Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

Gestionar doar in acte

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
konvict18

konvict18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2008

Vizitator
Buna ziua ,
Mentionez ca sunt Barman si figurez in acte ca si gestionar. Vanzarea produselor se face o parte la negru si o parte pe casa , problema este ca de receptie si de comanda marfa se ocupa Menageru care ia marfa in acte si o vinde la negru , iar acum este gaura in gestiune.
Inventaru oficial se face o data pe an si cand sunt gauri in gestiune se regleaza din pix ca fapticu sa dea cu scripticu.
Intrebarea mea acuma este avand in vedere ca vreau sa plec pot sa ma acuze pe mine de vreo lipsa din gestiune avand in vedere ca se vinde la negru o parte din marfa si nu se aduce inapoi?

#2
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006

 konvict18, on 04 noiembrie 2017 - 11:48, said:

ia marfa in acte si o vinde la negru , iar acum este gaura in gestiune.

Nu prea are de ce sa te acuze. In caz ca incepe cu amenintari, ii spui ca ii faci nota informativa la ANAF.

Edited by paco rabanne, 04 November 2017 - 12:01.


#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
LOL, cum frate sa nu-l acuze ?!?!?
Acum e cinstit patronu, cind l-a pus pe el gestionar aiurea nu era.
Stringe si tu niste dovezi ca e treaba nasoala pe acolo, ca sa ai si alt sprijin in afara de ANAF.
Pe de alta parte, daca zici ca patronu regleaza tot din pix si va despartiti in termeni buni, nu vad de ce ti-as face probleme.
Deci, cum ziceam mai sus.....

#4
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Sigur ca poate sa te acuze.

#5
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Administratorul societatii raspunde in fata organelor de control. Nu gestionarul, nu barmanul, etc.

Tu ai acuza pe cineva stiind ca faci evaziune fiscala in forma continuata?

Edited by paco rabanne, 04 November 2017 - 12:13.


#6
konvict18

konvict18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2008
Problema ar fi ca Administratorul firmei nu stie ce fac managerii , ei ii zic ca se ocupa de gestiune si ca ce vand pe langa aduc inapoi ceea ce nu o fac in masura de 100%.
    Le am adus la cunostinta asta de mai multe ori dar au zis ca nu e treaba mea asta , chestia e ca unul din menageri ii este rudă la Administrator si mie ca in caz ca plec sa nu ma inbarlige cumva ca eu sunt vinovat de aceasta lipsa , deși am dovezi de practicile murdare.

#7
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

 paco rabanne, on 04 noiembrie 2017 - 12:09, said:

Administratorul societatii raspunde in fata organelor de control. Nu gestionarul, nu barmanul, etc.

Tu ai acuza pe cineva stiind ca faci evaziune fiscala?

Nu era vorba de administrator, ci de manager. Iar lucrurile nu sunt atat de simple pe cat crezi tu.
Marfa se cumpara cu acte, dar se vinde fara. Si nu administratorul e cel care o vinde.

#8
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006

 prisonbreak, on 04 noiembrie 2017 - 12:12, said:


Nu era vorba de administrator, ci de manager. Iar lucrurile nu sunt atat de simple pe cat crezi tu.
Marfa se cumpara cu acte, dar se vinde fara. Si nu administratorul e cel care o vinde.

N-ai inteles...

#9
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Explica-mi.

#10
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006

 konvict18, on 04 noiembrie 2017 - 12:10, said:

Problema ar fi ca Administratorul firmei nu stie ce fac managerii , ei ii zic ca se ocupa de gestiune si ca ce vand pe langa aduc inapoi ceea ce nu o fac in masura de 100%.
Le am adus la cunostinta asta de mai multe ori dar au zis ca nu e treaba mea asta , chestia e ca unul din menageri ii este rudă la Administrator si mie ca in caz ca plec sa nu ma inbarlige cumva ca eu sunt vinovat de aceasta lipsa , deși am dovezi de practicile murdare.

Ai preluat gestiunea cu inventar si proces verbal de predare primire, cand te-ai angajat acolo?

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 paco rabanne, on 04 noiembrie 2017 - 12:09, said:

Administratorul societatii raspunde in fata organelor de control. Nu gestionarul, nu barmanul, etc.

Tu ai acuza pe cineva stiind ca faci evaziune fiscala in forma continuata?
Si gestionarul de ce raspunde ?
Nu de gestiune ?!?!
Si in fata cui.... a patronului (care-l da pe mina politiei pentru furt), si apoi in fata organelor ?!?!

#12
konvict18

konvict18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2008
Cand am preluat s a adus marfa ce lipsea ca si atunci lipsea si am preluat o cum trebuie cu proces verbal predare - primire , doar s a pastrat aceleasi practici si Managerii sunt genul de persoane care doar ei vor sa controleze totul cum vor si daca nu asculto te ameninta sau scapa de tine , de asta si nu am facut gura prea tare .

   In mod normal daca as zice ceva ar cadea ei prost in fata patronului , dar acum avand in vedere ca sunt rude poti sa stii .
   Momentan am promisiunea de la manageri ca obsa aduca marfa ca sa iasa bine inventaru anual , dar nu prea vad semne.

#13
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Daca ai preluat un stoc initial si ai semnat nir-uri, iti poate fi imputat minusul.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Asta teoretic ca practic nu se va intampla asa.

#15
konvict18

konvict18

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 06.08.2008
Si eu in caz de ceva ce pot face sa ma apar , pentru ca chiar nu am facut nimic gresit si greseala mea este ca am acceptat sa fiu gestionar fara sa stiu exact ce inseamna asta si ca or sa faca asa practici nesimtite , probabil ca sa isi mareasca ei buzunarele din firma.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tu trebuie sa ai o discutie privata si la momentul potrivit cu patronul, atat. Asa le functioneaza unora afacerile, fac intrari cu preturi mari si apoi completeaza de pe unde pot , iar la sfarsit declara zero profit .

#17
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.09.2006
Le spui ca vrei sa pleci, iti dai demisia si stai in preaviz.

Vezi tonul discutiilor, daca incep cu amenintari, desi nu cred, si chiar daca incep vor ramane la nivel de amenintari.

#18
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
Si el ce sa faca? Sa stea linistit pt ca pe forum cineva nu crede ca pot fi consecinte? E plina lumea de oameni care platesc pt ca au fost naivi.

@initiator

Eu cred ca solutia e relativ simpla. Inteleg ca se apropie momentul inventarului. Astepti ca managerul sa regleze situatia, asa cum a facut-o si pana acum. Si pleci dupa aia. Dupa ce se acopera gaura din gestiune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate