Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Intrebare Excel

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Va salut...
Am o problema legata de excel si nu prea ii dau de cap.
Mai exact am un tabel vertical in sheetul 1 si in sheetul 2 am un tabel orizontal.Cum pot importa automat datele din tabelul din sheetul 1 in cel orizontal din sheetul 2 dar pe masura ce completez tabelul din sheetul 1 sa pastrez coloana schimband doar randul in tabelul din sheetul 2?Pun si un mic exemplu cu ce as vrea.
Va multumesc anticipat!

Attached Files


Edited by pancone99, 03 November 2017 - 11:27.


#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
in tabelul 2 copiezi formula din celula E6, in restul celulelor de pe orizontala
in F6 formula va fi =sheet1!$D7, in G6 va fi =sheet1!$D8 si tot asa

#3
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Problema e cam asa:
sa zicem ca eu in sheetul 1 adaug inca 100 de pozitii,In sheetul 2 aplic formula =sheet1!$d9.Pana aici toate bune,dar daca trag de formula spre dreapta ca sa aduc cele 100 de noi pozitii imi pastreaza formula din celula initiala peste tot.Practic imi pastreaza coloana din sheetul 1 pentru ca am pus $ dar imi pastreaza si acelasi rand.Si eu in sheetul 2 trebuie sa intru din celula in celula si sa modific manual randul ce mi-l aduce din shhetul 1.Ori exact asta intrebam,daca exista o formula care sa imi aduca randul urmator din sheetul 1 pastrand doar coloana.
Adica sa daug in sheetul 1 ,100 de noi pozitii si in sheetul 2 sa trag de formula spre dreapta si sa mi le aduca in ordinea din sheetul 1.Un fel de transpose....

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpancone99, on 03 noiembrie 2017 - 11:20, said:

Va salut...
Am o problema legata de excel si nu prea ii dau de cap.
Mai exact am un tabel vertical in sheetul 1 si in sheetul 2 am un tabel orizontal.Cum pot importa automat datele din tabelul din sheetul 1 in cel orizontal din sheetul 2 dar pe masura ce completez tabelul din sheetul 1 sa pastrez coloana schimband doar randul in tabelul din sheetul 2?
Va multumesc anticipat!

Adica, vrei, de fapt invers.  Ca la adaugarea unui nou rand in Sheet1 (un rand mai jos) sa iti duca automat valoarea intr-o noua coloana in Sheet2. Right?
Foloseste functia TRANSPOSE

Faci asa:
Numeri in Sheet1 cam de cate randuri ai avea nevoie sa faci chestia pe care vrei s-o faci. Sa spunem 20 de randuri pe aceeasi coloana de la C1:C20
Te duci in Sheet2 si marchezi acelasi numar dar pe un singur rand, adica 20 de coloane de la A1:T1

In Sheet2, cu A1 la T1 marcat ca bloc, introduci in A1 urmatoarea formula =TRANSPOSE(C1:C20) si nu apesi ENTER ci SHIFT-CTRL-ENTER

In acest fel, orice vei introduce in coloana C de la 1 la 20 in Sheet1 se va regasi  in Sheet2 in randul 1 de la A1 la T1

Edited by rosix, 03 November 2017 - 11:59.


#5
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011
In sheet 2, te duci in A1 si scrii formula asta: =INDIRECT("Sheet1!"&"A"&COLUMN())

tragi formula pe orizontala si o sa-ti aduca orice ai inregistrat in coloana A din Sheet 1.

Daca coloana e alta in Sheet 1, modifici acel A cu coloana respectiva. te descurci tu.

Bafta.

Edited by un_dac, 03 November 2017 - 11:57.


#6
X41Xu1

X41Xu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 683
  • Înscris: 06.03.2015
Pentru exemplul tău, în Sheet2, celula E6:
=OFFSET(Sheet1!$d$9,COLUMN()-5,0)

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
a, acum am inteles. nu vrei sa mai modifici manual formulele din tabelul 2.
cu siguranta exista o formula/functie care sa faca ce doresti tu, dar din pacate nu o stiu eu.
poate raspunde cineva mai experimentat in utilizarea excelului, abia invat si eu ceva nou :-).

#8
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcorinadaniela, on 03 noiembrie 2017 - 12:02, said:

a, acum am inteles. nu vrei sa mai modifici manual formulele din tabelul 2.
cu siguranta exista o formula/functie care sa faca ce doresti tu, dar din pacate nu o stiu eu.

Ba o stii: este vorba de =TRANSPOSE() si este o formula array, adica se introduce cu CTRL-SHIFT-ENTER

#9
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009

View Postrosix, on 03 noiembrie 2017 - 12:20, said:


Ba o stii: este vorba de =TRANSPOSE() si este o formula array, adica se introduce cu CTRL-SHIFT-ENTER

nu o stiu, deoarece nu am folosit-o niciodata pana acum.
dar este ok, astazi am invatat un lucru nou, txs !

#10
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008

View Postun_dac, on 03 noiembrie 2017 - 11:56, said:

In sheet 2, te duci in A1 si scrii formula asta: =INDIRECT("Sheet1!"&"A"&COLUMN())

tragi formula pe orizontala si o sa-ti aduca orice ai inregistrat in coloana A din Sheet 1.

Daca coloana e alta in Sheet 1, modifici acel A cu coloana respectiva. te descurci tu.

Bafta.
Multumesc....A mers!

View PostX41Xu1, on 03 noiembrie 2017 - 11:59, said:

Pentru exemplul tău, în Sheet2, celula E6:
=OFFSET(Sheet1!$d$9,COLUMN()-5,0)
Cu offset nu a mers.In exemplul meu cel mic a mers,dar in celalalt excel nu.

View Postrosix, on 03 noiembrie 2017 - 11:51, said:

Adica, vrei, de fapt invers.  Ca la adaugarea unui nou rand in Sheet1 (un rand mai jos) sa iti duca automat valoarea intr-o noua coloana in Sheet2. Right?
Foloseste functia TRANSPOSE

Faci asa:
Numeri in Sheet1 cam de cate randuri ai avea nevoie sa faci chestia pe care vrei s-o faci. Sa spunem 20 de randuri pe aceeasi coloana de la C1:C20
Te duci in Sheet2 si marchezi acelasi numar dar pe un singur rand, adica 20 de coloane de la A1:T1

In Sheet2, cu A1 la T1 marcat ca bloc, introduci in A1 urmatoarea formula =TRANSPOSE(C1:C20) si nu apesi ENTER ci SHIFT-CTRL-ENTER

In acest fel, orice vei introduce in coloana C de la 1 la 20 in Sheet1 se va regasi  in Sheet2 in randul 1 de la A1 la T1
Nu am mai incercat momentan cu transpose pentru ca am reusit cu una din celelalte formule.Dar o sa ma joc un pic si cu asta sa vad daca merge.

VA MULTUMESC TUTUROR PENTRU AJUTOR !!

Edited by pancone99, 03 November 2017 - 12:38.


#11
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Variantele date de @un_dac si de @X41Xu1 sunt mai bune decat functia transpose fiindca nu e necesar sa stii numarul de elemente din coloana din sheet1. Si daca adaugi elemente noi se vor actualiza automat.

View Postpancone99, on 03 noiembrie 2017 - 12:36, said:

Cu offset nu a mers.In exemplul meu cel mic a mers,dar in celalalt excel nu.
Cred ca merge si cu offset doar ca trebuie sa adaptezi valorile la ce ai tu nevoie. Cauta pe net cum se foloseste functia offset si ce face sa-ti dai seama.

Edited by shadow_x3x, 03 November 2017 - 12:41.


#12
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Zi si tu acuma, cum sa ajut eu pe cineva care mi-o trage inainte de primul cuvant:

[ https://image.spreadshirtmedia.com/image-server/v1/mp/compositions/P1007839847MPC1013230363PC1013230364/views/1,width=300,height=300,appearanceId=2,backgroundColor=E8E8E8,version=1473664654/cheeky-smiley-face-giving-you-the-bird-shirts-men-s-premium-t-shirt.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tu cum ai interpreta asta? SI sa vii sa ceri ajutor?

#13
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postpancone99, on 03 noiembrie 2017 - 12:36, said:

Nu am mai incercat momentan cu transpose pentru ca am reusit cu una din celelalte formule.Dar o sa ma joc un pic si cu asta sa vad daca merge.

Joaca-te. Vezi ca mi se pare ca la =TRANSPOSE poti indica ca sursa in Sheet1 intreaga coloana marcand in prealabil intreaga linie in Sheet2, ceea ce inseamna ca poti introduce date chiar oriunde vrei tu pe acea coloana in Sheet1 si vor fi preluate automat pe linie in Sheet2

View Postshadow_x3x, on 03 noiembrie 2017 - 12:45, said:

Variantele date de @un_dac si de @X41Xu1 sunt mai bune decat functia transpose fiindca nu e necesar sa stii numarul de elemente din coloana din sheet1. Si daca adaugi elemente noi se vor actualiza automat.

Dupa cum am spus, cu TRANSPOSE poti selecta toata coloana / linia asa ca ... have fun.

#14
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
TRANSPOSE e utila in alte cazuri. Problema e ca daca selectezi toata coloana, respectiv linia, vei avea valoarea 0 peste tot unde nu ai elemente. Pe cand folosind formulele celelalte poti controla cate elemente vrei sa iti apara.

#15
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013

View PostTsunnnami, on 03 noiembrie 2017 - 12:47, said:

Zi si tu acuma, cum sa ajut eu pe cineva care mi-o trage inainte de primul cuvant:

[ https://image.spreadshirtmedia.com/image-server/v1/mp/compositions/P1007839847MPC1013230363PC1013230364/views/1,width=300,height=300,appearanceId=2,backgroundColor=E8E8E8,version=1473664654/cheeky-smiley-face-giving-you-the-bird-shirts-men-s-premium-t-shirt.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tu cum ai interpreta asta? SI sa vii sa ceri ajutor?

Ai dreptate si initatorul ar trebui sa tina cont de faptul ca avatarul lui este jignitor. Totusi nu era cazul sa faci off-topic. Puteai sa ii trimiti un PM sau sa raportezi profilul utilizatorului.

#16
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,857
  • Înscris: 20.10.2015
Am vrut sa raspund, apoi m-am enervat pentru ca mi-am pierdut timpul pentru el.
De regula nu ajut pe cei care nu respecta alti oameni

Sorry pentru alt "off"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate