Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

am citit acum ceva timp de psihologie adlerianã

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016
Eu am apelat la psihoterapia cognitiv-comportamentală pe siteul gandestesanatos.ro vara asta, am făcut prima lună de abonament și m-a ajutat destul de mult. Am apelat la ea în principal să scap de gândurile sinucigașe. Am formulat cu psihoterapeutul un ghid în cazul urgențelor suicidare: 1.Dezbate gândurile iraționale. 2.Distrage-ți atenția. 3. Apelează la cineva. Dar fix în această ordine.
Am avut în această seară astfel de gânduri, pricinuite cred, și de oboseală, dar și de lipsa afecțiunii din partea unei prietene. Și mi-am amintit acum că am citit odată despre psihologia adleriană. Redau aici un fragment: 'Ce este psihoterapia adleriană
Psihoterapia adleriană este o psihoterapie a încurajării care îndeamnă oamenii să se concentreze mai degrabă pe calitățile lor personale decât pe ceea ce (consideră a fi) defecte. Am ales școala de psihoterapie adleriană datorită unei afinități personale în ceea ce privește principiile și modelul psihologic și filosofic pe care se întemeiază dar și pentru că terapia adleriană permite o foarte mare flexibilitate în privința metodelor și tehnicilor terapeutice care pot fi utilizate în lucrul cu pacienții.'  http://cabinetclaudi...apia-adleriana/
Mereu când am vorbit deschis cu cineva care m-a înțeles despre gândurile și emoțiile mele suicidare m-am simțit mult mai bine, mi-am revenit, m-am detensionat emoțional.
Aș vrea să știu ceva mult mai avansat decât acele 3 acțiuni susmenționate. Și da, am apelat și la psihiatru, mi-a dat olanzapină, zalasta, iau jumate de pastilă în fiecare seară.
Voi ce îmi sugerați, având în vedere că faza cu destănuirea unei persoane dragi m-a ajutat mereu? Că nici nu pot să încep cu aceste probleme de fiecare dată când mă apucă, că se vor sătura și ceilalți de mine la un moment dat. Lipsa afecțiunii unei prietene mi-a declanșat azi acele gânduri, așa sunt de părere. M-ar ajuta acest tip de psihoterapie? Sau ce m-ar ajuta cel și cel mai mult?
Zalasta 5mg am. Iar eu iau jumate fiindcă așa mi-a recomandat doctorul. La o pastilă întreagă m-a luat moleșeala cam după juma de oră, 2 zile la rând.

Edited by dannyetlv, 05 November 2017 - 19:33.


#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,349
  • Înscris: 11.08.2003
Voi aveti prea mult timp liber, serios!

In ordinea numerelor de pe tricou:
- da-le-n ma-sa de probleme!
- munca
- prieteni
- hobby / programare
- prietena / cont pe Tinder

Munca iti va ocupa cam o treime din timp, prietenii pot umple weekendurile si ce mai ramane din zilele saptamanii, hobbyul, restul de timp iar prietena ( sau prietenele), te vor mai "dezmorti".
M-am referit la programare pentru ca iti tine mult timp ocupat, fie ca mai inveti ceva, fie ca mai produci ceva sau mai lucrezi la vreo "problema".
Daca stai degeaba te apuca nebunia si o iei pe ulei.

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Of... nustiu cu ce se ocupa metoda asta de terapie(banuiesc).
Ce pot sa-ti zic.. nu renunta la logica.
Nu ai parte de afectiune(poate) tocmai din cauza ca ai probleme psihice.
E greu sa fii prieten cu cineva cu probleme psihice, trebuie sa intri intr-un univers obscur, neplacut de multe ori pentru a-l intelege.

Eu nustiu cum e sa ai asemenea afectiuni, insa 1.Dezbate gândurile iraționale suna bine, pare a fi un mod de terapie rationala, fara sa fiu psiholog.
Adica, eu ma gandesc ca trebuie sa incepi sa te intelegi pe tine insuti. De ce esti in starea asta. Reflexie asupra prorpiei persoane.
Probabil ca e greu si obositor s-o faci cu medicatia asta, insa.. ma rog, face si asta parte din ecuatie.

Totul trebuie sa aiba o logica, eu cred ca trebuie usor, usor, sa-ti reprogramezi creierul sa gandeasca logic si sa refuze nonsensul.
Probabil ca cu timpul iti vor reduce astia si medicatia, daca reusesti sa te reprogramezi pe scheletul logicii.

Cercul vicios e atunci cand cauza devine efectul acesteia. De aia e foarte greu sa iesi, pentru ca totul apare ca nu are nicio cauza.
Cumva inteleg chestia, dar nu am experimentat-o in forma pe care o experimentezi tu.

Dar, ca idee, daca te-ai pune in situatia celuilalt, e greu pentru oricine sa fie prietena cu cineva cu probleme. E nevoie de o vocatie speciala.

#4
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 sorin147, on 05 noiembrie 2017 - 20:09, said:

Voi aveti prea mult timp liber, serios!

In ordinea numerelor de pe tricou:
- da-le-n ma-sa de probleme!
- munca
- prieteni
- hobby / programare
- prietena / cont pe Tinder

Munca iti va ocupa cam o treime din timp, prietenii pot umple weekendurile si ce mai ramane din zilele saptamanii, hobbyul, restul de timp iar prietena ( sau prietenele), te vor mai "dezmorti".
M-am referit la programare pentru ca iti tine mult timp ocupat, fie ca mai inveti ceva, fie ca mai produci ceva sau mai lucrezi la vreo "problema".
Daca stai degeaba te apuca nebunia si o iei pe ulei.
Nu înțelegi, nu e vorba că am prea mult timp liber. Crede-mă că atunci când sunt ok lucrez mult mai bine la orice aș face, față de atunci când mă simt mai rău.

 maccip, on 05 noiembrie 2017 - 20:15, said:

Of... nustiu cu ce se ocupa metoda asta de terapie(banuiesc).
Ce pot sa-ti zic.. nu renunta la logica.
Nu ai parte de afectiune(poate) tocmai din cauza ca ai probleme psihice.
E greu sa fii prieten cu cineva cu probleme psihice, trebuie sa intri intr-un univers obscur, neplacut de multe ori pentru a-l intelege.

Eu nustiu cum e sa ai asemenea afectiuni, insa 1.Dezbate gândurile iraționale suna bine, pare a fi un mod de terapie rationala, fara sa fiu psiholog.
Adica, eu ma gandesc ca trebuie sa incepi sa te intelegi pe tine insuti. De ce esti in starea asta. Reflexie asupra prorpiei persoane.
Probabil ca e greu si obositor s-o faci cu medicatia asta, insa.. ma rog, face si asta parte din ecuatie.

Totul trebuie sa aiba o logica, eu cred ca trebuie usor, usor, sa-ti reprogramezi creierul sa gandeasca logic si sa refuze nonsensul.
Probabil ca cu timpul iti vor reduce astia si medicatia, daca reusesti sa te reprogramezi pe scheletul logicii.

Cercul vicios e atunci cand cauza devine efectul acesteia. De aia e foarte greu sa iesi, pentru ca totul apare ca nu are nicio cauza.
Cumva inteleg chestia, dar nu am experimentat-o in forma pe care o experimentezi tu.

Dar, ca idee, daca te-ai pune in situatia celuilalt, e greu pentru oricine sa fie prietena cu cineva cu probleme. E nevoie de o vocatie speciala.
Cred c-am înțeles ce zici.
Uite, deseori mă uitam la acei băieți care erau mai tot timpul în preajma fetelor și îi invidiam pentru interacțiunea lor cu fetele. Aș fi vrut și eu să fiu la fel. Însă ei nu se plângeau, nu aveau probleme ca mine. Eu dacă aș fi avut astfel de prietene, de interacțiune, odată ș-odată le ziceam de ale mele, atunci când mă durea, când aveam probleme.

#5
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Pai stiu eu ce te doare pe tine, am fost si eu ca tine, chiar fara probleme psihice, tot greu mi-a fost.
:D
Deci asta nu e o chestie specifica problemelor tale, e o chestie specifica adolescentilor.

#6
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 maccip, on 05 noiembrie 2017 - 20:58, said:

Pai stiu eu ce te doare pe tine, am fost si eu ca tine, chiar fara probleme psihice, tot greu mi-a fost.
Posted Image
Deci asta nu e o chestie specifica problemelor tale, e o chestie specifica adolescentilor.
Dar nu cred că eu am probleme psihice. Mi-a spus și psihiatru că n-am nici adhd, nici tulburare borderline.
Apoi..chestia asta mi se repară în timp? Am 22 de ani, nu cred că mai sunt adolescen.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Cum naiba n-ai probleme daca vrei sa te sinucizi?
hahahaha
La 22 de ani esti inca crud, nici n-ai inceput viata, te pregatesti pentru asta.
Se  mai calmeaza lucrurile dupa aia.
Tre sa treci peste pasa asta proasta cat mai repede si sa iesi cat mai integru.

#8
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 maccip, on 05 noiembrie 2017 - 22:02, said:

Cum naiba n-ai probleme daca vrei sa te sinucizi?
hahahaha
La 22 de ani esti inca crud, nici n-ai inceput viata, te pregatesti pentru asta.
Se  mai calmeaza lucrurile dupa aia.
Tre sa treci peste pasa asta proasta cat mai repede si sa iesi cat mai integru.
Aici m-ai cam nimerit. Există ceva dificultăți, probleme, din moment ce la mine gândurile și stările sinucigașe nu sunt recente, adică o dată la câțiva ani buni.

Edited by dannyetlv, 05 November 2017 - 22:07.


#9
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 maccip, on 05 noiembrie 2017 - 20:15, said:

Of... nustiu cu ce se ocupa metoda asta de terapie(banuiesc).
Ce pot sa-ti zic.. nu renunta la logica.
Nu ai parte de afectiune(poate) tocmai din cauza ca ai probleme psihice.
E greu sa fii prieten cu cineva cu probleme psihice, trebuie sa intri intr-un univers obscur, neplacut de multe ori pentru a-l intelege.

Eu nustiu cum e sa ai asemenea afectiuni, insa 1.Dezbate gândurile iraționale suna bine, pare a fi un mod de terapie rationala, fara sa fiu psiholog.
Adica, eu ma gandesc ca trebuie sa incepi sa te intelegi pe tine insuti. De ce esti in starea asta. Reflexie asupra prorpiei persoane.
Probabil ca e greu si obositor s-o faci cu medicatia asta, insa.. ma rog, face si asta parte din ecuatie.

Totul trebuie sa aiba o logica, eu cred ca trebuie usor, usor, sa-ti reprogramezi creierul sa gandeasca logic si sa refuze nonsensul.
Probabil ca cu timpul iti vor reduce astia si medicatia, daca reusesti sa te reprogramezi pe scheletul logicii.

Cercul vicios e atunci cand cauza devine efectul acesteia. De aia e foarte greu sa iesi, pentru ca totul apare ca nu are nicio cauza.
Cumva inteleg chestia, dar nu am experimentat-o in forma pe care o experimentezi tu.

Dar, ca idee, daca te-ai pune in situatia celuilalt, e greu pentru oricine sa fie prietena cu cineva cu probleme. E nevoie de o vocatie speciala.
Cred că ai dreptate. Stând și analizând bine, eu de când mă știu până acum am petrecut timpul de unul singur. Maxim în clasele 11 și 12 venea pe la mine un prieten probabil fiindcă se plictisea și nu avea ce face exact. Deci eu nu atrăgem pe cei din jur. Și nici acum nu-i atrag, drept dovadă în majoritatea timpului merg și vin de unul singur.
Și mi s-a întâmplat de foarte multe ori să îi fac pe ceilalți să râdă puternic sau să scot niște expresii care să îi lase pe ceilalți mască, să zic așa.
Dar ce-i de făcut?

#10
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Pai nustiu vere. Daca-ti limpezesti mintea, dupa aia ar trebui sa functionezi dupa principiul :"fac ce vreau".
Adica in ideea ca, daca crezi ca-ti lipseste ceva, faci acel ceva ce-ti lipseste.
Daca de ex, nu ai prieteni, degeaba te intalnesti tu maine cu X, sau Y dupa care tot tu te vei simti in plus.
Tre sa inveti sa faci ce vrei, in sensul propriu. Adica sa nu ajungi in situatia sa faci exact ce nu vrei, de multe ori asa se intampla daca esti impins sa faci ceva.

Cu femeile e mai greu, ele au senzori de vulnerabilitati, dar in principiu cu prietenii se rezolva mai repede daca tu esti functional cat de cat.
O ocupatie e foarte buna, ceva hobby, ce-ti place. Daca le ai cu calculatoarele, ia-ti Arduino si apuca-te de facut jucarioare. Inveti si programare, si electronica si sa folosesti o surubelnita.
Si-ti mananca o gramada de timp porcarioara aia. Tre sa cauti pe net tot felul de informatii, sa le aplici. Daca as avea timpul asta, eu asta as face.

Muzica la fel. Depinde de fiecare. Eu nu pot recomanda ceea ce eu nu as face. In consecinta recomand ceea ce as face eu daca as avea mult timp si spatiu de memorie/procesor de umplut.
Pian + lectii de pian. Daca te prinde, iti poti exersa creativitatea.
Asta ca sa nu mai zic ca de regula gagicutele tinerele sunt profesoare de pian.
Iti intra una din aia in casa, incui usa si inghiti cheia, n-are unde sa fuga.
:D

#11
dannyetlv

dannyetlv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 622
  • Înscris: 13.08.2016

 maccip, on 06 noiembrie 2017 - 17:14, said:

Cu femeile e mai greu, ele au senzori de vulnerabilitati,
Adică?

 maccip, on 06 noiembrie 2017 - 17:14, said:

Pai nustiu vere. Daca-ti limpezesti mintea, dupa aia ar trebui sa functionezi dupa principiul :"fac ce vreau".
Adica in ideea ca, daca crezi ca-ti lipseste ceva, faci acel ceva ce-ti lipseste.
Daca de ex, nu ai prieteni, degeaba te intalnesti tu maine cu X, sau Y dupa care tot tu te vei simti in plus.
Tre sa inveti sa faci ce vrei, in sensul propriu. Adica sa nu ajungi in situatia sa faci exact ce nu vrei, de multe ori asa se intampla daca esti impins sa faci ceva.

Cu femeile e mai greu, ele au senzori de vulnerabilitati, dar in principiu cu prietenii se rezolva mai repede daca tu esti functional cat de cat.
O ocupatie e foarte buna, ceva hobby, ce-ti place. Daca le ai cu calculatoarele, ia-ti Arduino si apuca-te de facut jucarioare. Inveti si programare, si electronica si sa folosesti o surubelnita.
Si-ti mananca o gramada de timp porcarioara aia. Tre sa cauti pe net tot felul de informatii, sa le aplici. Daca as avea timpul asta, eu asta as face.

Muzica la fel. Depinde de fiecare. Eu nu pot recomanda ceea ce eu nu as face. In consecinta recomand ceea ce as face eu daca as avea mult timp si spatiu de memorie/procesor de umplut.
Pian + lectii de pian. Daca te prinde, iti poti exersa creativitatea.
Asta ca sa nu mai zic ca de regula gagicutele tinerele sunt profesoare de pian.
Iti intra una din aia in casa, incui usa si inghiti cheia, n-are unde sa fuga.
Posted Image
Ce îmi place să fac? Îmi place psihologia dar nu fac ceva proiecte pe tema asta sau să fiu în ceva organizație. Sunt pe profil de informatică dar nu ador să programez toată ziua. Cel mai mult timp îmi ocupă, aș zice, scrisul de concluzii în jurnalul meu digital și uneori de poezii, de versuri. Astea ar fi. De jucat nu mă joc deloc. Muzică ce ascult destul de mult și îmi place fie pentru beat-trap sau dubstep sau electronică, fie pentru versuri (extrăgeam multe versuri din melodii într-o vreme).

#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,216
  • Înscris: 06.01.2007
Ce dubstep ma?
hahaha
Nu esti cumva Vycroras? Mai era unul tot asa cu ceva probleme caruia ii placea dumbstepul asta.
Poate de la asta vi se trage.
Asculta nene rock, jazz.
hahaha

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate