Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Cum scot o bucata dintr-un PDF la imprimanta?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
Tata e electronist si ii fac rost de scheme de pe internet. El imi arata ce parti din scheme il intereseaza, dau print screen, merg in Paint, salvez ca PNG si scot la imprimanta. Problema este ca se vede rau de tot. Pe cand, daca scot direct din Foxit Reader sau Adobe Reader iese muuult mai bine. Dar asta merge numai cand vrea o pagina intreaga sau fix mijlocul. Sau asa. Intelegeti voi.
Deci. Exista vreun program cu care sa pot scoate la imprimanta o parte anume dintr-un PDF?
Multumesc.

#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 open-your-eyes, on 03 noiembrie 2017 - 13:15, said:

Tata e electronist si ii fac rost de scheme de pe internet. El imi arata ce parti din scheme il intereseaza, dau print screen, merg in Paint, salvez ca PNG si scot la imprimanta. Problema este ca se vede rau de tot. Pe cand, daca scot direct din Foxit Reader sau Adobe Reader iese muuult mai bine. Dar asta merge numai cand vrea o pagina intreaga sau fix mijlocul. Sau asa. Intelegeti voi.
Deci. Exista vreun program cu care sa pot scoate la imprimanta o parte anume dintr-un PDF?
Multumesc.

Sunt programe de editare pdf, poti incerca dar nu exsita garantia ca o sa poti selecta doar schema respectiva poi Copy si Paste altundeva.  Dar merita sa incerci.

#3
Maryus89

Maryus89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 02.05.2008
In nitro si cred ca si in celelalte readere ai "save snapshot". Te lasa sa selectezi doar partile care te intereseaza si le salveaza in clipboard. Apoi tot la paste in paint ajungi dar ai sanse sa aibe o calitate mai buna decat print screen.

Edited by Maryus89, 03 November 2017 - 13:25.


#4
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Prin screen iti ofera rezolutie prea mica. Incearca sa dai copy as image apoi paste in paint. Adobe acrobat are functie de "preluare instantaneu" - in meniul "editare"

in functie si de cat de mare ai zoom in (%) pe document e si rezolutia la care iti salveaza imaginea.

#5
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Pe Adobe Reader mai vechi mergea sa selectezi o zona, ii dadeai "Print Selection" si ii spuneai sa ti-o extinda pe toata suprafata foii A4.

#6
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Există opțiunea în Acrobat Reader.

#7
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 25.01.2002
solutia este un editor de pdf-uri. sint multe, si de obicei costa bani multi.

daca pdf-ul este relativ simplu, poti incerca cu un editor online (de ex. https://www.pdfescape.com/) sa acoperi suprafetele nedorite cu alb, apoi sa re-salvezi documentul tot ca pdf. si tiparesti doar ce vrei!

ca sa iti faci o idee, in screenshotul de mai jos am facut un printscreen al forumului, l-am salvat ca pdf, l-am incarcat pe pdfescape si am adaugat alb


Attached File  screenshot.jpg   496.32K   22 downloads


LE

ai si posibilitatea de a face CROP (decupare) doar a obiectului/pozei/schemei/paragrafului/etc dorit apoi salvare ca pdf.

LE2

tot gratis, in functie de complexitatea pdf-ului, poti incarca pdf-ul in irfan view (care la ultimele versiuni stie sa incarce sau sa salveze pdf-uri, daca nu ai functia, viziteaza pagina de pluginuri)) si face crop de acolo. si tiparire, tot de acolo.

Edited by tEo, 03 November 2017 - 13:55.


#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Nu are nevoie de editor de pdf-uri. E mult prea complicat.  Vezi omule ca in Windows7 ai in bara de start programul Snipping Tool. Il deschizi si selectezi orice zona vrei. O salvezi si gata.

#9
open-your-eyes

open-your-eyes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 04.01.2017
^ Am incercat acuma Snipping Tool si pare sa functioneze dupa aceleasi principii ca Paint. Adica se vede rau de tot. Posted Image

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,363
  • Înscris: 01.12.2001
Dar butonul asta nu e mai simplu si ofera aceeasi calitate?
Attached File  pdf.png   10.96K   55 downloads

Din Adobe Reader

#11
error-macro

error-macro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 23.09.2017
scoti pag care te intereseaza cu https://www.splitpdf.com/

o convertesti in imagine cu http://pdftoimage.com/

apoi o cropezi in photoshap sau ceva free

si se pastreaza rezolutia (nu iese pixelata)

Edited by error-macro, 03 November 2017 - 14:30.


#12
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
El vrea rezolutie mare, sa se vada circuitul imprimat, cand il listeaza.. .iar daca rezolutia in pdf va fi indoielnica, tot asa va fi si captura. Din pacate nu poti face din kkt, bici.

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Abbyy Fine Reader - e oferit la unele scannere ca soft OCR.
Incarci pdf-ul, te duci pe pagina respectiva si ai optiune sa salvezi ca imagine - alegi un bmp ca sa nu fie afectata de compresie. Iese exact al calitatea pdf-ului.

#14
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 open-your-eyes, on 03 noiembrie 2017 - 14:04, said:

^ Am incercat acuma Snipping Tool si pare sa functioneze dupa aceleasi principii ca Paint. Adica se vede rau de tot. Posted Image
Intai faci zoom pe pagina PDF cat ecranul si apoi print screen.

#15
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 open-your-eyes, on 03 noiembrie 2017 - 14:04, said:

^ Am incercat acuma Snipping Tool si pare sa functioneze dupa aceleasi principii ca Paint. Adica se vede rau de tot. Posted Image


Trebuie sa maresti imaginea, inainte sa folosesti Snipping Tool. Insa daca rezolutia e slaba... atunci slaba va ramane.

#16
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ghostscript stie sa converteasca pdf in png de rezolutie (foarte daca e nevoie) mare. Nu stiu cum se instaleaza in ziua de azi pe windoze.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Oameni buni, initiatorul are nevoie de rezolutie mare care sa iasa tot mare la imprimanta, nu de o simpla captura.
La schemele electronice e buchiseala maxima in circuitele alea imprimate. Daca nu ai sursa de rezolutie mare, nu obtii ce trebuie pe foaie, in veci.
De asta, astfel de negative de circuite imprimate se obtin de pe site-uri platite, care le genereaza la rezolutie mare, nu din scanuri din reviste gratuite, prin captura din pdf.  Uneori merge, de multe ori nu.

Edited by rosix, 03 November 2017 - 15:42.


#18
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,394
  • Înscris: 08.02.2011
Ce electronist e "tata" daca are nevoie sa-i dai tu scheme de pe internet scoase la imprimanta ?  Nu stie sa lucreze cu un calculator si singur ? Daca nu mai bine se lasa de meserie, si eu lucrez in domeniu si lucratul pe calculator e la ordinea zilei, pentru documentatii, comenzi online si folosirea interfetelor pentru programare memorii ( ca-s multe aparate cu defecte software )

Nu mai zic de folosirea unui microscop electronic cand e cazul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate