Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Apel Wifi Digi.Mobil

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1553 replies to this topic

#145
AdyCo

AdyCo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.09.2018

View Postmikeciprian, on 23 noiembrie 2018 - 14:57, said:



E perfect normal. Atat timp cat exista semnal WiFi peste o anumita valoare telefonul sta pe VoWiFi. Daca semnalul WiFi iti scade sub pragul setat, dar exista LTE peste un alt prag atunci telefonul trece in VoLTE. Cum te duci iarasi in zona cu semnal WiFi peste primul prag revine in VoWiFi. Daca scad amandoua, se face o selectie dinamica si alege ce-i mai bun. Chestii de logica Posted Image



Intrebarea mea este cand (luna, an) a fost provizionat SIM-ul cu VoLTE si daca a fost facut vreodata reset pentru profilul IMS de catre cei de la Digi. E important, pentru a putea sa stim daca s-au rezolvat problemele de imposibilitate de conectare la VoWiFi din mod avion sau din 3G.

Salut !
M-am abonat in Iulie acest an la DiGi eu avand dinainte telefonul cumparat din alt magazin.Am introdus simul in el ,mi-a venit acel mesaj de configurare si mi-a aparut VoLTE .

Merci mult pentru lamuriri si scuze pentru intarzierea raspunsului din partea mea.Dupa cum am scris mai sus,am primit update de soft pe 22 noiembrie ,acest update avand 250 MB.Dupa update am intrat in meniuri pentru a vedea daca s-a schimbat ceva si am observat in meniul 'Conexiuni'ca a aparut functia Apel Wi-Fi.Am activat functia si am efectuat apel prin Wi-Fi sa ma asigur ca functioneaza.Functioneaza atat in mod avion cat si in  3G fara probleme.Atata tot.Seara faina !

Edited by AdyCo, 28 November 2018 - 21:45.


#146
bughybughy

bughybughy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.04.2005
Am depistat cauza problemei de microfonie pt. convorbirile prin VoWifi pe care o aveam la Samsung A3 (2017) -  (interlocutorul se auzea pe el cu ecou cand eu eram conectat la VoWifi).... acesta se datora aplicatiei Call Recorder pe care o aveam instalata pt. inregistrarea convorbirilor...  dupa ce am dezactivat-o, VoWifi merge perfect .

Edited by bughybughy, 19 January 2019 - 09:31.


#147
kuddo

kuddo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 08.08.2006
Salut,
Am luat un S9 pe care a functionat fara nicio problema VoWifi pe DIGI cam jumatate de ora dupa ce l-am cumparat...pana si-a facut upgrade la Pie cu One UI. Aveti idee care ar fi problema ?

Edited by kuddo, 26 January 2019 - 00:33.


#148
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil ai dezactivat din meniu.

#149
kuddo

kuddo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 08.08.2006
Hai ca l-am rezolvat. Nu stiu ce i-am facut ca am tot butonat prin meniu + factory defaults.

Edited by kuddo, 26 January 2019 - 01:34.


#150
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am facut si eu update la pie pe s9 si e totul perfect.

#151
bughybughy

bughybughy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.04.2005
Am verificat VoWifi pe Digi in roaming  in Dubai si a functionat perfect in ambele aeroporturi pe conexiunea gratuita. Am avut emotii in Dubai pt ca aici sunt blocate de guvern toate apelurile voce si video prin aplicatii gen Whatsapp. Skype, etc.. VoWifi a mers exceptional.
In schimb ne-am desumflat in Zanzibar pt ca in zona Kendwa din nord-vestul insulei operatorul cu care are Digi roaming direct pe Tanzania (HALOTEL) nu are acoperire... iar la ceilalti cand ma conectez cu Change IMSI, nu mai merge VoWifi..

Edited by bughybughy, 27 January 2019 - 15:43.


#152
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
VoWiFi merge print-un tunel IPSEC/VPN deci aia din Dubai nu au habar ca tu folosesti voce pe acolo. Deobicei nu se blocheaza portutile de VPN.
Intr-adevar daca dai change IMSI o sa ai IMSI de Italia si adio VoWiFi ca ala e bazat pe IMSIul romanesc.

#153
bughybughy

bughybughy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.04.2005
Pana la urma l-am pus pe National in Change IMSI si chiar daca nu se conecteaza la retelele GSM disponibile asa... macar pot vorbi si pot fi sunat gratuit pe VoWifi ca si cum ar fi in mod avion... cand trebuie sa primesc SMS-uri pentru Internet Banking sau nu mai am Wifi il mut din nou pe Roaming...

Edited by bughybughy, 29 January 2019 - 21:21.


#154
bughybughy

bughybughy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 18.04.2005
Colegul meu cu Note 8 dual sim a primit update oficial la Android 9 si cu ocazia asta i s-a activat VoWifi pe Digi (VoLTE mergea si inainte)... l-am probat cu el si in mod avion si conectat la retea... merge perfect si sare in convorbire din VoWifi in VoLTE si invers fara probleme.

#155
pensionarul

pensionarul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 250
  • Înscris: 08.04.2005
In caz ca vor fi persoane interesate, va informez ca pentru telefonul Allview Soul X5 Style dual SIM functioneaza simultan VoLTE si VoWiFi atat la Orange RO, cat si la Digi.Mobil out of box si fara nicio modificare software. VoWiFi functioneaza chiar si in modul avion (pentru primire si pentru initiere apeluri). Pentru cele doua SIM-uri activasem anterior (cu multi ani in urma) serviciile VoLTE si VoWiFi. Nu se pot trimite si nici primi SMS-uri in modul avion si cu conexiune VoWiFi activa pentru niciunul dintre cele doua numere.
Postez aceasta informatie, fiindca am observat ca, pe paginile de Internet ale niciunuia dintre cei doi operatori de telecomunicatii mobile din Romania, nu apare acest model de telefon ca fiind compatibil cu serviciile lor Apel 4G si Apel WiFi. Am folosit ieri timp de cateva ore telefonul in discutie.
O zi frumoasa!

#156
smylle2u

smylle2u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 02.03.2007
cu cati ani in urma ai activat serviciile wowifi and volte?

#157
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,075
  • Înscris: 04.10.2005
Salut! Am facut abo la digi... am samsung a8 dual sim si sunt intr-o zona fara 4G... cum oit activa VoWIFI??

#158
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,646
  • Înscris: 06.03.2004
Daca ajungi in zona 4G se activeaza singur,daca nu deschide  tichet in care se specifici modelul,imeiul telfonului si iti activează  cei de la Digi.Iti sugerez sa faci on-line chestia asta.

Edited by clader, 14 March 2019 - 18:38.


#159
parintily

parintily

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,569
  • Înscris: 08.01.2007
Din păcate VoWifi merge din ce in ce mai prost pe Allview X4 Soul Infinity N luat de la Digi in Alexandria, Teleorman.


#160
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
O fi wifi-ul prost. Eu acasă mă bazez exclusiv pe VoWiFi si nu am avut niciodată probleme de niciun fel.

#161
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,646
  • Înscris: 06.03.2004
Merge impecabil,verifica routerul/conexiunea.

#162
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,075
  • Înscris: 04.10.2005

View Postclader, on 14 martie 2019 - 18:38, said:

Daca ajungi in zona 4G se activeaza singur,daca nu deschide  tichet in care se specifici modelul,imeiul telfonului si iti activează  cei de la Digi.Iti sugerez sa faci on-line chestia asta.
Cum se deschide tiket online?
Se pot primi/trimite sms-uri over vowifi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate