Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Apel Wifi Digi.Mobil

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1553 replies to this topic

#1153
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 15.03.2018
Cum sa fie de la telefoane? În special s series de la Samsung?
Problema este de la digi, încă de când au implementat acest serviciu avem probleme cu apeluri pe care nu le primim ci doar un mesaj cu apel pierdut, asta dacă ai totuși semnal findca nu au sms over wifi ca Vodafone...


#1154
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 01.10.2015
@joym. Simplu. Și telefoanele au niște profile care sunt selectate automat de către telefon.
Aici apar bube.
Am avut probleme identice cu un s21 cumpărat de la Orange.
Digi are mai multe servere pentru acest serviciu. Aia ar fi prima problema la ei, că nu lucrează toate la unison.
A 2a chestie e că serviciul merge. Sunt colegi care au postat, dovezi! Serviciu complet funcțional.
La restul ( majoritatea), nu funcționează handoverul vowifi - > volte.
Cu alte cuvinte, pe românește, când ieși de sub Wi-Fi în apel, apelul ar trebuie să sară pe celula pe care ești conectat în volte.
Asta e buba in momentul de față.
SMS over Wi-Fi este o chestie pe care Digi nu a implementat o niciodată.. Și nici nu va fi imp probabil



#1155
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
CSC-ul ORO (= faptul ca e cumparat de la Orange) nu are niciun impact asupra wificalling Digi, toate telefoanele Samsung au implementate setarile si funcționalitățile pentru toti operatorii transparent indiferent de CSC.

Faptul ca nu face handover corect de la wificalling la volte nu are legatura cu terminalul.

Edited by MembruAnonim, 15 February 2023 - 12:06.


#1156
JoyM

JoyM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 380
  • Înscris: 15.03.2018
Eu am modificat csc pe Thailanda (Samsung pay și înregistrare apeluri active), deci nu vorbim de "profiluri selectate automat de către telefon"
Problema este ca nu s-au făcut investiți pentru a livra un serviciu funcțional atât pe android cât și iPhone cum au făcut ceilalți 2 operatori, nu mai vorbind de interconectare cu un codec superior. Atât ce e bun este nerestrictionarea acestuia în roaming, sau celor care folosesc vpn pe router acasa din diverse motive...

#1157
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,511
  • Înscris: 26.05.2022
Pai si cine te oprește să folosești una din cele 2 retele care au făcut "investiții"?

Până sa înceapă scandalul cu huawei, serviciile astea au funcționat absolut impecabil la digi.

Edited by NikoroB, 15 February 2023 - 12:53.


#1158
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Foarte bun VoWiFi la Digi, apel Digi-ORO, semnal decent 4G, am iesit din aria WiFiului si nu a sarit nici in VoLTE, nici in GSM, ci s-a inchis direct apelul.
Gg Digi :)

Device Oppo Reno 6, WiFi 6 de la TP-Link-ul lor la 3 lei chiria, si FL1000 tot de la RDS, asta pentru cei care o sa dea vina pe device, o sa revin cu un test si de pe un Samsung/Huawei, sa vedem daca persista.

#1159
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Probabil ai pierdut firul discuției ca de obicei, s-a lamurit deja unde e problema si cum se manifesta, nu trebuie sa revii cu teste de pe 5 telefoane si 3 routere ca nu fac nici o diferență.

#1160
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 01.10.2015
@w21 nu am postat nici unde că cscul a fost devina. Problema pe telefonul a fost rezolvata de la sine când telefonul trecuse la android 12 și a luat un reset la setări din fabrică. Peste noapte a funcționat VOWIFI și VoLTE . Pe vremea respectiva funcționa handover ul...
Serviciul e funcțional (exceptând handover vowifi - > Volte). Câteva pagini aveți un coleg care a postat dovada că serviciul pentru el este100% funcțional.
@dcclaudiu, după cum a zis w21, nu-ți va trece niciodată din Vowifi in 2G. Ți-e trebuia să ți treacă în 4g cu un apel silent.. Că nu vine și vocea când sari pe celula Digi.
în fine, @joyM încearcă reset la setări din fabrică cu un csc ro.
îți va funcționa, dar când ieși de sub WoWiFi.. O să fie ori call drop ori silent call...interlocutorul nu te mai aude / nu-l mai auzi.

#1161
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 MembruAnonim, on 15 februarie 2023 - 16:49, said:

Probabil ai pierdut firul discuției ca de obicei, s-a lamurit deja unde e problema si cum se manifesta, nu trebuie sa revii cu teste de pe 5 telefoane si 3 routere ca nu fac nici o diferență.
Daca tot esti asa frustrat, imi poti arata si mie unde s-a mai intamplat problema? Daca tot am pierdut firul discutiei, pana acum imi sarea in VoLTE, acum direct apel inchis, celalalt apelant era pe 3G, nu era VoLTE, daca are vreo relevanta.

#1162
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Am probat și eu acum și la mine nu se întrerupe apelul, a continuat și din wifi în 4G și viceversa fără sa se întrerupă.

S-a întrerupt acum, am încercat după un mod avion sa ma conectez din nou și cade apelul :D

#1163
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am probat din nou, cu un alt nr Orange, atat in 4G cat si 3G, vad ca nu mai se inchide apelul, o fi fost o problema pe moment.

#1164
DUALHD

DUALHD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 01.10.2015
Sunt 3 servere.. Ca la ruletă.. rusească. Dar nu de aici e neapărat problema.

Edited by DUALHD, 15 February 2023 - 19:02.


#1165
SethNY

SethNY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,888
  • Înscris: 31.01.2006
Cam ca aici : https://streamable.com/n7k60j ; dezactivezi WiFi , pica apelul .... in loc sa treaca pe VoLTE. Praf.
Nu mai stau sa le caut serverele busite ... dar ar fi frumos sa rezolve problema asta ca dureaza de ceva timp.

Edited by SethNY, 15 February 2023 - 20:30.


#1166
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
azi m-au sunat cei de la digi si mi-au spus ca au in lucru apel wifi pe iphone si sa urmaresc viitoarele updateuri de ios daca apare optiunea de activare a apelului wifi in meniul iphoneului.
Ar fi bine sa mai faceti si altii sesizari la digi in legatura cu apelul wifi pe iphone.

#1167
iRunaway

iRunaway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 10.10.2011
A mai zis cineva pe aici ca ar trebui sa apara Carrier Bundle pana la finalul anului, deci s-ar cam potrivi cu ce ti-au zis tie.

#1168
Bvdan2016

Bvdan2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,922
  • Înscris: 16.11.2016
Cu siguranța sunt avansați in lansarea apelului wifi dacă mi-a spus sa m-a uit la următoarele update-uri dacă apare opțiunea in meniu .

#1169
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 Bvdan2016, on 20 februarie 2023 - 14:43, said:

Ar fi bine sa mai faceti si altii sesizari la digi in legatura cu apelul wifi pe iphone.

Done pe 4 numere.

#1170
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013

 Catean, on 20 februarie 2023 - 17:41, said:



Done pe 4 numere.

Am făcut și eu

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate