Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Excel, raport predefinit tiparire

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
pai tu vrei sortare? Atunci sorteaza inainte sa filtrezi tot tabelul in ordine crescatoare pe coloana nr_crt si dupa aplici filtrul.

Selectezi tot tabelul > Data > Sort > Sort by > alegi nr_crt > Order: Smallest to largest > asigura-te ca ai bifat "My data has headers" > OK > dupa aplici filtrul.

#20
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

View Postun_dac, on 07 noiembrie 2017 - 16:33, said:

pai tu vrei sortare? Atunci sorteaza inainte sa filtrezi tot tabelul in ordine crescatoare pe coloana nr_crt si dupa aplici filtrul.

Selectezi tot tabelul > Data > Sort > Sort by > alegi nr_crt > Order: Smallest to largest > asigura-te ca ai bifat "My data has headers" > OK > dupa aplici filtrul.

ei nici chiar asa. o banala sortare mai stiu si eu.
filtrul il aplic in foaia cu rapoarte, foaie ce are legaturi spre foile ian, feb, mar, apr, mai ... etc. Iti dai seama ca o sortare nu-i prea bine venita, fiindca eu selectez luna in lista si trimit raportul spre anumite foi.

#21
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Postkolok, on 07 noiembrie 2017 - 16:05, said:

hm, m-am tot chinuit. Nu merge. dupa filtrarea liniilor dupa un anumit criteriu, nu ramane coloana nr_crt lista de la 1,2,3,4 la n (n = nr elemente in urma filtrului), ci tot aleator 1,5,9,16.... etc
Ciudat! Nu are de ce să nu meargă. Ce versiune de Excel folosești? Atașează un exemplu. Așa e mult mai simplu să fi ajutat. Sau scrie măcar formula pe care ai folosit-o.

#22
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

View Postkolok, on 07 noiembrie 2017 - 16:43, said:

ei nici chiar asa. o banala sortare mai stiu si eu.
filtrul il aplic in foaia cu rapoarte, foaie ce are legaturi spre foile ian, feb, mar, apr, mai ... etc. Iti dai seama ca o sortare nu-i prea bine venita, fiindca eu selectez luna in lista si trimit raportul spre anumite foi.

pai vlookup dupa ce faci? nu dupa numar curent?

Sortarea in cazul asta nu-ti afecteaza formula.

LE: poti sa filtrezi linistit si dupa coloanele cu formule dupa ce ti-ai adus datele.

Edited by un_dac, 07 November 2017 - 16:59.


#23
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

View PostX41Xu1, on 07 noiembrie 2017 - 16:51, said:

Ciudat! Nu are de ce să nu meargă. Ce versiune de Excel folosești? Atașează un exemplu. Așa e mult mai simplu să fi ajutat. Sau scrie măcar formula pe care ai folosit-o.

maine am sa pun

View Postun_dac, on 07 noiembrie 2017 - 16:55, said:

pai vlookup dupa ce faci? nu dupa numar curent?
Sortarea in cazul asta nu-ti afecteaza formula.
LE: poti sa filtrezi linistit si dupa coloanele cu formule dupa ce ti-ai adus datele.

dupa cnp
si nu sortez in nici un fel, fiindca datele le am deja sortate in foile de lucru.
eu raportul il filtrez, anumite linii nu le afisez, nr crt sa apara in ordine fara intreruperi doar la liniile afisate.

Edited by kolok, 07 November 2017 - 17:09.


#24
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
nu-mi dau seama ce faci acolo.

daca linia cu CNP dupa care faci vlookup si aduci datele din luni nu este sortata, atunci nici rezultatele aduse cu vlookup nu sunt sortate. Daca vrei sa sortezi dupa o coloana adusa cu vlookup, poti s-o faci ca nu-ti afecteaza formula, doar ca trebuie sa sortezi de fiecare data cand schimb luna.

alta varianta: nu ai selectat tot tabelul cand aplici filtrul si nu-ti include in filtrare decat cateva linii.

incearca sa faci un print-screen si sa stergi / cenzurezi datele cu caracter personal (fara CNP, nume, etc.)

#25
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

View Postun_dac, on 07 noiembrie 2017 - 22:34, said:

nu-mi dau seama ce faci acolo.
daca linia cu CNP dupa care faci vlookup si aduci datele din luni nu este sortata, atunci nici rezultatele aduse cu vlookup nu sunt sortate. Daca vrei sa sortezi dupa o coloana adusa cu vlookup, poti s-o faci ca nu-ti afecteaza formula, doar ca trebuie sa sortezi de fiecare data cand schimb luna.
alta varianta: nu ai selectat tot tabelul cand aplici filtrul si nu-ti include in filtrare decat cateva linii.
incearca sa faci un print-screen si sa stergi / cenzurezi datele cu caracter personal (fara CNP, nume, etc.)

Nu folofsesc nici un fel de sortare, niciuna.
Doar filtrez liniiile cu valori mai mari decat 0 care sunt dispuse aleator in raport, spre exemplu pe la linia 2, 7 , 10, 22, 41, ....pana la 700  
Doar acesta linii 2, 7 , 10, 22, 41, ....pana la 700. ce au valori mai mari decat 0 si raman vizibile dupa filtrare, as dori ca la coloana nr_crt sa aiba numerotare cursiva de la 1 la 200 sa zicem din 1 in 1, adica 1, 2, 3 ,4 ,5, 6 , 7 ..... 200 exact cate linii am vizibile dupa filtru.
Deci, aplic filtru raportului si pac la nr_crt ramane o lista inseriata de la 1 la 200, nu o lista gen 2, 7 , 10, 22, 41, ....pana la 700.

Se da tabelul

Aplic filtru la coloana valoare si tabelul devine


Dorinta mea e ca dupa aplicare filtru tabelul sa arate asa
                          

Eu asa trebui sa tiparesc raportul ca un tabel cu linii numerotate de la 1 la n

Edited by kolok, 08 November 2017 - 09:27.


#26
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
Nu pot atasa din nici un browser nici un fel de fisiere

Edited by kolok, 08 November 2017 - 09:37.


#27
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

View Postkolok, on 08 noiembrie 2017 - 09:36, said:

Nu pot atasa din nici un browser nici un fel de fisiere

Trebuie sa le arhivezi (zip) inainte de atasare.

#28
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011

View Postkolok, on 08 noiembrie 2017 - 09:01, said:

Nu folofsesc nici un fel de sortare, niciuna.
....

Pai asa zi.

Daca criteriul de fiiltrare ramane mereu acelasi, adica sa numeroteze valorile strict mai mari decat 0, atunci solutia e simpla:

presupunem coloana A coloana cu numar current iar coloana B ca fiind coloana dupa care se face sortarea cu criteriul >0, cu antet la A1 si B1, atunci scrii in A2 urmatoarea formula si o tragi in jos:

=ROW()-1-COUNTIFS(INDIRECT("B1:B"&ROW()),"<=0")

O sa iti numeroteze in ordine toate numerele > 0 din coloana B iar cele negative sau egale cu 0 vor avea acelasi numar curent cu pozitia anterioara pana la urmatorul numar pozitiv. Aplici filtrul si o sa vezi ca toate numerele pozitive sunt numerotate indifferent de ordinea din table.

Daca ai nevoie ca numerotarea sa se actualizeze si dupa aplicarea filtrului si dupa eliminarea filtrului, adica sa numeroteze in ordine inclusiv numerele negative cand nu aplici filtrul iar dupa ce ai aplicat filtrul sa treaca automat la numerotarea numerelor positive, atunci e un pic mai complicat. Banuiesc ca cel mai usor ar fi cu Kutools, dar sincer n-am folosit niciodata.

Edited by un_dac, 08 November 2017 - 09:45.


#29
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
Cam asa arata

View Postun_dac, on 08 noiembrie 2017 - 09:42, said:

Pai asa zi.
Daca criteriul de fiiltrare ramane mereu acelasi, adica sa numeroteze valorile strict mai mari decat 0, atunci solutia e simpla:

prima imagine se dau datele
a doua imagine este dupa filtrare
a treia imagine este ceea ce as dori eu sa apara la colaoana nr

Ce este mai jos e doar un exemplu sa intelegi ceea ce doresc sa fac.
In raportul meu pe langa filtru pe valoare mai am un alt filtru pe o alta coloana dupa un alt tip de data ce nu-i valoare.


Si apropo, nu mai folosi cuvantul SORTARE ca nu am nici un fel de sortare

Am nevoie sa realizez un raport lunar cu statul de plata al abonamentelor diferitelor persoane. Tip de abonament (coloana - Auto, CFR, Bilete). tip de incadrare persoana (coloana), Valoare (coloana). Si la aceste 3 coloane eu voi face filtru in functie de ce doresc sa printez. Nu stau sa modific de fiecare data formule si aranjari in pagina.

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   25.29K   2 downloads
  • Attached File  2.jpg   14.73K   2 downloads
  • Attached File  3.jpg   16.04K   1 downloads

Edited by kolok, 08 November 2017 - 10:00.


#30
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Vezi fișierul atașat. Conține formula pe care ți-am spus sã o folosești.

Attached Files



#31
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,648
  • Înscris: 13.06.2011
Atunci incearca formula asta in A2:

=SUBTOTAL(3,$B$2:B2)

Le: ce a zis X41 :)

Edited by un_dac, 08 November 2017 - 10:04.


#32
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

View PostX41Xu1, on 08 noiembrie 2017 - 10:01, said:

Vezi fișierul atașat. Conține formula pe care ți-am spus să o folosești.


E super. Merge
Le multumesc tuturor pentru ajutor.
un_dac si tie multam fain.

Edited by kolok, 08 November 2017 - 10:08.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate