Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Hristos avea doar o zi la botez!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#19
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 04 noiembrie 2017 - 11:47, said:

Și crezi că  omul este născut trup, fără să fie născut și duh? Doar cei născuți morți nu sunt născuți și duh, ci doar trup!
Nașterea în duh la care te referi nu este simplă ”naștere în duh”, ci ”naștere din  nou în duh”!
Si eu ce am spus ? Bineinteles ca pentru a fi nascut in DUH  e nevoie ca omul sa aiba ratiune/constinta deplina, deaia si se face botezul atunci. Numai ca tu prin topicele tale mai mult bulversezi ciutitorii decat sa-i lamuresti.  La tine se vede cel mai bine efectul sarutului moastelor sfinte.

#20
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 04 noiembrie 2017 - 11:54, said:

Si eu ce am spus ? Bineinteles ca pentru a fi nascut in DUH  e nevoie ca omul sa aiba ratiune/constinta deplina, deaia si se face botezul atunci. Numai ca tu prin topicele tale mai mult bulversezi ciutitorii decat sa-i lamuresti.  La tine se vede cel mai bine efectul sarutului moastelor sfinte.

Confunzi, în continuare, ”nașterea în duh” cu ”nașterea din nou”, în același duh adică. Și care este pentru cei căzuți din duh.

#21
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postsuper8, on 04 noiembrie 2017 - 10:59, said:

Pamantul nu e centrul Universului;
Aici s-ar putea să ai o surpriză, chiar este centrul universului vizibil. Întrucât observațiile noastre sunt de pe Pământ, iar marginile universului invizibil nu sunt cunoscute.

#22
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDorel666, on 04 noiembrie 2017 - 07:33, said:

Toată lumea zice că Hristos avea 30 de ani când s-a botezat, pentru că toată lumea uită că, în momentul când a ieșit din apa botezului, Dumnezeu a strigat, pentru toată lumea

Marcu 1:11 Şi din ceruri s-a auzit un glas, care zicea: „Tu eşti Fiul Meu preaiubit, în Tine Îmi găsesc toată plăcerea Mea.”

Iar lui Hristos, ca să audă doar El, i-a spus ”Fiul meu ești Tu, astăzi Te-am născut”, după cum este scris:

Așa este.
De fapt, glasul din cer s-a auzit cu voce tare în Luca. Patristicii așa au citat cuvintele (”astăzi te-am născut”). Din nefericire, Luca a fost editat și astăzi nu mai avem expresia în manuscrise. Dar este recunoscută de erudiți și va fi probabil restabilită în textul biblic.

Quote

Psalmii 2:7 „Eu voi vesti hotărârea Lui – zice Unsul. Domnul Mi-a zis: ‘Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.

Deci nu avea nici o lună, nici 30 de ani, nici măcar o zi, ci câteva ceasuri. Amin
Iar cine zice altfel... o zice pe socoteala și pe riscul  lui!

Cristos (=UNSUL) a devenit sau ”s-a născut” în momentul în care a coborât duhul sfânt peste el și l-a uns cu ocazia botezului. La înviere ”nașterea” Cristosului (Unsului) a fost considerată deplină de către apostoli.

Faptele 2

36 Să ştie bine, dar, toată casa lui Israel, că Dumnezeu a făcut Domn şi Hristos pe acest Isus pe care L-aţi răstignit voi.”


Partea interesantă este că tot atunci a devenit Fiul lui Dumnezeu, care este un titlu mesianic echivalent cu Cristosul.

#23
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Logic, până la urmă, Dorel a deschis un topic exact așa cum îți place ție! :lol:

#24
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
Cu explicația sunt de acord, dar ideea este prea punctuală pentru un titlu de topic... care să ajungă la multe pagini de dezbateri...

#25
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
oricum, Dorel dorea să exprime o idee mai extremă, dar ți-a ridicat ție o minge la fileu...

#26
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,057
  • Înscris: 10.09.2008
E nevoie și de câte o minge bună, că altfel postez singur pe topicele ”mele”... :)

#27
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Ce să-i faci...dacă nimeni nu agreează ideile cu care vii...că nu există draci, că Isus a fost un om, că părinții Lui sunt doar Iosif și Maria.

#28
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 05 noiembrie 2017 - 16:33, said:

Ce să-i faci...dacă nimeni nu agreează ideile cu care vii...că nu există draci, că Isus a fost un om, că părinții Lui sunt doar Iosif și Maria.

De fapt, eu consider că Iisus a fost om și Dumnezeu încă din momentul conceperii sale.

#29
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Firea de Dumnezeu nu poate fi asimilată/unită cu firea de om. Nu poți fi și una și alta, în același timp.

#30
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdark, on 05 noiembrie 2017 - 21:20, said:

Firea de Dumnezeu nu poate fi asimilată/unită cu firea de om. Nu poți fi și una și alta, în același timp.
De ce? Că nu vrei tu, nu-i așa? Ce să-i faci, ăștia de au scris Biblia au uitat să te întrebe și uite cum au greșit, că nu mai scapă omenirea de creștinismul ăsta. Posted Image

Edited by mario_bril, 05 November 2017 - 21:32.


#31
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 05 noiembrie 2017 - 21:20, said:

Firea de Dumnezeu nu poate fi asimilată/unită cu firea de om. Nu poți fi și una și alta, în același timp.

Când Scriptura spune ”dumnezei sunteți și fii de dumnezei”, ea spune implicit că firea de om este TOTDEAUNA unită cu firea de dumnezeu. Însă doar un singur Om, omul Iisus Hristos, a avut firea Sa de om unită cu firea de Dumnezeu.

#32
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDorel666, on 06 noiembrie 2017 - 09:51, said:

Însă doar un singur Om, omul Iisus Hristos, a avut firea Sa de om unită cu firea de Dumnezeu.

Nu se poate așa ceva și nici nu scrie o asemenea inepție.

#33
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 08 noiembrie 2017 - 10:02, said:

Nu se poate așa ceva și nici nu scrie o asemenea inepție.

Ba scrie:

Ioan 14:8 „Doamne”, i-a zis Filip, „arată-ne pe Tatăl şi ne este de ajuns.”
Ioan 14:9 Isus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: ‘Arată-ne pe Tatăl’?


#34
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 08 noiembrie 2017 - 12:15, said:

Ba scrie:

Ioan 14:8 „Doamne”, i-a zis Filip, „arată-ne pe Tatăl şi ne este de ajuns.”
Ioan 14:9 Isus i-a zis: „De atâta vreme sunt cu voi şi nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a văzut pe Mine a văzut pe Tatăl. Cum zici tu dar: ‘Arată-ne pe Tatăl’?

Iar tu ai inteles din acele versete ca isus e Tatal ? Sau este faptul ca isus e chipul si asemanarea Tatalui ? Ucenicii lui asta au cerut cand au spus "arata-ne pe Tatal" , adica descrie-ne pe Tatal. Ori prin manifestarea Sa, isus practic arata caracterul Tatalui.
E de neinteles ce poate emite unul care se crede dumnezeu.

Edited by pacopaco1967, 08 November 2017 - 12:31.


#35
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 08 noiembrie 2017 - 12:31, said:

Iar tu ai inteles din acele versete ca isus e Tatal ? Sau este faptul ca isus e chipul si asemanarea Tatalui ? Ucenicii lui asta au cerut cand au spus "arata-ne pe Tatal" , adica descrie-ne pe Tatal. Ori prin manifestarea Sa, isus practic arata caracterul Tatalui.
E de neinteles ce poate emite unul care se crede dumnezeu.

Hristos  n-a zis ”de atâta timp ESTE cu mine, Filipe, și nu L-ai cunoscut”, ci ”de atâta timp SUNT cu voi, Filipe, și nu M-ai cunoscut”. Deci, fii atent cum citești...

#36
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,437
  • Înscris: 16.03.2004
Și când Isus vorbea despre Tatăl lui din Ceruri, ce mai ai de zis? Ignori toate acele versete ???

Edited by dark, 09 November 2017 - 13:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate