Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DIY Safari

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Adi_vlog

Adi_vlog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.10.2017
Cuvantul safari  vine din lb. swahili si inseamna calatorie, iar in prezent, termenul este folosit cu referire la diverse tururi prin parcurile nationale africane, in care pot fi urmarite sau vanate animalele salbatice.
    Eu, ca si un calator pasionat ce sunt, dintotdeauna mi-am dorit sa merg intr-un safari in Africa pentru a vedea animalele salbatice, in libertate, in mediul lor natural, dar mereu mi-am amanat visul deoarece preturile oferite de agentiile de turism erau prea mari pt bugetul meu. Asta pana cand, intr-o zi, m-am decis, sa fac un pic de cercetare si sa vad daca imi pot organiza singur un safari si cat m-ar costa. Zis si facut, am cercetat, am aflat, am organizat si am mers, de doua ori chiar! In cele ce urmeaza, am sa va spun exact cum mi-am organizat si cat m-a costat, in total, fiecare safari in parte, + alte sfaturi care sa va ajute sa aveti un safari cat mai bun, la un pret cat mai mic! Sa incepem....

I: Cat costa un safari?
R: Daca mergi printr-o agentie de turism, costa foarte mult, dar asta cred ca stiati deja. Ceea ce nu stiti, poate, este ca daca iti organizezi singur un safari, adica DIY, atunci poti obtine un pret 'acceptabil'; acum depinde si de buzunarul fiecaruia ce intelege prin acceptabil dar eu am sa va spun exact cat costa un DIY safari si apoi hotarati singuri daca va permite buzunarul sau nu!
    I-ul safari, m-a costat, in total, aprox. 2000eur.! De ce, asa mult/putin (depinde de buzunarul fiecaruia)? Pentru ca: 1. biletele de avion m-au costat 500eur (am avut escala in Dubai dus-intors, unde pe cazare si mancare am cheltuit aprox. 60 eur); 2. safariul efectiv, a durat 4 zile, in care am vizitat un Game Reserve si un Parc National, am avut inclus cazari si mancare de la sosire pana la plecare, plus transfer de la/spre aeroport, si, cel mai important aspect, am fost singur in masina, adica intr-un Privat safari, totul m-a costat 1200$; 3. cheltuiele suplimentare acolo, am mai avut doar de vre-o 100$, care au constat in bacsisuri, masaj, suveniruri etc; 4. vaccinul pt febra galbena m-a costat aprox. 350 ron si l-am socotit si pe acesta la totalul platit pt safari. De aici rezulta suma totala de aprox 2000eur.!
   Al II-lea safari m-a costat, in total, aprox. 1500eur.! Suma s-a impartit asa: 1. biletele de avion 700eur. cu escala de aprox 7 ore in Istanbul dus-intors, unde am cheltuit aprox. 30$; 2. safariul efectiv, a durat 4 zile in care am vizitat 3 Parcuri Nationale + am facut o extra-excursie de o zi la o cascada, am avut inclus toate cazarile, mesele si transfer aeroport, in acest safari am fost cu inca un prieten iar acolo, in masina am fost 6 persoane, adica am fost intr-un Joined safari, iar in cele 3 zile de safari, am avut doua nopti cazare la cort pt ca am fost intr-un Budget safari, totul la pretul de 690$ (590$ safari + 100$ excursia de o zi); 3. cheltuiele suplimentare acolo au fost de aprox. 100eur sau chiar mai putin, dintre care majoritatea s-au dus pe bacsisuri.

I: Unde sa merg in safari?
R: Eu am fost in TANZANIA, deoarece noi romanii, NU trebuie sa platim taxa de intrare in tara si astfel mai economisim 50$!
   In plus, Tanzania este o tara sigura, mai sigura decat, de ex. vecina Kenya. Eu am fost chiar si in bar, in discoteca, am umblat noaptea, 'in forma', pe strada si aveam camera in mana si ma filmam, si la fel si prietenul meu, si nimeni nu s-a luat de noi, nicaieri! Apoi, Tanzania este o tara ieftina, si acolo nu vei mai cheltui multi bani, mai ales daca ai totul inclus in safari. Asa ca, din propria experienta eu va recomand sa mergeti in Tanzania, pt ca este ieftin si sigur!

I: Cum sa-mi gasesc bilete de avion ieftine?
R: Urmariti pe social media, canalele/siteurile care ofera informatii despre calatorii si afiseaza constant ofertele companiilor aviatice; asta daca nu vreti voi sa va abonati la newsletterul mai multor companii aeriene. Pe langa asta, eu folosesc motorul de meta cautare bilete de avion, Momondo, care din propria experienta, mi se pare cel mai bun, si credeti-ma ca am facut cercetari serioase, de fiecare data cand mi-am luat bilete de avion, si mereu pe acest site am gasit cea mai buna oferta; retineti, atunci cand nu existau oferte speciale de la companii aeriene! De ex. am vazut o super oferta, de la Fly Dubai, cu cateva luni in urma, cand ofereau bilete de avion pt Dar Es Salaam la 250 eur (eu am dat 500eur) si pt Kilimanjaro la 350 eur (eu am dat 700eur) !!!

I: Cum sa-mi gasesc o agentie de turism locala, care se ocupa de organizarea un safari?
R: Va recomand aceste doua siteuri, pe care si eu le-am folosit: TripAdvisor si Safari Bookings ( nu las linkurile pt ca nu stiu daca am voie sa o fac, dar daca le cautati pe net, le veti gasi imediat ). Acolo veti gasi o multime de asemenea agentii locale, si in functie de bugetul disponibil si review-urile primite de la cei care au fost deja cu ele, va alegeti cea mai convenabila pt voi. Eu am fost cu Kiliholidays, prima data, si cu Back of Africa, a doua oara, si nu am avut nici o problema; ceea ce am vb pe email, aia s-a si intamplat la fata locului!

I: Cand sa merg in safari?
R: Cel mai bine de mers este in timpul sezonului secetos, care incepe in iunie si se termina in octombrie, in Tanzania. Atunci aveti cele mai bune sanse ca sa vedeti cele mai multe animale! Prima data, am fost la inceputul lunii iunie, adica la inceputul sezonului secetos, si inca era destula vegetatie, si de aceea nu am vazut chiar asa multe animale, si cel mai important pt mine, nu am vazut leii! De aceea am decis sa mai merg inca o data, si am fost din nou, la sfarsitul lunii septembrie, si atunci am vazut o multime de animale, inclusiv leii! Dar, de la localnici, am aflat, ca de fapt, cea mai buna si mai buna perioada ar fi, luna FEBRUARIE, pt ca atunci are loc Marea Migratie, cand animalele se intorc din Kenya inapoi in Tanzania si au si pui, asa ca atunci aveti cele mai bune sanse sa vedeti si scene de vanatoare!

I: In ce Parcuri Nationale sa merg?
R: Eu am fost in: Selous Game Reserve si Mikumi National Park, prima data, si in: Tarangire NP, Ngorongoro Conservation Area si Lake Manyara, a doua oara. Dintre toate va recomand, cel mai mult, craterul Ngorongoro, care este una dintre cele 7 minuni naturale din Africa, dar oriunde este bine de mers, conteaza doar perioada cand sa mergeti! Insa, tot de la localnici, am aflat ca in Serengeti ar fi cel mai bine de mers, daca ar fi sa alegi un singur parc. Asa ca, eu va recomand, sa mergeti in Serengeti si Ngorongoro, in luna februarie!

I: Ce haine/medicamente etc sa i-au cu mine?
R: Luati haine lejere, de vara, nimic special. Luati la voi Autan pt tantari (desi in sezonul secetos NU mai sunt tantari, insa veti intalni cateva muste in savana) si medicamente care stiti ca aveti nevoie cand mergeti mult cu masina in drumetie.

Concluzii finale:
Daca vedeti o oferta buna la biletele de avion (daca ati citit tot pana aici, stiti deja ce inseamna o oferta buna), mai ales pt lunile secetoase, nu mai stati pe ganduri si luati-le! Daca va adunati mai mult de doua persoane, ideal ar fi sase, ca sa ocupati toata masina, atunci veti gasi oferte foarte bune pt safari, mai mici decat am agsit eu cand am fost singur sau in doi. Daca indepliniti ambele conditii enumerate mai sus, veti putea organiza un DIY safari la un cost total de aprox. 1000 euro!!! Si veti avea parte de experiente mai bune decat cele oferite de agentiile de turism, daca mergeti in luna potrivita si in parcurile potrivite!
Cam asta am avut de zis, sper sa va fie de folos acest articol si sa va ajute sa va organizati un safari de vis! Daca aveti intrebari, nu ezitati sa mi le puneti!

#2
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Cand am vazut titlul subiectului am fost extrem de incantata pentru ca un DIY safari este ceea ce as vrea si eu sa fac. In Namibia este adevarat. dar vroiam sa vad cum s-au organizat altii.
Insa dupa ce m-am apucat de citit mi-am dat seama ca eu prin DIY safari inteleg un "drive yourself" pe cand tu inletegi ca iti cumperi excursia de la o agentie locala.

In Uganda si noi am facut la fel. Am cumparat biletele de avion separat. Am facut un itinerariu si apoi am cerut oferte la agentii locale. Punctul de plecare pentru gasit agentie a fost tot Safari Bookings. Dar cum la noi totul a fost decis de mine: parcuri, itinerariu, cazari a trebuit sa cer oferte personalizate de la toti cei care m-au interesat.  Am ales una care mi-a placut si am avut tur personal.

Daca vorbesti engleza si daca ai ceva timp sa te organizezi, este procesul pe care il recomand si eu. In loc de luat tur complet (poate chiar de la agentie romaneasca) care sa iti ceara si luna de pe cer pe itinerariu aiurea si cazari proaste.

Dar nu stiu cat de DIY l-as numi.

Pentru Namibia vreau sa inchiriez o masina si sa facem itineraiul singuri. Doar in parcurile nationale vreau sa platesc un ranger care sa ne duca la locatiile cele mai interesante.
Cam asta e pt mine DIY.

Tot pe Bucket list e sa vad si marea migratie dar in momentul in care ajunge la trecerea peste Mara. Pentru asta planul ar fi sa vorbim direct la unul dntre hotelurile de langa rau si sa luam de la ei transferul de la aeroport si apoi safari cateva zile tot cu ei.

Dar om vedea. Ca Bucket listul e lung cat o zi de post.

#3
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View PostAdi_vlog, on 07 noiembrie 2017 - 14:39, said:

I: Ce haine/medicamente etc sa i-au cu mine?
R: Luati haine lejere, de vara, nimic special. Luati la voi Autan pt tantari
Ai uitat de vaccinul pentru Ebola.

Edited by YourFan, 07 November 2017 - 15:14.


#4
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostYourFan, on 07 noiembrie 2017 - 15:13, said:

Ai uitat de vaccinul pentru Ebola.


Vestul Africi.
Estul Africii.
Ce conteaza.
Tot pe acolo.

Si pentru ca sunt sigura ca nu vei intelege o sa si explic: epidemia de Ebola a fost pe coasta de vest ( Guinea, Liberia, Serra Leone).. Intre timp sunt "ebola-free". dar si asta e probabil un detaliu.
Ce vroiam sa zic a ca distanta intre capitala Sierrei Leone si Tanzania e de vreo 8000 de km.

Tot atat e si pana in Romania. Vreo 8200 de km.

Stii cat e pana in Madrid? Sau Barcelona?
Vreo 5500 de km.

Pana in Marrakesh (pe unde merg multi) sunt doar vreo 3800.

Pentru cine vrea sa invete cate ceva...

Edited by something00, 07 November 2017 - 15:23.


#5
Adi_vlog

Adi_vlog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.10.2017

View Postsomething00, on 07 noiembrie 2017 - 15:07, said:

Cand am vazut titlul subiectului am fost extrem de incantata pentru ca un DIY safari este ceea ce as vrea si eu sa fac. In Namibia este adevarat. dar vroiam sa vad cum s-au organizat altii.
Insa dupa ce m-am apucat de citit mi-am dat seama ca eu prin DIY safari inteleg un "drive yourself" pe cand tu inletegi ca iti cumperi excursia de la o agentie locala.

In Uganda si noi am facut la fel. Am cumparat biletele de avion separat. Am facut un itinerariu si apoi am cerut oferte la agentii locale. Punctul de plecare pentru gasit agentie a fost tot Safari Bookings. Dar cum la noi totul a fost decis de mine: parcuri, itinerariu, cazari a trebuit sa cer oferte personalizate de la toti cei care m-au interesat.  Am ales una care mi-a placut si am avut tur personal.

Daca vorbesti engleza si daca ai ceva timp sa te organizezi, este procesul pe care il recomand si eu. In loc de luat tur complet (poate chiar de la agentie romaneasca) care sa iti ceara si luna de pe cer pe itinerariu aiurea si cazari proaste.

Dar nu stiu cat de DIY l-as numi.

Pentru Namibia vreau sa inchiriez o masina si sa facem itineraiul singuri. Doar in parcurile nationale vreau sa platesc un ranger care sa ne duca la locatiile cele mai interesante.
Cam asta e pt mine DIY.

Tot pe Bucket list e sa vad si marea migratie dar in momentul in care ajunge la trecerea peste Mara. Pentru asta planul ar fi sa vorbim direct la unul dntre hotelurile de langa rau si sa luam de la ei transferul de la aeroport si apoi safari cateva zile tot cu ei.

Dar om vedea. Ca Bucket listul e lung cat o zi de post.
Nu stiu, in alte tari africane cum e, dar in Tanzania nu poti merge singur in parcuri, trebuie sa mergi cu o agentie locala.
Este 100% DIY, ce am facut eu, pt ca desi am mers cu o agentie locala in safari, eu mi l-am organizat, cum am vrut eu, in functie de buget, bineanteles. Chiar daca as putea sa merg singur in parcuri, tot nu as face-o pt ca nu vreau sa-mi pierd timpul cu traseul, pe care evident nu-l cunosc, ci sa admir animalele, iar ghizi locali stiu exact unde sa mearga pt a gasi animalele, dar fiecare calatoreste exact cum doreste! Iti urez sa-ti termini Bucket List-ul, inainte de a ajunge la pensie! Succes!

View PostYourFan, on 07 noiembrie 2017 - 15:13, said:

Ai uitat de vaccinul pentru Ebola.
Nu am uitat, pt ca NU este nevoie. Nici macar de vaccinul pt febra galbena NU este nevoie, NU este obligatoriu in Tanzania, dar eu mi l-am facut asa pt siguranta mea si pt ca vreau sa merg si prin America de Sud si acolo este nevoie. Stiu ca atunci cand mergeti la medic si cereti info despre ce vaccinuri aveti nevoie, o sa va spuna mai multe, insa NU sunt obligatorii si ramane la alegerea voastra. La fel si medicamentele, fiecare isi aduce cat si ce considera necesar. La unii asta inseamna, 'toata farmacia', iar la altii, doar doua, trei necesare in caz de urgenta. A, si sa nu uit, am avut si pastile pt malarie, da!

#6
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Ba poti sa conduci singur chiar si in parcurile din Tanzania.
Cauta "self drive safari" si o sa vezi.

Eu am spus clar ca in parc as lua un ranger care garantat stie parcul mult mai bine decat orice sofer primit de la vreo agentie. Ca sa ma duca la anumite locatii importante Dar pentru distantele intre parcuri si chiar si anumite zile in parcuri nu am vevoie de sofer. M-as simti mult mai ok sa am libertate de miscare. Sa fac fix ce vreau eu.

Am discutat foarte mult cu partenerul de viata sa ne luam 3-4-5 luni liber sa mergem cu masina din Europa pana acolo. Deocamdata nici pe vest nici pe est nu ma coafeaza drumul. Deci nu ma incumet sa il punem in practica. Poate se mai lnistesc lucrurile. Cine stie.

Atata timp cat folosesti o agentie nu este 100% DIY. Cat o fi ea de locala agentia aia tot nu e DIY.
Citeste aici sa vezi ce este un DIY safari: https://www.nomadicm...in-east-africa/

#7
Adi_vlog

Adi_vlog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.10.2017

View Postsomething00, on 07 noiembrie 2017 - 17:18, said:

Ba poti sa conduci singur chiar si in parcurile din Tanzania.
Cauta "self drive safari" si o sa vezi.

Eu am spus clar ca in parc as lua un ranger care garantat stie parcul mult mai bine decat orice sofer primit de la vreo agentie. Ca sa ma duca la anumite locatii importante Dar pentru distantele intre parcuri si chiar si anumite zile in parcuri nu am vevoie de sofer. M-as simti mult mai ok sa am libertate de miscare. Sa fac fix ce vreau eu.

Am discutat foarte mult cu partenerul de viata sa ne luam 3-4-5 luni liber sa mergem cu masina din Europa pana acolo. Deocamdata nici pe vest nici pe est nu ma coafeaza drumul. Deci nu ma incumet sa il punem in practica. Poate se mai lnistesc lucrurile. Cine stie.

Atata timp cat folosesti o agentie nu este 100% DIY. Cat o fi ea de locala agentia aia tot nu e DIY.
Citeste aici sa vezi ce este un DIY safari: https://www.nomadicm...in-east-africa/
Da, acum am vazut ca se poate. Recunosc, ca nu stiam! Mea culpa! Sti cumva si preturile, cat costa sa inchiriezi o masina, sa iei ranger, permisul de intrare in parc etc?

#8
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005
Citeste articolul pe care l-am pus. Ai toate raspunsurile acolo.

#9
Adi_vlog

Adi_vlog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.10.2017

View Postsomething00, on 07 noiembrie 2017 - 18:19, said:

Citeste articolul pe care l-am pus. Ai toate raspunsurile acolo.
L-am citit. Pretul final depinde de cati pasageri sunt in masina, ca sa imparta costul chiriei si benzinei, iar la 4 pers. cred ca poti iesi la aprox. 150eur pe zi cu toate cheltuielile, nu?

#10
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View PostAdi_vlog, on 07 noiembrie 2017 - 18:31, said:

L-am citit. Pretul final depinde de cati pasageri sunt in masina, ca sa imparta costul chiriei si benzinei, iar la 4 pers. cred ca poti iesi la aprox. 150eur pe zi cu toate cheltuielile, nu?

Pretul depinde de numarul de persoane si de confortul dorit.
Daca stai la cort va fi ieftin.
Daca vrei un hotel luxos atunci stii care sunt preturile in Africa....

#11
Adi_vlog

Adi_vlog

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 22.10.2017

View Postsomething00, on 07 noiembrie 2017 - 18:54, said:


Pretul depinde de numarul de persoane si de confortul dorit.
Daca stai la cort va fi ieftin.
Daca vrei un hotel luxos atunci stii care sunt preturile in Africa....
Normal ca la cazare la cort m-am referit :)
Acum, oamenii care sunt interesati sa mearga intr-un safari, organizat de ei, mai mult sau mai putin, au toate informatiile chiar aici!
Hakuna matata!

#12
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

View PostAdi_vlog, on 07 noiembrie 2017 - 19:37, said:

Normal ca la cazare la cort m-am referit Posted Image
Acum, oamenii care sunt interesati sa mearga intr-un safari, organizat de ei, mai mult sau mai putin, au toate informatiile chiar aici!
Hakuna matata!
Pole pole :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate