Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

automatica si calculatoare cluj-napoca

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
salutare as avea si eu o intrebare legata de aceasta facultate!mie imi place matematica si informatica iar cu fizica asa si asa.As vrea sa va intreb cate ore pe saptamana de fizica se fac la aceasta facultate in functie de specialitate?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Le ai pe site la facultate.

#3
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Nu prea înțeleg cum te descurci la matematică și informatică, dar la fizică așa și așa.
Trecând peste asta, an de an o să ai materii care vor implica elemente de fizică, mai ales pe partea de electricitate.

#4
corectsunt

corectsunt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 06.08.2012
https://ac.utcluj.ro/index.php

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,310
  • Înscris: 08.02.2011
Omul vrea informatica, la ce ii trebuie fizica sa apese pe niste butoane de calculator ?

#6
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017
Dilema viitorului student. Problema este ce ai sa faci pe urma. Ai vreo pila, relatie, neam sa te ajute sa te angajezi pe urma in domeniu acela si sa-ti faci un rost in viata? Daca nu... somer cu diploma scrie pe tine, sluga la patron de dimineata pana seara pe un salariu minim pe economie sau... plecat sa munceasca in afara la toti prostii analfabeti si retarzi care nu stiu unde-i situata tara lor pe harta sau globul pamantesc.... in timp ce ai diploma cu studii superioare. Cauta sa inveti o meserie si mai lasa facultatile ca de aia se numesc facultative... nu ca asa vor parintii sau neamurile sa ai studii superioare. Meseria de calculatoare poti sa o ai si fara studii superioare iar cei mai tari programatori... sau hackeri ...culmea... n-au nici un fel de studii superioare... le-au placut sa invete singuri ceea ce fac acum.

Edited by iulian160380, 04 November 2017 - 11:25.


#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 iulian160380, on 04 noiembrie 2017 - 11:21, said:

Problema este ce ai sa faci pe urma. Ai vreo pila, relatie, neam sa te ajute sa te angajezi pe urma in domeniu acela si sa-ti faci un rost in viata?
Cand ai dat ultima data pe vreun site cu joburi? In ce domeniu erau cele mai multe? Nu cumva chiar in asta pe care-l doreste initiatorul? Sigur, nu stie nimeni daca se va prinde meseria de persoana respectiva dar sa te intrebi ce faci pe urma, aici, e blasfemie!

Edited by neagu_laurentiu, 04 November 2017 - 12:47.


#8
iulian160380

iulian160380

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 20.09.2017

 neagu_laurentiu, on 04 noiembrie 2017 - 12:46, said:

Cand ai dat ultima data pe vreun site cu joburi? In ce domeniu erau cele mai multe? Nu cumva chiar in asta pe care-l doreste initiatorul? Sigur, nu stie nimeni daca se va prinde meseria de persoana respectiva dar sa te intrebi ce faci pe urma, aici, e blasfemie!
Vezi ca nu stii realitatea de pe teren a acelor jobb-uri care sunt pe partea de IT ...  mare parte din angajatori trec acolo niste date care sa te faca pe tine ca posibil si viitor angajat sa crezi "WOW ce firma tare"... iar in realitate te multumesti cu maxim consilier vanzari la o firma de IT. Daca sunt 10% din angajatori care trec in anunt detaliile exacte si REALE ale jobb-ului respectiv iar pe partea salariala daca respecta 2-3% (din angajatori) ce trec in anunt. Daca ar face plopu pere si rachita micsunele s-ar umple tara asta de IT-isti.

Chiar la mine in oras sunt 2 firme de profil care trec pe ejobs ca au nevoie de un tehnician IT , ca vor experienta...bla...bla...bla... venituri salariale atractive.... si-n realitate.... consilier vanzari cu minimu pe economie (adica necalificat... ca asta inseamna intr-o tara civilizata "minimu pe economie").
Iti mai dau un exemplu.... firmele mari de genu Altex sau Flanco... din cand in cand mai dau anunturi pe siteurile de jobb-uri ca, cauta consilieri vanzari in domeniu IT.... in realitate esti un simplu lucrator comercial, dai cu mopu pe raion la sfarsitul schimbului 2 ca sa fie curat in magazin pentru ziua urmatoare si cand este nevoie si n-ai treaba pe raion te duci si prin spate la descarcat marfa din masini pe post de manipulator marfa... iar in fisa postului la denumirea postului scrie ... ce crezi?.... "lucrator gestionar"... adica.... neplatit in plus sa raspunzi si pentru marfa ta de pe raion in caz ca se strica, dispare din gestiune sau incurci 2 produse asemanatoare da' cu preturi diferite in momentul vanzarii. CAZ REAL patit de mine cand am vrut sa ma angajez la Altex... mi-am bagat poola in postul lor si m-am carat ca n-avea treaba cu IT-ul si n-aveai ce sa inveti din postul acela in firma aia pe partea de IT... trebuia sa pupi in coor toti prostii (pupincuristi sau cu pile) pe post de manageri de raion sau de magazin...iar daca aveai o idee mai buna decat a lui erai imediat luat in vizor si trimis in spate la carat marfa daca nu-i pupi in cur pe prostacii manageri plm. AM rezistat la ei o saptamana, am vazut cu ce se mananca Altex-ul si m-am carat asteprtand si vreo 30 de zile sa-mi vad banii pe card

Edited by iulian160380, 04 November 2017 - 13:22.


#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu ce experiente ai tu dar sunt ciudate rau! Eu lucrez in domeniu, discut cu alti colegi, toti s-au angajat pe posturile din reclama, fara nimic dubios!

Nu se umple tara ca nu-i chiar asa usor, ai de munca/studiu ca sa capeti experienta ceruta, te costa din timpul liber. Iar eu vorbesc de ingineri, topicul e pentru asa ceva.

Edited by neagu_laurentiu, 04 November 2017 - 13:21.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate