Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Reductor presiune apa rețea

- - - - -
  • Please log in to reply
130 replies to this topic

#19
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Posted Image

View PostMembruAnonim, on 08 noiembrie 2017 - 13:24, said:

Au scris aia acolo  foarte clar "
Se pot folosii in instalatii de incalzire pentru protectia cazanelor impotriva suprapresiunii. Presiunea redusa la iesire aduce consum redus de apa, astfel costurile sunt reduse.
Reductoarele de presiune in instalatiile de apa potabila se monteaza de obicei in spatele contorului de apa intre doua robinete. Directia de curgere in corpul reductorului este indicat cu o sageata imprimata pe exteriorul acestuia. La montaj se va respecta directia de curgere. Rotirea manerului in sensul ceasornic va creste presiunea de iesire. Manometrul insurubat pe partea frontala a corpului indica presiune reglata la iesire.
Presiunea de iesire este presetata la 3 bari iar cea de intrare la 4 bari.

Lol.

Edited by viotl, 08 November 2017 - 13:40.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Multumesc . (postul meu era in lucru, nu terminasem de editat) Deci voi spuneti ca merge. Ok, luati si folositi. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 08 November 2017 - 13:47.


#21
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Dacă un regulator nu mentine presiunea setata, cu toți consumatorii Ăźnchiși, Ăźnseamnă că e bulit sau are mizerie.

Exemplu ales la întâmplare. https://www.dedeman....-inch/p/2017566

Se poate lectura fisa tehnica că este în limba română. Spor.

Edited by Super Chief, 08 November 2017 - 13:50.


#22
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Pentru cei interesati.
Uitati un regulator in functiune reglat la 11.5 bar pe iesire si sta beton pe 11.5 bar. Lucreaza efectiv o data la 3-5 zile, in rest sta in stand-by.
Presiunea de intrare este 20-28 bar.
Attached File  Start air reducer EWO-1.jpg   31.04K   127 downloads

Edited by viotl, 08 November 2017 - 13:53.


#23
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
De bun "simt" ii instalarea unui sistem de filtrare înainte de toate "deviceurile" reglatoare/siguranță.

#24
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Am citit documentatia, astia spun ca arcul ala ar trebui, impreuna cu presiunea din sistemul de dupa reductor sa tina valva inchisa. Da, o sa ma mai gandesc...

Edited by MembruAnonim, 08 November 2017 - 14:01.


#25
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013

View PostMembruAnonim, on 08 noiembrie 2017 - 13:59, said:

Am citit documentatia, astia spun ca arcul ala ar trebui, impreuna cu presiunea din sistemul de dupa reductor sa tina valva inchisa. Da, o sa ma mai gandesc...
In sfirsit. E frumos cind ai cu cine discuta.
Uite un exemplu unde, daca regulatorul se comporta asa cum crezi tu, se pot intimpla drame.
Mergi unde vezi textul bold italic citat. Vezi desenele. Presiunea de iesire trebuie sa fie beton, altfel....
"POSITION OF VIT CONTROLLER AT VARIOUS ENGINE LOADS"
http://www.marinedie...BW_VIT_pump.htm

Edited by viotl, 08 November 2017 - 14:25.


#26
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postviotl, on 08 noiembrie 2017 - 13:52, said:

Pare o poză... navală. Dacă este făcută de tine, sper să fie de vas și nu de submarin. Posted Image

#27
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostMembruAnonim, on 08 noiembrie 2017 - 13:59, said:

Am citit documentatia, astia spun ca arcul ala ar trebui, impreuna cu presiunea din sistemul de dupa reductor sa tina valva inchisa. Da, o sa ma mai gandesc...
Nu te mai gandii , am avut ambele variante  afisate aici  in standby presiunea creste peste cea reglata , nu am avut varianta cu 2 manometre  care cred ca are la baza alt mecanism de reglare,  ,
Nu poti sa stai sa cureti in permenenta la el , am filtru inainte de el , unele au filtre proprii , intodeauna trebuie sa ai in instalatie o supapa de 3atm de refulare  care da afara daca vrei sa nu-ti pocneasca boileru

#28
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,483
  • Înscris: 03.04.2013
Cam asta-i.

#29
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Vorbesc din practica , sunt constient ca sunt regulatoare , mai ales in domeniu hidraulic  bazat pe ulei  unde jocul de presiuni e folosit inclusiv la lucru mecanic (si pt regulator) , dar cind lucram cu apa  problema fiabilitati este o mare corvoada. Presiunea in instalatia cu pricina este de 8-9 atm la intrare , dupa regulator am 2,5 atm cind am un debit de  cca 1l/min si ramane in general stabil dar cind nu este debit de loc in mai putin de 45 s creste vertiginos si supapele de siguranta dau afara , Idee e ca apa la munte nu are valoare , nu se plateste si imi permit sa o dau la canal
Indiferent cit de curat sau nou a fost regulatorul , comportamentul descris este acelas.

Edited by ciine, 08 November 2017 - 18:38.


#30
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Monteaza un vas de expansiune in aval de regulator cu rol de inmagazinare de energie. O perna de aer ca la hidrofor si nu mai ai probleme. Presiune pernei de aer va tine supapa regulatorului inchisa.

Edited by omuspan, 08 November 2017 - 18:47.


#31
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postciine, on 08 noiembrie 2017 - 18:21, said:

[...] am avut ambele variante afisate aici in standby presiunea creste peste cea reglata [...]
Hai să facem ceva constructiv pentru acest topic: eu o să-ți spun ce reductoare am folosit (nu am folosit decît două mărci, deja pomenite pe topicul pentru așa ceva) și la care presiunea pe static nu crește peste cea setată, iar tu ne spui ce mărci și modele de reductoare ai folosit pînă acum (pentru că ai dat de înțeles că ai folosit mai multe și toate te-au dezamăgit). În acest fel, colegii noștri de forum vor putea să aleagă în cunoștință de cauză. De acord? Posted Image

#32
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postraduk, on 08 noiembrie 2017 - 19:04, said:

Hai să facem ceva constructiv pentru acest topic: eu o să-ți spun ce reductoare am folosit (nu am folosit decît două mărci, deja pomenite pe topicul pentru așa ceva) și la care presiunea pe static nu crește peste cea setată, iar tu ne spui ce mărci și modele de reductoare ai folosit pînă acum (pentru că ai dat de înțeles că ai folosit mai multe și toate te-au dezamăgit). În acest fel, colegii noștri de forum vor putea să aleagă în cunoștință de cauză. De acord? Posted Image
As fi direct interesat.
Mi greu sa zic ce am in camin acum ( am folosit personal 3 variante pina acum , dar am vecini care si ei au aceasi problema cu n  variante la activ ) , pt ca problema e aceasi de acum 7 ani zile, eu nu sunt la munte  in momentul de fata , probabil de 1 dec, pot pune foto cu ele imi e mai simplu

Edited by ciine, 08 November 2017 - 19:19.


#33
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Eu am instalat reductoare de presiune doar de la Honeywell (FK06A de 1") și de la Caleffi (cu și fără filtru, dar tot de 1"). Toate, fără excepție, păstrează presiunea statică sub valoare setată. Posted Image
De ce doar de la cele două firme? Pentru că am preferat să nu fac experiențe pe clienții mei. Despre cele de la Caleffi s-a scris pe forum (pe topicul dedicat), iar despre cele de la Honeywell mi-a spus un foarte bun prieten, în care am încredere 200%... așa că vorbesc de feedback, nu de povești. Posted Image


View Postciine, on 08 noiembrie 2017 - 10:54, said:

[...] faci pisu pe regulator cind apa vine de la 150m diferenta de nivel
În cazul tău, trebuie să iei în considerare un reductor care să accepte minim 16 bari pe intrare. Posted Image

Edited by raduk, 08 November 2017 - 19:37.


#34
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Acum 7-8 ani variantele erau mai limitate , dar stiu ca am dat o carca de bani pe ele , pt ca folosesc 2 unul in coloana principala si e situat in amonte cu cca 30 m diferenta de nivel si unul imediat linga casa .Cel de sus  este cu manometru si seamana foarte mult cu cel afisat aici  si are sanse sa functioneze mai bine intrucat alimenteaza mai multi consumatori (vecini ) dar asta iarna a pleznit de la inghet  la 1 m sub pamant izolat ca la carte, in luna februarie.Oricum la un moment dat nu este consum de apa pt perioade destul de lungi (4-5 zile) Cel de linga casa e simplu cu arc si supapa  din inox masiv , a rezistat la frig  chiar daca a inghetat in februarie , dar functioneaza in paramerii descrisi . Vecini au aceasi problema  si schimba la ele foarte des  intrucat la unii din ei nu e iarna in care sa nu crape.

Edited by ciine, 08 November 2017 - 20:08.


#35
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postciine, on 08 noiembrie 2017 - 19:17, said:

.... am folosit personal 3 variante pina acum , dar am vecini care si ei au aceasi problema cu n  variante la activ ....

Probabil ca ai folosit doar stifturi ieftine, sau daca sa nimerit sa fie printre ele si unul mai de calitate, nu ai citit niciodata caracteristicile tehnice ca sa vezi daca se preteaza la ce ai tu acolo.

View Postciine, on 08 noiembrie 2017 - 10:54, said:

.... faci pisu pe regulator cind apa vine de la 150m diferenta de nivel

Eu zic sa te decizi prima data cu presiunea pe intrare. Prima data ai spus ca ai 8-9 bari, iar acum spui ca ai diferenta de nivel de 150m care inseamna 15bar.

------
In pagina precedenta au fost puse link-uri catre 2 modele de reductoare, care pot fi considerate reductoare bune, ambele pe 1" (adica ai si debit), reductoare care montate la tine in camin ar cam trebui sa te scape de probleme. Colegul Myshyk a prezentat un HERZ la 204 lei, iar colegul Mariovrs un Honeywell la 385 lei. Nu cred ca vecini tai au dat asa de multi bani pe un reductor, din moment ce gasesti la magazinul din colt o gramada de reductoare pe la 100 lei, care dupa spusele "instalatorului" fac acelasi lucru..
Daca te uiti la specificatiile celor 2 reductoare, zice ca au PN 16bar. Ce inseamna asta ? Ca producatorul garanteaza ca atita timp cit pe intrare ai sub 16bar, reductorul lucreaza corect si pe iesire pastreaza presiunea setata, atit dinamic cit si static. Dar daca pe intrare ai peste 16bar, atunci dai peste cap regulatorul si nu mai poate tine static presiunea setata.
Daca tu pina acum ai cumparat doar stifturi de PN6, este si normal sa nu-ti pastreze presiunea statica, deoarece tu pe intrare ai peste 6 bar.
Foarte important: cind cumperi reductorul, trebuie sa te uiti daca are stantat pe corpul lui PN16. Sunt multe regulatoare ieftine care nu au nimic stantat pe ele (au doar DN-ul, dar nu si PN-ul) si in cutie ai un prospect generalist, tradus prost in romana, unde este mentionat pe undeva un PN16, dar nu este specificat clar ca modelul respectiv de reductor are intradevar PN16. Daca cumperi un regulator dinasta nestantat, cam in 99% din cazuri este teapa, ca nu rezista la 16bar pe intrare.

Edited by florin71_skoda, 09 November 2017 - 09:53.


#36
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Adica bag 3000  e  in instalaia de apa si tu ma acuzi ca am pus lucruri ieftine si nu stiu sa citesc  sau ma iau dupa Dorel??
150m diferenta de nivel  fata de sursa de alimentare  ar insemna cca 14-15 atm  si am zis ca s-a folosit 2 reductoare  amindoua cu intrare de minim 25 atm
unul  la coloana principala unde presiunea e de 10 atm  si trebuie sa o transforme in 3 atm +inca 30m diferenta de nivel se mai adauga cca 3 atm pina la al doilea reductor .care ar trebui sa reduca la 2,5 atm
Tu nu intelegi ca nu sunt singurul in cauza si ca nimeni nu a rezolvat onorabil aceasta problema , in stand by daca nu ai supapa esti terminat

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate