 08 noiembrie 2017 - 16:45, said:

ap.de ultrasunete sunt degeaba. tb.sa le gasesti cuiburile si sa ii haituiesti, sa iei capcane din alea mai mici (sa nu incapa pisica sau caine), sa faci curat luna prin curte astfel incat sa nu isi mai gaseasca loc unde sa isi faca cuib (si inspectata gradina ca mai si sapa in pamant sa isi faca cuib). eu asa am scapat de sobolani.

Ce inseamna capcane mici? Din alea cu arc sau cu lipici?

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Friskey, on 08 noiembrie 2017 - 18:41, said:

Din pacate la noi nu exista curse cu socuri electrice cum sunt prin america de nord.



Exista, eu am din aia, e buna si la soareci.

Edited by MembruAnonim, 08 November 2017 - 18:58.


#30
cameliacook

cameliacook

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2015

 Friskey, on 08 noiembrie 2017 - 18:41, said:

Dureaza cateva saptamani pana sobolanii au incredere intr-o sursa noua de hrana. De regula ii lasa pe aia mai batrani si bolnavi sa manance primii si daca aia patesc ceva restul nu se mai ating de ea.
Ca sa nu mai spun ca in timp devin imuni la tipul ala de otrava.
O solutie invatata de la cineva (nu am testat-o): prinzi in cusca un sobolan, il iei cu un cleste cu coada lunga, il inmoi in benzina si ii dai foc, apoi ii dai drumul sobolanului. Va fugi tipand disperat direct in scorbura, ceilalti vor intelege ca ceva nasol se intampla si vor evacua zona. Daca nu se prind din prima, se repeta procedura.
O perioada de 1-2 luni va liniste, apoi vor reaparea. Se repeta procedura.

Nu stiu daca se mai gaseste otrava din aia tip praf care se imprastie pe unde trec ei (gura scorburei, etc). Le creeaza mancarimi, se ling si se intoxica.
Dar cu otravurile de orice fel e nasol cand ai animale. Moare sobolanul prin curte si ti-l mananca animalele, sau moare bagat pe undeva si iti impute cateva zile toata curtea.

Cu piscile nu faci nimic. Am avut la tara si la bunici o gramada de pisici. Intr-un timp la bunici erau vreo 10-12 si sobolanii dau discoteca in curte fara nici o grija. In schimb am vazut o gramada de pisici batute crunt de sobolani. Pisicile ii prind pe aia deja morti sau prea batrani. Un sobolan sanatos bate o pisica de se caca pe ea.

Din pacate la noi nu exista curse cu socuri electrice cum sunt prin america de nord.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J0T-DceJlg0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sunt unele mai avansate cu podeaua rabatabila, dupa ce il electrocuteaza pe unul rabateaza podeaua si animalul cade intr-un butoi pus dedesubt (ca sa nu il vada mort restul coloniei) si apoi il asteapta pe urmatorul. Dar la noi nu sunt.

O alta varianta e sa le elimini sursa initiala de mancare (nucile, mancarea gainilor) si sa le pui in anumite locuri bucati de mancare hipercalorica (acum toamna se dau in vant dupa asa ceva) de ex. unt de arahide, mamaliga cu unt, etc. 3-4 saptamani lei pui mancare curata ca sa capete toti incredere in ea apoi o amesteci cu otrava cu efect intarziat.
Dar aceeasi poveste, mor pe unde apuca.


As fi incercat si cu pisica, mai ales ca imi si plac, dar cateii nu le tolereaza. Am un ciobanesc german care a terminat cateva din vecini. Mai prinde si el cate un sobolan din cand in cand, dar nu suficient.
Nu m-ar deranja ca mor ascunsi ca treaba se intampla in curte si pe unde intuiesc eu ca au cuiburi nu ar fi problema cu mirosul, ca e departe de casa. Macar de ar muri. Problema e ca mi-e frica ca muta otrava si daca mananca tembelii astia de caini.

Nu o sa ma apuc totusi de dat foc la sobolani prin curte, dar treaba cu mancarea hipercalorica e o idee. Multumesc

#31
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Asa ceva iti trebuie . Pui otrava , pui capacul , si sobolanul intra sa manance . Trebuie sa schimbi otrava tot la 2 saptamani .

Attached Files



#32
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

 cameliacook, on 08 noiembrie 2017 - 18:55, said:

Din alea cu arc sau cu lipici?
N-ai ce face cu lipiciul.
Așa arată o cursă pentru șobolani:

Attached File  sobolani.jpg   129.43K   59 downloads

#33
cameliacook

cameliacook

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 17.03.2015

 gladiatore, on 08 noiembrie 2017 - 19:04, said:

Asa ceva iti trebuie . Pui otrava , pui capacul , si sobolanul intra sa manance . Trebuie sa schimbi otrava tot la 2 saptamani .

Am asa ceva, le zice statii de intoxicare. Au mancat la inceput, am gasit 2-3 morti, dupa care nimic. Am folosit cuburi de otrava parafinata pe care am dat-o prin ulei cu miros de carne. Nimic, nada, niet, nixt si stiu sigur ca mai sunt nenorocitii.

 scaiba, on 08 noiembrie 2017 - 19:06, said:

N-ai ce face cu lipiciul.
Așa arată o cursă pentru șobolani:

sobolani.jpg


Si dupa ce se prinde in ea ce fac cu monstrul? Il oparesc?

#34
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu, îl faci marinar.
Apoi scafandru autonom.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 scaiba, on 08 noiembrie 2017 - 19:06, said:

N-ai ce face cu lipiciul.
Așa arată o cursă pentru șobolani:

sobolani.jpg

Am si din asta, chiar functioneaza foarte bine. Puneam slanina in carlig. Am prins si o cotofana in capcana aia.

Edited by MembruAnonim, 08 November 2017 - 19:16.


#36
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Nu au mai mancat pentru ca asa cum am specificat , trebuie schimbata otrava la maxim 2 saptamani . Acea otrava , are un miros specific placut sobolanilor , daca nu mai miroase , nu mai sunt atrasi de ia . La noi aici , asa-i combatem , iti imaginezi cati sunt intr-un adapost pentru caini . Sau cati ar trebui sa fie , doar ca sunt tinuti sub' control , cu otrava si  ......nu o sa credeti , fiind cam in padure , cu ajutorul serpilor . :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate