Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Nelămurire armata

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Freakz16

Freakz16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2013
Salut, in câteva zile trebuie sa plec in instrucție la armata, poate vi se pare aiurea dar nu știu ce bagaj sa îmi fac 😂 Îmi pot lua mâncare cu mine, sau putem ieși sa ne cumpărăm ceva de pe acolo? Habar nu am, haine la fel, am nevoie de haine doar de dormit? Sau și haine de stat in ele pe acolo după ce terminam treaba,haine de ieșit in weekend-uri cu colegii dacă avem voie și cu spălatul la fel, cum ne spălam hainele? Am citit pe net multe lucruri, cum ca se spălau cu hainele pe ei ca sa fie curate sau diverse lucruri, dar mă gândesc ca nu mai este chiar așa

#2
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Ce inseamna instructie pentru armata ??
Rezervisti ??
Ia-ti minimul necesar (haine, obiecte de igiena personala).
Ceva lenjerie termica e bine venita pe vremea asta ...
Mancare se ofera (contra cost) mai peste tot ... daca nu, poti manca "in oras", fara probleme.

#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,527
  • Înscris: 08.03.2017
"trebuie sa plec in instrucție la armata"
Dezvolta putin ce ai scris aici ...
Deducem ca esti rezervist
Daca mergi la o scoala militatra e altceva : cazare, haine, mancare  primesti, permisie pentru iesiri in oras primesti , haine civile ai dreptul pentru iesiri in oras. Hainele se spala la spalatorie, exista masina de spalat .
Sti ceva , intrebarile pe care le pui acum dispar in 48 ore de la intrarea in cazarma , denumirea stiintifica este "te orientezi"

Edited by ldpe, 03 November 2017 - 23:12.


#4
Freakz16

Freakz16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2013
Mă scuzați, nu am formulat bine, am zis pe scurt, deci am intrat la centrul de instrucție UM 1606 Sibiu com. Infm, ca și SGP  iar apoi voi fi repartizat la 01026 București

Edited by Freakz16, 03 November 2017 - 23:25.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostFreakz16, on 03 noiembrie 2017 - 23:18, said:

Mă scuzați, nu am formulat bine, am zis pe scurt, deci am intrat la centrul de instrucție UM 1606 Sibiu com. Infm, ca și SGP  iar apoi voi fi repartizat la 01026 București

Formuleaza complet. Cum ai intrat, ai fost angajat pe baza de contract? Urmeaza sa fii instruit acolo? Care e faza?

De regula, la armata se pleaca de acasa cu un pachet de 1-2 zile pana esti alocat la masa. Apoi, schimburi, obiecte de igiena personala, si o pereche de haine de oras pentru iesit in wcnd din unitate. Pe timpul saptamanii se poarta tinuta militara iar in wcnd tinuta lejera. Hainele se spala ca la armata, la comun, in conditii rudimentare.

#6
Freakz16

Freakz16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2013
Am fost repartizat acolo pentru instrucție pe baza probelor sportive și a psihologicului, date in urma cu aproximativ 2 luni, încă nu sunt angajat cu contract, urmează și asta după, la Sibiu urmeaza sa fac instrucția

Edited by Freakz16, 03 November 2017 - 23:43.


#7
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007
Lenjerie termica in primu' rand. Ai grija sa nu fie ceva cu gulere & shit, trebuie sa fie invizibila sub tinuta.
Chestii gen spuma ras + bic-uri + aftershave + periuta dinti .... Le pui intr-o borseta din aia mica.
Nu prea te chinui cu mancarea, chestiile perisabile nu le lasa in unitate.

La 01026 ii ditamai cantina cu bucataria aferenta. Cel putin era in 2000 cand am fost oaspete acolo.

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostFreakz16, on 03 noiembrie 2017 - 23:40, said:

Am fost repartizat pentru acolo pentru instrucție pe baza probelor sportive și a psihologicului, date in urma cu aproximativ 2 luni, încă nu sunt angajat cu contract, urmează și asta după, la Sibiu urmeaza sa fac instrucția

Am inteles. Pune-ti intr-o geanta tot ce ai nevoie la tine, fara sa exagerezi. Mare parte din timp vei purta haina militara dar, in dormitor, trebuie sa ai haine de dormit precum si de stat in camera, in weekend, de iesit pe afara, niste haine de oras... Cu spalatul, ori va descurcati in unitate, ori va mai ajuta rudele cu niste haine de schimb si celelalte la spalat.
Pregateste-te psihologic de regim de puscarie - adica nu se poate iesi, decat cu bilet de voie sau permisie, se fac plantoane, sectoare, se aduna zinlic frunzele cazute din copaci... chestii din astea fine.
In rest instructie, bataturi la talpi, febra musculara la greu in prima luna... etc.

#9
Freakz16

Freakz16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2013
Am înțeles, mulțumesc pentru răspunsuri, o sa încep sa îmi pregătesc bagajul pentru luni

#10
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005
Cateva randuri de lenjerie intima, ciorapi, chiloti, tricouri, etc, un training, (pantalon+bluza), prosop, 1 pereche adidasi, scule si consumabile pt barbierit, haine si incaltaminte de oras conform sezonului, (sa nu uiti caciula + manusi), un presou de cafea electric, sau daca n-ai, macar un termoplonjon, o cana + 1 blid din inox, 1 lingura, 1 lingurita, 1 furculita, 1 cutit.

A! Si o sticluta mica pentru cafea, cat sa-ti incapa in buzunare fara sa se observe. Posted Image

In rest, mergi optimist, vesel, cu chef de viata si de munca, STATUL are de-acum grija de tine! Posted Image

Edited by Phobos, 04 November 2017 - 00:03.


#11
Freakz16

Freakz16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2013
Nu prea consum eu cafea, dar acolo cred ca o sa am nevoie 🤣

#12
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostPhobos, on 04 noiembrie 2017 - 00:00, said:

In rest, mergi optimist, vesel, cu chef de viata si de munca...

Oh, da!! :)))))))))

#13
Freakz16

Freakz16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2013
A da, mai am o întrebare, sunt locuri de parcare? As vrea sa mă duc cu mașina și nu vreau nici sa o las așa oriunde pe drum

#14
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,989
  • Înscris: 31.07.2007

View PostFreakz16, on 04 noiembrie 2017 - 00:32, said:

A da, mai am o întrebare, sunt locuri de parcare? As vrea sa mă duc cu mașina și nu vreau nici sa o las așa oriunde pe drum

Sfatu' meu ii ca in Bucuresti sa mergi in prima faza fara masina. Pentru ca trafic si altele. Dupa aia te orientezi.

#15
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004
Ai uitat cel mai importan lucru: trebe sa faci chef inainte sa pleci!
Daca-mi pare rau dupa ceva de pe vremea cand mergeau altii in armata erau chefurile din zilele dinaintea plecarii.

#16
XeNonX89

XeNonX89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 20.07.2015
Deci omule treaba sta in felul urmator:
1.daca ai intrat ca si SGP ai masa asigurata acolo fara nici un ban(din buzunarul tau).9eu recomand sa iti iei niste mancare ptr o zi ,doua ca sa dezvolti prietenii ca in armata asa se dezvolta cele mai "durabile" prietenii,pe baza DE MANCARE
2.Uniforma ti se da ori in prima zi ori in a doua inclusiv niste izmene (insa pe care nu le recomand) .Cel mai bine te duci cu 3 mil la Dechatlon si iti umplii un sac.
3.Parcare sunt sigur ca o sa ai ori in curte ori in cea dupa dreapta cand intrii unde parcheaza toata lumea(din 2013 de cand nu mai sunt acolo poate s-au mai schimbat treburile)
4.hainele ti le speli tu la spalator.Sunt niste cazi acolo unde iti poti spala LA MANUTA ce haine doresti
Succes si ca si sfat:Lasa basinile din civilie pentru civilie,acolo vei fi militar si daca te observa ca faci figuri te "iau la ochi" si o sa te frece aiurea-n tramvai.

Pentru mine cel mai greu in armata a fost faptul ca a trebuit sa ascult ordine de la toti "semi-analfabetii".Pur si simplu te distruge psihic sa vezi cum NU are dreptate si totusi te pune sa faci unele chestii absolut aiurea.In rest multe vin si trec.

Edited by XeNonX89, 04 November 2017 - 09:36.


#17
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,853
  • Înscris: 27.04.2010
Apropo, intre noi fie vorba, ai cam belit-o ... tu nu prea ai idee ce inseamna 01026, este ??
Asta e Brigada 30 Garda ... adica vei manca armata pe paine.
Astia fac paza la obiective, astia asigura oamenii pentru paradele militare, pentru vizite oficiale (garda prezidentiala, ministeriala) and shit.
Intereseaza-te bine unde vei merge ... sa nu fie socul prea mare.
Altfel, loc de parcare e in unitate, cantina tot acolo ...
Cum am zis, un costum termic, subtire si calduros, iti va fi util.
Vezi la Decathlon, Sportisimo ...

#18
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postshymano, on 04 noiembrie 2017 - 11:34, said:

Asta e Brigada 30 Garda ... adica vei manca armata pe paine.
Hai mah ca e frumos....

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pj-fHPude3Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mi-ai trezit amintiri :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate