Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Excel, raport predefinit tiparire

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
Sal,
am un document excel cu multe linii si coloane si ma intereseaza lunar sa tiparesc doua tipuri de raport ce contin anumite coloane.
Spre exemplu am 1000 de linii si vreo 15 coloane, sa pot tipari doua feluri de raporte, dintr-o singura selectie, rap 1, liniile cu o anumita valoare predefinita si doar coloana A,B,E,G,J si un anumit antet. raportul 2 liniile cu o anumita valoare predefinita si doar coloana A,C,H,J,M,N si un alt antet si asta fara sa ascund anumite coloane sau linii.

E posibil acest lucru in Excel ?  Daca da atunci cum ?
Multumesc anticipat.

Edited by kolok, 03 November 2017 - 12:24.


#2
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Tre sa preiei coloanele alea intr-o anumita forma, intr-un sheet separat care sa-ti actualizeze automat valorile.  Daca vrei sa te joci cu antete, poti prelua doar tabelele pe care le doresti in Word si acolo modofici doar ce ai de modificat.  Cu caracteristica OLE (object linked) Word-ul e capabil sa preia ultima versiune de Excel cu care este legat dinamic, deci poti defini un raport standar in Word care sa-ti preia automat ultima versiune de Excel, apoi Save as PDF si generezi un raport distinct pentru fiecare luna, tinanand cont ca in fiecare raport datele se actualizeaza ad-hoc doar la generarea raportului... daca schimbi date in sursa Excel, ele se vor schimba si in fisierul Word. E o buna functie pentru rapoarte repetitive cu continut, in mare, comun sau usor editabil (modificari minore).

#3
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
Si ce fac cand am 12 foi de lucru  (fiecare luna cu foaia sa) si din fiecare foaie de lucru trebui sa printez doua tipuri de rapoarte, anumite coloane si anumite linii in raportul 1 si iar anumite coloane si anumite linii in raportul 2, iar fiecare raport are un alt cap de tabel cap de tabel ce are in denumirea sa si numele foii de lucru?

Edited by kolok, 03 November 2017 - 13:23.


#4
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
tu vrei sa filtrezi si sa listezi dupa?

Daca vrei doar cateva din coloane, trebuie sa le ascunzi pe cele pe care nu le doresti listate, sau sa definesti in alt sheet raportul doar cu coloanele respective.

Antetul in definesti cu Page Layout > Print Titles > selectezi randurile pentru antet.

 kolok, on 03 noiembrie 2017 - 13:20, said:

Si ce fac cand am 12 foi de lucru  (fiecare luna cu foaia sa) si din fiecare foaie de lucru trebui sa printez doua tipuri de rapoarte, anumite coloane si anumite linii in raportul 1 si iar anumite coloane si anumite linii in raportul 2, iar fiecare raport are un alt cap de tabel cap de tabel ce are in denumirea sa si numele foii de lucru?

Definesti cele 2 rapoarte in doua sheeturi distincte si folosesti vlookup dupa sheetul cu luna care te intereseaza sa-ti aduci datele pentru listare. Aplici filtrele si printezi.

Edited by un_dac, 03 November 2017 - 13:39.


#5
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

 un_dac, on 03 noiembrie 2017 - 13:35, said:

tu vrei sa filtrezi si sa listezi dupa?

Daca vrei doar cateva din coloane, trebuie sa le ascunzi pe cele pe care nu le doresti listate, sau sa definesti in alt sheet raportul doar cu coloanele respective.

Antetul in definesti cu Page Layout > Print Titles > selectezi randurile pentru antet.



Datele ce le am in foaia de lucru ianuarie se vor repeta in toate foile pana in decembrie, doar anumite valori pe coloane se vor modifica plus anumite linii au sau nu valori de la o luna la alta.
Deci, introduc, toate datele in luna ianuarie, definesc cele doua tipuri de rapoarte, pun antetul  iar in antet am posibilitatea sa tiparsc si numele foii de lucru si in final imi adaug valorile de llucru ale coloanelor ce se schimba de la o luna la alta. Luna viitoare nu mai fac toate aceaste operati ci doar copiez luna ianuarie o redenumesc in februarie si introduc doar valorile corespunzatoare lunii februarie si apoi tiparesc cele doua rapoarte predefinite si copiate logic odata cu foaia de lucru.

Edited by kolok, 03 November 2017 - 13:45.


#6
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Am inteles, formatul tabelului pentru fiecare luna este acelasi (antetul), difera datele.

Tie iti trebuie sa faci doua rapoarte si sa extragi doar o parte din coloanele din tabelul lunar si sa filtrezi dupa anumite criterii si sa listezi. Luna urmatoare la fel pentru noile date lunare si tot asa.

Se poate, nu e ceva complicat. Eu as face raportul in fiecare luna ca nu iti ia mai mult de 30 de min.

Sau poti sa faci doua sheeturi cu raportul respectiv si sa preiei datele in fiecare luna cu functia VLOOKUP, antetul poti sa-l modifici de mana, ca nu-i greu sa scrii Februarie in loc de Ianuarie.

#7
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

 un_dac, on 03 noiembrie 2017 - 13:56, said:

Sau poti sa faci doua sheeturi cu raportul respectiv si sa preiei datele in fiecare luna cu functia VLOOKUP, antetul poti sa-l modifici de mana, ca nu-i greu sa scrii Februarie in loc de Ianuarie.

Cu antetul nu-i problema caci cu &[Filă] se rezolva denumirea din antet.
Cu functia VLOOKUP e mai greu fiindca fiecare celula unde este folosita va trebui sa o modific astfel incat sa faca trimitere spre luna dorita.

Sau ar mai fi ca al doilea element din VLOOKUP sa fie o variabila ce ia valori de la o lista. Intrebare, cum ii spun lui VLOOKUP ca al doilea atribut al functiei e valoarea selectiei din lista ? asa ca sa pot schimba foaia de lucru.

Edited by kolok, 03 November 2017 - 14:21.


#8
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Daca sheeturile lunare sunt denumite "Ianuarie", "Februarie", "Martie", ...., poti sa predefinesti in cele doua sheeturi din rapoarte o celula de referinta de unde sa-ti alegi luna (cu data validation > List > o lista cu denumirea tuturor lunilor anului). Celula aia o folosesti ca referinta pentru sheetul din care vrei sa extragi date pentru formulele de VLOOKUP

Atunci, doar selectezi din lista celulei cu luni, luna care te intereseaza si iti adduce datele de acolo. Daca esti in martie si vrei sa retiparesti raportul din ianuarie, pur si simplu selectezi Ianuarie si se actualizeaza tabelul raport cu datele din ianuarie.

#9
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 kolok, on 03 noiembrie 2017 - 13:44, said:

Datele ce le am in foaia de lucru ianuarie se vor repeta in toate foile pana in decembrie, doar anumite valori pe coloane se vor modifica plus anumite linii au sau nu valori de la o luna la alta.

Nu poti face doar in Excel ci doar definind un raport tip in Word si preluand ce te intereseaza, apoi ruland luna de luna, acelasi raport avand ca sursa Excel-uri diferite sau sheet-uri diferite in acelasi Excel pe care le alegi tu, apoi salvand ca word sau ca pdf. Nu e cine stie ce mult de munca.. dar chiar nu poti rezolva totul apasand o singur tasta decat daca ai un Excel comun in care se modifica datele si care ramane sursa pemanenta OLE pentru Word.

Foloseste Word ca raport final, cu import date dinamice din Excel, asa e profi.

Edited by rosix, 03 November 2017 - 14:17.


#10
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

 un_dac, on 03 noiembrie 2017 - 14:15, said:

Daca sheeturile lunare sunt denumite "Ianuarie", "Februarie", "Martie", ...., poti sa predefinesti in cele doua sheeturi din rapoarte o celula de referinta de unde sa-ti alegi luna (cu data validation > List > o lista cu denumirea tuturor lunilor anului). Celula aia o folosesti ca referinta pentru sheetul din care vrei sa extragi date pentru formulele de VLOOKUP

Atunci, doar selectezi din lista celulei cu luni, luna care te intereseaza si iti adduce datele de acolo. Daca esti in martie si vrei sa retiparesti raportul din ianuarie, pur si simplu selectezi Ianuarie si se actualizeaza tabelul raport cu datele din ianuarie.

Am intrebat mai sus la un_dac:

Sau ar mai fi ca al doilea element din VLOOKUP sa fie o variabila ce ia valori de la o lista. Intrebare, cum ii spun lui VLOOKUP ca al doilea atribut al functiei e valoarea selectiei din lista ? asa ca sa pot schimba foaia de lucru.

=VLOOKUP(C:C,Sep!E:J,3,FALSE)
spre exemplu in loc de Sep!E:J sa am [val variabila lista]!E:J



Chiar si asa nu stiu cum va arata raportul 1 si raport 2 utilizand functia VLOOKUP, da ma rog este poate o solutie

Edited by kolok, 03 November 2017 - 14:34.


#11
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
ma gandesc la o solutie, cred ca cu functia Indirect combinata cu Vlookup

brb...

#12
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Gata! i-am dat de cap:

Se da urmatoarele sheeturi: Ianuarie Februarie Martie si sheetul Raport
In toate sheeturile gasesti acelasi antet de table Index (1,2,3,4,...) pe coloana A si Date pe coloana B completate cu ce-o fi.
In Raport, ca sa aduci coloana B individual din celelelalte sheeturi, definesti o celula sa fie variabila pentru denumirea lunii, sa zicem D1.
In B2 din sheetul Raport scrii urmatoarea formula:

=VLOOKUP(A2,INDIRECT($D$1&"!A:B"),2,0)

Acum daca scrii Ianuarie in D1, o sa-ti faca Vlookup din sheetul Ianuarie, daca scrii Februarie, iti adduce din februarie si tot asa.

Daca extinzi cautarea in sheeturile cu luni pe coloana D,E,F, .... pana unde ai nevoie, inlocuiesti in formula acel B de la "!A:B" cu coloana unde vrei sa te opresti cu vlookup.

Denumirea lunii trebuie sa fie la fel in celula D1 cu cea din sheeturi, dar de astea sunt convins ca iti dai seama singur.

LE: cel mai usor e sa faci vlookupurile din sheetul ianuarie dupa cum ai nevoie si sa inlocuiesti in cadrul formulei cu acel indirect unde pastrezi coloanele !E:F sau cum ai nevoie.

Edited by un_dac, 03 November 2017 - 15:26.


#13
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Să ții informațiile împărțite în sheet-uri multiple, pe baza unui criteriu ca luna, este fundamental greșit.

Avînd un singur tabel cu informațiile, oricînd se poate filtra sau sorta după necesități. În plus, pentru generarea rapoartelor ce conțin informațiile din anumite coloane și linii, se pot crea două Pivot Table-uri în sheet-uri diferite (fiecare cu header-ul lui), cu filtre pentru lună (și eventual an). Făcînd astfel, totul se reduce la două clck-uri, ulterior: Refresh și alegerea lunii dorite.
...Dar așa, s-ar putea să nu fie ”profi”. Prea puțină muncă.

#14
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
Nu ai de unde sa stii ce date are.

Si eu prelucrez situatii lunare si nu pot sa le tin pe toate intr-un singur sheet din mai multe motive (volum, date noi, unele date se sterg, nevoie de a mentine un istoric, sa faci comparatii, etc)

#15
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

 un_dac, on 03 noiembrie 2017 - 15:23, said:

Gata! i-am dat de cap:
....................
=VLOOKUP(A2,INDIRECT($D$1&"!A:B"),2,0)
...............
LE: cel mai usor e sa faci vlookupurile din sheetul ianuarie dupa cum ai nevoie si sa inlocuiesti in cadrul formulei cu acel indirect unde pastrezi coloanele !E:F sau cum ai nevoie.

Ok, multam fain. Am sa testez luni sa vad ce iese.

#16
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014
A mers. A format o lista, iar la selectie cu functia indirect selecteaza automat foaia de lucru din care isi cauta informatiile. E ok, mai am cateva probleme dar se rezolva.
O problema ce nu tine de tema asta, dar tot la excel: filtrez anuite linii care initial sunt numerotate (siruri de numere autocompletate). Spre exemplu am un tabel cu Nr, Nume, cnp, Valoare. Nr ia valori de la 1 la 10000, crescator din 1 in 1. Filtrez tabelul peste o anumita valoare, logic n linii dispar, incluziv si coloana Nr nu va mai fi cursiv 1 ... 10000 ci, 1, 4, 9,11,21 .... . Cum as putea sa determin excelul sa afiseze cele 300 de linii ramase de la 1 la 300 ? nu precum am zis 1, 4, 9,11,21 ....10000

#17
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015

 kolok, on 06 noiembrie 2017 - 13:14, said:

A mers. A format o lista, iar la selectie cu functia indirect selecteaza automat foaia de lucru din care isi cauta informatiile. E ok, mai am cateva probleme dar se rezolva.
O problema ce nu tine de tema asta, dar tot la excel: filtrez anuite linii care initial sunt numerotate (siruri de numere autocompletate). Spre exemplu am un tabel cu Nr, Nume, cnp, Valoare. Nr ia valori de la 1 la 10000, crescator din 1 in 1. Filtrez tabelul peste o anumita valoare, logic n linii dispar, incluziv si coloana Nr nu va mai fi cursiv 1 ... 10000 ci, 1, 4, 9,11,21 .... . Cum as putea sa determin excelul sa afiseze cele 300 de linii ramase de la 1 la 300 ? nu precum am zis 1, 4, 9,11,21 ....10000

Ai nevoie de Subtotal 103. Ceva de genul (in A2):
=SUBTOTAL(103,$B$2:$B$10000)-SUBTOTAL(103,B2:B$10000)+1

#18
kolok

kolok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 07.12.2014

 X41Xu1, on 06 noiembrie 2017 - 15:05, said:

Ai nevoie de Subtotal 103. Ceva de genul (in A2):
=SUBTOTAL(103,$B$2:$B$10000)-SUBTOTAL(103,B2:B$10000)+1


hm, m-am tot chinuit. Nu merge. dupa filtrarea liniilor dupa un anumit criteriu, nu ramane coloana nr_crt lista de la 1,2,3,4 la n (n = nr elemente in urma filtrului), ci tot aleator 1,5,9,16.... etc

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate