Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Intrebari despre creditul de nevoi personale ...

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Bună ziua tuturor. Va rog sa ma ajutati răspunzând la următoarele două întrebări:

1. Vrem sa contractam un credit de nevoi personale si dupa ce am fost la banca si am făcut ceva calcule, am observat ca dobanda ar fi cam un sfert din suma imprumutata... ne-am mirat ca este doar atat, pentru ca auzisem din mai multe surse ca daca faci un împrumut la banca, ai de returnat de doua sau chiar de trei ori suma imprumutata... este doar o psihoza, sau exista foarte multe costuri ascunse, despre care consilierii financiari de la banca nu-ti spun nimic?
2. Pe contractul încheiat cu banca apare numele ambilor soti, sau doar al celui care detine contul din care urmeaza sa se faca lunar plata ratelor?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Dobanda reprezinta ceva de genul 9% pe an. La suma imprumutata. ASTA E UN EXEMPLU NU O CERTITUDINE
Daca creditul e pe 5 ani, platesti 9 x 5 ani = 45 % din suma DOAR dobanda...
In cazul de 9 %, suma imprumutata 100 de milioane, fara sa calculezi alte taxe sau etc, vei plati 145 de milioane dupa 5 ani.
2. Mergi la banca si iti spui cei de acolo cum apare.

Edited by exceswater, 06 November 2017 - 16:34.


#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017
Depinde foarte mult de suma pe care doresti sa o imprumuti.
Exista mai multe tipuri de credite;
-  fara asigurare (cu virare venit)
- cu dobanda fixa/variabila cu virare venit
- credit nevoi personale cu sau fara ipoteca
In nici un caz nu restitui suma imprumutata de 2 sau 3 ori – astea sunt bancuri proste – din simplu motiv ca dobanda este intre aprox.8 si 15%
Exemplu – iei 10.000RON cu ramburs 5 ani si dobanda 10,33%
Cea mai mare rata lunara (printer primele) va fi in jur de 210lei iar suma totala de restituit in 5 ani va fi de aprox. 13.000RON

Desigur – sfatul meu ar fi sa solocitati oferte de credite personale+simulare graphic rambursare la mai multe banci si sa luati decizia care vi se potriveste cel mai bine.

Succes

#4
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 murilexix, on 06 noiembrie 2017 - 16:14, said:

Bună ziua tuturor. Va rog sa ma ajutati răspunzând la următoarele două întrebări:

1. Vrem sa contractam un credit de nevoi personale si dupa ce am fost la banca si am făcut ceva calcule, am observat ca dobanda ar fi cam un sfert din suma imprumutata... ne-am mirat ca este doar atat, pentru ca auzisem din mai multe surse ca daca faci un împrumut la banca, ai de returnat de doua sau chiar de trei ori suma imprumutata... este doar o psihoza, sau exista foarte multe costuri ascunse, despre care consilierii financiari de la banca nu-ti spun nimic?
2. Pe contractul încheiat cu banca apare numele ambilor soti, sau doar al celui care detine contul din care urmeaza sa se faca lunar plata ratelor?
1. DAE = Dobanda Anuala Efectiva care include toate costurile este cea care conteaza in cazul oricarui imprumut.
2. Pe contract apare de obicei numele celui imprumutat sau celei imprumutate.

#5
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Povestile alea care le auzit tu prin piata cu 2 ori suma imprumutata se aplica la imprumuturile pe termene lungi, de 30 ani.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
1. care este banca la care ati fost pentru a cere informatii si vi s-a facut prescoringul ?
2. care este suma de care aveti nevoie, in ce moneda vi s-a facut calcului si in cat timp vi s-a spus ca trebuie s-o rambursati ?
3. vi s-a solicitat o garantie - ipoteca pe locuinta - pentru acordarea creditului ?

doar la societati financiare nebancare sunt probleme de genul asta, sa rambursezi de n-spe ori suma imprumutata, in cazul creditelor de nevoi personale "pe repede inainte", chiar aseara a fost un reportaj la tv despre un astfel de caz.

#7
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012

 laffin, on 06 noiembrie 2017 - 16:46, said:

Povestile alea care le auzit tu prin piata cu 2 ori suma imprumutata se aplica la imprumuturile pe termene lungi, de 30 ani.
Se aplică dacă ai luat franci :))

#8
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,091
  • Înscris: 29.06.2005

 exceswater, on 06 noiembrie 2017 - 16:32, said:

1. Dobanda reprezinta ceva de genul 9% pe an. La suma imprumutata SOLD. ASTA E UN EXEMPLU NU O CERTITUDINE
Daca creditul e pe 5 ani, platesti 9 x 5 ani = 45 % din suma DOAR dobanda...
In cazul de 9 %, suma imprumutata 100 de milioane, fara sa calculezi alte taxe sau etc, vei plati 145 de milioane dupa 5 ani.
2. Mergi la banca si iti spui cei de acolo cum apare.


#9
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
@corinadaniela, suma pe care vroiam sa o imprumutam nu este foarte mare - undeva intre 4000-6000 euro; din acest motiv ne-am gandit sa facem un credit de nevoi personale pe cinci ani, in lei, cu rate fixe, la Banca Transilvania (evident, nu este nevoie de garanție imobiliara pentru aceasta suma). Va mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, succes in toate.

#10
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
1 euro = 4,629 lei

6.000 euro =~ 27.774 lei

La Banca Transilvania: Posted Image

Attached Files


Edited by poadol, 15 November 2017 - 13:56.


#11
murilexix

murilexix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 759
  • Înscris: 14.03.2009
Mulțumesc mult pentru print-screen-uri.

#12
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Cu placere, intre timp leul Posted Image  dar sa vedem imaginea:

1 euro = 4,657 lei

Attached Files


Edited by poadol, 21 November 2017 - 14:55.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate