Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Recomandare upgrade de la mouse Logitech G602

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
Salut, astazi am reusit sa scap mouseul (Logitech G602) din mana pe parchet (de la vreo 50 cm inaltime) si nu mai functioneaza cateva butoane (din cele laterale) iar middle click functioneaza doar daca apesi mai tare. E in garantie dar ma indoiesc ca cei de la Depanero il vor repara, sau daca o vor face dupa specificatiile producatorului.

Asa ca m-am decis sa cumpar altul, similar ca si specificatii cu acesta - am nevoie de butoanele de pe margine pentru macro-urile pe care le folosesc la serviciu, si de performantele senzorului pentru jocurile pe care le joc acasa. Functionalitatea wireless imi ofera un plus la portabilitate, pentru ca il iau cu mine la serviciu intr-un rucsac, dar pentru un mouse potrivit as putea renunta la acest feature.

Momentan nu am cautat nimic pe siteurile de specialitate(ma tem ca nu o sa gasesc unul la fel de bun), deci rog pe cine a avut mouseul si a trecut la altceva, sau cei care au experienta cu perifericele (gaming / business) sa-mi dea un sfat de achizitie. Prefer produsele de tip best buy (cel mai bun in clasa, sau raport calitate/performante/pret excelent, etc)

Multumesc

LE: Mentionez ca am incercat si G502 de la Logitech in trecut, dar dupa cateva zile a murit senzorul si l-am returnat.

Edited by eiffel, 04 November 2017 - 07:41.
limbaj


#2
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Pai daca iti place asa de mult mai ia unul identic si gata. Nu e ca si cum nu s-ar gasi.
Eu am trecut de a G602 la G403 caci nu foloseam butoanele paterae pentru nimic si mai mult ma incurcau Posted Image ... dar am aflat asta dua ce l-am folosit un an de zile.

Edited by eiffel, 04 November 2017 - 07:41.


#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Pai daca tot vorbesti in cunostinta de cauza, ce crezi ca s-a intamplat cu mausul pe care l-ai trantit?
S-a resoftat? S-a ars ceva prin el?
Cum vrei sa ti-l repare daca i-ai rupt plasticele alea prin el?

Si apoi, e un maus, da-l naibii, pune si tu mana pe o surubelnita si desfa-l ca nu te curenteaza.

Bunonul ala se apasa "mai greu" cu un motiv. Vezi care-i motivul, nu-l lasa pe mana urangutanilor.

#4
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
Butonul nu se apasa mai greu, ci inregistreaza clickul doar daca apesi putin mai tare decat in mod normal. Nu intampin rezistenta la apasarea lui.

Iar daca intervin asupra lui, se va cunoaste si nu va mai fi primit in garantie cu siguranta, pentru ca "domnii ingineri" de la Depanero vor folosi orice tertip pentru a refuza servisarea unui produs (vorbesc, din nou, din experienta).

Eu, totusi, am cerut sugestii de mousi din aceasta categorie, nu sfaturi despre cum l-as putea repara pe acesta.


A folosit cineva ROG Spatha?

Edited by eiffel, 04 November 2017 - 07:57.


#5
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
Tie ti se pare ca un mouse high-end ar trebui sa se strice cand il scapi de la o distanta de 50 cm pe parchet?

Ma astept la asta de la produsele de 50 lei, nu 400 lei.

Edited by eiffel, 04 November 2017 - 07:43.


#6
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012

 toXXik, on 04 noiembrie 2017 - 02:33, said:

Tie ti se pare ca un mouse high-end ar trebui sa se strice cand il scapi de la o distanta de 50 cm pe parchet?

Ma astept la asta de la produsele de 50 lei, nu 400 lei.
Auzi, un rolls royce de 400 de mii de coco de la ce distanta ar trebui scapat fara sa pateasca nimic pe logica ta?

#7
toXXik

toXXik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 528
  • Înscris: 22.02.2005
E un mouse WIRELESS. Ar trebui sa aiba o minima protectie pentru asemenea situatii. Nu are fir, nu este legat de nimic, deci poti oricand sa dai cu cotul peste el din greseala daca te intorci de la birou. In R&D-ul acestor produse se investesc bani grei. Produsul clar are un defect de fabricatie, e imposibil sa se strice daca il scapi de la o distanta asa mica, este absurd, a fost mai mult un soc decat o lovitura. La ce mai dai 400-500 lei pe un asemenea produs daca este ASA de fragil?

#8
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Nu e fragil domle, produsul e ok. Acum ca a fost 50 cm sau 1 metru jumate, ca a cazut sau ca a fost un soc asta tu stii,

Edited by eiffel, 04 November 2017 - 07:44.
limbaj


#9
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
S-a deplasat plãcuța pe care sunt lipite mațele șobolanului.
Fac prinsoare cã-i prinsã-n click-uri extrem de firave.

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Initiator - cand mai deschizi topice si vrei sa nu se devieze de la subiect incearca sa nu deviezi nici tu si sa-ti controlezi si limbajul.

Da, in mod cert cei de la Depanero nu-l vor repara - socurile nu sunt acoperite de garantie - doar defectele de fabricatie. Sau daca o vor face va fi contra cost si nu va fi ok ( utilizare de adeziv ca sa lipeasca ce s-a spart ). Asa ca poti sa-l demontezi fara probleme - nu mai e in garantie.

Toate mouse-urile sunt sensibile la soc si din experienta personala cele mai high-end sunt mai sensibile.
Motivul este simplu - sunt din plastic. Iar cele high end au si cvea greutati de metal prin ele ptr stabilitate ( apropo, asta e middle end, la cele real high end it vine in cutie si cu greutati suplimentare pe care sa le montezi tu dupa cum ai nevoie ). La orice soc greutatile alea pot sa rupa clemele subtiri de plastic care le tin si sa se deplaseze.
In mod cert mouse-ul tau are cleme rupte in interior.

Si ca sa fi lamurit pe deplin - orice exchipament de precizie - chiar si cele ptr medii industriale, sunt extrem de sensibile la soc.
Vrei ceva rezistent la soc - iei ceva mai putin precis.

Lamurit acum ?

Am editat/sters in tot topicul. Daca e sa o fac din nou il voi sterge cu totul.

Edited by eiffel, 04 November 2017 - 07:59.


#11
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Deci, in IPhone 7 trebuie sa reziste la o cadere de la 30 de metri, la cat costa ...

#12
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 toXXik, on 04 noiembrie 2017 - 02:33, said:

Tie ti se pare ca un mouse high-end ar trebui sa se strice cand il scapi de la o distanta de 50 cm pe parchet?

Ma astept la asta de la produsele de 50 lei, nu 400 lei.

Mai ales daca scapatul a fost in realitate trantitul,cu toate ca nu mai are nici o importanta.

#13
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Eu l-am gasit pe-al meu cu un umăr rupt la rotiţa de scroll.
Adica l-am gasit asa cand l-am scos din rucsac.

Si... am improvizat. Am infipt un ac de cusut ţinut cu un patent incins. Am folosit o rabla de patent, nu unul bun.
Acul l-am infipt in axul din plastic, apoi l-am taiat cu un alt patent(din ala bun) pe dimensiune, am pus rotita la loc si rezultatul e ca ->merge si acum.

De dus in garantie nici nu s-a pus problema. Era evident ca, din moment ce are ceva rupt prin el, era logic sa nu mi-l primeasca.
L-am desfacut, oricum nu are sigiliu. Il desfaci si tu cu atentie sa nu-l rupi mai rau, unele se desfac mai greu, au clipsuri de plastic.

Cat despre faptul ca se apasa mai tarziu-> hotaraste-te. E sau nu e o defectiune mecanica?
Daca e o defectiune mecanica, ar trebui sa te prinzi ce anume s-a intamplat. Pentru asta tre sa-l desfaci, desfa-l, oricum nu mai poate fi vorba de niciun fel de garantie la el.

#14
alxuik

alxuik

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.12.2017
Salut. Cumpar un Logitech G602 defect sau doar receiverul, daca aveti dati un mesaj.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate