Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Info Coronavirus/Vaccinare vs Fake News

Margherita de la Clejani da decla...

Tigari din afara UE

Maitre Gims - Est-ce que tu m'...
 Solutii incalzire portabile

Tot ce era alb este roz acum,de ce?

Windows 11 + hdd vechi

Scara lemn pe vanguri
 Ce telefon sa-mi iau?

Cum circula banii intr-o economie...

ortoped foisor contact-ruptura LIA

Gingia creste peste masea
 Comutatoare si RCCB 18 mm

Despre setarile OBS Studio !

Cum reacționezi ca tata cand...

Camera auto Zenfox T3 DUO

Osteofitoza calcaneu

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

kpmg1

kpmg1

Junior Member

• Grup: Junior Members
Buna ziua,

Am fost diagnosticat cu osteofitoza calcaneu bilateral,(pinten calcai)

daca este cineva dintre voi cu aceeasi afectiune sau care s-a tratat in trecut si are ceva experiente

in legatura cu aceeasta afectiune si vrea sa le impartaseasca aici este binevenit(sfaturi tratament,profilaxie)

Multumesc

Gaby_M

Gaby_M

Senior Member

• Grup: Senior Members
Daca nu te deranjeaza, mai bine nu faci nimic. Daca ai probleme cel mai eficient este radioterapia. Daca nu ai aceasta posibilitate se poate incerca si laser terapie.
In orice caz, am inteles ca nu se rezolva chirurgical.

kpmg1

kpmg1

Junior Member

Ma deranjeaza foarte tare dimineata aproximativ o ora,dupa aceea odata cu mersul

se atenueaza in timpul zilei ,sa spunem suportabil ,seara o.k

Am inteles ca cel mai bun tratament este terapia cu unde de soc(shock wave) dar nu stiu unde se gaseste si

daca au decontare cu O.P.S.N.A.J

Edited by kpmg1, 08 November 2017 - 15:29.

corinadaniela

corinadaniela

Guru Member

• Grup: Moderators
in clinicile din lantul gral se face terapia cu unde de soc, nu stiu daca au si contracte cu casele de asigurari, dar poti suna sau ii poti contacta pe mail, sa afli.
din ce oras esti ?
http://www.gralmedical.ro/CalcaneoFort

am mai gasit
medlife
https://www.medlife....ece-minute.html
ortokinetic
http://www.ortokinet... cu unde de soc
si o clinica din brasov
http://www.clinicco....contraindicatii

https://www.fortiusm...ia-shockwave_32

apar pe net informatii despre clinici din cluj, iasi, timisoara....
totul este sa ai rabdare, sa cauti, sa contactezi clinicile din orasul sau zona ta, si sa vezi daca exista vreuna care colaboreaza cu opsnaj.
daca nu exista, atunci nu ramane decat sa faci tratamentul contra-cost, daca pretul sedintelor de terapie nu este exagerat de mare.

iliketoforkmyself

iliketoforkmyself

Member

• Grup: Members
cine ti-a recomandat t terapie cu unde de soc ?

doamne, respectul meu pt medicii romani creste pe zi ce trece

Edited by iliketoforkmyself, 08 November 2017 - 16:38.

DJPocaitul

DJPocaitul

Active Member

• Grup: Validating
Eu am facut tratament 10 zile fizioterapie,am luat si medicamente si un unguent.......dar nu m-a ajutat. Urma sa ma prezint din nou ca sa-mi faca infiltratii,dar cu programul meu de lucru nu am mai avut timp.

zumo

zumo

Junior Member

M-am interesat si eu in legatura cu ce as putea sa fac sa rezolv durerile de la un pinten de calcai. Faceam kinetoterapie pentru altceva, si am profitat de ocazie si am intrebat medicul respectiv. Mi-a zis ca da, de obicei se indica shock wave, unguent si nu mai stiu ce, radioterapie parca, dar imi poate spune ca nu ajuta nimic. O doamna din sala, care trecuse prin toate procedurile astea pentru aceeasi problema, a confirmat si a zis ca nu au ajutat-o cu nimic. Si ca trebuie sa-l lasi sa creasca cat o creste, ca cel mai dureros este in perioada cresterii, apoi nu se mai simte durerea.

kpmg1

kpmg1

Junior Member

Multumesc pentru pareri,o sa mai stau si daca se agraveaza o sa iau o decizie

DJPocaitul

DJPocaitul

Active Member

zumo, on 08 noiembrie 2017 - 17:45, said:

M-am interesat si eu in legatura cu ce as putea sa fac sa rezolv durerile de la un pinten de calcai. Faceam kinetoterapie pentru altceva, si am profitat de ocazie si am intrebat medicul respectiv. Mi-a zis ca da, de obicei se indica shock wave, unguent si nu mai stiu ce, radioterapie parca, dar imi poate spune ca nu ajuta nimic. O doamna din sala, care trecuse prin toate procedurile astea pentru aceeasi problema, a confirmat si a zis ca nu au ajutat-o cu nimic. Si ca trebuie sa-l lasi sa creasca cat o creste, ca cel mai dureros este in perioada cresterii, apoi nu se mai simte durerea.
Bine ar fi sa fie asa !!!!!!!!!! Doamne ajuta !!!

Suno

Suno

Member

Acum treizeci de ani in urma, un medic m-a vindecat cu infiltratii diprophos+xilina  (patru infiltratii, cate una la doua saptamani).
Dupa infiltratie, cand plecam spre casa, trebuia sa merg pe jos aproximativ trei kilometri, calcand apasat pe calcaiul cu problema, explicatia fiind ca pintenul (ciocul) se inmoaie un pic si se teseste oarecum. Durearea la mers dupa infiltratie era suportabila, fiind sub influenta xilinei. Dupa terminarea celor patru sedinte de infiltratie in zona ciocului, am inceput sa merg din ce in ce mai bine pana a disparut orice jena. Mi-a mai recomandat, ca atunci cand simt ca incep sa simt din nou jena la mers dupa un timp , sa fac bai prelungite (cam o ora) la picioare cu apa fierbinte tot timpul la limita suportabila, in apa dizolvand o cantitate mare de sare grunjoasa si cateva picaturi de tinctura de iod concentrat (nu alcool iodat). Bai de acest fel am facut doar de cateva ori pentru siguranta, la cateva luni.
Au trecut atatia ani si nu mai am nicio problema.

Edited by Suno, 09 November 2017 - 00:10.

DJPocaitul

DJPocaitul

Active Member

Suno, on 09 noiembrie 2017 - 00:07, said:

Acum treizeci de ani in urma, un medic m-a vindecat cu infiltratii diprophos+xilina  (patru infiltratii, cate una la doua saptamani).
Dupa infiltratie, cand plecam spre casa, trebuia sa merg pe jos aproximativ trei kilometri, calcand apasat pe calcaiul cu problema, explicatia fiind ca pintenul (ciocul) se inmoaie un pic si se teseste oarecum. Durearea la mers dupa infiltratie era suportabila, fiind sub influenta xilinei. Dupa terminarea celor patru sedinte de infiltratie in zona ciocului, am inceput sa merg din ce in ce mai bine pana a disparut orice jena. Mi-a mai recomandat, ca atunci cand simt ca incep sa simt din nou jena la mers dupa un timp , sa fac bai prelungite (cam o ora) la picioare cu apa fierbinte tot timpul la limita suportabila, in apa dizolvand o cantitate mare de sare grunjoasa si cateva picaturi de tinctura de iod concentrat (nu alcool iodat). Bai de acest fel am facut doar de cateva ori pentru siguranta, la cateva luni.
Au trecut atatia ani si nu mai am nicio problema.
Cata sare sa pun in lighean ? Eu de obicei pun 3 pumni.

Suno

Suno

Member

DJPocaitul, on 09 noiembrie 2017 - 16:29, said:

Cata sare sa pun in lighean ? Eu de obicei pun 3 pumni.
Eu puneam cam jumatate de kilogram!

DJPocaitul

DJPocaitul

Active Member

Suno, on 09 noiembrie 2017 - 23:47, said:

Eu puneam cam jumatate de kilogram!
Merci. O sa fac asa in seara asta. Are efect mai bun ?...Apa nu ''tine'' juma' de ora fierbinte si nu stiu daca mai are efect daca incepe sa se raceasca.

Suno

Suno

Member

DJPocaitul, on 10 noiembrie 2017 - 17:25, said:

Merci. O sa fac asa in seara asta. Are efect mai bun ?...Apa nu ''tine'' juma' de ora fierbinte si nu stiu daca mai are efect daca incepe sa se raceasca.
Pui mai putina apa la inceput si pe parcurs mai adaugi apa fierbinte de cateva ori.

Edited by Suno, 10 November 2017 - 21:21.

DJPocaitul

DJPocaitul

Active Member

Suno, on 10 noiembrie 2017 - 21:21, said:

Pui mai putina apa la inceput si pe parcurs mai adaugi apa fierbinte de cateva ori.
Multumesc Suno.

BRANCA

BRANCA

Junior Member

Ai aici detalii boala.http://www.romedic.ro/osteofitoza-calcaneana Este posibil sa ai nevoie si de incaltaminte speciala,poate chiar ortopedica.Vezi tot ce recomanda aia la romedic.Consulta si pe dr Marius Uscatu.E specializat in chirurgia labei piciorului si s-ar putea sa stie mai mult decat ortopedistii universali.
Baile cu sare pot sa te ajute.Stiu de la un amic care le-a folosit.Am vazut la fizioterapie si o procedura cu un fel de pistol cu tamponase si vibrator.Se ciocanea calcaiul cu el.Persoana care se trata nu era prea incantata de rezultate.

overseas

overseas

Guru Member

• Grup: Senior Members
Terapia cu unde de soc ESWT se face minim 3 sedinte la distante de 5-7 zile, cca 600-700 lei cele 3 sedinte, nu se deconteaza de CNAS.
Inca nu am vazut testimoniale clar pozitive pe aceasta procedura.

iliehar

iliehar

Junior Member

Ciocuri in Talpa, cum m-am vindecat
Am pus plasturi cu aspirina si cand ma spalam pe picioare frecam cu o ila sau piatraDupa o saptamana , in care am pus in fiecare zi , cand m am spalat erau ca niste firisoare ce aveau negru la radacina
Cand am inceput sa le smulg mi a dat sangele dar mam uscat si am pus alifie de rostopasca
Apoi am pus in fiecare seara plasture cu crema clavos
Si s a facut ca o coaja neagra care a cazut la spalat
Deci vreo 2 sapt a durat.
Sa nu se sperie daca ii da sangele.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate