Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Lg Q6 vs Sony Xperia xa1

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
xgeox

xgeox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.11.2006
Salut.Vreau sa iau unul din aceste doua telefoane pentru sotie.Ea nu foloseste telefonul pentru jocuri sau chestii mai complicate,doar net si poze.Am inteles ca Sony-ul ar avea probleme cu touchscreen-ul iar Lg-ul ar fi procesorul slab.Ce parere aveti?

#2
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Q6 clar, arata mult mai bine.

Edited by Kroghy, 07 November 2017 - 20:11.


#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Tocmai am intrat in posesia unui XA1 si pot spune ca-mi place in draci.
De LG nu zic nimic pentru ca nu stiu cum e, cum se simte.

Ce-mi place la XA1 e marginile laterale minuscule, bateria care e magnifica, si binenteles camera. Face niste poze exact cum ne-a obisnuit Sony.
Subtire, Nu trebuie agrafa/ac pentru scoaterea sim-ului, e ok la banii lui.
A, are si led de notificari, multicolor.

Ce nu-mi place, puteau sa munceasca mai mult la marginea superioara si inferioara, dar odata ce-l ai in mana, treci repede peste neajunsul asta.

#4
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
În primul rând să se hotărască la dimensiune.
LG-ul are display-ul de 5.5 inch, pe când Sony-ul de 5.0.

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Mie marginile verticale nu-mi plac la Sony si HTC. Sunt prea mari.
LG a scos un model foarte reusit cu Q6 avand un design ca la Samsung S8 si un pret decent.
Pacat ca nu pun ecran oled si au ramas blocati pe ips.
Eu prefer Samsung si astept modelele 2018 dar daca e strict intre Q6 si XA1 atunci Q6 fara discutie.

Edited by Kroghy, 07 November 2017 - 22:16.


#6
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
De asemenea, cum amintea și colegul mai sus, camerele sunt net superioare la Sony. 13 - 5 și 23 - 8 MP (LG - Sony)

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am Samsung J5 care are camera foto 13/13 dar cui ii pasa?
Doar nu faci poza cu telefonul. Eu am DSLR Nikon pt. poze, telefonul e ca sa faci poza la programul de la asociatie si la apometru si acolo nu conteaza asa mult rezolutia.
Cine vrea sa-si faca selfie la buze cu botox si bot de rata atunci J5 e mult mai bun decat ambele.

Edited by Kroghy, 07 November 2017 - 22:19.


#8
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011
Apoi trecând la CPU remarcăm:

Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 vs Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53) - Aici iarăși iese mai bine Sony, iată, cu toate că se confruntă un Snapdragon cu un Mediatek.

Personal aș merge pe Sony, overall. :D

View PostKroghy, on 07 noiembrie 2017 - 22:18, said:

EU am Samsung J5 care are camera foto 13/13 dar cui ii pasa?
Doar nu faci poza cu telefonul. Eu am DSLR Nikon pt. poze, telefonul e ca sa faci poza la programul de la asociatie si la apometru si acolo nu conteaza asa mult rezolutia.
Cine vrea sa-si faca selfie la buze cu botox si bot de rata atunci J5 e mult mai bun decat ambele.
Inițiatorul a precizat că îl va folosi pentru poze și nu toată lumea umblă cu DSLR-ul la gât, no offence.

#9
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006

View Postvlad29marko, on 07 noiembrie 2017 - 22:20, said:

Inițiatorul a precizat că îl va folosi pentru poze și nu toată lumea umblă cu DSLR-ul la gât, no offence.
Corect, buna observatie. Acum depinde de poze. Daca face cu camera frontala atunci Sony. Daca face selfie atunci Samsung J5 cu 13mp sau chair A5 cu 16mp la camera frontala pt. selfie.

Edited by Kroghy, 07 November 2017 - 22:22.


#10
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Eu as alege LG-ul, doar daca ar fi un G.

#11
xgeox

xgeox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.11.2006
Merci frumos de recomandari.Samsung iese din discutie deoarece nu-i plac pentru ca are butonul de home pe fata.Pe Sony il ia in considerare pentru camere iar pe Lg pentru ecran.Plus ca ambele modele au culori mai deosebite la carcase.Eu i-am recomandat initial Huawei p10 Lite dar are spatele de sticla si ii este frica sa nu-l sparga.Are mania asta sa le sparga.Acum umbla cu un telefon spart.Mai se gandeste la un model dar vad ca nu a aparut inca pe la noi de loc Huawei Honor 6c Pro.

#12
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
Daca are mania de a le sparge atunci eu recomand cel mai ieftin model, un Allview ceva, cumparat in 10 exemplare.

Edited by Kroghy, 08 November 2017 - 10:09.


#13
xgeox

xgeox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 226
  • Înscris: 10.11.2006

View PostKroghy, on 08 noiembrie 2017 - 10:09, said:

Daca are mania de a le sparge atunci eu recomand cel mai ieftin model, un Allview ceva, cumparat in 10 exemplare.
Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate