Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Apel Wifi Digi.Mobil

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1553 replies to this topic

#127
sunya

sunya

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.01.2007
Reply de la Samsung Romania pentru activarea VoWiFi/Apel WiFi pe A5 2017:

"Serviciile pe care dumneavoastra doriti sa le activati sunt servicii oferite de operatori. Pentru a functiona este necesar sa fie activat softul ( cei de la Digi sa ni-l trimita spre aprobare)."

Deci problema e la Digi.

#128
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Configurația e aceeași, telefoane Samsung cu VoLTE/VoWiFi există, ai citit dar nu ai înțeles: E o stupizenie/minciună a Samsung-ului.

#129
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Ei lasa voi ca nici voi cu iPhoanele nu stati mai bine, macar pe Samsung merg serviciile astea doua ;)

#130
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
Pe partea de VoLTE/VoWiFi, am rezolvat problema (în majoritatea cazurilor) :)

Edited by DieselCRDI, 21 September 2018 - 21:33.


#131
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 13.01.2013
Doar Orange are in Romania asa ceva.

#132
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
https://forum.softpe...2#entry23536569



#133
AdyCo

AdyCo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.09.2018

View Postsunya, on 21 septembrie 2018 - 13:56, said:

Reply de la Samsung Romania pentru activarea VoWiFi/Apel WiFi pe A5 2017:

"Serviciile pe care dumneavoastra doriti sa le activati sunt servicii oferite de operatori. Pentru a functiona este necesar sa fie activat softul ( cei de la Digi sa ni-l trimita spre aprobare)."

Deci problema e la Digi.

Acelasi model de telefon il detin de aproape 5 luni.Volte este ok dar VoWiFi nu(acea pictograma fiind umbrita si nu poate fi deschisa).Pe Orange functioneaza atat Volte cat si VoWifi fara probleme pe A5 2017,portandu-ma cu nr cu tot de la ei.Am toate actualizarile la zi.De la Digi mi s-a spus acum vreo 4luni sa astept update de soft ca ei au trimis datele la Samsung pentru a se implementa intr-un viitor update.Am facut la Samsung o sesizare prin intermediul aplicatiei preinstalate Samsung members,oferindu-le Imeiul telefonului asa cum mi-au cerut,mi-am resetat si telefonul la setarile din fabrica dupa insistentele lor si tot nu functioneaza VoWifi.Cica ar trebui sa il trimit in service Posted Image)))))))))).O sa imi iau un tel dualsim si gata.PS:Cand am luat telefonul scria pe siteul Digi ca este compatibil VOLTE SI VIWIFI.O zi faina !

View Postxperia_ray, on 21 septembrie 2018 - 21:28, said:

Doar Orange are in Romania asa ceva.
Intradevar are Orange VoWifi dar au si cei de la Digi.Problema consta in faptul ca pe unele telefoane functioneaza VoWiFi-ul de la Digi ,preponderent astea mai noi...cred :)

Edited by AdyCo, 25 October 2018 - 12:31.


#134
mike77

mike77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 681
  • Înscris: 04.09.2008
O curiozitate:
Daca ai fi in roaming cu un telefon dual-sim compatibil si functional cu voce-wifi, ai putea cumva face un artificiu sa folosesti netul de pe sim-ul local si sa vorbesti de pe sim 2 Digi sau Orange prin woce-wifi fara sa ai serviciul de roaming activ..
Stiu ca ai putea face asta cu 2 telefoane si hotspot..

#135
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,926
  • Înscris: 28.09.2017
1.Se poate folosi datele de pe sim-ul 1 și vocea pe sim-ul 2.
2.Pentru Vowifi în roaming se poate folosi doar DIGI, Orange nu dispune de acest serviciu.
3. Se pote utiliza si hotspot-ul de la un al doilea telefon.

#136
derutatu667

derutatu667

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 27.11.2007
O mica nelămurire..  Mi-am schimbat telefonul iar pe acesta nou merge VoWifi de la Digi. Întrebarea este: când sunt în roaming si apelez prin wifi sunt taxat ca apel din roaming sau ca apel din România?

#137
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 08.01.2012
Folosind VoWiFi intr-o tara straina, vei fi taxat ca si cum ai apela din Romania.

#138
rollandcar

rollandcar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 23.12.2007

View Postderutatu667, on 20 noiembrie 2018 - 09:16, said:

O mica nelămurire..  Mi-am schimbat telefonul iar pe acesta nou merge VoWifi de la Digi. Întrebarea este: când sunt în roaming si apelez prin wifi sunt taxat ca apel din roaming sau ca apel din România?
Salut. Am fost eu plecat in Turcia care este tara non Euro si am folosit numai VoLTE dar am dat telefonul in mod avion pentru a nu avea surpriza sa treaca in timpul convorbirii pe releu. Costuri 0 lei (tarif ca in tara).
P.S. Imi luam internet de la o cartela TurkCell (operator local de telefonie), cartela ce am introdus-o intr-un alt telefon ce l-am facut hotspot. Sa il ti pe baterie externa ca papa multa  baterie ca hotspot.

#139
AdyCo

AdyCo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.09.2018
Astazi am primit un nou update de soft de vreo 250MB pe Samsung A5 2017 si am descoperit ca s-a activat functia VoWifi.Super.Am si testat functia, functioneaza si se aude super bine.Pentru cei cu acest model,cautati manual actualizarea de sistem.O zi buna !
Observ ca atunci cand efectuez apel cu VoWiFi activat dar si cu reteaua mobila activata(dezactivat mod avion),nu dispare pictograma VoWifi telefonul efectuand apeluri tot prin VoWifi.Trebuie dezactivat VoWifi pentru a aparea pictograma VoLTE si a efectua apeluri prin reteaua mobila,respectiv Volte.Am mutat pe 3G reteaua mobila si la fel.Atat timp cat VoWifi este activ apelurile se efectueaza prin WoFi ci nu reteaua mobila.Este ok si asa.Daca ies din casa cu apelul in VoWiFi se va deconecta cand pierde semnalul wifi.
PS:Presupun ca pot efectua aceste apeluri conectandu-ma la orice wifi,nu neaparat router Digi Asa-i?

Attached Files


Edited by AdyCo, 22 November 2018 - 09:51.


#140
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Corect, merge pe orice IP acest serviciu, altfel nu l-ai mai putea folosi si in afara tarii.

#141
AdyCo

AdyCo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 27.09.2018
Perfect.M-am scos :))).

#142
sarbulb

sarbulb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 24.09.2016
Imi da si mie cineva un sfat , va rog ? Am un Iphone 6S cu abonament Digi ( DON ) . Ce ar trebui sa fac , astfel incat sa am activ serviciul WoWifi si VoLTE ?
Trebui sa activez ceva ? Sa merg intr-un Punct Digi ?

#143
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,352
  • Înscris: 03.04.2004
Il vinzi si-ti iei un terminal cu Android din cele de pe pagina oficiala Digi suportate Volte/Vowifi.

Ceva de prin lista asta:

https://www.digiroma...avans-noiembrie


iPhoanele nu-s momentan suportate pe aceste functii la acest operator, doar la Orange.

Edited by emanu900, 23 November 2018 - 12:30.


#144
mikeciprian

mikeciprian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 08.01.2012

View PostAdyCo, on 22 noiembrie 2018 - 09:23, said:

Observ ca atunci cand efectuez apel cu VoWiFi activat dar si cu reteaua mobila activata(dezactivat mod avion),nu dispare pictograma VoWifi telefonul efectuand apeluri tot prin VoWifi.Trebuie dezactivat VoWifi pentru a aparea pictograma VoLTE si a efectua apeluri prin reteaua mobila,respectiv Volte.

E perfect normal. Atat timp cat exista semnal WiFi peste o anumita valoare telefonul sta pe VoWiFi. Daca semnalul WiFi iti scade sub pragul setat, dar exista LTE peste un alt prag atunci telefonul trece in VoLTE. Cum te duci iarasi in zona cu semnal WiFi peste primul prag revine in VoWiFi. Daca scad amandoua, se face o selectie dinamica si alege ce-i mai bun. Chestii de logica Posted Image

View PostAdyCo, on 22 noiembrie 2018 - 09:23, said:

Am mutat pe 3G reteaua mobila si la fel.Atat timp cat VoWifi este activ apelurile se efectueaza prin WoFi ci nu reteaua mobila.Este ok si asa.Daca ies din casa cu apelul in VoWiFi se va deconecta cand pierde semnalul wifi.

Intrebarea mea este cand (luna, an) a fost provizionat SIM-ul cu VoLTE si daca a fost facut vreodata reset pentru profilul IMS de catre cei de la Digi. E important, pentru a putea sa stim daca s-au rezolvat problemele de imposibilitate de conectare la VoWiFi din mod avion sau din 3G.

Edited by mikeciprian, 23 November 2018 - 15:00.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate