Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 

Parcare laterala masinuta RC si Arduino

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
abcdelectro

abcdelectro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2017
Salutare tuturor,imi cer scuze daca postez pe aria gresita.
Urmeaza sa am licenta la facultate si m-am gandit sa fac o masinuta care parcheaza lateral,in mod autonom,pe baza placutei Arduino.
Ma intereseaza si pe mine,pe langa placuta Arduino si masinuta RC ce altceva mai am nevoie? Ce tip de controler de motoare? ce fel de senzori de distanta trebuie sa folosesc?.Ma gandeam ca 3 bucati de HC-SR04 ar fi suficient (unul spate,unul fata si unul lateral)
Cam cat de mare e complexitatea proiectului,avand in vedere ca nu sunt cel mai stralucit student din facultate ? :D
Seara faina sa aveti :)

#2
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Dai licenta si nu stii cu ce se mananca? Brava. Parchezi doar pe o parte?

#3
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Serios, daca nu esti cel mai stralucit student (si spui asta ca si cum nici nu ti-ai dori sa fii), incearca un proiect mai simplu de realizat.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005

 abcdelectro, on 04 noiembrie 2017 - 20:01, said:

Cam cat de mare e complexitatea proiectului,avand in vedere ca nu sunt cel mai stralucit student din facultate ? Posted Image
Permis de conducere ai ?

#5
abcdelectro

abcdelectro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2017
E suficienta o singura manevra de executat,nu trebuie sa le faca pe toate,caci nu este proiect practic pentru angajare ca inginer la cine stie ce mare producator auto.

#6
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005

 abcdelectro, on 04 noiembrie 2017 - 20:01, said:

Cam cat de mare e complexitatea proiectului,avand in vedere ca nu sunt cel mai stralucit student din facultate ? Posted Image

foarte mare.
partea de electronica este cea mai usoara din proiect. (de fapt, intelept ar fi sa renunti la partea de electronica, si sa incerci sa implementezi algoritmul in Matlab. apoi, daca iti iese asta, poti sa faci si un model practic cu masinuta RC si controller.)

algoritmul pentru parcare laterala implica niste geometrie diferentiala si algebre Lie:

http://www.tsi.lv/si...yn_dorokhov.pdf
http://www.wetsavann...-parking-a-car/

nu ca sa te descurajez... dar inarmeaza-te cu rabdare si tutun pentru un proiect greu. si incearca sa gasesti un profesor indrumator capabil, nu unul incapabil.


pe de alta parte, daca iti iese proiectul asta macar la nivel rezonabil, esti bazat... aplici direct in franta sau germania la companii din domeniu.

Edited by Pollux, 04 November 2017 - 20:20.


#7
abcdelectro

abcdelectro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2017

 MarianG, on 04 noiembrie 2017 - 20:16, said:

Permis de conducere ai ?
De 5 ani de zile,ce relevanta are asta,cu proiectul pe care vreau sa il incerc? Posted Image
@Claz a fost o prima idee,cine stie,in 2 saptamani ce mai debitez Posted Image
@Pollux multumesc de incurajare,am sa incerc sa fac o selectie buna,a profesorului indrumator,stiu ca nu e cea mai simpla tema de realizat,dar vreau sa rup putin gura targului daca pana acum in 4 ani nu m-am spetit prea tare,sa demonstrez acum.Vedem ce iese si daca iese.

Edited by abcdelectro, 04 November 2017 - 20:22.


#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,435
  • Înscris: 10.08.2005
bun, deci stii si ai dovada ca intelegi prodecura care trebuie parcursa pentru o parcare laterala
caz in care, ne spui ce distanta vrei sa masori, cu ce precizie, la ce intervale, etc, etc,

Edited by MarianG, 04 November 2017 - 20:25.


#9
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
eu am avut in franta un curs de planificare de traiectorie (in speta, geometrie diferentiala redenumita cu un nume pompos ca sa placa la ingineri).
a fost de departe cel mai greu curs. si bineinteles ca am avut cele mai proaste rezultate...

Cine poa sa faca chestia asta este un zeu dupa parerea mea.

#10
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 abcdelectro, on 04 noiembrie 2017 - 20:19, said:

@Pollux multumesc de incurajare,am sa incerc sa fac o selectie buna,a profesorului indrumator,stiu ca nu e cea mai simpla tema de realizat,dar vreau sa rup putin gura targului daca pana acum in 4 ani nu m-am spetit prea tare,sa demonstrez acum.Vedem ce iese si daca iese.

Nu te lasa descurajat, proiectul este foarte misto, dar ai de munca. Iar in caz ca iti iese ai dat lovitura, pentru ca jucaria are aplicatii practice.

Edited by rosix, 04 November 2017 - 20:30.


#11
Pollux

Pollux

    Mandru ca sunt barbat alb, crestin, heterosexual si liberal-cons

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,339
  • Înscris: 28.02.2005
this is literally rocket science! :w00t:
adica, daca intelegi modelul matematic pentru parcarea laterala, ala pentru plasarea unui satelit pe orbita, sau pe luna, o sa ti se para chiar oleaca mai usor.
(de-aia oamenii au pus un om de luna inca din 1968, dar masini care sa parcheze lateral automat abia acum incep sa faca...)

#12
abcdelectro

abcdelectro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2017
Ok,o sa vorbesc cu cat mai multi profesori sa vad ce sfaturi imi dau si va tin la curent.
O sa cer sfaturi pe aici caci sigur o sa ma impotmolesc,o sa ma lovesc de probleme,sper doar sa nu zica toti profesorii ca e prea greu/complicat si atunci mai bine ma las eu pagubas.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Crezi ca ai suficienta ambitie ca sa faci tot ce e posibil pentru a-ti realiza planul? Asta e ceva in genul "Ma las de fumat" nu "vreau sa ma las de fumat". Ca nu e tot aia.Iar  restul, cunostintele, se pot completa, dar ambitu´... Oricum bafta si sper sa mai auzim de tine si de proiect.

#14
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Vezi site-urile cu specific robotic, sunt si-n RO cateva unde gasesti tot ce-ti trebuie, in principiu un sasiu, niste roti ,4 servo RC cu rotatie continua pentru antrenarea rotilor si vo' 2 servo RC standard pt directie integrala dar depinde de solutia mecanica pe care o alegi, partea naspa e corelarea soft a datelor primite de la senzorii de distanta cu controlul executabililor, recte servo ,deci matlab la greu !!!

#15
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 ipsihi, on 04 noiembrie 2017 - 22:14, said:

deci matlab la greu !!!

Mai bine fuzzy logic.

#16
abcdelectro

abcdelectro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2017
Am cerut astazi parerea a 2 profesori.Unul mi-a spus ca merita pe deplin sa incerc sa fac asa ceva si ca ma incurajeaza,alt profesor,mi-a zis ca nu ma ajuta si mi-a sugerat alt proiect,la care desigur el sa fie coordonator,dar el face asa,pentru ca nu vrea niciun student sa faca licenta la el,pentru ca e o fire foarte,plictisitoare si foarte tehnica....te toaca la cap si tot nu te face sa intelegi,e ambigu in explicatii,in fine.Mi-a sugerat el o tema in care cica sa invat 9 luni de zile programare si alte balarii....Posted Image Am refuzat si i-am zis,ca ori imi fac masinuta mea,ori imi bag picioarele si nu fac nimic,mai bine nu dau licenta Posted Image
E foarte tare pe Matlab,a zis ca intr-o luna de zile ar fi gata,cu totul,dar daca nu vreau sa fac sera lui monitorizata cloud,bazata pe API Amazon,nu cred ca ma ajuta Posted Image

#17
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Mai bine renunti la licenta, ajungi doamne fereste in v-un post unde depind oameni de deciziile si solutiile tehnice pe care le pui in practica si iese altceva .

#18
abcdelectro

abcdelectro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 04.11.2017
Mai bine nu! :)
Am vorbit cu domnul decan si a spus ca e foarte,foarte ok proiectul si m-a incurajat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate