Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Vreau să mă apuc de sală

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
CoconutTree

CoconutTree

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 13.10.2017
Salut!
Cred că am postat în categoria corectă. Până acum nu am găsit ceva care să mă lămurească bine în ceea ce vreau să fac:
Aș vrea să ma apuc de sală pentru a-mi indeplini 2 obiective: să slăbesc și să cresc masa musculară.
Țin să precizez că acum am 190cm înălțime și 99kg greutate.
Aș dori din partea celor care cunosc acest domeniu să mă ajute cu ceva sfaturi: ce să mănânc și ce nu? Ce program este ideal să am în sala de forță? Recomandați proteinele de tip WHEY? După cât timp ar trebui să mă uit la rezultate? Trebuie întâi să slăbesc și după să mă apuc de sală? Trebuie să mă las de fumat? Trebuie să beau mai putină cafea? Dulciuri/pâine/MC/KFC?
Mulțumesc anticipat!

Edited by CoconutTree, 05 November 2017 - 12:55.


#2
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 12.04.2008
Spune varsta si ce (cum) ai mancat pana acum.

Nu de alta, dar o cunostinta de-a mea, cam pofticios si mancau, fara sa fie obez, doar ca avea pantece cam deformat, a inceput cu sala si, in scurt, timp a facut infarct la sala si a murit la 32 de ani, cu nevasta si doi copii micuti.

Edited by Anca12, 05 November 2017 - 13:09.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am vazut ca cei care vor sa mearga la sala frecventeaza aria asta: fitness-sali-de-sport-sala-de-forta

https://forum.softpe...-sala-de-forta/

Nu stiu, posteaza si acolo, poate primesti mai multe sfaturi

Edited by MembruAnonim, 05 November 2017 - 13:21.


#4
error-macro

error-macro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 23.09.2017
Te duci frumusel la sala dai vreo 400 lei pe luna am impresia si iti zice antrenorul ce sa mananci si sta cu tine si iti arata ce sa faci

View PostCoconutTree, on 05 noiembrie 2017 - 12:52, said:

Trebuie să mă las de fumat? Trebuie să beau mai putină cafea? Dulciuri/pâine/MC/KFC?
da, renunti la fumat, cafea, McD, KFC, Dulciuri. Paine e ok.

Edited by error-macro, 05 November 2017 - 13:21.


#5
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Mergi la sala insa ai nevoie de ceva sa te incurajeze, altfel o sa renunti la scurt timp. Trebuie sa-ti impui si sa mergi regulat, indiferent de ce intervine de-a lungul zilei, indiferent daca e vremea urata, ploua, ninge, e frig, indiferent daca ai sau nu ai disconfort fizic (dureri, febra musculara etc). Eu m-am apucat in mai la 103kg (lipsa miscare in ultimii 8 ani) si acum sunt la 92 kg~ dar o parte am pus si muschi, pot sa zic ca am dat jos 13 kg in 6 luni si se vede. Nu tin o dieta, sunt mai atent la ce mananc, si incerc sa ma duc cat mai des posibil.

Daca ai sa renunti la mancare, si o sa faci dieta, o sa renunti la tot pentru ca o sa ti se para greu. Cel mai bine e sa o iei cu pasi marunti si sa lasi corpul sa se adapteze. La fel si cu exercitiile, o iei treptat, nu incerci sa cresti in greutati doar ca sa-ti demonstrezi tie ca ce fortos esti, faci exercitiile corect lent si cel mai bine insotit de un prieten/antrenor.

Apoi, eu am ajuns la 4-5 sedinte pe saptamana, insa 3 sunt suficiente. La fiecare sedinta neaparat trebuie sa ai 30 minute de cardio/fat loss, adica, bagi aparate de slabit, banda, bicicleta orizontala sau verticala, stepper, eliptica, sau exercitii de intindere, coarda. Daca nu o sa faci cardio/fat loss nu o sa ai nici un rezultat de reducerea greutatii doar din ridicat greutati.

Nu in ultimul rand, pe langa ce am scris mai sus, e si mai important sa iei niste suplimente care sa te ajute in momentul in care depui efort. Corpul tau are metabolism lent, din cauza ca nu prea faci miscare, e intr-o hibernare. Dupa ce o sa incepi sa faci miscare o sa-ti functioneze si organele mai rapid, o sa ai o digestie mai buna, insa ca sa ai rezultate si mai bune, poti lua diferite alimente/suplimente care sa-ti grabeasca metabolismul, gen carnitina, proteine din zer, ceaiuri din diverse plante (cimbru) cat si alimente care ajuta la digestie.

Am vazut cu ochii mei oameni care vin de 1-2 luni la sala, si din cauza ca fac banda/bicicleta, le scade burta pt ca nu mai sunt balonati, si incep sa aiba o digestie corecta/eficienta.

#6
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,695
  • Înscris: 06.07.2005

View PostAnca12, on 05 noiembrie 2017 - 13:07, said:

Nu de alta, dar o cunostinta de-a mea, cam pofticios si mancau, fara sa fie obez, doar ca avea pantece cam deformat, a inceput cu sala si, in scurt, timp a facut infarct la sala si a murit la 32 de ani, cu nevasta si doi copii micuti.
Sigur a facut infarct ca era pofticios si a ridicat niste gantere.
Numai cand ne simtim rau ne facem controale si analize, ca nu e timp.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate