Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Clonare hdd , clonare partitie ascunsa Windows 10, mutare pe ssd

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Am un laptop , care are instalat un sshd de 1 TB. Laptopul are preinstalat Windows 10.

Vreau  sa inlocuiesc acel sshd  cu un ssd.

Pot folosi Acronis pt a copia inclusiv partitia aia ascunsa pt recovery? Trebuie sa copiez vreo serie a sshd-ului? Sau care ar fi pasii in mare?Pot sa duc la cap aceasta operatiune fara sa apelez la service?Vreau sa folosesc Windows-ul preinstalat, vreau in continuare sa folosesc laptopul asa cum e, dar cu ssd(o reinstalare nu m-ar deranja, vreau in mare partitia ascunsa pe ssd). Ar putea Acronis? Am un stick cu Acroinis, nu am ssd-ul inca, am eu unul dar care are ceva pe el si parca n-as munci atat doar pt un test.Care sunt pasii, ce ar trebui in mare sa fac in plus?Se poate cumva?

Edited by ionutz_joe2009, 03 November 2017 - 16:25.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite aici:

https://www.todo-bac...s-10-to-ssd.htm

Zuper zimplu ! https://forum.softpedia.com//public/style_emoticons/default/smile.png

Step 1. Launch EaseUS Todo Backupand click Clone to start migrating Windows 10 to SSD.
Launch EaseUS Todo Backup to Migrate 10

Step 2. Select source disk(where Windows 10 is) you want to clone: HDD and click Next.
Select source disk

Step 3. Select the destination disk: new SSD(which is used to store Windows 10 and data).
Click Advanced options, in which the Sector by sector clone option enables you to clone all sectors from source disk to (SSD)destination disk. Tick "Optimize for SSD".
Select destination disk

Step 4. Preview the disk layout after migrating Windows 10 to SSD by cloning.
Click Proceed to execute cloning and finish Windows 10 migration task.
Preview source disk and destination disk after cloning

Step 5. After cloning, shut down the computer and remove HDD.
Then you can restart computer and enjoy new Windows 10 life on SSD.

Follow these simple steps, you can migrate Windows 10 OS from HDD to new SSD easily. Besides, EaseUS Todo Backup Free can also backup and restore the Windows 10 disk/partition and data on HDD/SSD.

Edited by exceswater, 03 November 2017 - 16:31.


#3
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Ms, ma gandeam ca e ceva mai complicat, ma gandeam la serii si alte porcarii.

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ai nevoie de un enclosure in care sa pui SSD ca sa iti faca clona direct pe el - asta in varianta in care nu ai loc sa le pui pe amandoua simultan.
Asa ceva:
https://www.emag.ro/...abaa6e53ff5bfa6
sau poti lua un caddy ca asta:
https://www.emag.ro/...1/pd/DW38SYBBM/
fii atent la dimensiuni - grosime - sa iti intre in laptop.
Si ramai si cu hdd in laptop si cu SSD - pierzi DVD romul in cazul in care ai loc Posted Image

Daca nu utilizezi cd/dvd, iei un caddy, muti hdd ul in el, pui ssd ul in locul hardului, schimbi ordinea la boot - primul hdd, clonezi, schimbi ordinea sa fie primul ssd, reboot, verifici daca merge tot, format la hard si ai laptop cu ssd si hdd fara dvd :)

Edited by exceswater, 03 November 2017 - 16:32.


#5
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Din pacate, nu are decat un sata 3...Am vreo 2 portabile cu rack, pacalesc  noul ssd intr-o mufa sata 3 de rack in caz ca nu e compatibil total.Ms mult, la clonare partitie ascunsa imi era frica, ma gandeam ca citeste vreo serie de pe sshd/ssd...

Edited by ionutz_joe2009, 03 November 2017 - 16:38.


#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu ai pentru ce.
Bafta la clonare.
Stiu ca ma repet, dar dupa poti sa iti iei un caddy cum am zis si pui si hardul tot in laptop. :)
Si ai si viteza si spatiu

#7
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Stiu ce spui, dar are decat un sata 3 pe care e pus acum sshd-ul.Nu are unitate dvd. Ms mult!

E un 2 in 1 , e destul de subtirel, au renuntat la unitate dvd.Oricum, ma interesa viteza, nu am nevoie de spatiu pe asta.E app gol sshd-ul din el , 1 TB degeaba in cazul laptopului asta Posted Image.

App de viteza, desi e sshd , se misca destul de rau, cand i-am pun un wamp...isi da duhu sshd-ul asta, tine procesorul pe loc, nu-l vad in 50% , hdd-ul e in 80-90%(fisiere mici, multe).Mai e si gol aproape :)).

Edited by ionutz_joe2009, 03 November 2017 - 16:59.


#8
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Am rezolvat pbl, am pus un ssd de 240 GB, 2 saptamani am asteptat dupa el:(

Pt ca aveam un stick cu Acronis cu care am si butat, am zis ca e cazul sa vad ce iese cu el mai intai, ssd-ul l-am pus intr-un rack 3.0.Am folosit direct functia pt clonare disc, am clonat tot continutul,toate cele 6-7 partitii de pe hdd-ul de un tera.Am folosit functia automatic, a redimensionat automat partitiile.Nu am avut continut f mult, vreo 140 GB max pe toate cele 3 partitii facute de mine pluse celalte(2-4 la numar).Am atasat niste poze cu partitiile clonate cu functia clonare disc.Pozele sunt de la partitiile de pe ssd, nu am facut inainte de a le muta pe ssd.Vad ca se incarca bine Win , nu vad erori, o sa-l reinstalez totusi de la zero.

Attached Files


Edited by ionutz_joe2009, 30 November 2017 - 14:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate