Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Problema amplificator catv

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
bogdan0y

bogdan0y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2015
Buna seara .  Dupa cum spune si titlul am achizitionat 2 amplificatoare catv dar nici unul nu ma ajuta , dinpotriva scad puterea semnalului . Primul amplif cum se utilizeaza ?  Trebuie adaugata vre-o piesa /jumper ?

Attached Files



#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Primul e fain, al doilea e prost/slab calitativ. Ce nu merge ? Semnal pe in si scoti pe OUT (nu pe TAP). Se regleaza liniaritatea (equalizer) si nivelul de iesire.
la PAD-uri nu pui nimic, din primul jumper faci panta (slope) de egalizare si la al doilea ai optiunea sa atenuezi cu 6DB daca e prea puternic sau lasi fara adica asa cum e acuma.
Egalizare folosesti daca semnalul de intrare e bun pe VHF dar slab pe UHF, trebuie sa amplifici diferentiat.
Daca ai vreun tv care va fi conectat chiar langa amplif (din el) , il conectezi la tap -20dB altfel e prapad cu interferentele.

Edited by andreic, 05 November 2017 - 22:42.


#3
bogdan0y

bogdan0y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2015
Primul imi taie de tot semnalul , ca si cum nu ar fi deloc cablu in tv .  Cel de-al doilea  scade drastic semnalul ne bagat in priza , iar in priza este cu unu la suta mai slab decat  neamplificat .

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003
Pai daca taie semnalul vezi daca functioneaza, daca se alimenteaza bine, daca nu are tranzistori arsi...

#5
bogdan0y

bogdan0y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2015
Da se alimenteaza . Se  aprinde un led pe placa .  Cum pot verifica tranzistori ?  Si la pad 0...20 db nu trebuia sa aiba ceva ?

#6
bogdan0y

bogdan0y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2015
La pad 0...20db
Ds equalizer
Ds attenuator
Us attenuator

Sunt necesare cumva potentiometre ? Si daca da . Ce fel de  rezistenta sa aiba potentiometrele ?

Ups . Scuze . Nu observasem tot comentul . Multumesc mult . Desi  am modificat pozitia jumperelor , nu sa schimbat cu nimic

Edited by bogdan0y, 05 November 2017 - 23:10.


#7
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
La al chinezesc are un buton rosu, daca il rasucesti spre dreapta creste amplificarea, rasuceste-l si vezi ce se intampla. La ala nemtesc nu ai manual de utilizare?

#8
bogdan0y

bogdan0y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2015

 omuspan, on 05 noiembrie 2017 - 23:18, said:

La al chinezesc are un buton rosu, daca il rasucesti spre dreapta creste amplificarea, rasuceste-l si vezi ce se intampla. La ala nemtesc nu ai manual de utilizare?
La ala chinezesc nu se modifica cu nimic daca roteac de potentiometru
Si nu nu am manual , nici nu am gasit pe net .

#9
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Vezi ca aia ce numesti tu jumperi sunt comutatoare pentru numere binare si regleaza atenuarea in pasi de 2dB pana la 20dB, deci sunt 10 pasi de forma 000-2dB, 001- 4dB, 010-6dB, 011-8dB si asa mai departe, nu stiu care este prima cifra si care este a doua, orienteaza-te.

Vezi ca comutatorul ala deasupra caruia scrie interstage att trebuia sa fie la 0 (micsoreaza semnalul intre etajele amplificatorului)

Edited by omuspan, 05 November 2017 - 23:47.


#10
bogdan0y

bogdan0y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2015

 omuspan, on 05 noiembrie 2017 - 23:42, said:

Vezi ca aia ce numesti tu jumperi sunt comutatoare pentru numere binare si regleaza atenuarea in pasi de 2dB pana la 20dB, deci sunt 10 pasi de forma 000-2dB, 001- 4dB, 010-6dB, 011-8dB si asa mai departe, nu stiu care este prima cifra si care este a doua, orienteaza-te.

Vezi ca comutatorul ala deasupra caruia scrie interstage att trebuia sa fie la 0 (micsoreaza semnalul intre etajele amplificatorului)
Nu prea inteleg cum as putea face cei 20 de pasi .  Jumper = punte /masa ,   iar prin invartire sunt posibile 4 combinati   --   i-  -i  ii

#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
In  primul rand trebuie sa te asiguri ca ala care ti le- a vandut nu intentiona cumva sa le arunce.
     In al doilea rand, nu vad la ce-ti folosesc.
  Amplificarea semnalului se face la sursa, nu la destinatie.
  Trebuie sa ai un semnal de buna calitate pe care sa-l amplifici si apoi sa-l transmiti la distanta.
   In cazul tau, cred ca apare fenomenu shit in-shit out.
    Daca semnalu la intrare e de rahat, la iesire e rahat amplificat.
     Explicatia nu e academica...dar sper sa intelegi ideea.

#12
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Eu am scris 10 pasi nu 20, 10 pasi de 2dB fac 20db. Prin invartire au doua pozitii asa - sau asa I. Eu nu vad bine in poze trebuie sa fie marcat intr-un fel sa-ti dai seama care e zero si care e unu. Da-le pe toate la zero.
Te poti inspira de la butoanele patrate cu dunga pe ele, interstage att si interstage slope sunt la fel ca celelalte doar ca au buton.

Edited by omuspan, 06 November 2017 - 00:13.


#13
bogdan0y

bogdan0y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2015
Omuspan :  scuze . Gresala mea  . 10 pasi .   Dar sunt doar 2 comutatoare . Dupa schita este mai plauzibila explicatia lui andreic .  Multumesc pentru sfaturi .

Csspot  :  deci nu am rezolvat nimic .  Amplificatorul este util doar in cazul in care vrei sa transmiti un semnal bun pe un cablu de x metri ,  sau sa inparti un semnal bun la mai multe " recivere "
Insa nu te ajuta si in a lua un semnal prost sa il faci mai bun . Cea ce imi trebuia mie .

Multumesc tuturor pentru sfaturi .

#14
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Pe primu' n-ai sa-l poti folosi in veci, este "cioarda" luata de pe stalpii cu reteaua UPC...fiind amplificatoare de semnal pentru frecventele la internet ca sa stabilizeze conexiunea si sa nu li se desincronizeze modemurile de internet prin cablu coaxial.  Al2lea daca ai semnalu de baza undeva la 40 dB mai mult rau o sa-ti faca decat bine prin amplificarea semnalului in sensul ca o sa-ti apara "paraziti" dupa amplificare

 bogdan0y, on 05 noiembrie 2017 - 22:40, said:

Primul imi taie de tot semnalul , ca si cum nu ar fi deloc cablu in tv .  Cel de-al doilea  scade drastic semnalul ne bagat in priza , iar in priza este cu unu la suta mai slab decat  neamplificat .
Pai normal ca-ti taie tot semnalu... ala nu amplifica toate frecventele, le amplifica numai pe alea de down si up in care functioneaza modemurile lor de internet. Ori l-ai ciordit ori ti la dat altcineva care l-a ciordit din reteaua celor de la UPC.

Edited by iulian160380, 06 November 2017 - 07:20.


#15
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,353
  • Înscris: 21.04.2005
Primul este amplificator de trunchi . Faptul ca nu se simte in amplificare , posibil defect .Si daca nu stii nici macar cum se regleaza , nu o sa stii nici sa-l repari .
Al doilea este un amplificator distribuitor de linie. De regula astea au amplificare unitara . Rolul lui este sa compenseze pierdera pe cele trei iesiri . Probabil ca si asta e defect .

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 iulian160380, on 06 noiembrie 2017 - 07:23, said:

Pe primu' n-ai sa-l poti folosi in veci, este "cioarda" luata de pe stalpii cu reteaua UPC...fiind amplificatoare de semnal pentru frecventele la internet ca sa stabilizeze conexiunea si sa nu li se desincronizeze modemurile de internet prin cablu coaxial.
Te faci de ras... primul este amplificator calumea, in sensul ca e bidirectional, nu e nici de pe stalpi nici din UPC, poate o fi defect si a fost aruncat. Este superior atat calitativ cat si ca functii, daca merge... spectrul este 85MHz-1GHz, invers-ul adica upstream este 5-65MHz, amplifica in ambele directii.
Se poate folosi in casa si sa mearga si internetul prin tehnologie DOCSIS. Ala chinezesc e petarda cu 2-3 tranzistoare fara circuite calumea de acord sau calitate. Zgomot gramada la amplificare si in plus e usor de infundat de semnale puternice care vor genera interferente. Am avut unul si am testat pe vremuri, mai bine fara el.

Edited by andreic, 06 November 2017 - 09:03.


#17
bogdan0y

bogdan0y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2015
Salut . primul este luat de la cineva care mai avea 4 toate arata ca noi ,  la o adica ma duc si il schimb , al doilea este luat nou cu 25 lei .
Intrebarea mea este urmatoarea , se poatee lua un semnal slaba/prost/plin de "purici" si sa se transforme intr-un semna bunicel ? sau amplificatorul este bun doar la trimiterea unui semnal bun pe distante lungi ?

#18
bogdan0y

bogdan0y

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 14.07.2015
m-am jucat putin cu primul amplificator , si montat un cablu coaxial  "chior " ( fara antena) in primul pin de la pad ds equalizer , pe tvr 1 terestru , il prinde excelent (fara amplificare , cu cablu "chior pe post de antena , montat direct la tv , tvr1 se prinde cu "purici" ) , momentan nu am posibilitatea sa-l testez unde am nevoie de amplificae . ca si concluzie padurile au nevoie de potentiometre , ce potentiometre ar trebui sa montez , aveti idee ? de 100 ohm sunt ok ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate