Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Port Activation pentru Speedport W 724V

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
TheBadWorm

TheBadWorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.05.2017
Salut,
Am legat un HDD(D3 Station 2TB) la router și vreau să-l accesez de la distanță. Am reușit să fac asta pe un router mai vechi, dar pe acesta nu îmi dau seama cum trebuie să procedez.
Am setat un DDNS pe router, dar nu-l pot accesa din cauza portului.
Am adăugat mai jos niște capturi de ecran din interfața routerului.

Pentru "Port diversions and port forwarding"
https://s1.postimg.o..._forwarding.png
Pentru "Dynamic port activations"
https://s1.postimg.o...activations.png

Attached Files


Edited by TheBadWorm, 06 November 2017 - 20:15.


#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Din cite stiu eu, port forward se face pentru dispozitive / calculatoare legate dupa router, in reteaua interna.
Avind in vedere ca acel hard este legat direct la router (CUM este legat?) ar trebui accesta cu ajutorul DDNS (CUM il accesezi?).
Daca observi in dreapta, FTP are un semn de exclamare, dar zice ALLOWED, deci ai incercat accesare prin FTP ?
Daca, totusi, acel hard a capatat o adresa IP, o completezi acolo, portul.... astea le vezi pe pagina de... conectare/configurare a hardului atatsat la router....

Edited by buyonevideo, 06 November 2017 - 20:52.


#3
TheBadWorm

TheBadWorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.05.2017
FTP-ul merge doar local.
HDD-ul e conectat la router prin USB și îl vede. Îl pot accesa prin FTP cu IP-ul 192.168.1.1 sau cu Public WAN-IP. Dacă încerc să accesez FTP-ul de pe o altă rețea, cu Public WAN-IP, nu merge.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cind ai facut DDNS, nu apare acolo cum se acceaseaza, prin ce adresa ?!
Daca nu ma insel, taman asta e menirea DDNS, sa accesezi un IP dinamic (Public WAN IP) printr-o adresa statica (nu stiu exact cum arata asta, nu am facut niciodata).
Ia pune o poza cu pagina de setari dynamic DNS.

#5
TheBadWorm

TheBadWorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.05.2017
Știu care e problema.
DDNS-ul de la No-IP nu actualizează corect adresa IP. De fiecare dată când dau restart la router(pentru a crea o nouă adresă IP), DDNS-ul de la No-IP primește adresa IP a laptopului. În mod normal, când dau restart la router trebuie ca DDNS-ul de la No-IP să primească noua adresă IP a routerului.
Problema este la port. Trebuie să deschid portul 21 pentru FTP, dar nu știu cum. Interfața routerului e foarte străină pentru mine.

Am adăugat mai jos câteva capturi de ecran:
- interfața de la No-IP, unde este DDNS-ul cu adresa IP atribuită;
- interfața routerului unde am configurat setările pentru DDNS;
- interfața routerului unde am configurat portul 21(nu știu cât de corect este).

Attached Files



#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai, si nu cumva trebuie accesat din esterior cu adresa de la Dynamic DNS, adica xxxxx.serveftp.com ?!
Eventual cu un program de FTP dedicat, adresa aia, port 21, user si parola setate la FTP

#7
TheBadWorm

TheBadWorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.05.2017
Am încercat. Dar nu ați înțeles care e problema mea.
Ceea ce am nevoie eu este ca DDNS-ul de la No-IP să actualizeze corect adresa IP. Nu are rost să încerc să accesez FTP-ul pentru că adresa alocată DDNS-ului este cea a laptopului, nu a routerului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate