Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Cum ar fi aratat Romania fara Ceausescu?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
158 replies to this topic

#19
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

 _-AppleS-_, on 04 noiembrie 2017 - 08:52, said:

Raul te face mai puternic, mai destept, esti obligat sa gasesti solutii. Binele te prosteste, te face pueril si rasfatat, la cel mai mic rau intalnit te pui in cur si plangi ca un copil dand mereu vina pe altii, femei "printese" si barbati "printese", grav razgaiati si parazitism inascut, ajungi sa dai vina pe unii de acum 27 ani pentru problemele din prezent, ca o femeie care deodata isi aminteste ca acum 27 ani i-a pus unu mana pe cur si d-aia nu s-a realizat ea in viata. Faptul ca dupa comunism, de 27 ani tot ne plangem si ne scaldam in aceleasi scuze patetice si aceasi prostie ne duce la o concluzie clara: in comunism era prea bine, prea ca la tara.


Romanii au stat in Dacia numai 160 de ani si numai intr-o parte a ei. Si inca mai vorbm despre, in limba lor...

#20
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 86-APP, on 04 noiembrie 2017 - 09:00, said:

Poate n-ai inteles ce inseamna capitalismul !?
Capitalismul este o societate stratificata , cu saraci si bogati .
Siguranta financiara si predictibilitate financiara personala , exista doar pe mici nise si numai pe termen scurt /mediu . Pe termen lung nu poate exista .
Totul este o " jonglare " de la zi la zi ...dar daca ai pierdut un tren , esti terminat .
Asta am spus și eu de multe ori și au spus-o și alții. În esență societatea capitalistă e una nasoală. Ești terminat că...ai pierdut un tren, o ocazie? Păi, aia e societate bună?

#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

 ionelmironescu, on 04 noiembrie 2017 - 08:56, said:

E total greșit! Nu au apărut conducători buni pt că popurul respectiv i-ar fi meritat.
Poporul român azi nu are din cine alege un conducător bun. Sistemul e în așa fel făcut încît cei buni sînt dați deoparte.

Conducatorii sint un esantion reprezentativ. Ca doar nu crezi ca e posibil ca prin pura sansa cei mai rai oameni din Romania sa fi devenit toti politicieni.

 ionelmironescu, on 04 noiembrie 2017 - 09:03, said:

Vorbești prostii mari!
În alimentara era așa în anii 80, nu in toată perioada, iar asta a fot vina exclusivă a lui Ceaușescu, nu a societății comuniste.
Nu era sclavie. faptul că nu puteai călători sau pleca definitiv din țară nu se poate numi sclavie. Și eu pot să spun că sclavie e acum cînd muncești pe un salariu mizerabil. Din 2.000 de lei azi nu poți tine nevastă și copil. Din 2.000 în anii 60 putei să ții nevastă și copil!
Confunzi comunismul cu comunismul lui Ceaușescu!


Daca esti tinut intr-un loc impotriva vointei tale e sclavie! Daca muncesti numai pentru bunastarea unei paturi parazite care nu a facut nimic in viata ei decit ticalosii, esti sclav! Daca acea patura parazita iti controleaza complet fiecare aspect al vietii, in amanunt, e sclavie. Cita vreme n-ai nimic al tau, esti sclav!

Edited by vrajitoruldinoz, 04 November 2017 - 09:10.


#22
cris_ncs

cris_ncs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,807
  • Înscris: 12.01.2007
Ca de obicei Romanul are mintea scurta.
Nu stiu ce istorie au facut unii, dar perioada comunista nu a inceput cu Ceausescu, Dr Petru Groza a fost primul lider comunist, urmat de Gheorghe Gheorghiu-Dej si Ceasca.

IN TIMPUL LUI DEJ, A FOST EXTERMINATA ELITA ROMANIEI!






#23
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Cei care ati citit cu atentie istoria, ati aflat ca, atunci cand au venit comunistii la putere, Romania era intr-un hal de saracie fara precedent. Iesirea tarii din foame, mai ales la nivel de muncitori si tarani, s-a facut cu eforturi si avant muncitoresc colosale, care numai intr-un astfel de regim ar fi fost posibile. intr-un regim capitalist, nefocalizat pe investitii majore (cum este cel din prezent), patura de jos, ramanea la nivel de opinca, puteti fi siguri de asta.  Regimul comunist a asigurat si paturii sarace o sansa de a se desprinde cat de cat de saracie. Multi munictori si tarani locuiesc in prezent la bloc, tocmai pentru ca i-a scos comunismul din bordeie, le-a dat un loc de munca, un apartament, i-a mutat la oras. Industrializare agriculturii tot atunci a avut loc. Pana atunci se ara, la greu, cu carul cu boi si se semana manual.

#24
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 vrajitoruldinoz, on 04 noiembrie 2017 - 09:06, said:



Romanii au stat in Dacia numai 160 de ani si numai intr-o parte a ei. Si inca mai vorbm despre, in limba lor...
Tu ai impresia falsă că romanii ăia au făcut minuni prin Dacia. Nu au făcut mare lucru, dar ne spun savanții prostii.
Cum adică în limba lor? Vrei să  spui că ei vorbeau latinește iar noi vorbim tot limba aia? Tu vorbești latinește? Poate te legăni în iluzia că dacă numești româna o limbă latină ea chiar latină este.

#25
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

 86-APP, on 04 noiembrie 2017 - 09:02, said:

Ai uitat sa precizezi si cum iti " cumparai " singur lapte , punind banii in sticla goala si plecai cu una plina ...fara vinzator , fara nimic ....


Aiurea, nici nu ajungea laptele la toata coada. De nu stiu cite ori m-am intors acasa la 6:30-7 cu mina goala. Sau cu un borcan de sana cumparat in ciuda.

 rosix, on 04 noiembrie 2017 - 09:01, said:

Nu stiu daca Romania ar fi aratat mai bine fara comunism. Uitati-va in jur. Aproape tot ce vedeti cu ochii s-a realizat atunci.

D-aia arata asa oribil. Blocuri cenusii si elite de securisti si activisti si sefi e sala, asta a lasat mostenire comunismul.

#26
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008

 ionelmironescu, on 04 noiembrie 2017 - 08:56, said:

Poporul român azi nu are din cine alege un conducător bun.
Asta pentru ca elitele au disparut in inchisorile sistemului pe care il laudati. Cei care sunt astazi la putere sunt productia si mostenirea aceluiasi sistem distopic.

#27
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 ionelmironescu, on 04 noiembrie 2017 - 09:07, said:

Asta am spus și eu de multe ori și au spus-o și alții. În esență societatea capitalistă e una nasoală. Ești terminat că...ai pierdut un tren, o ocazie? Păi, aia e societate bună?
Asta care este !!!! Cine sta si se vaita , sa fie sanatos , sa se plinga pe forumuri , sa faca foamea .
Nu vezi citi frustrati sint , si sint din cauze financiare ?
Toti aia care se dau cu capul de tastatura si striga hotii , hotii , si injura , invective la adresa politicienilor ...ce crezi ca sint , realizati ?
Baietii destepti stau potoliti , se orienteaza , merg printre valuri , isi vad de treaba lor , profita de ocazii ...asta este viata .

#28
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 vrajitoruldinoz, on 04 noiembrie 2017 - 09:09, said:

Conducatorii sint un esantion reprezentativ. Ca doar nu crezi ca e posibil ca prin pura sansa cei mai rai oameni din Romania sa fi devenit toti politicieni.

Daca esti tinut intr-un loc impotriva vointei tale e sclavie! Daca muncesti numai pentru bunastarea unei paturi parazite care nu a facut nimic in viata ei decit ticalosii, esti sclav! Daca acea patura parazita iti controleaza complet fiecare aspect al vietii, in amanunt, e sclavie. Cita vreme n-ai nimic al tau, esti sclav!
Ba, da. Cei mai răi, mai șmecheri, oameni au devenit politicieni. Unul deștept și cu dragoste de țară nu are loc între politicieni.
Cred că faci aici poezie. Prin sclavie în romînește se înțelege altceva: muncă fără salariu, lanțuri, mizerie, pedepse corporale.
Ce pătură parazită în comunism? Pătura aia NU AVEA AVERI!!
Cum adică pătura aia a făcut doar ticăloșii? Cînd s-a făcut industria cine a condus? Pătura aia!
Cum nu aveai nimic al tău? Apartament sau casă, mobilă, căruță, motocicletă, mașină, haine. Acum ai mai mult?
mai bine recunoaște că a fost și atunci nasol, e nasol și acum. Ce tot ii dai zor aici că...era sclavie și sanki acum nu mai este. Ce, e mai bine? Nu, dragă, stai liniștit. NU AVEȚI VIITOR BUN! SUNTEȚI CONTROLAȚI COMPLET ȘI ÎN AMĂNUNT. Nu votați decît pe cine trebuie, nu construiți industrie, absolviți degeaba facultăți și doar o elită va avea puterea, asta ca să v/o tragă dacă vreți să ajungeți la ea.
DEMOCRAȚIE înseamnă puterea poporului. În România Nu e democrație, că e clar că poporul NU are puterea!

 vrajitoruldinoz, on 04 noiembrie 2017 - 09:14, said:

Aiurea, nici nu ajungea laptele la toata coada. De nu stiu cite ori m-am intors acasa la 6:30-7 cu mina goala. Sau cu un borcan de sana cumparat in ciuda.
D-aia arata asa oribil. Blocuri cenusii si elite de securisti si activisti si sefi e sala, asta a lasat mostenire comunismul.
Auzi, tu locuiești în România? De ce nu te duci tu unde e cald și bine? Văd că ești frustrat rău de tot. Pt tot ce e rău azi acuzi pe comuniști, care nu mai au puterea din decembrie 1989.Tot așa făceau și comuniștii: pt neajunsuri acuzau regimurile burgheze de dinainte de război.

 86-APP, on 04 noiembrie 2017 - 09:22, said:

Asta care este !!!! Cine sta si se vaita , sa fie sanatos , sa se plinga pe forumuri , sa faca foamea .
Nu vezi citi frustrati sint , si sint din cauze financiare ?
Toti aia care se dau cu capul de tastatura si striga hotii , hotii , si injura , invective la adresa politicienilor ...ce crezi ca sint , realizati ?
Baietii destepti stau potoliti , se orienteaza , merg printre valuri , isi vad de treaba lor , profita de ocazii ...asta este viata .
Eu am întrebat dacă e bună sau nu. dacă e bună pt toți ori pt cei mai mulți, nu pt șmecheri.
Despre comunism ai spus că nu a fost bun, că mizerie, coadă la unele produse, lipsă de căldură etc, adică ai spus lucruri concrete.
Nu ți-a spus nimeni că...băieții deștepți se orientează în comunism, merg printre valuri, profită de ocazii.
Înțeleg că tu ești unul care profiți de ocazii, mergi printre valuri, te orientezi...Noi nu discutăm de astfel de specimene. Știm noi că ele se descurcă în orice societate. Noi vorbim de oameni în general.

#29
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 ionelmironescu, on 04 noiembrie 2017 - 09:37, said:

........


Eu am întrebat dacă e bună sau nu. dacă e bună pt toți ori pt cei mai mulți, nu pt șmecheri.
Despre comunism ai spus că nu a fost bun, că mizerie, coadă la unele produse, lipsă de căldură etc, adică ai spus lucruri concrete.
Nu ți-a spus nimeni că...băieții deștepți se orientează în comunism, merg printre valuri, profită de ocazii.
Înțeleg că tu ești unul care profiți de ocazii, mergi printre valuri, te orientezi...Noi nu discutăm de astfel de specimene. Știm noi că ele se descurcă în orice societate. Noi vorbim de oameni în general.
N-am spus eu asa ceva despre comunism , si nu m-am plins . Poate cel mult sa fi punctat unele aspecte .
Din pacate  notiunea de oameni " in general " , nu ofera decit perspectiva unui trai mediocru . Vrei sa depasesti nivelul , dai din coate , si profiti de orice slabiciune a sistemului sau oportunitate .
Lucrurile sint clare - fiecare pt el.

#30
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 sergiu_psc, on 04 noiembrie 2017 - 09:15, said:

Asta pentru ca elitele au disparut in inchisorile sistemului pe care il laudati. Cei care sunt astazi la putere sunt productia si mostenirea aceluiasi sistem distopic.
Fugi de aici cu prostia asta!
Laud ceea ce e de lăudat și critic ceea ce e de criticat. dacă am lăudat ceva am și criticat altceva.
Cînd au venit la putere cei din elita veche (liberalii bătrîni, țărăniștii bătrîni) sau făcut de rîs așa de tare încît Partidul Țărănist s-a dus dracului, iar Partidul Liberal abia își mai trage sufletul. Ce au arătat Cîmpeanu, Coposu, și restul de liberali și țărăniști? Cînd au venit la putere au început să fure în draci. Au devalorizat moneda și mai tere. Furau tot. Nu mai reparau nici șoselele și străzile; doar furau acele fonduri.
Elitele alea de care vorbești au fost de proastă calitate.

#31
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,059
  • Înscris: 30.04.2007
nu poti pune intrebarea sata fara sa specifici ce ar fi fost in jurul romaniei. o enclava capitalista intr-o mare comunista, in coasta rusiei, chiar si pentru cel mai anticomunist anticomunist este greu de crezut. daca Romania ar fi fost inconjurata tot de tari capitaliste ar insemna ca reichul ar fi fost victorios, deci am fi fost doldora de autostrazi pe principiul "toate drumurile duc la  ... berlin", sau si la roma, pe calculatoare nu am fi rulat uindaus ci fenstar, saaaaauuuuu, mai stii, adolf 7.3 servis paket drei, am fi fost eriti de "bucuriile" auditiilor de manele.. etc..
ah, poate in prahova am fi avut "desertul central european" dupa exploatarile masive si mai ales "ecologcie" ale petrolului, scenarii pot fi infinite.

#32
ionelmironescu

ionelmironescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 25.09.2017

 rosix, on 04 noiembrie 2017 - 09:10, said:

Cei care ati citit cu atentie istoria, ati aflat ca, atunci cand au venit comunistii la putere, Romania era intr-un hal de saracie fara precedent. Iesirea tarii din foame, mai ales la nivel de muncitori si tarani, s-a facut cu eforturi si avant muncitoresc colosale, care numai intr-un astfel de regim ar fi fost posibile. intr-un regim capitalist, nefocalizat pe investitii majore (cum este cel din prezent), patura de jos, ramanea la nivel de opinca, puteti fi siguri de asta.  Regimul comunist a asigurat si paturii sarace o sansa de a se desprinde cat de cat de saracie. Multi munictori si tarani locuiesc in prezent la bloc, tocmai pentru ca i-a scos comunismul din bordeie, le-a dat un loc de munca, un apartament, i-a mutat la oras. Industrializare agriculturii tot atunci a avut loc. Pana atunci se ara, la greu, cu carul cu boi si se semana manual.
Cei care au citit...Păi, domnii care discută pe aici în general nu prea citesc.
da, era sărăcie. În sate nu era curent electric, Bucureștiul nu era electrificat în întregime, în cele mai multe locuri la țară oamenii mai purtau opinci și costum național, cei mai mulți țărani nu au fost la școală deloc iar unii doar 4 clase.
Pot să spun că diferența între România de dinainte de război și România în 1965, cînd a murit Gherghiu Dej, a fost enormă.Cu cea mai mare certitudine pot să spun că dacă rămînea regimul burghez nu s-ar fi făcut atîtea în România.

#33
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 vrajitoruldinoz, on 04 noiembrie 2017 - 07:50, said:

Foarte confuz: fara comunism sau fara Ceausescu? Foarte confuz...
Fara Ceausescu am fi fost cam la fel, plus minus, e irelevant.
Fara comunism e mai greu de spus fara un context, dar in mare nu aveam nici un motiv sa fim mai rau ca Irlanda, Portugalia, Spania, Grecia, la alegere.



Propagandila, ai fost sclav in comunism. Acumesti furat dar nu mai esti sclav. Da tie ti-a placut cum ii place t1ganului in puscarie.
Esti sigur ca nu esti sclav?

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Dragi tovarasi... Adevarat va spun ca, in rural si mic urban, amprenta de dezvoltare in epoca comunista, a fost absolut semnificativa, adica cineva s-a ocupat efectiv de sate si mici orase: electrificare, canalizare, sosele, magazine pentru aprovizionarea cu paine si bunuri curente (ca nu se fabricau becuri si baterii in curtea iobagilor), etc, etc.

Daca ar fi fost capitalism, experienta ne arata investitii ZERO in zonele sarace. In 30 de ani de capitalism post-comunist, impostorii care s-au perindat pe la conducerea Romaniei au facut doar jocul unor puteri si interese straine, luand mai degraba decizii in favoarea corporatiilor decat in favoarea poporului.

Cand derulati astfel de scenarii, nu trebuie sa va ganditi la dezvoltarea marilor orase, care are loc oricum.. in orice fel de epoca, ci la dezvoltarea la nivel de jos - aia e greu de facut si necesita resurse importante.  Ori, in epoca comunista, in Romania s-au facut investitii majore:  gen drumuri, cai ferate, baraje si hidrocentrale in munte, centrala nucleara, marile combinate, centralele electro-termice (CET), mecanizarea agriculturii, sistemele de irigatii... toate s-au realizat atunci.

Astea sunt investitii de impact major in viata comunitatilor. Sub colonie capitalista (cum e in prezent) am mari, mari dubii ca s-ar fi realizat ceva.

#35
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
Romania fara comunism ar fi fost ca o tara occidentala.

#36
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,361
  • Înscris: 21.06.2016

 sandy76, on 04 noiembrie 2017 - 10:03, said:

Esti sigur ca nu esti sclav?

Eu sigur nu sint sclav. Aia care sint sclavi sint sclavii propriei impotente.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate