Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum aflu puterea calorifică a cărbunelui?

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Tot ce am inteles eu din topicul asta este ca unii nu stiu daca
      carbunele este mai eficient din punct de vedere energetic decat lemnul.
      'ai de p@%a mea!

#20
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ești pe trend, stai liniștit.
Un altul a înțeles că am mare nevoie de o bombă calorimetrică (este un aparat, da).
Cei mai mulți, au înţeles însă simplitatea întrebării.

Şi da, o tonă de turbă este mai puţin eficientă decât o tonă de lemn.

Îmi poţi spune te rog cum identific turba?
Să nu te mai doară chestia aia, zic...

#21
irimiaciprian1

irimiaciprian1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,977
  • Înscris: 22.10.2012
O strigi daca raspunde e turba.

O parte da e mai eficient.

#22
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
N-ai " mare" nevoie de bomba, ai doar nevoie ca sa afli puterea calorifica pt ca alta metoda suficient de precisa nu prea exista.
Altfel, incerci si compari, mai ales daca ai si repere, adica experiente anterioare cu diverse feluri de combustibili solizi.
Alternativa asta are si avantajul ca afli si alte lucruri deopotriva de relevante...nivelul de impuritati care inseamna atat fum cat si cenusa. Cat de usor se aprinde si cum evolueaza arderea intr-un anume tip agregat.  Etcetc.

Degeaba afli puterea calorifica, mai mult sau mai putin precis daca " ergonomia" e in balarii.



#23
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Puterea calorifica a diversilor combustibili solizi :

Combustibili solizi Puterea calorifica [MJ/Kg]

Lemn umed 6,28 … 10,40
Lemn uscat 12,56 … 16,75
Turba   6,28 … 14,65
Lignit    5,02 … 10,47
Carbune brun 8,37 … 16,75
Huila    20,93 … 29,30
Antracit    29,30 … 31,40
Cocs    25,96 … 33,50

Pentru comparatie se utilizeaza valorile minime ale puterii calorice aferente fiecarui combustibil.

http://ro.instalbiz....-solizi_54.html

Insa bine ar fi ca la arderea acestor combustibili sa se mai tina cont si de riscurile determinate de poluarea mediului, iar la acest capitol carbunele polueaza cel mai grav.

Cărbunele este cea mai poluatoare sursă de energie, prin arderea acestuia fiind emise în atmosferă dioxid de carbon, oxizi de azot, dioxid de sulf, pulberi, poluanți organici persitențiși o serie de metale grele – mercur, plumb, arsenic, cadmiu.

http://faracarbune.r...arbune/poluare/

Edited by Vincentiu_1981, 18 November 2017 - 11:25.


#24
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,988
  • Înscris: 15.06.2007
Imi amintesc cu nostalgie, cum "proiectam" statia de prelevare mostre pentru termocentrala de la Tr Severin.. una pentru vagoane si una pentru camioane. Motivul necesitatii ei?  Termocentrala aia baga pe poarta 2-3 marşute de carbune zilnic. Garnituri de vagoane incarcate cu carbuni. Ardeau si 900 de tone/zi. Nu bag mana in foc pentru cifre, oricum azi e falimentata de baietii destepti, nu mai conteaza.
Chestia era ca excavarea carbuneluinse facea din mine de suprafata, zacamantul aflanduse la cca 1-3metri sub pamant. Beneficiarul avea nevoie sa stie ce baga in centrala. Pentru ca daca ar fi mers pe incredere, furnizorul ii putea trimite doua cupe de carbuni apoi una de pamant samd. Bine inteles ca termocentrala nu outea functiona cu lut, argila, pietris.. de aceea  era si o verificare a combustibilului cumparat.  
Cand intra in "fabrica" trenul, trecea peste un cantar, unde erau cantarite vagoanele pline, si niste tevi coborau in vagon si luau 5 mostre de carbune de la diferite adancimi din vagon. Nu mai stiu daca mostrele se luau din fiecare vagon sau nu, din pacate nu am vazut statia/laboratorul de masurare a calitatii carbunilor.  Se verificau si carbunii adusi cu camioanele.

#25
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Pentru cine nu vrea sa ia teapa cu achizitia de lemne,mai nou se arde lumea cu carbune ud,si prost calitativ....Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate