Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Micro-discuri 0.5kg 50mm - de unde?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005
Intrebarea mea e simpla: stie cineva de unde se pot cumpara micro-discuri de 0.5kg /50mm diametru interior?
Peste tot gasesc numai discuri cu 30mm diametru interior si nu le pot folosi pe o bara normala.

Pana acum solutia a fost sa folosesc greutati de glezne de 0.5 kg (le puneam la fiecare capat al barei) dar m-am saturat sa arat ca un idiot :D

#2
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Jonglezi cu un kg? La a 30a serie sau cum?

La un strungar ai incercat? Iti face discuri de care vrei, material sa aiba.

#3
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

View Post68x95, on 04 noiembrie 2017 - 15:45, said:

Jonglezi cu un kg? La a 30a serie sau cum?

La un strungar ai incercat? Iti face discuri de care vrei, material sa aiba.

programul pe care il folosesc momentan necesita micro-discuri pentru progresie lineara.
da, as putea incerca la un strungar daca vad ca nu gasesc...

#4
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Fitness? Strungarul e cam in orice atelier mecanic.

#5
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Antoniu?

#6
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

View PostDigix, on 04 noiembrie 2017 - 16:34, said:

Antoniu?
who?

#7
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Radu.

#8
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,703
  • Înscris: 25.11.2014
Te freci la un kg? Asta nu e progres liniar :lol:. Macar de treceai din 5 in 5 kg.

View Posttakillya, on 04 noiembrie 2017 - 15:35, said:

dar m-am saturat sa arat ca un idiot Posted Image
Inlocuieste 0,5 kg cu 5 kg si nu vei mai arata.

#9
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005
k
intreb si eu , castigati bani din postat aiurea?

daca nu ma puteti ajuta va rog nu-mi mai poluati topicul.

Edited by takillya, 04 November 2017 - 18:37.


#10
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,803
  • Înscris: 03.02.2007
Radu Antoniu, unul care promovează pe yt sistemul ăsta cu adaos de greutăți mici. Credeam că de acolo te-ai inspirat.

#11
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Si ce faci cu greutati mici? evoluezi in 30 ani cati altii in 3?

#12
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Posttakillya, on 04 noiembrie 2017 - 18:33, said:

k
intreb si eu , castigati bani din postat aiurea?

daca nu ma puteti ajuta va rog nu-mi mai poluati topicul.
Ideea sistemului abordat de tine este o crestere continua si fara plafonari dar si fara accidentari ?
Suna interesant.

View Post68x95, on 04 noiembrie 2017 - 19:49, said:

Si ce faci cu greutati mici? evoluezi in 30 ani cati altii in 3?
Daca ai face geno plecind de la 50 de kg si la doua zile ai mai pune un kil eu zic ca intr-un an ai face geno cu o greutate impresionanta si asta fara sa iti dai seama.

#13
68x95

68x95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,510
  • Înscris: 16.10.2017
Kilul il pui cand faci prea multe repetari, nu la doua zile.

Adica cand devine bara usoara.

#14
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,119
  • Înscris: 03.12.2005

View Postlil debul, on 04 noiembrie 2017 - 19:59, said:

Ideea sistemului abordat de tine este o crestere continua si fara plafonari dar si fara accidentari ?
Suna interesant.
Daca ai face geno plecind de la 50 de kg si la doua zile ai mai pune un kil eu zic ca intr-un an ai face geno cu o greutate impresionanta si asta fara sa iti dai seama.

exact, programul cere ca de fiecare data cand fac exercitiile principale sa adaug greutate pe bara si sa mentin seturile si repetarile constante 3x5 (progresie liniara).

la geno si ingreptari nu am probleme  insa pieptul si umerii cam raman in urma fiindca am umerii ingusti si bratele lungi (plus varsta care nu ma mai lasa sa ma recuperez asa usor). am incercat sa adaug mai mult volum direct la brate dar imi creaza probleme de recuperare.

de asta incerc ca pentru piept si umeri sa fac salturi mai mici  de la sesiune la sesiune (de cate 1 kg) ca sa resetez mult mai rar decat daca as face-o marind cu cate 2.5 kile pe bara.


@digix
nu de la antoniu, insa l-am cautat pe yt si vad ca si el promoveaza programe de 5x5 cu progresie liniara, da sfaturi chiar bune

pana de curand am facut "Wendler 5/3/1 Boring but Big" insa nu mai am timp sa ma duc de 4 ori pe saptamana asa ca am trecut la Greyskull LP care cere doar 2-3 zile pe saptamana.
http://www.powerlift...m/greyskull-lp/

Edited by takillya, 04 November 2017 - 20:52.


#15
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

View Post68x95, on 04 noiembrie 2017 - 20:01, said:

Kilul il pui cand faci prea multe repetari, nu la doua zile.

Adica cand devine bara usoara.
Nu ai inteles si doar am explicat foarte clar.


Citeodata rabdarea mea e limitata, sistemul asta se utilizeaza si in Kung Fu de exemplu.

Imi cer scuze, cred ca am fost pripit in afirmatii, sa fie Pace, sa fie Iubire si intelegere intre oameni 😅.

Edited by lil debul, 04 November 2017 - 21:18.


#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
E buna metoda dar te plafonezi oricum. Vine o zi când te duci la sala si nu mai poti ridica nici cat data trecuta. Nu am nimic contra dar nu vad nici un interes sa ma joc cu greutati de 0,5 kg. Daca de exemplu am facut azi la piept 5x5 cu 130, data viitoare incerc 6x5 cu aceeasi greutate si daca nu reusesc mai lucrez. Când imi ating telul mai adaug 5 kg pe bara si incep de la 3x5. E o progresie liniara a volumului si a incarcaturii. Insa totul tine de recuperare. De multe ori am patit sa nu pot ridica cat data trecuta din cauza lipsei de somn si mancare pe sarite. Inainte imi planificam si eu in caietel progresiile, din pacate in realitate nu prea mergea conform planului. Degeaba scrie la tine in program ca azi trebuie sa pui mai mult când tu esti mai slab decat data trecuta.
Acum tot incerc sa progresez la antrenamente insa adaptez fiecare sesiune dupa cum ma simt.

E dureros cateodata in sportul acesta. Acum trei luni mi-am batut recordul la impins din culcat cu bara când mergeam pe un program in care faceam putine seturi insa pana la epuizare completa. Eram foarte bucuros, chiar am scris si pe aici. Facusem un set cu 130 kg de 7 repetari apoi altul cu 100 de 17 repetari. Insa nu stiu ce s-a intamplat ca la urmatorul antrenament abia am reusit sa ridic de 5 ori aceeasi greutate. Imi parea extrem de greu, parca ma baga in banca si imi distrugea articulatiile. M-am chinuit vreo 3 saptamani cu acelasi program si parca deveneau mai mari greutatile in loc sa devina mai usoare. Am fost nevoit sa scad inapoi la 125 si sa lucrez la mai multe seturi fara a ma epuiza complet. Incetisor abia acum trei zile, dupa aproximativ trei luni, am reusit iar sa execut cu 130 7 repetari. Foarte ciudat. Acum sunt pe jar, abia astep sesiunea urmatoare sa vad ce surpriza imi aduce.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate