Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

Conectare imprimanta wireless

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
Nu pe pierde nimic. Asa am la birou un hp
E posibil sa trebuiasca driverele pt imprimanta si pe laptop.

Edited by botelucian, 04 November 2017 - 19:37.


#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbotelucian, on 04 noiembrie 2017 - 19:37, said:

Nu pe pierde nimic. Asa am la birou un hp
E posibil sa trebuiasca driverele pt imprimanta si pe laptop.
Driverele le am instalate pe ambele. Am sa incerc astfel. Iti multumesc pt ajutor.

Edited by MembruAnonim, 04 November 2017 - 19:56.


#21
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007

View PostAndrei-90, on 04 noiembrie 2017 - 19:27, said:

Ma poti indruma incat sa o partajez in retea?
Incerc, nu-s chiar expert, m-as descurca s-o fac dar mi-e mai greu sa spun exact pasii.

Varianta A. Eu recomand un router cu print server. Nu-ti bati capul cu calculatorul sa fie deschis. Se configureaza usor.

Varianta B. Ai imprimanta conectata la un calculator.
1. Pe acel calculator tre s-o partajezi. Adica s-o faci disponibila in retea, s-o sharezi cum se mai zice pe la noi prin Moldova. Pentru asta, trebuie s-o ai instalata, s-o vezi in "Devices and Printers". Deschizi pagina de proprietati a imprimantei si ai acolo un tab de sharing. Ii pui un nume frumos, nume cu care o s-o vezi in retea.

2 .Totodata trebuie sa mai ai activ "file and print sharing" din firewall. Dar asta vei avea automat daca ai selectat "Home Network" si nu "Public Network" cand ai inregistrat calculatorul in retea. Dar deocamdata nu fa nimic, nu te complica, poate merge si nu mai e nevoie.

3. Pe toate celelalte calculatoare, trebuie s-o instalezi ca imprimanta de retea. Adica la "Devices and printers" dai "Add Printer"->Network printer, astepti sa ti-o detecteze. Daca nu ti-o detecteaza, insamna ca nu poti vedea calculatoarele unul cu altul, e din firewall, din setari aiurea pe la Workgroup, nu ma pricep exact sa te pot lamuri.

4. Daca nu ti-o detecteaza automat, iti va apare o optiune de introducere manuala. Pui in casuta aia \\numele_calculatorului\numele_imprimantei. Daca nu-tmi merge inseamna ca ai o setare de securitate mai dubioasa prin firewall sau..dracu stie, sunt mai multe variante. Dar fa astea si vedem dupa aia.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmaccip, on 04 noiembrie 2017 - 19:44, said:


Incerc, nu-s chiar expert, m-as descurca s-o fac dar mi-e mai greu sa spun exact pasii.

Varianta A. Eu recomand un router cu print server. Nu-ti bati capul cu calculatorul sa fie deschis. Se configureaza usor.

Varianta B. Ai imprimanta conectata la un calculator.
1. Pe acel calculator tre s-o partajezi. Adica s-o faci disponibila in retea, s-o sharezi cum se mai zice pe la noi prin Moldova. Pentru asta, trebuie s-o ai instalata, s-o vezi in "Devices and Printers". Deschizi pagina de proprietati a imprimantei si ai acolo un tab de sharing. Ii pui un nume frumos, nume cu care o s-o vezi in retea.

2 .Totodata trebuie sa mai ai activ "file and print sharing" din firewall. Dar asta vei avea automat daca ai selectat "Home Network" si nu "Public Network" cand ai inregistrat calculatorul in retea. Dar deocamdata nu fa nimic, nu te complica, poate merge si nu mai e nevoie.

3. Pe toate celelalte calculatoare, trebuie s-o instalezi ca imprimanta de retea. Adica la "Devices and printers" dai "Add Printer"->Network printer, astepti sa ti-o detecteze. Daca nu ti-o detecteaza, insamna ca nu poti vedea calculatoarele unul cu altul, e din firewall, din setari aiurea pe la Workgroup, nu ma pricep exact sa te pot lamuri.

4. Daca nu ti-o detecteaza automat, iti va apare o optiune de introducere manuala. Pui in casuta aia \\numele_calculatorului\numele_imprimantei. Daca nu-tmi merge inseamna ca ai o setare de securitate mai dubioasa prin firewall sau..dracu stie, sunt mai multe variante. Dar fa astea si vedem dupa aia.

Foarte foarte multumit de ajutorul din partea ta. La un mic birou o folosesc si abia pe luni urmeaza sa ajung la birou iar asta va fi primul lucru pe care il voi face. Voi incerca sa o partajez in retea.. am impresia ca asa a fost si inainte. Voi reveni cu raspuns luni. Oricum iti multumesc anticipat pt ajutorul acordat.

Edited by MembruAnonim, 04 November 2017 - 19:56.


#23
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

View PosttEo, on 04 noiembrie 2017 - 18:44, said:

acolo scrie ca modelele DCP-L2520DW, DCP-L2560DW, MFC-L2700DW, MFC-L2720DW, MFC-L2740DW (toate au un W in coada) suporta wireless.
tu zici ca ai DCP-L2500D...


Scrie si in romaneste pe siteul oficial al lor brother.ro:

Quote

Alegerea ideală pentru birouri mici, DCP-L2500D oferă numeroase funcții de business. Conexiunea USB vă asigură o conexiune sigură, fără complicații.

Quote

Conectivitate Interfaţă locală Hi-Speed USB 2.0

Edited by stlk, 04 November 2017 - 23:50.


#24
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,224
  • Înscris: 13.03.2017

View Postmaccip, on 04 noiembrie 2017 - 18:10, said:


Maestre
Asta nu are print server
Unul cu print server decent ... REPET ... DECENT...costa cat imprimanta
Ia aici    https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#25
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,212
  • Înscris: 06.01.2007
Cum nu are ma print server? Scrie pe pagina emag.
Daca are USB, il poti face print server, ii poti pune DD-WRT sau alt firmware si-l faci print server.
Ideea e ca sunt solutii la preturi mici.
Daca pleci de la ideea ca nu sunt solutii, atunci nu sunt.

Uite o solutie ->
https://www.olx.ro/o...html#33283b8222


Alta solutie daca e din Bucuresti, ii dau eu un Asus vechi dar functional. Are print server pe el dupa ce i-am bagat un firmware de la un rus. Poti pune si modem 3G, sau sa-l faci server cu un stic infipt in USB.
I-l dau gratis, da-l dracu. Il face bridge(sau repeater, cum dracu ii zice) cu ala vechi sa nu-i incetineasca viteza pe wireless si.. aia e! Are imprimanta wireless, il costa 1 bilet de tramvai.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmaccip, on 05 noiembrie 2017 - 14:20, said:

Cum nu are ma print server? Scrie pe pagina emag.
Daca are USB, il poti face print server, ii poti pune DD-WRT sau alt firmware si-l faci print server.
Ideea e ca sunt solutii la preturi mici.
Daca pleci de la ideea ca nu sunt solutii, atunci nu sunt.

Uite o solutie ->
https://www.olx.ro/o...html#33283b8222


Alta solutie daca e din Bucuresti, ii dau eu un Asus vechi dar functional. Are print server pe el dupa ce i-am bagat un firmware de la un rus. Poti pune si modem 3G, sau sa-l faci server cu un stic infipt in USB.
I-l dau gratis, da-l dracu. Il face bridge(sau repeater, cum dracu ii zice) cu ala vechi sa nu-i incetineasca viteza pe wireless si.. aia e! Are imprimanta wireless, il costa 1 bilet de tramvai.

Din pacate nu sunt din Bucuresti. Iti multumesc oricum.

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci am rezolvat prin partajarea imprimantei in retea.. asa a fost si inainte. Referitor la conectarea imprimantei la router ramane pe viitor.. deocamdata sunt multumit astfel. Oricum pc la care i conectata imprimanta sta mereu deschis in timpu zilei. Va multumesc tuturor pt ajutor!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate