Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

ce anume sã dezvolt la mine?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
83 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Bună seara! Am mai deschis un topic aici https://forum.softpe...ogie-adleriana/ însă acum aș vrea să pun altfel problema. Deci eu știu de inteligența emoțională de câțiva ani, că ea e mult mai importantă ca acel IQ. Adică, ea e responsabilă de fericirea noastră și de felul cum suntem în viața reală. Problema mea sună așa: mult prea des simt nevoia unei relații profunde cu o fată, care să mă înțeleagă, să mă strângă puternic în brațe când am nevoie și să-mi ofer acea afecțiune pe care mi-o doresc atât de mult. Nu am reușit până acum să-mi fac o prietenă, nici nu am căutat mai exact că nu am știut cum. Am întrebat și acum pe un coleg de cameră cum să fac cu prietena, că mă simt disperat iar răspunsul lui a fost: "Nu căuta să investești într-o fată ca apoi să te lase pentru altul. E plin de proaste în ziua de azi.". L-am întrebat ce înseamnă proaste și mi-a spus 'De curând au obținut și ele drepturi ca bărbații și *** **** pe 10 lei'. Mi-a dat de înțeles să încerc să mă distrez cât mai mult, să *** și abia apoi să încerc să-mi fac o relație. Că voi da de multe 'proaste' până să dau de o fată ok.
Întrebarea mea e asta: ce aș putea să fac concret, ce să dezvolt la mine și cum ca să nu mai simt atât de mult și des nevoia unei relații cu o fată, adică să mă dezvolt pe mine, să-mi acopăr această nevoie, să nu mă mai simt atât de disperat. Știu că asta e cheia fiindcă am simulat în mintea mea scena în care aș avea o prietenă și mi-ar oferi fix ceea ce îmi lipsește cel mai mult și doar atunci m-aș simți cu adevărat fericit. Oricât aș râde cu colegii, oricât aș cunoaște în cămin nu mă simt deplin fericit (și menționez că știu ce e adevărata fericire pentru mine: în acele simulări ale mele precum și atunci când am vorbit mult cu o fată pe care am întâlnit-o sau am fost în ceva grup și m-am simțit super bine).
Deci aș vrea niște lucruri concrete fiindcă e clar că de unul singur nu le-am găsit și nu le știu din moment ce pun această întrebare.
Mulțumesc anticipat de răspuns!

Fiindcă...ok, inteligența emoțională dar care parte din ea? Fiindcă este ca și cum ai spune: învață psihologie, deci vag, general, nu chestii mai concrete precum: 'studiază gândirea rațională și irațională, modalitățile acestea de gândire' (asta e ceva concret).

Edited by dannyetlv, 06 November 2017 - 21:56.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Iar ati inceput, nene, cu din astea...
Inteligenta emotionala se deprinde in practica, fiind o persoana cat mai sociala, care iese si intra in vorba cu lumea, manifestand empatie pentru cei din jur, etc.
Nu trebuie sa citesti romane dar empatia, comunicarea persuasiva, asertivitate se exerseaza, se invata.

Americanii sunt invatati de mici sa fie empatici, asertivi, sa stie sa asculte, sa se puna in pielea celuilalt, sa parafrazeze ce au inteles, etc.
La noi, educatia e mai brutala, mai orientata spre ego.

#3
baliosss

baliosss

    Unstoppable

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 30.01.2016
Sa futi si sa te maturizezi.

Nu mai face "simulari", traieste!

Edited by baliosss, 06 November 2017 - 21:59.


#4
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Iti iei o baba sau o taranca din aia cu sapa in spate si cu chef de maritis la 18 ani, ori **** si te distrezi cat poti.Sa nu cumva sa regreti ca nu ai facut ce trebuia cand era cazul.Ti s-a dat un sfat bun, femeile au si ele chef de distractie.

Edited by ionutz_joe2009, 06 November 2017 - 22:19.


#5
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Lasa ca rezolvi problema rapid daca ai portufelu' gros. Vor trage ca tantarii la apa.

Edited by YourFan, 06 November 2017 - 22:05.


#6
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Da, dar vor trage la portofel cat si la....altii.Merg la 2-3 capete alea.Distreaza-te cat e cazul, nu visa cai verzi pe pereti prin camin.

Edited by ionutz_joe2009, 06 November 2017 - 22:13.


#7
greenlife

greenlife

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,961
  • Înscris: 29.07.2017

View Postdannyetlv, on 06 noiembrie 2017 - 21:50, said:

simt nevoia unei relații profunde cu o fată, care să mă înțeleagă, să mă strângă puternic în brațe când am nevoie și să-mi ofer acea afecțiune pe care mi-o doresc atât de mult.
Ai sanse mari sa pici de prost. Vezi ca viata nu e ca-n filme si femeile sunt pe interes. Chiar si alea care se marita o fac din interes cu cineva care sa le asigure stabilitate si siguranta. Dragostea e pe planul 2. In rest mult talent actoricesc.
Hai sa nu fiu rau si sa zic ca 15% din relatii sunt din dragoste impartasita.

#8
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Va cadea daca o tine tot asa, si-o ia urat.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postgreenlife, on 06 noiembrie 2017 - 22:20, said:

Ai sanse mari sa pici de prost. Vezi ca viata nu e ca-n filme si femeile sunt pe interes.

Si nu e chiar foarte trist ca s-a ajuns asa?

#10
stormlord

stormlord

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 20.07.2006

View Postdannyetlv, on 06 noiembrie 2017 - 21:50, said:

Bună seara! Am mai deschis un topic aici https://forum.softpe...ogie-adleriana/ însă acum aș vrea să pun altfel problema.
Deci eu știu de inteligența emoțională de câțiva ani, că ea e mult mai importantă ca acel IQ. Adică, ea e responsabilă de fericirea noastră și de felul cum suntem în viața reală. Problema mea sună așa: mult prea des simt nevoia unei relații profunde cu o fată, care să mă înțeleagă, să mă strângă puternic în brațe când am nevoie și să-mi ofer acea afecțiune pe care mi-o doresc atât de mult. Nu am reușit până acum să-mi fac o prietenă, nici nu am căutat mai exact că nu am știut cum.

Fiindcă...ok, inteligența emoțională dar care parte din ea? Fiindcă este ca și cum ai spune: învață psihologie, deci vag, general, nu chestii mai concrete precum: 'studiază gândirea rațională și irațională, modalitățile acestea de gândire' (asta e ceva concret).
1. Evita sa te adancesti in lecturi cu/despre psihologie. Este un teritoriu minat, pe care ai putea sa calci numai daca esti stabil psihic.
2. Ceea ce pt tine pare important nu are nicio legatura cu invatatul psihologiei.
3. Stabileste-ti prioritatile si discerne intre cele care tin exclusiv de tine si cele care depind si de factori externi.
4. Sunt destule lucruri importante si mai interesante decat acela de a fi tinut in brate de o femeie.

#11
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
relaxeaza-te omule, iti pui prea multe intrebari, traieste viata si vezi incotro te duce necunoscutul. iti gasesti timp si pentru partenera perfecta, intre timp, gandeste-te ca e balta plina de fete dornice care sa fie cu tine si pt o noapte (nu numai din motive materiale).

#12
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

View Poststormlord, on 06 noiembrie 2017 - 22:46, said:

1. Evita sa te adancesti in lecturi cu/despre psihologie. Este un teritoriu minat, pe care ai putea sa calci numai daca esti stabil psihic.
2. Ceea ce pt tine pare important nu are nicio legatura cu invatatul psihologiei.
3. Stabileste-ti prioritatile si discerne intre cele care tin exclusiv de tine si cele care depind si de factori externi.
4. Sunt destule lucruri importante si mai interesante decat acela de a fi tinut in brate de o femeie.
4. Cum ar fi? Îmi poți da exemple?

#13
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Cum ar fi? Sa inveti,  sa-ti gasesti alte hobby-uri, sa iesi cu prietenii/prietenele, sa te distrezi, sa te dezvolti. Eu stiu ce ti-ar trebui tie, daca eram in locul unora , iti intindeam o capcana  doar ca sa te lecuiesti.

Edited by ionutz_joe2009, 06 November 2017 - 23:08.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postionutz_joe2009, on 06 noiembrie 2017 - 23:03, said:

Eu stiu ce ti-ar trebui tie, daca eram in locul unora , iti intindeam o capcana  doar ca sa te lecuiesti.

Ii trimiteai o curva undercover, este? :)))

#15
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
:) Posibil sa prinda si aia.Una din aia versata bine.

Edited by ionutz_joe2009, 06 November 2017 - 23:14.


#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Important era la o petrecere sa platiti o curva sa il "termine" pana se face dimineata. Si sa nu stie nimeni ca aia e curva platita.

#17
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Nici chiar asa, chestia e ca stiu cum se poate lecui de asa ceva.II trebuie un soc.Sa-l zdruncine bine vreuna, mai exct sa-i dea cu ignore dupa 2-3 imbratisari.Nu de alta, dar stiu ca se poate lecui, stiu cazuri la care a functionat.Sa vezi dupa calarie,isi revine si vede realitatea.

Edited by ionutz_joe2009, 06 November 2017 - 23:36.


#18
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Practica zilnic mersul in 4 labe. Dimineata, pranz, seara si noaptea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate