Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Termopan balcon

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
danairl

danairl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.09.2007
Buna ziua ..imi puteti recomanda o firma serioasa din Bucuresti pt inchiderea balconului din imagine...pvc sau al? Ce feronerie recomandati pt veka? Sticla termopan tripla cu low.e si argon de 48mm..? Ideea e sa nu faca condens..rehau veka salamander ? Multumesc .Attached File  20171108_094502.jpg   203.56K   110 downloads

#2
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,689
  • Înscris: 06.10.2015
ca sa nu faci condens, iti trebuie ca ferestrele sa aiba acele ventilatii, orificii speciale pt asta

ai dreptate - termopanele ieftine nu le au, dar cele mai de calitate da.

un termopan de calitate - tripan, 44 mm, low e, argon etc + fereastra buna (izolare buna fonica si terminca) - ca punct de reper profilele Barrier 80+, oscileaza 150-250 euro fereastra (in functie de dimensiuni).

da, pare nitel cam scump, dar daca nu cumva esti pregatit sa risti cu vreun turcism, asta  e

#3
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Dar nu-i pacat ? Strica si aspectul cladirii si casa vad ca e lucrata ingrijit. Vara poti iesi pe balcon afara, mai tragi un aer curat, iti mai clatesti ochii.

#4
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Ideea e să nu facă condens...

Bună asta.

Edited by Super Chief, 08 November 2017 - 12:46.


#5
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
Inteleg la bloc dar cand faci o casa nu poti contura inainte ca vrei inchis, era mai eficient sa faci zid , puneai doua geamuri termopan unul in fata altul lateral si gara , te-ai chinuit sa faci balcon cand ai nevoie de camera ...Il inchizi cu termopan sa faci depozit, azi cutia de la televizor, maine un cauciuc si dupa incep de-a valma :covoare, galeti, ghivece, rafturi si inevitabil gandaci si soareci .
Asociaza pretul cu produsul - ieftin si calitativ nu exista .

Edited by ldpe, 08 November 2017 - 13:07.


#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007
http://www.termoexpr...-de-ventilatie/
ps. cum au spus si baieti, e pacat e balcon...

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
cred ca balconul (si casa) ar arata mult mai elegant cu aceasta solutie:
http://adelaparvu.co...se-si-nu-numai/

#8
danairl

danairl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.09.2007
Casa a fost cumparata asa ...balconul il vreau inchis pt ca iarna ninge pe partea asta si e chiar frig in cele 2 dormitoare...deci , veka rehau salamander si cu ce firma ..corina imi place ideea sarumana mult dar raman la termopan .

#9
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View Postdanairl, on 08 noiembrie 2017 - 15:53, said:

Casa a fost cumparata asa ...balconul il vreau inchis pt ca iarna ninge pe partea asta si e chiar frig in cele 2 dormitoare...deci , veka rehau salamander si cu ce firma ..corina imi place ideea sarumana mult dar raman la termopan .

Toate trei pot fi ok, important este cine le produce si cine le configureaza/consiliaza. Tot foarte importanta este si fabrica in care se produce sticla.

Ideea este insa ca din tamplarie nu curge apa si nici din sticla, deci condensul este o problema de umiditate, din “n” motive pe orice tamplarie poate sa apara condens. Sigur, cu cat tamplaria e mai buna cu atat condensul si nivelul acestuia poate fi mai scazut sau deloc.


#10
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Eu îți recomand salamander cu feroneria maco/aubi/winkhouse, geam tripan de maxim 32mm (nu e recomandat spațiu mai mare de 10 mm intre foile de sticla). Low-e, fără argon (în 2 ani oricum se pierde gazul ala). Feronerie cu poziție de ventilare și cam atât. Dacă bagi buruieni/plante/flori în balcon oricum va face condens.

#11
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View PostSILE802002, on 08 noiembrie 2017 - 21:20, said:

geam tripan de maxim 32mm (nu e recomandat spațiu mai mare de 10 mm intre foile de sticla). Low-e, fără argon (în 2 ani oricum se pierde gazul ala).

Respectele mele, dar sfaturile tale sunt  cam "jenibile" Ceva link-uri care să le justifice ai?

#12
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostSILE802002, on 08 noiembrie 2017 - 21:20, said:

Eu ĂŽți recomand salamander

Fack, ai “rasnita” din aia mai “smechera”, din aia cu mar.

Eu iti recomand sa nu dai sfaturi daca n-ai treaba, ca omul plateste. Banii in lumea noastra inca se fac cu greu, nu vrei sa ai pe constiinta urmarile celor spuse de tine.

#13
Dorel-Mesterel

Dorel-Mesterel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,617
  • Înscris: 24.11.2015

View PostDigix, on 08 noiembrie 2017 - 23:55, said:



Respectele mele, dar sfaturile tale sunt  cam "jenibile" Ceva link-uri care să le justifice ai?

Ce link-uri bre? Lui i-a spus unu ca “diverse “, el asta a inteles si transmite mai departe.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007

View Postcorinadaniela, on 08 noiembrie 2017 - 14:56, said:

Foarte elegant dpdv estetic, dar mă distrează afirmațiile doamnei jurnalist:

- "În primul rând foile de geam au o grosime de 10 milimetri, deci ... asigură o izolare bună".
- "Sistemul de glisare nu prezintă rulmenți. Asta îți dă garanția că nu vei avea probleme în viitor și că întreținerea este ușoară".

#15
danairl

danairl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 06.09.2007
Digix ce firma îmi recomanzi în București te rog? Ce recomanzi pt tâmplărie  sticla feronerie etc...merci mult

#16
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,755
  • Înscris: 03.02.2007
Trimite cotele pe PM. Facem noi Veka dacă vrei.

#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postldpe, on 08 noiembrie 2017 - 12:50, said:

si dupa incep de-a valma :........ si soareci .

No da-i pace ! Daca la tine se aduna soarecii in balcon probabil vin din camera care da in acel balcon ...

#18
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 08.03.2017
E vorba de casa nu bloc , o casa e mult mai expusa , la bloc facem anual dezinsectie si deratizare . Problema mare e alta, odata depozitate uiti de ele si este cam acelasi lucru cu dus direct la ghena .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate