Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

A inceput constructia retelei pan-europene de statii de incarcare pentru masini electrice

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006

View Postradunic, on 03 noiembrie 2017 - 16:42, said:

350kW per cetățean care încarcă, or fi 5 simultan într-o stație, or fi stații din 250 în 250 km adică v'o 100 stații pe rețeaua de drumuri naționale și autostrăzi. Consum instant 350*5*100= 175 MW adică 12,5% din ce produce Cernavodă.
Revenind în România reală - avem un sistem de transport care a început să pice la modul în care penele afectează jumătate de București - un milion de oameni au stat în beznă o oră fiindcă a picat nu'ș'ce stație Transelectrica. Și noi visăm sute de megawați zburdînd voioși spre mașini...

Deocamdata superchargerele sunt limitate de masini la 120 KW, chiar daca unele mai noi sunt capabile de 130, si de 145 doua combinate de 120.
Multe statii au 6 superchargere, poate si mai multe in anumite cazuri.

Legat de puterea instalata in RO, in anii '90 consumul a scazut la numai 10% fata de perioada anterioara '89, pt. ca o gramada de combinate mari au fost trase pe linie moarta si chiar inchise.
Intre timp, au aparut multi consumatori casnici de putere, care au mai recuperat, insa deocamdata nu sunt probleme cu generarea, mai ales ca Romania are mai multe hidrocentrale si un parc eolian mare.
Viitorul este insa energia solara, si o sa fie nevoie de yottawatti pt. automobile.
Cu reteaua de energie electrica este o problema, si trebuie upgradata ca sa faca fata.

Edited by loock, 03 November 2017 - 16:54.


#20
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd eşti condus de proşti, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View PostZIGZAG20, on 03 noiembrie 2017 - 14:49, said:

O sa se dezvolte.Romania danseaza cum canta marile puterii.
Momentan suntem la stadiul de purificatorul imperiului de fiare vechi
Curînd trecem la next level, taxe pe euro 5, cît valoarea autoturismului, sã se lecuiascã tãntãlãii de țara lor....și sã treacã direct la aero-electro-glisoare....cã-n 16o de ani ãsta-i viitorul...

View Postradunic, on 03 noiembrie 2017 - 16:42, said:

350kW per cetățean care încarcă, or fi 5 simultan într-o stație, or fi stații din 250 în 250 km adică v'o 100 stații pe rețeaua de drumuri naționale și autostrăzi. Consum instant 350*5*100= 175 MW adică 12,5% din ce produce Cernavodă.
Revenind în România reală - avem un sistem de transport care a început să pice la modul în care penele afectează jumătate de București - un milion de oameni au stat în beznă o oră fiindcă a picat nu'ș'ce stație Transelectrica. Și noi visăm sute de megawați zburdînd voioși spre mașini...
Pãi...de 3o de ani nu asta facem?
Ei ne furã, noi visãm! Combinația idealã!
Miram-aș vre-un guvern sã nu oblige fiecare contor sã conținã charger..pe banii tãntãlãului desigur....la ce tîmpiți iau deciziile altora...

Edited by sarac.lipit, 03 November 2017 - 17:29.


#21
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostKroghy, on 03 noiembrie 2017 - 14:20, said:

Dupa ce o sa avem autostrazi ca in Germania...
Niemals!

View PostKroghy, on 03 noiembrie 2017 - 14:09, said:


Renault-Nissan ramane pe afara?
Nu. Vor face adaptoare pentru ZOE sau Leaf. Posted Image

#22
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,268
  • Înscris: 16.08.2016

View PostKroghy, on 03 noiembrie 2017 - 14:20, said:

Dupa ce o sa avem autostrazi ca in Germania, o sa avem si statii de incarcare pt. masini electrice, dar aici nu vorbim de tari ca Romania ramase in urma si unde marcile low-cost sunt pe locul 1 la vanzari.
Vezi ca Dacia vinde bine în Germania și Franța

#23
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View PostFord3, on 03 noiembrie 2017 - 16:50, said:

Inca unul pe care-l freaca grija de sarmanele companii de electricitate. Cred ca nici casa nu o sa-si construiasca ca sa nu supraincarce reteaua ! Ce casa ca eu cred ca sta cu frica in san si cand baga prajitorul de paine in priza Posted Image !
Dacă mie îi răspundeai vezi că Transelectrica e 100% a noastră. Adică a guvernului / partidului... Ăla care a luat toate paralele drept dividende și i-a trimis să se împrumute pentru reparații că investiții ioc. Deci nu agenturilii străine au tras de șaltăr ci băștinașii...
Așa că mai puțin cu visele despre mașini electrice și mai mult cu stocul de lanterne și lumînări că într-acolo am luat-o.

#24
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
La lanterne si lumanari repede va ganditi, dar nu i-ar trece nimanui prin cap sa atarne 2 panouri solare sub geam si sa incarce 2-3 baterii auto uzate ca sa aiba pe noapte. Mentalitate de roman

Edited by inuendo0, 03 November 2017 - 18:13.


#25
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007

View Postinuendo0, on 03 noiembrie 2017 - 18:12, said:

La lanterne si lumanari repede va ganditi, dar nu i-ar trece nimanui prin cap sa atarne 2 panouri solare sub geam si sa incarce 2-3 baterii auto uzate ca sa aiba pe noapte. Mentalitate de roman
vorbesti ca si cum panourile solare s-ar culege gratuit de pe camp, iar bateriile uzate ar mai fi bune la ceva.
mentalitate de antreprenor de succes, "merge dom'le si asa, nu-i uzata, abia acum i se vede puterea ".

#26
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Sigur, si legam la bateriile alea uzate si frigiderul, si televizorul, si centrala termica. Si spatiul pe care il ocupa toata improvizatia asta ni-l da inuendo0, ca la bloc instalatie solara lipseste, cite una pe apartament daca se poate. Co doar d-aia platim taxe si impozite, sa ne asiguram singuri energia. Eventual sa ne punem si niscaiva sonde in zona verde, poate ne descurcam si de o benzina mai ieftina.

#27
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Ceea ce ziceam era ca o ultima solutie pentru a avea cateva becuri functionale in casa, pentru a nu fi nevoiti sa ardeti lumanari in caz ca pica reteaua cand ne vom conecta toti masinile electeice.
Vezi ca este un user pe aici care se da gratis cu electrica incarcata de la niste panouri atarnate la geam. Haters gonna hate.

#28
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postdan78rom, on 03 noiembrie 2017 - 19:27, said:

Sigur, si legam la bateriile alea uzate si frigiderul, si televizorul, si centrala termica. Si spatiul pe care il ocupa toata improvizatia asta ni-l da inuendo0, ca la bloc instalatie solara lipseste, cite una pe apartament daca se poate. Co doar d-aia platim taxe si impozite, sa ne asiguram singuri energia.
Nici chiar asa, dar si pe mine ma batea gandul la un momendat sa-mi pun vreo doua panouri fotovoltaice in balcon, baterie auto aveam deja de la prima masina careia i-am dat dauna totala, mai lipsea un circuit separat de iluminat.
La asta ma gandisem, macar iluminatul sa fie moca, dar ... Investia o scoteam in "n" ani, tinand cont ca absolut toate becurile le am deja LED.
Asa ca am zis pas.

#29
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,159
  • Înscris: 27.10.2007
eu nu contest efortul unor oameni care si-au facut , sau macar s-au gandit la o instalatie alternativa, solara ,  eoliana sau altfel.
eu insa am pretentia ca, in secolul 21, atunci cand apas pe intrerupator, sa se aprinda becul. 2 pene de curent din cauya aceleiasi statii arata clar ca ceva nu e in regula acolo.
revenind ontopic, ipoteza de lucru; bucuresti , 20.000 de masini electrice (10% din totalul actual al masinilor). duminica seara,  jumate din acestia vin din week end si vor sa le puna  la incarcat.
unde le pun, ca nu stai 5 minute, ca la benzinarie ?
cu cat creste consumul in cartier ?
e pregatita electrica sa aduca in oras acest consum, instant ?

#30
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Pai nu ai cum sa ai pretentia sa functioneze ceva bine in tara asta cu atatia paraziti la conducere. Si nu numai ca dau dovada de impotenta in organizarea economiei, mai pun si piedici de tot felul prin legile idioate pe care le dau. Eu vreau sa-mi montez panouri fotovoltaice (printre altele sa-mi incarc si masina) si statul nu ma lasa. Chiar nu vreau sa stau cu morcov ca poate sa vina un spagar de inspector sa ma amendeze ca nu am respectat o lege tampita...de ce oare nu ne lasa in pace? Ok, sunt prea prosti sa ne ajute, dar macar sa nu ne incurce.

https://www.flux24.r...ate-dura-un-an/
https://www.avocatne...erasa-bloc.html
Certificat de urbanism? Autorizatie de construire? Stiti cat timp dureaza si ce implica? Tot felul de taxe si avize....si mult, mult timp pierdut.
http://jurnalul.ro/t...ile-738583.html

...nici atarnate de bloc nu cred ca sunt in regula, vor comenta ca strici aspectul blocului....uniformitatea...culoarea...ca daca le ia vantul...(expertiza) ...si oricum atarnatul de bloc prevede aprobarea asociatiei de proprietari, ca peretii exteriori nu sunt ai proprietarilor ....etc

Edited by MembruAnonim, 03 November 2017 - 22:01.


#31
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014

View PostKroghy, on 03 noiembrie 2017 - 14:09, said:

Un pas important pentru viitorul masinilor electrice.
Un consortiu format din grupurile Volkswagen, Mercedes, BMW si Ford a inceput constructia retelei pan-europene de statii de incarcare pentru masini electrice.
"Nu sunt compatibile masini de la marci precum Tesla, PSA, Nissan si Mitsubishi"
http://0-100.hotnews...de-mare-putere/

Renault-Nissan ramane pe afara?

Bravo Germania si mult succes pt. VW in aceasta retea. Asta inseamna stiinta, cumpatare, calcule si fara promisiuni "muskiene" si un imperiu auto puternic. Altii in micimea lor, mai au de invatat: sa fabrice masini.

View Postradunic, on 03 noiembrie 2017 - 16:42, said:

350kW per cetățean care Ă®ncarcă, or fi 5 simultan Ă®ntr-o stație, or fi stații din 250 Ă®n 250 km adică v'o 100 stații pe rețeaua de drumuri naționale și autostrăzi. Consum instant 350*5*100= 175 MW adică 12,5% din ce produce Cernavodă.
Revenind Ă®n România reală - avem un sistem de transport care a Ă®nceput să pice la modul Ă®n care penele afectează jumătate de București - un milion de oameni au stat Ă®n beznă o oră fiindcă a picat nu'ș'ce stație Transelectrica. Și noi visăm sute de megawați zburdĂ®nd voioși spre mașini...

Exact. La bucuresti a cazut reteaua de la utilizatorii casnici.

#32
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005

View PostMembruAnonim, on 03 noiembrie 2017 - 21:38, said:

Pai nu ai cum sa ai pretentia sa functioneze ceva bine in tara asta cu atatia paraziti la conducere. Si nu numai ca dau dovada de impotenta in organizarea economiei, mai pun si piedici de tot felul prin legile idioate pe care le dau. Eu vreau sa-mi montez panouri fotovoltaice (printre altele sa-mi incarc si masina) si statul nu ma lasa. Chiar nu vreau sa stau cu morcov ca poate sa vina un spagar de inspector sa ma amendeze ca nu am respectat o lege tampita...de ce oare nu ne lasa in pace? Ok, sunt prea prosti sa ne ajute, dar macar sa nu ne incurce.

https://www.flux24.r...ate-dura-un-an/
https://www.avocatne...erasa-bloc.html
Certificat de urbanism? Autorizatie de construire? Stiti cat timp dureaza si ce implica? Tot felul de taxe si avize....si mult, mult timp pierdut.
http://jurnalul.ro/t...ile-738583.html

...nici atarnate de bloc nu cred ca sunt in regula, vor comenta ca strici aspectul blocului....uniformitatea...culoarea...ca daca le ia vantul...(expertiza) ...si oricum atarnatul de bloc prevede aprobarea asociatiei de proprietari, ca peretii exteriori nu sunt ai proprietarilor ....etc

Legislația în principiu e OK - cu inevitabilele excepții, firește. Problema apare atunci cînd funcționarul pus să o aplice trebuie să interpreteze legea fiindcă e într-o situație nouă. Și nu știe cum s-o facă fiindcă nu-l duce mintea sau îi e frică de răspundere. În acel caz bifează în certificatul de urbanism toate avizele, chiar dacă unele sînt evident inutile, doar ca să nu-i reproșeze cineva cîndva că nu a fost vigilent.
Avizul poliției sau DSP - rezolvarea e simplă dar și ăia sînt retardați - există tipul de document numit negație prin care respectivii spun că pe ei nu-i privește subiectul.

Expertiza tehnică însă... dacă pui pe bloc/casă niște chestii, indiferent că pe acoperiș sau prinse de fațadă, ar fi bine să te asiguri că acoperișul / fațada le poate suporta și că prinderea ține la solicitările din zăpadă, vînt și ce-o mai fi. Că dacă vine vijelia și panourile tale aterizează în capul cuiva, nu e deloc bine.
De aia nu te lasă  - românul are tendința să-o ia pe scurtătură și se duce direct la meșterul "Lasă șefu c-o fac io ieftin!".  Sau "Las-că merge și așa!". Sau "Știu io mai bine!". Dovada - cetățeanul care le punea pe terasă și comenta că nu găurea hidroizolația cu fixarea panourilor. Ăla credea că le pune pur și simplu și stau acolo singure...
Aia cu racordul la rețeaua națională - de ce v-ați încurca cu așa ceva mai ales dacă durează o veșnicie?

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postradunic, on 06 noiembrie 2017 - 10:06, said:

Expertiza tehnică însă... dacă pui pe bloc/casă niște chestii, indiferent că pe acoperiș sau prinse de fațadă, ar fi bine să te asiguri că acoperișul / fațada le poate suporta și că prinderea ține la solicitările din zăpadă, vînt și ce-o mai fi. Că dacă vine vijelia și panourile tale aterizează în capul cuiva, nu e deloc bine.
De aia nu te lasă  - românul are tendința să-o ia pe scurtătură și se duce direct la meșterul "Lasă șefu c-o fac io ieftin!".  Sau "Las-că merge și așa!". Sau "Știu io mai bine!". Dovada - cetățeanul care le punea pe terasă și comenta că nu găurea hidroizolația cu fixarea panourilor. Ăla credea că le pune pur și simplu și stau acolo singure...
Aia cu racordul la rețeaua națională - de ce v-ați încurca cu așa ceva mai ales dacă durează o veșnicie?
Era de ajuns sa se spuna ca beneficiarul este obligat sa amplaseze panourile cu o firma autorizata, care dealtfel poarta toata raspunderea (gaurire izolatie, panouri zburatoare etc) dar nu, mai bine complicam aberant de mult cu CU si Autorizatie de construire...de parca construiesti un bloc.
Racordarea la reteaua nationala te salveaza de acumulatori....dar , decat sa faci actele alea, mai bine cumperi acumulatori.

Edited by MembruAnonim, 06 November 2017 - 11:08.


#34
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,001
  • Înscris: 09.08.2005
Firmă autorizată să ce? Montatorii care dau găuri și înșurubează suporți habar n-au dacă terasa sau peretele rezistă la solicitări - și aici nu greutatea e problema mare ci vîntul. Ei fixează aparatul, iau banii și la revedere. Dacă le ceri să-și asume răspunderea fie vor pleca fie vor cere expertiză.
Ideea e că dacă vrei să te convingi că panourile stau acolo unde le pui ajungi oricum la expertiză. Blocurile nu sînt în mod necesar gîndite să suporte încărcări suplimentare pe terasă iar pereții de fațadă și mai puțin.

#35
inuendo0

inuendo0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 03.06.2007
Nu are legatura cu asocierea dintre cei 4 constructori auto pentru a construi o retea pan-europeana de incarcare a masinilor electrice (400puncte pana in 2020 Posted Image), dar fiind vorba tot despre o retea similara, postez aici. Daca moderatorii considera ca merita topic separat, o pot face:

E.ON va construi, pana in 2020, o infrastructura de incarcare pan-europeana pentru masinile electrice, cu pana la 10.000 puncte de incarcare, cu puteri intre 150kw si 350kw.

"Rețeaua de încărcare ultra-rapidă, care oferă o putere de încărcare de 150 kW cu o opțiune modulară de upgrade la 350 kW, va permite încărcarea unei baterii cu o autonomie totală de 400 km în numai 20-30 de minute. E.ON vizează 10 000 de puncte de incarcare în întreaga Europă până în 2020. "

De mentionat ca E.ON deja are "cateva" puncte de incarcare in Europa: 2000 in Danemarca, 60 in Nothingham in UK pentru autobuze electrice, si alte cateva in Republica Ceha.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ZbmdhHaNLhQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by inuendo0, 06 November 2017 - 15:14.


#36
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postradunic, on 06 noiembrie 2017 - 14:46, said:

Firmă autorizată să ce? Montatorii care dau găuri și înșurubează suporți habar n-au dacă terasa sau peretele rezistă la solicitări - și aici nu greutatea e problema mare ci vîntul. Ei fixează aparatul, iau banii și la revedere. Dacă le ceri să-și asume răspunderea fie vor pleca fie vor cere expertiză.
Ideea e că dacă vrei să te convingi că panourile stau acolo unde le pui ajungi oricum la expertiză. Blocurile nu sînt în mod necesar gîndite să suporte încărcări suplimentare pe terasă iar pereții de fațadă și mai puțin.
Firma autorizata (nu cu sensul de firma care a primit un aviz de undeva, firma legala ce presteaza servicii in domeniu, acesta este sensul)  sa garanteze lucrarea si sa raspunda pentru ea. Ce crezi daca imi fac un gard, cu o firma (pe profil  confectii metalice) si cade gardul si ii rupe unuia piciorul, este vinovat proprietarul sau firma care a construit gardul? (in termenul de garantie a lucrarii)
Cu toate ca nu sunt de acord, un panou solar prins de firma de instalari, chiar si de un lucrator priceput (fara firma), cu sistemul special conceput pentru ancorarea panourilor solare nu va prezenta probleme la vant (mai bine am recunoaste ca meseriasii romani sunt pe cale de disparitie).... dar hai fie, expertiza dar nu C.U. si Autorizatie de construire, recunoaste ca astea sunt aberatii.

Edited by MembruAnonim, 06 November 2017 - 16:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate