Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

procesor i5

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#37
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Schimba memoria ddr4-2133 cu ddr4-2400; in rest pare OK configuratia.

#38
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
am schimbat-o cu asta:
Memorie Corsair 8GB (2x4GB), DDR4, CL16, 2400 MHz, Vengeance LPX

#39
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Nu as fi luat kabylake in 2017 sub nici o forma.

#40
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostAlinE, on 16 noiembrie 2017 - 13:53, said:

am schimbat-o cu asta:
Memorie Corsair 8GB (2x4GB), DDR4, CL16, 2400 MHz, Vengeance LPX
Eu as merge pe un G.Skill Ripjaws sau un HyperX.Apoi in cazul  in care singura memorie pe care o ai in calculator(sau pe care placa de baza  o suporta) ti-o cumperi pe doua stickuri de RAM(adica dual channel) daca se defecteaza unul, trebuie sa le dai pe amandoi la RMA(adica toata memoria). De aceea este recomandabil ca daca ai memoria RAM configurata doar pe doua stickuri , sa le cumperi in single-channel.Astfel daca se strica un stick il dai la RMA dar ramai cu celalalt, adica poti sa functionezi in continuare.

tine cont ca traiesti in  Romania, si perioada legale de remediere a unui defect este de 30 de zile, adica conform cazului de mai sus, daca trebuie sa returnezi ambele stickuri si aceea este unica ta memorie, va trebui sa iei in  considerare ca ti se vor da noile stick-uri chiar si dupa 30 de zile(doarece traieste in Romania),adica exista posibilitatea sa stai fara pc 30 de zile.

Edited by navistar_eagle, 16 November 2017 - 20:06.


#41
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postgeo579, on 16 noiembrie 2017 - 18:58, said:

Nu as fi luat kabylake in 2017 sub nici o forma.
de ce? dezvolta te rog.

View Postnavistar_eagle, on 16 noiembrie 2017 - 20:04, said:

Eu as merge pe un G.Skill Ripjaws sau un HyperX.Apoi in cazul  in care singura memorie pe care o ai in calculator(sau pe care placa de baza  o suporta) ti-o cumperi pe doua stickuri de RAM(adica dual channel) daca se defecteaza unul, trebuie sa le dai pe amandoi la RMA(adica toata memoria). De aceea este recomandabil ca daca ai memoria RAM configurata doar pe doua stickuri , sa le cumperi in single-channel.Astfel daca se strica un stick il dai la RMA dar ramai cu celalalt, adica poti sa functionezi in continuare.

tine cont ca traiesti in  Romania, si perioada legale de remediere a unui defect este de 30 de zile, adica conform cazului de mai sus, daca trebuie sa returnezi ambele stickuri si aceea este unica ta memorie, va trebui sa iei in  considerare ca ti se vor da noile stick-uri chiar si dupa 30 de zile(doarece traieste in Romania),adica exista posibilitatea sa stai fara pc 30 de zile.

la chestia asta nu m-am gandit..credeam ca se da memoria defecta ...nu perechea.


am luat placa de baza si procesorul. urmeaza si restul, evident la reducerile de iarna.

Edited by AlinE, 17 November 2017 - 10:47.


#42
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Pai puteai sa mergi pe ryzen 5 1600 sau coffelake.

#43
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
i5 cel mai nou te duce linistit 6-7 ani.
Pe mine m-a dus i3 5 ani si am jucat ce am vrut pe el.
Actualul i5 4xxx are 4 ani si ma mai duce sigur cativa ani.

Ideea e ca nu iti trebuie i7, decat daca faci editare video/foto sau il imperechezi cu o placa video super performanta/scumpa.

Iar la Amd nu ma bag, nu stiu, nu cunosc, am avut o singura data cand eram mic, si ce am mai tras cu el Posted Image

Si inca ceva, neaparat un SSD ca sa simti ceva viteza, cand deschizi PC :).

Edited by spe_ripper, 17 November 2017 - 18:48.


#44
navistar_eagle

navistar_eagle

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 16.11.2017

View PostAlinE, on 17 noiembrie 2017 - 10:46, said:

la chestia asta nu m-am gandit..credeam ca se da memoria defecta ...nu perechea.
Asa ma gandeam si eu inainte de a lua un kit quad channel( 4 bete) si s-a stricat unul din ele.Acum ca sa-l inlocuiesc trebuie sa le dau pe toate si sa-mi dea altelea 4 noi(desi 3 dintre ele n-au nimic)
Beleaua e ca vanzatorul nu-mi poate promite cat  timp va dura.
Si in loc sa stau minim o saptamana fara memorie la desktop,mai cumpar un dimm single channel si il pun in locul celui defect.

#45
geo579

geo579

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,149
  • Înscris: 10.06.2013
Dezvolt, kabylake e o platforma moarta,daca tot ai dat un ban iti cumparai ceva nou sa te tina mai mult timp.

#46
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
sunt anti amd si anti radeon....fara suparare, dar am mers numai pe intel si nu am dat rateu....un procesor nu a picat SI-A FACUT TREABA CU BRIO. din 1996 tot fac calculatoare pentru mine (asta ar fi al 3-lea), prieteni, rude si firma. am ramas in urma cu tehnologia ca nu am avut nevoie pana acum. actualul da semne de oboseala, stiu de ce, din cauza prafului si a unei prinderi rupte de la coolerul de procesor si a win7 ingreunat cu toate rahaturile. nu pot sa-l rezolv ca ar mai tine (din cauza copilului).
geo suntem intr-o continua competitie sau evolutie, cum vrei sa-i spui. maine poate acest procesor sa fie perimat si sa nu mai existe platforma pt el (vezi LGA 775-revolutionara la vremea ei, etc.) la fel si ryzen sau coffelake.
eu vroiam un calculator la 2.000 lei care sa ma tina inca 7-8-10 ani, in sensul de A REZISTA COMPONENTELE IN TIMP si nicidecum sa fie perimat peste 2 ani, sunt constient de asta, orice as pune pe el acum, dar vreu un calculator si atat!

mi-am comandat componentele, sper sa reusesc sambata viitoare in noapte sa punt totul pe pozitie si sa instalez os-ul.

Edited by AlinE, 18 November 2017 - 21:55.


#47
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017

View PostDany_Darke, on 06 noiembrie 2017 - 20:53, said:

chiar fals ca nu functioneaza cu ddr3. ca nu e cel "normal", da, dar cu ddr3l functioneaza.
Functioneaza perfect si cu DDR normal si chiar poti sa bagi in ele 1635325242442 kilovolti, daca producatorul lor garanteaza ca pot functiona la aceasta tensiune. Nu are nicio legatura supravoltarea televizorului babei Frusina cu blenderul lu' madam Popescu din celalalt sat. Doar trebuie sa ai grija ca VCCSA si VCCIO sa nu sara peste anumite valori (se poate intampla acest fenomen doar cand incarci vreun XMP mai zglobiu, gandit la betie), dar si aceasta problema este rezolvata de producatorii placilor de baza, limitand la maxim 1.2 V VCCIO, respectiv 1.3V VCCSA.
Spune multe despre revieweri confuzia pe care au creato la aparitia seriei kabylake. Sau poate ca si-a bagat coada vreun militant amedist si a speriat oile (cum o face acum Adore cu 8400).

Dual Channel DDR3/DDR3L, 4 DIMMs
Support for DDR3 3200(O.C.) /3000(O.C.) /2800(O.C.) /2666(O.C.) /2400(O.C.) /2133 MHz memory modules (ma indoiesc ca vei gasi vreun DDR3L care sa functioneze la aceste frecvente)

Edited by CodulRoz, 18 November 2017 - 23:30.


#48
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017

View Postnavistar_eagle, on 16 noiembrie 2017 - 20:04, said:

tine cont ca traiesti in  Romania, si perioada legale de remediere a unui defect este de 30 de zile, adica conform cazului de mai sus, daca trebuie sa returnezi ambele stickuri si aceea este unica ta memorie, va trebui sa iei in  considerare ca ti se vor da noile stick-uri chiar si dupa 30 de zile(doarece traieste in Romania),adica exista posibilitatea sa stai fara pc 30 de zile.
De regula primesti ceva la schimb pana ti se rezolva problema. Poate nu la fel de performant, dar iti poti face treaba cu el cat timp produsul tau zace la ei.

View PostAlinE, on 18 noiembrie 2017 - 21:45, said:

mi-am comandat componentele,
Sper ca ai facut acum, de vinerea neagra. i5-7400 a fost si inca este disponibil la 600 lei in multe magazine.

#49
Arizona

Arizona

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 207
  • Înscris: 29.11.2005
560 RON:
https://altex.ro/pro...b-bx80677i57400

#50
CodulRoz

CodulRoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 24.09.2017
Best buy!

#51
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostCodulRoz, on 18 noiembrie 2017 - 23:45, said:

Sper ca ai facut acum, de vinerea neagra. i5-7400 a fost si inca este disponibil la 600 lei in multe magazine.

din pacate mi-a venit ala de 600 si placa de baza, luat aseara ssd-ul.

#52
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postshmu, on 06 noiembrie 2017 - 17:11, said:

poti sa mai scazi la sursa (chieftec), sa mai pui la carcasa (Z3 plus) si bineinteles memorie DDR4 (cea mai ieftina e ok).

oricum de BF iei cam ce gasesti.


ce zici de super oferta asta? eu vroiam o carcasa si m-am ales cu asta

Attached Files


Edited by AlinE, 30 November 2017 - 20:44.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate