Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Cum faci un MP3 sa fie citit ca un track?

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
Nu stiu daca se poate si nu vreau sa se creeze o polemica, dar exista cumva vreun program care sa scrie un cd cu melodii in format mp3 pe care playerul sa le citeasca ca fisiere track?
Un program care sa pacaleasca playerul facandu-l sa creada ca reda track-uri in relitate fiind mp3-uri?

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Faci cd-ul track, Make audio cd. Nero știu că oferea opțiunea.
https://www.techwall...audio-cd-format

Edited by shogun1, 05 November 2017 - 10:55.


#3
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012

 shogun1, on 05 noiembrie 2017 - 10:54, said:

Faci cd-ul track, Make audio cd.
asta stiu sa fac, doar ca nu imi place ca intra prea putine melodii.
Dar daca nu exista asta e, poate pe viitoe un player cu aceasta optiune, sau alta masina:)

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,293
  • Înscris: 07.02.2003
Daca playerul tau nu stie de mp3 nu poti sa faci nimic... poate doar sa-l schimbi cu unu care stie.

#5
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,146
  • Înscris: 27.06.2007

 Anonyymous, on 05 noiembrie 2017 - 10:56, said:

asta stiu sa fac, doar ca nu imi place ca intra prea putine melodii.
Dar daca nu exista asta e, poate pe viitoe un player cu aceasta optiune, sau alta masina:)
sau cumperi o jucaried'asta

Edited by STARTREK1, 05 November 2017 - 11:01.


#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,218
  • Înscris: 13.03.2017

 Anonyymous, on 05 noiembrie 2017 - 10:46, said:

Un program care sa pacaleasca playerul facandu-l sa creada ca reda track-uri in relitate fiind mp3-uri

Aproape toate sistemele audio acuale pot reda ce format doresti - MP3/WMA-CD, CD, CD-RW, CD-DA, CD-R, etc. -
Pot reda de pe USB, Slot SD, etc.

In conditiile astea pentru ce ai nevoie de o astfel de "pacaleala"?
Fa-ne sa intelegem si poate te putem ajuta in acest sens

#7
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
O fi playerul original al masinii.

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
MP3 este un codec, un program mic pe langa celui al playerului, care gestioneaza fisiere cu aceasta extensie. MP3-ul ocupa spatiu putin, in detrimentul calitatii. Track-ul este un format specific CD-urilor originale, cu pierdere mult mai mica a calitatii, care, bineinteles, necesita, pentru a fi redat, un codec specific. Daca unitatea de redare, CD playerul nu poate citi formatul mp3, atunci nu poate efectua operatii asupra sa, cum ar fi convertirea.
Pe scurt, CD playerul stie doar limba romana, mp3-ul este una straina.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,041
  • Înscris: 22.05.2003
Conversia MP3 -> CDA este banala, problema este ca in format CDA (track) intra max 72 minute pe un CD de 700mb

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 Anonyymous, on 05 noiembrie 2017 - 10:56, said:

Dar daca nu exista asta e, poate pe viitoe un player cu aceasta optiune, sau alta masina:)
Iti ramane doar viitorul. Cat timp unitatea ta de citire nu are un procesor destept care sa decomprime ce ai in mediul de stocare, degeaba scrii in el putina informatie (implicit mai multe melodii) ca nu va sti sa o redea corespunzator. Formatul cu putine melodii e cel mai banal posibil, doar citeste si transpune in analogic sa auzi la difuzor dar nu proceseaza cu prea multa logica acea informatie din track.

Edited by neagu_laurentiu, 05 November 2017 - 11:30.


#11
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,886
  • Înscris: 01.01.2010
El vrea sa scrie MP3 si acesta sa fie citit de un player proprietar, track only.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Adm, on 05 noiembrie 2017 - 11:26, said:

in format CDA (track) intra max 72 minute pe un CD de 700mb

Nope, 74 minute = 650 MB. 80 minute = 700 MB (aprox). Conform Redbook, viteza de citire la CD player e 176400 bytes pe secunda.

Si nici asta cu maximum nu e batuta in cuie. Formatul Redbook nu stipuleaza latimea intre 2 margini ale spiralei inscriptionate. Blank & Jones de ex. au scos discuri de 90 si 100 minute. Dar acestea nu sint citibile in orice unitate.

Edited by Ion_de_la_Raion, 05 November 2017 - 12:12.


#13
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
E 70 de lei un mp3 player pe emag.

#14
Anonyymous

Anonyymous

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 27.02.2012
Îmi trebuia pentru playerul din mașină. Atunci mă mulțumesc doar cu cd cu melodii în format trac. Dacă vreau mai multe melodii fac mai multe cd-uri. Am întrebat pentru a fi sigur ca nu exista aceasta posibilitate. Nu i-au în calcul sa schimb radiocasetofonul din mașină. Poate pe viitor cum am mai zis, altă mașină care citește mp3. Am modulator care citește mp3 dar nu este o calitate mulțumitoare.

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Eh, pentru masina, poi de ce nu zici asa? Atunci uite https://www.emag.ro/media-player-freeman-4-x-25w-sd-aux-usb-f102/pd/DXBFG3BBM/, la 70 de lei.

#16
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
https://altex.ro/mod...tooth-usb-negru
Eu am un modulator din asta, pot purta conversatii ok si se aude foarte bine muzica de pe telefon. Are si slot de card microsd.

#17
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Anonyymous, on 05 noiembrie 2017 - 10:46, said:

Nu stiu daca se poate si nu vreau sa se creeze o polemica, dar exista cumva vreun program care sa scrie un cd cu melodii in format mp3 pe care playerul sa le citeasca ca fisiere track?
Un program care sa pacaleasca playerul facandu-l sa creada ca reda track-uri in relitate fiind mp3-uri?
Nu.

#18
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,555
  • Înscris: 11.06.2010
Singurul truc ar fi ca poti sa bagi de 2 ori mai multe wav-uri pe un cd daca le faci mono din stereo si playerul stie sa citeasca un asemenea fisier wav. Chiar si sa-l faci din 16 bit in 8 bit si deja l-ai facut cat un mp3 .....daca il citeste playerul...unii aud diferenta de calitate, altii nu . Da' sincer nu cred ca merita...poate daca ai avea flac-ul sau wav-ul original ...

Edited by Handicarpati, 05 November 2017 - 14:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate