Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Hristos avea doar o zi la botez!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Toată lumea zice că Hristos avea 30 de ani când s-a botezat, pentru că toată lumea uită că, în momentul când a ieșit din apa botezului, Dumnezeu a strigat, pentru toată lumea

Marcu 1:11 Şi din ceruri s-a auzit un glas, care zicea: „Tu eşti Fiul Meu preaiubit, în Tine Îmi găsesc toată plăcerea Mea.”

Iar lui Hristos, ca să audă doar El, i-a spus ”Fiul meu ești Tu, astăzi Te-am născut”, după cum este scris:

Psalmii 2:7 „Eu voi vesti hotărârea Lui – zice Unsul. Domnul Mi-a zis: ‘Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut.

Și, atunci, vă întreb eu, cine are dreptate: lumea, care zice că Hristos avea 30 de ani în momentul botezului, sau Dumnezeu care zice că abia în acea zi îl născuse? Eu unul nu pot decât să renunț la bruma de înțelepciune omenească  pe care o am, să mă fac nebun întru Dumnezeu și să zic și eu, la fel ca Dumnezeu, că Hristos a fost botezat chiar în ziua în care s-a născut. Deci nu avea nici o lună, nici 30 de ani, nici măcar o zi, ci câteva ceasuri.
Amin
Iar cine zice altfel... o zice pe socoteala și pe riscul  lui!

Edited by Dorel666, 04 November 2017 - 07:35.


#2
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Riscul e zero
Ne bazãm pe povestioare scrise, rescrise funcție de interesele momentului, funcție de interesele zonei, cît mai încîlcite în cuvinte, pentru a crede ce vrei dar mai ales, pentru a avea nevoie de  translatori...mulți și cu suvuri negre.

Edited by sarac.lipit, 04 November 2017 - 07:44.


#3
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
ce probleme au unii...

#4
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
Nu știu de ce moderatorii permit deschiderea unor thread-uri total inepte! Eu am primit suspend și avertismente doar pentru că am postat niște videoclipuri cu TB Joshua (considerate irelevante), acesta fiind un lider penticostal foarte cunoscut în Occident dar și în România.

#5
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 04 noiembrie 2017 - 09:10, said:

Nu știu de ce moderatorii permit deschiderea unor thread-uri total inepte! Eu am primit suspend și avertismente doar pentru că am postat niște videoclipuri cu TB Joshua (considerate irelevante), acesta fiind un lider penticostal foarte cunoscut în Occident dar și în România.

Ți se pare o inepție afirmația că Hristos avea doar o singură zi la botezul lui Ioan?

#6
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004
Tu îți bați joc, Dorel.
Psalmii 2:7 nu se referă la momentul când Ioan l-a botezat pe Isus în apa Iordanului.

#7
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdark, on 04 noiembrie 2017 - 09:33, said:

Tu îți bați joc, Dorel.
Psalmii 2:7 nu se referă la momentul când Ioan l-a botezat pe Isus în apa Iordanului.
Tocmai de aceea am deschis threadul, pentru că eram convins că alții vor fi de altă  părere. La ce moment crezi tu că se referă acel psalm?

#8
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,669
  • Înscris: 23.10.2006
Parca erai dumnezeu? De ce mai intrebi pe aici? Nu le stii pe toate, sau si-au facut efectul noile pastile?Posted Image

#9
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,550
  • Înscris: 16.03.2004

View PostDorel666, on 04 noiembrie 2017 - 09:51, said:

La ce moment crezi tu că se referă acel psalm?

Dumnezeu a implinit-o pentru noi, copiii lor, inviind pe Isus; dupa cum este scris in psalmul al doilea: "Tu esti Fiul Meu, astazi Te-am nascut." (Fapt.13:33)

#10
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Majoritatea interpreteaza Scriptura cum vor si cum le place. Dar stau departe de biserica. Ar trebui sa citeasca altceva...

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Eu inteleg din ce scrie mai sus ca Hristos a fost om pana la botez; dupa ce a fost botezat nu a mai fost om ci a devenit Fiul Lui D-zeu.


p.s.:

View PostDorel666, on 04 noiembrie 2017 - 07:33, said:

bruma de înțelepciune omenească...
..zice ca Pamantul nu este plat;
Soarele nu se invarte in jurul Pamantului;
Pamantul nu e centrul Universului;
vechimea Universului e de 13 miliarde de ani;
aparitia Pamantului e de 4.5 miliarde de ani;
viata pe Pamant a aparut in urma cu 4 miliarde de ani;
iar ce scrie in Scripturi sunt niste indrumari comportamentale pt. oameni, ceva de genul "cei 7 ani de-acasa" !

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
dorele,vezi ca se face referire la nastrea spirituala prin botez
nu o lua fizic,precum nicodem sau cum i-l chema
cand i s-a spus ca tre sa se nasca din nou pr a intra in imparatie si el era nedumerit cum poate face asta ca adult
nu te baga in chestii prea mari
sunt multe fapte petrecute inainte de acel botez,crezi ca se puteau faptui in ac. zi?

#13
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postsuper8, on 04 noiembrie 2017 - 10:59, said:

Eu inteleg din ce scrie mai sus ca Hristos a fost om pana la botez; dupa ce a fost botezat nu a mai fost om ci a devenit Fiul Lui D-zeu.


p.s.:
..zice ca Pamantul nu este plat;
Soarele nu se invarte in jurul Pamantului;
Pamantul nu e centrul Universului;
vechimea Universului e de 13 miliarde de ani;
aparitia Pamantului e de 4.5 miliarde de ani;
viata pe Pamant a aparut in urma cu 4 miliarde de ani;
iar ce scrie in Scripturi sunt niste indrumari comportamentale pt. oameni, ceva de genul "cei 7 ani de-acasa" !


Acesta-i doar unul dintre nenumăratele semne ale sfârșitului vremii:

Daniel 12:4 Tu însă, Daniele, ţine ascunse aceste cuvinte şi pecetluieşte cartea până la vremea sfârşitului. Atunci, mulţi o vor citi şi cunoştinţa va creşte.

View Postsuper8, on 04 noiembrie 2017 - 10:59, said:


Eu inteleg din ce scrie mai sus ca Hristos a fost om pana la botez; dupa ce a fost botezat nu a mai fost om ci a devenit Fiul Lui D-zeu.


A fost om și Dumnezeu și până la botez. Doar că, înainte de botez, singurul Dumnezeu din El era Tatăl, după botez a devenit și Fiul Dumnezeu.

View Postdark, on 04 noiembrie 2017 - 10:15, said:

Dumnezeu a implinit-o pentru noi, copiii lor, inviind pe Isus; dupa cum este scris in psalmul al doilea: "Tu esti Fiul Meu, astazi Te-am nascut." (Fapt.13:33)

Făgăduința era dublă: că un om va deveni Fiul Său și că acest om va învia din morți:

32 Şi noi vă aducem vestea aceasta bună că făgăduinţa* făcută părinţilor noştri,
33 Dumnezeu a împlinit-o pentru noi, copiii lor, înviind pe Isus, după cum este scris în psalmul al doilea: ‘Tu* eşti Fiul Meu, astăzi Te-am născut.’
34 Că L-a înviat din morţi, aşa că nu Se va mai întoarce în putrezire, a spus-o când a zis: ‘Vă voi* împlini cu toată credincioşia făgăduinţele sfinte pe care le-am făcut lui David.’ (Fapte, 13)


Iar aceste două lucruri se petrec la momente diferite: primul la Botez, al doilea la Înviere.

View Postceanu1980, on 04 noiembrie 2017 - 11:02, said:

dorele,vezi ca se face referire la nastrea spirituala prin botez
nu o lua fizic,precum nicodem sau cum i-l chema
cand i s-a spus ca tre sa se nasca din nou pr a intra in imparatie si el era nedumerit cum poate face asta ca adult
nu te baga in chestii prea mari
sunt multe fapte petrecute inainte de acel botez,crezi ca se puteau faptui in ac. zi?

Așa este, naștere spirituală, dar nu poți boteza ceea ce nu s-a născut mai întâi...

#14
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostDorel666, on 04 noiembrie 2017 - 07:33, said:

Toată lumea zice că Hristos avea 30 de ani când s-a botezat, pentru că toată lumea uită că, în momentul când a ieșit din apa botezului, Dumnezeu a strigat, pentru toată lumea

[...]

Iar lui Hristos, ca să audă doar El, i-a spus ”Fiul meu ești Tu, astăzi Te-am născut
Deci a fost nascut de tata ?   :huh:

#15
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostBarboso, on 04 noiembrie 2017 - 11:13, said:

Deci a fost nascut de tata ?   Posted Image

Toți am fost născuți de Tata! Chiar și femeile ”nasc” pentru că Tata este în ele. Altminteri... ar făta!

Edited by Dorel666, 04 November 2017 - 11:16.


#16
dasvik

dasvik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 31.03.2009
Si ce treaba are nasterea cu botezul?

Ce, eu nu pot sa spun oamenilor despre un copil de-al meu ca este fiul meu? Asta inseamna ca in ziua in care spun asta l-am si nascut? Nu pot s-o spun cand are 10 ani? Sau 20? Sau 50?

Acolo spune "Eu astazi Te-am nascut", nu "Eu astazi Te-am botezat"

Edited by dasvik, 04 November 2017 - 11:32.


#17
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 04 noiembrie 2017 - 11:16, said:

Toți am fost născuți de Tata! Chiar și femeile ”nasc” pentru că Tata este în ele. Altminteri... ar făta!
Tu-Dorele , e vorba de nasterea in DUH , findca isus a fost nascut in DUH la botez cand s-a pogorat DUHUL Sfant asupra Lui.

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postdasvik, on 04 noiembrie 2017 - 11:31, said:

Si ce treaba are nasterea cu botezul?

Ce, eu nu pot sa spun oamenilor despre un copil de-al meu ca este fiul meu? Asta inseamna ca in ziua in care spun asta l-am si nascut? Nu pot s-o spun cand are 10 ani? Sau 20? Sau 50?

Acolo spune "Eu astazi Te-am nascut", nu "Eu astazi Te-am botezat"

Dacă spui ”ești fiul meu”, nu înseamnă că în ziua în care spui l-ai și născut. Dar când spui ”ești fiul meu, astăzi te-am născut” înseamnă că în acea zi l-ai  născut.

Ai dreptate că nu spune, în același timp, ”astăzi te-am născut și astăzi te-am botezat”. Totuși, toată lumea știe că nimeni nu poate fi numit fiu al lui Dumnezeu, până când nu este botezat mai înainte, la fel cum nimeni nu poate fi numit fiul nimănui, dacă nu este și recunoscut după ce este născut...

View Postpacopaco1967, on 04 noiembrie 2017 - 11:32, said:

Tu-Dorele , e vorba de nasterea in DUH , findca isus a fost nascut in DUH la botez cand s-a pogorat DUHUL Sfant asupra Lui.

Și crezi că  omul este născut trup, fără să fie născut și duh? Doar cei născuți morți nu sunt născuți și duh, ci doar trup!
Nașterea în duh la care te referi nu este simplă ”naștere în duh”, ci ”naștere din  nou în duh”!

Edited by Dorel666, 04 November 2017 - 11:48.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate