Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...
 

Cum sunt afectate PFA-urile de noile masuri

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

View PostMrDerpson, on 11 noiembrie 2017 - 13:38, said:

De exemplu, noi ca PFA-uri, aveam 5.5% la sanatate si 10.5% la pensii. De ce a fost nevoie sa ne creasca si noua procentul, cum s-a intamplat in cazul salariatilor? Nu este corect, de unde a aparut "contributia" angajatorului astfel incat sa o suportam noi, de unde au "transferat-o"?
Ai avut pomana pana acum. Pana la urma erai si esti atat angajat cat si angajator.

#38
maximal

maximal

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.11.2017
Stie cineva daca sistemul de deducere cheltuieli se va modifica sau va ramane la fel ?

#39
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

View Postneagu_laurentiu, on 11 noiembrie 2017 - 13:44, said:

Ai avut pomana pana acum. Pana la urma erai si esti atat angajat cat si angajator.
Serios? Păi atunci vreau și dividende cu impozit de 5% nu doar venit cu 16%.

#40
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Cererile se trimit la Dragnea.

#41
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

View Postneagu_laurentiu, on 11 noiembrie 2017 - 13:44, said:

Ai avut pomana pana acum. Pana la urma erai si esti atat angajat cat si angajator.

Chestia asta sfideaza logica.

De ce in majoritatea tarilor europene, freelancerii trebuie sa plateasca taxe mult mai mici in comparatie cu salariatii? Oare de ce? Exercitiu de imaginatie...

Da' in Romania sa dai 32% la stat pe venit realizat, aproape de 3 ori mai mult decat in alte tari, in situatia in care ai conditii de 10 ori mai proaste, inseamna "pomana"?
E bine. Nu stiam ca trebuie sa dam 90% taxe pentru ca avem privilegiul sa fim cetatenii acestei tari minunate, care nici nu e considerata cea mai "jegoasa" (atat la propriu, cat si la figurat) din UE.

Ah, uitasem, noroc ca-s scutiti IT-istii, ca doar ei sunt seva societatii. Restul pot sa suga tata vacii.

#42
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
una au zis in proiect alta a aparut in monitorul oficial http://economie.hotn...rul-oficial.htm

Edited by iulian0512, 13 November 2017 - 10:39.


#43
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005
E corect ce zice omul în articol cu o excepție - și CAS și CASS se vor plăti la venitul ales. Adică minimul brut că n-o fi careva nebun să aleagă mai mult...

#44
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

View Postneagu_laurentiu, on 11 noiembrie 2017 - 13:44, said:

Ai avut pomana pana acum. Pana la urma erai si esti atat angajat cat si angajator.


O PFA nu are aceleasi drepturi/beneficii asigurate de catre stat ca ale unui angajat.
O PFA nu are aceleasi drepturi/beneficii asigurate de catre stat ca ale unui SRL.

Deci e aberant sa presupui ca o PFA ar trebui sa aiba aceleasi obligatii catre stat ca un angajat + SRL.

PFA nu inseamna nici angajat, nici angajator, ci PFA. Altfel scopul acestei forme de organizare nu mai exista.

#45
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

View Postradunic, on 13 noiembrie 2017 - 11:40, said:

E corect ce zice omul în articol cu o excepție - și CAS și CASS se vor plăti la venitul ales. Adică minimul brut că n-o fi careva nebun să aleagă mai mult...
sunt curios cum va interpreta ANAF-ul "alegerea venitului", la pfa norma de venit nu cred ca vei avea de ales, venitul ales va fi norma de venit, dar norma nu ti-o alegi tu ci iti este impusa de ANAF. in concluzie nu e nici o alegere.

#46
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005
Pe baza declarației pe care o va depune persoana în cauză în ianuarie.

#47
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010

View Postradunic, on 13 noiembrie 2017 - 11:40, said:

E corect ce zice omul în articol cu o excepție - și CAS și CASS se vor plăti la venitul ales. Adică minimul brut că n-o fi careva nebun să aleagă mai mult...

la pag 26 din pdf, art.148 articolul alin.8 "Încadrarea în plafonul lunar prevăzut la alin. (1) se efectuează prin însumarea
veniturilor din activități independente menționate la alin. (2).

iar la alin 2 toate subpunctele a,b,c,d toate sunt cu venitul net, deci se va plati CAS din venitul net

voi cum interpretati ?

Attached Files



#48
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,622
  • Înscris: 20.05.2008
Am un PFA micut, fac bijuterii si ocazional vand, dar nu e afacere in toata regula. Ca sa fiu totusi corecta si sa raportez tot, mi-am facut formele astea pt PFA, am si casa de marcat, registru contabil, contabilitatea mi-o fac singura -  nu sunt la norma de venit, deci scriu tot la registru, pun la dosar tot.

Am platit impozit, asigurare de sanatate, dar e nu am platit pana acum pt pensie, pt ca as castiga atat de putin incat nu mai merita osteneala, uneori poate as iesi chiar in pierdere.... Oricum nu mai apuc eu pensia, nu o sa mai traiesc atat de mult.... Sumele sunt mici si ocazionale.

Mentionez ca nu sunt angajata in alta parte
. Imi mai vin bani din alta parte, fotografie de stock, dar si cu acele venituri ma aflu sub plafonul minim.
Din pacate nu ma pot angaja, sunt bolnava de o boala incurabila care nu imi permite sa lucrez decat cateva ore pe zi, iar unele zile deloc.....

Se schimba ceva cu noul cod fiscal? Va trebui sa platesc pt pensie, indiferent de cati bani fac??

Ma poate lamuri cineva? Multumesc



View Postblue_wings, on 08 noiembrie 2017 - 20:39, said:

De ce faceti toti calcule la PFA-uri care scot o gramada de bani... va ganditi si la cazurile reale???
Am mai multe exemple (cunoscuti, prieteni) de PFA-uri facute pentru a incasa legal anumite venituri (din blogging, marketing afiliat, contabilitate, cursuri de limbi straine)... si in cele mai multe cazuri este vorba de sume de pana la 2000-2500 Lei pe luna. Pana acum oamenii astia plateau 32,5% la stat... din 2018 vor plati 45% la stat...
Eu vad masurile astea luate ca sa loveasca in continuare in cei de jos, care abia reusesc sa supravietuiasca de la o luna la alta... solutia ramasa e ori sa mareasca la nesimtire preturile practicate (daca se poate), pentru a face profit peste 3500-4000 Lei, asa incat sa plateasca procentual mai putin la stat... ori sa se lase de meserie...
Mi s-ar fi parut normal ca un PFA sa plateasca un impozit la stat ca si IMM-urile, hai sa nu spunem 1-3% ci 5%... si pe langa asta sa plateasca CASS si CAS doar optional... vrea sa fie asigurat, bine... nu vrea... tot bine. Daca sta acasa si someaza, deranjeaza pe cineva ca nu e asigurat? In caz de ceva... ar fi tratat pe masura contributiilor... e sau nu asigurat.

100% de acord....

unii oameni abia mai traiesc, cazul meu... Nu vreau ajutoare sociale de la stat, puteam sa iau somaj la un moment dat, nu am luat. Nu imi mai trebuie nimic de la statul asta, doar sa ma lase sa mai traiesc cat voi mai trai...

De atatea ori schimba codul fiscal la fel ca pe sosete, m-am saturat.... De la an la an cresc taxele - de ex de 2 ani platesc impozit crescut pe o camaruta, vezi doamne esti firma deci platesti la 3% impozit.... si ce mult se aduna pt o camaruta de cativa metri patrati.... Gunoiul la fel,desi nu produci gunoi, platesti special pt firme... etc

Daca va trebui sa inchid PFA voi renunta de tot la asigurarea de sanatate, nu voi mai plati nimic acestui stat.... Nici impozitele amarate ce le plateam, nici asigurarea de sanatate, nimic.... Chiar nu mai merita efortul...

Edited by tipareth, 13 November 2017 - 20:37.


#49
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,998
  • Înscris: 09.08.2005

View Postiulian0512, on 13 noiembrie 2017 - 15:54, said:



la pag 26 din pdf, art.148 articolul alin.8 "Încadrarea Ăźn plafonul lunar prevăzut la alin. (1) se efectuează prin Ăźnsumarea
veniturilor din activități independente menționate la alin. (2).

iar la alin 2 toate subpunctele a,b,c,d toate sunt cu venitul net, deci se va plati CAS din venitul net

voi cum interpretati ?
Pag. 25, art. 148, alin. (1). Baza lunara de calcul...

#50
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012

View Postiulian0512, on 13 noiembrie 2017 - 15:54, said:

la pag 26 din pdf, art.148 articolul alin.8 "Încadrarea în plafonul lunar prevăzut la alin. (1) se efectuează prin însumarea
veniturilor din activităţi independente menţionate la alin. (2).

iar la alin 2 toate subpunctele a,b,c,d toate sunt cu venitul net, deci se va plati CAS din venitul net

voi cum interpretati ?


La cat de alambicate sunt, pot fi interpretate in 100 de moduri, insa aici vorbim de "limba romana".

Hai sa vedem:

"Baza lunară de calcul al contribuţiei de asigurări sociale în cazul persoanelor
care realizează venituri din activităţi independente o reprezintă venitul ales de
contribuabil
, care nu poate fi mai mic decât nivelul salariului de bază minim brut pe
ţară garantat în plată aprobat prin hotărâre a Guvernului, în vigoare în luna pentru
care se datorează contribuţia
"

Ce inseamna "venit ales de contribuabil"? Nu inseamna ca eu, contribuabil, imi ALEG venitul care doresc sa fie baza de calcul? Cu o conditie: sa nu fie sub salariul minim brut!
Mai sunt unii care se intreaba "aoleu, da' cum se face asta, nu merge, nu poti, n-ai cum sa alegi". Sa mori tu ca nu poti?

Chiar nu-si mai aminteste nimeni cum se depunea declaratia 600 acum cativa ani? Daca nu, va reamintesc eu: scriai in dreptul fiecarei luni pentru ce suma vrei sa platesti CAS.
Cel mai probabil, acel formular se va reintroduce, iar fiecare va putea sa plateasca CAS la ce suma doreste.


Acum, ce inseamna: "Încadrarea în plafonul lunar prevăzut la alin. (1) se efectuează prin însumarea
veniturilor din activităţi independente menţionate la alin. (2).""

Simplu! Plafonul ala face referite la faptul ca baza de calcul nu trebuie sa fie mai mica decat salariul minim brut. Caz in care, se insumeaza toate veniturile din activitati independente (din toate sursele), iar daca te incadrezi (fie cu realizatul de anul trecut, fie cu estimatul etc) - trebuie sa depui declaratia si ai obligatia platii de contributii (la venitul ales, insa nu sub salariul minim brut pe tara).
Cu alte cuvinte, eu daca estimez un venit total anual (din toate sursele de venituri independente) > 12 x salariul minim brut, este evident ca ma incadrez in plafon si ca n-am cum sa ma sustrag de la depunerea declaratiei 600.

De altfel si vedem: "Persoanele fizice care în anul fiscal precedent au realizat venituri cumulate din
activităţi independente sub nivelul PLAFONULUI minim prevăzut la ALIN. (1) nu au
obligaţia depunerii declaraţiei prevăzute la alin. (3) şi nu datorează contribuţia de
asigurări sociale pentru anul în curs"



Mie mi se pare destul de clar.

Daca cineva intelege altceva, il rog sa explice.




ADEVARUL: http://adevarul.ro/e...9585/index.html

Quote

Prin urmare se va plăti CAS de 25% la valoarea venitului net realizat şi CASS de 10% la salariul minim pe economie.
Citeste mai mult: adev.ro/ozcphk

Mi-ar placea ca cei de la adevarul sa explice cum au ajuns la acea concluzie. Chiar sunt curios. :)

Edited by MrDerpson, 13 November 2017 - 23:46.


#51
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

View Postiulian0512, on 13 noiembrie 2017 - 12:41, said:

sunt curios cum va interpreta ANAF-ul "alegerea venitului", la pfa norma de venit nu cred ca vei avea de ales
Acum cativa ani era la fel, iar in luna ianuarie trebuia sa depui o declaratie prin care sa-ti alegi venitul asigurat la care sa platesti CAS. Nu avea importanta ca erai la norma de venit sau nu.

#52
MrDerpson

MrDerpson

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 09.09.2012
Problema 1 e cu PFA-urile care au venituri care-s doar putin mai mari decat salariul minim brut.
Asadar, daca ai lunar brut undeva la 2000 - 3000 lei, e naspa. Vei plati mai mult la stat (cu vreo 100 - 250 de lei). Dar sa zicem ca asta nu e o lovitura mare.

Problema cea mare e cu PFA-urile care au si venituri din salarii. De acum inainte, trebuie sa plateasca CAS si CASS pentru veniturile independente. Astia vor fi afectati crunt. Nu stiu daca e bine sau rau.

PFA-urile cu venituri lunare brute de peste 4,000 lei au de castigat din aceasta mutare.


Cam asta e situatia. Cu alte cuvinte, daca ai venituri sub 1,900 brut pe luna din PFA - esti tare, aproape ca nu platesti nimic, te doare la RIDICHE! Ceea ce e un lucru foarte bun!!!
Daca ai venituri mai maricele ca urmare a faptului ca esti pro-activ si muncesti pana-ti sar capacele, iar ...ai un pic de castigat si te doare la SPANAC! Ceea ce e, din nou, un lucru foarte bun!!!

Efectiv n-ai cum sa-i satisfaci pe toti. Asta e.
Eu cand am avut de pierdut in anii trecuti, nu mi-a dat nimeni umarul sa "plang" pe el.

Edited by MrDerpson, 14 November 2017 - 15:24.


#53
faracreier

faracreier

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 30.08.2017

View Posttipareth, on 13 noiembrie 2017 - 20:17, said:

Am platit impozit, asigurare de sanatate, dar e nu am platit pana acum pt pensie, pt ca as castiga atat de putin incat nu mai merita osteneala, uneori poate as iesi chiar in pierdere.... Oricum nu mai apuc eu pensia, nu o sa mai traiesc atat de mult.... Sumele sunt mici si ocazionale.
Daca ai venituri sub salariul minim brut, atunci plata CAS-ului e optionala.
Insa daca te hotarasti sa platesti CAS, atunci trebuie sa o faci ca si cum ai avea un venit cel putin egal cu salariul minim brut, deci 25% din 1900 Lei lunar.

View PostMrDerpson, on 14 noiembrie 2017 - 15:22, said:

Problema cea mare e cu PFA-urile care au si venituri din salarii. De acum inainte, trebuie sa plateasca CAS si CASS pentru veniturile independente.
CASS era obligatoriu si pana acum, indiferent daca PFA era si angajat sau nu, insa se platea doar partea angajatului, deci 5.5%, nu 10% cum va fi in viitor.
In trecut CAS era optional pentru cei care erau si angajati, insa incepand cu 2016 a devenit obligatoriu, dar cu posibilitatea de a plati doar partea angajatului, deci 10.5%.

In teorie, cu cat platesti mai mult la CAS, cu atat ar trebui sa ai o pensie mai mare. In teorie...


View PostMrDerpson, on 14 noiembrie 2017 - 15:22, said:

Asadar, daca ai lunar brut undeva la 2000 - 3000 lei, e naspa. Vei plati mai mult la stat (cu vreo 100 - 250 de lei).

Poate e mai avantajos pentru acele persoane sa lucreze la PFA mai putin, pentru a avea venituri lunare de 1890 Lei :)

#54
iulian0512

iulian0512

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 756
  • Înscris: 03.01.2010
draftul documentului 600 https://static.anaf....AS_29112017.pdf

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate