Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Alternative antena FM auto

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
Buna ziua, se da o Skoda octavia 1 cu radio aftermaket, locatie Bucuresti. Am folosit un timp antena originala cu amplificator si alimentator pt amplificator. Am trecut la o varianta chineasca gen sharkfin si apoi la un bosch dipol lipit de parbriz. Dar cum in RO nu se respecta normele de emisie in oras nu am o receptie corecta!

As vrea sa intreb: se poate face un dipol pus in bara masinii?
Din considerente estetice nu as vrea sa pun antena gen logan. Ma gandeam chiar la o sarma pusa sub protectiile pt barele de plafon.
Am incercat antena fm utilizand grila de dezaburire cuplata cu un condesator dar cu rezultate mediocre

Ce solutie as putea avea chiar si cu destule modificari numai sa am receptie tapana. Sunt dispus la experimente numai sa receptie asa cum trebuie

#2
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Antena originala ce-a patit?

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Antena activa sh de la un BMW.
Antena nu este de frumusete ci din necesitate, cu cat o ascunzi mai tare cu ata ascunde si ea receptia.
Radioul tau ce sensibilitate are la antena ? daca e sub 0,5 micro volti cauta si alt HU
Pioneer merg pe sensibilitate 1 micro volt pe FM dar la HU de peste 400 lei , restul au radio banal , direct pe cablaj un integrat si gata , cele in "cutiuta de tabla" sunt tunere bune , ecranate.
Daca esti axat pe radio cauta un Becker de pe Mercedes , sunt durere aparatele astea , bat tot .

Edited by ldpe, 08 November 2017 - 15:08.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Un dipol orizontal nu recepţionează corect pt. că posturile FM emit vertical.
Antenă mai eficientă decât cea baston nu prea există, cele gen patch sau scurtate au nevoie de amplificare serioasă şi mai ales filtrare de bandă, altfel amplifici şi zgomotele, paraziţii şi apare intermodulaţie.

#5
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,730
  • Înscris: 01.10.2002
Exista optiune de antena integrata in luneta, nu stiu in cazul tau specific cat e de usor de realizat: https://vwforum.ro/t...e-antena-radio/

#6
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
Mihai multumesc pt raspuns. Antena originala a fost distrusa.
O antena dipol dar amplasata vertical e ok? Sau fac confuzie?
Ramane varianta unui baston

#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005

 ldpe, on 08 noiembrie 2017 - 14:58, said:

Radioul tau ce sensibilitate are la antena ? daca e sub 0,5 micro volti cauta si alt HU
Pioneer merg pe sensibilitate 1 micro volt pe FM dar la HU de peste 400 lei , restul au radio banal , direct pe cablaj un integrat si gata , cele in "cutiuta de tabla" sunt tunere bune , ecranate.
Un tuner bazat pe Si4703 folosit în multe aparate ieftine are 1,1uV sensibilitate. Însă e degeaba dacă antena este neadaptată şi semiascunsă.

@rareş: încearcă să montezi dipolul pe parbriz pe lângă stâlpul din dreapta, unde nu te deranjează, ar trebui să fie mai bună recepţia.

Edited by mihaicozac, 08 November 2017 - 15:20.


#8
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
Usable sensitivity ..................... 9 dBf (0.8 µV/75 W, mono,
S/N: 30 dB)
Signal-to-noise ratio ............... 72 dB (IHF-A network)

Extras din manual.

Antenele integrate pe luneta mai au linii in plus dedicate

#9
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Alpine are 0,7 si e slab fata de Pioneer la 1,0 - testat pe multe aparate si aceeasi antena , care nu-ti place tie, cea de logan Posted Image . Doua lucruri excelente la logan : farurile si antena .

#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Mai e şi problemă de impedanţă, nu poţi lega o antenă patch sau lunetă direct la radio, că nu ai adaptare corectă, de aceea se intercalează amplificatorul care are şi rol de buffer.

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,565
  • Înscris: 08.03.2017
Singura antena de interior care m-a multumit in receptie a fost aceasta. Nu stiu cum o procuri, eu am luat-o cu ajutorul unui sofer de international .
http://www.ebay.de/i...=item5ae3c57805



Blaupunkt Autofun AutoSuper Pro PKW KFZ Auto Antenne AM FM Scheibenantenne UKW

Edited by ldpe, 08 November 2017 - 15:41.


#12
raresvintea

raresvintea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 13.06.2006
Fix asta o am! :) Comandata din DE

#13
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,292
  • Înscris: 12.08.2006
Eu as inlocui-o pe aia originala...noua...dezmembrari...etc.

#14
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

 Wotan, on 08 noiembrie 2017 - 15:13, said:

Exista optiune de antena integrata in luneta, nu stiu in cazul tau specific cat e de usor de realizat: https://vwforum.ro/t...e-antena-radio/
Așa are Skoda mea. Dar nu ajunge. Trebuie și antenă aeriană și amplificare. Skoda 2. Apropo, și antena din lunetă pare a fi amplificată. Este o chestie în stâlp...

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,550
  • Înscris: 07.02.2003

 raresvintea, on 08 noiembrie 2017 - 14:51, said:

Buna ziua, se da o Skoda octavia 1 cu radio aftermaket, locatie Bucuresti. Am folosit un timp antena originala cu amplificator si alimentator pt amplificator. Am trecut la o varianta chineasca gen Dar cum in RO nu se respecta normele de emisie in oras nu am o receptie corecta!
Ce sa faca, ce sa nu se respecte ?

 raresvintea, on 08 noiembrie 2017 - 14:51, said:

As vrea sa intreb: se poate face un dipol pus in bara masinii?
Din considerente estetice nu as vrea sa pun antena gen logan. Ma gandeam chiar la o sarma pusa sub protectiile pt barele de plafon.
Sarmele nu prea merg bine, mai ales unde zici tu sa fie amplasata. Antena calumea sus de 75cm sau dinaia cu cuplaj capacitiv.

Edited by andreic, 08 November 2017 - 19:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate