Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Reinnoire permis conducere dupa expirare

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
Am incercat sa caut ceva informatii dar nu m-am lamurit, e vreo diferenta intre reinnoirea permisului inainte de expirare si dupa? exceptand posibilitatea de a conduce evident, adica se plateste vreo amenda in plus daca se reinnoieste dupa expirare ? sau dupa mai multi ani de cand a expirat? se mai da sala? stie cineva?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
faci preschimbare, nu redobandire, nu mai dai nici o sala, desi la cum sunt soferii in ziua de azi, eu as da anual.

din ce stiu, nu platesti nimic daca doar il reinoiesti si nu conduci cu el expirat.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,337
  • Înscris: 01.12.2001
Nicio diferenta daca in schimbi inainte sau dupa expirare. Aceleasi acte. Aceeasi bani.
Insa nu primesti dovada cu drept de conducere daca e expirat.

#4
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
nu mai am masina de cateva luni iar permisul imi expira in 2 luni si intentionez sa cumpar o noua masina in 1-2 ani, pana atunci n-am nevoie de permis, de asta intreb

stiu ca la buletine platesti amenda daca nu reinnoiesti la timp, ma gandeam ca poate si aici

Edited by cezar0707, 02 November 2017 - 23:49.


#5
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,337
  • Înscris: 01.12.2001
Permsul e un drept dobandit, nu o obligatie ca CI.
Nu esti obligat sa-l innoiesti la expirare (daca nu il folosesti).

#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

 cezar0707, on 02 noiembrie 2017 - 23:28, said:

Am incercat sa caut ceva informatii dar nu m-am lamurit, e vreo diferenta intre reinnoirea permisului inainte de expirare si dupa? exceptand posibilitatea de a conduce evident, adica se plateste vreo amenda in plus daca se reinnoieste dupa expirare ? sau dupa mai multi ani de cand a expirat? se mai da sala? stie cineva?
Eu mi l-am preschimbat pe 30 oct, la o zi dupa expirare, cat B asa ca te asigur ca nu e nicio diferenta. Iti trebuie doar medical, copie CI si permisul vechi si mergi la drpciv-ul din zona ta, acolo platesti cei 68 lei, iti face poza si daca esti in Bucuresti sau Ilfov in 2 ore e gata deci nu trebuie nicio dovada chiar daca nu expira.

 cezar0707, on 02 noiembrie 2017 - 23:48, said:

stiu ca la buletine platesti amenda daca nu reinnoiesti la timp, ma gandeam ca poate si aici
Nu. Avand in vedere ca tine totusi 10 ani, schimba-l la termen si gata, chiar daca nu conduci, sa nu se schimbe ceva in legislatie pana atunci si sa te trazesti cu chestii in plus :)

Edited by andreic, 03 November 2017 - 00:44.


#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,682
  • Înscris: 22.11.2007
daca esti prins cu el expirat eu stiu ca iti poate da amenda si se retine si permisul pana la preschimbare

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Nu se da sala, dar faci fisa medicala (150 lei), platesti o taxa (68 lei) si ai unul nou in 2 ore, valabil 10 ani.
Chiar daca e expirat, ai dreptul de a conduce, insa poti fi amendat pentru nedetinerea actelor.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Nu cred ca e 10 ani la toata lumea. Mosulicii parca il schimba mai des. E invers ca la buletine. :)

#10
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
Mai bine-l preschimbi.
Nu se ştie când apare vreo urgenţă şi esti nevoit să conduci, chiar dacă n-ai maşină.

#11
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 Dany_Darke, on 02 noiembrie 2017 - 23:39, said:

faci preschimbare, nu redobandire, nu mai dai nici o sala, desi la cum sunt soferii in ziua de azi, eu as da anual.

din ce stiu, nu platesti nimic daca doar il reinoiesti si nu conduci cu el expirat.
Cînd meri barã la barã și pietonii se aruncã efectiv pe capotã(ar trebui omologat sport național) exact sala te ajutã.
Și da, nu costã aproape nimic...vre-o trei meleoane juma', plus douã drumuri la județ, unul fișa medicalã, altul depunerea...cã de venit...vine singur.

 Ion_de_la_Raion, on 03 noiembrie 2017 - 09:12, said:

Nu cred ca e 10 ani la toata lumea. Mosulicii parca il schimba mai des. E invers ca la buletine. Posted Image
Nu văd de ce, din moment ce ești orb într-un cãrucior? Ți-l face pe 1oo de ani.

 cezar0707, on 02 noiembrie 2017 - 23:48, said:

stiu ca la buletine platesti amenda daca nu reinnoiesti la timp, ma gandeam ca poate si aici
pe stat nu intereseazã ce școli ai sau aptitudini. Doar sã muncești pe nimic pentru el și sã știe de unde sã te ia...

Edited by sarac.lipit, 03 November 2017 - 10:34.


#12
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
nu exista nici lege care sa te oblige sa dai sala si examenul, adica sa incepi de la 0 daca nu ai reinnoit permisul dupa x ani?

#13
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,337
  • Înscris: 01.12.2001
nu

#14
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 dorin_2k, on 02 noiembrie 2017 - 23:47, said:

Nicio diferenta daca in schimbi inainte sau dupa expirare. Aceleasi acte. Aceeasi bani.
Insa nu primesti dovada cu drept de conducere daca e expirat.
Zau, eu zic ca daca esti depistat in trafic cu permisul expirat, primesti amenda, ti se retine permisul si primesti dovada de circulatie pentru 15 zile. Singura situatie in care nu primesti dovada e atunci cand esti prins sub influenta bauturilor alcoolice si a stupefiantelor, la volan.

 cezar0707, on 05 noiembrie 2017 - 10:51, said:

nu exista nici lege care sa te oblige sa dai sala si examenul, adica sa incepi de la 0 daca nu ai reinnoit permisul dupa x ani?
Nu e stipulat in legislatie sa dai sala si traseul. doar ca daca nu ai condus cativa ani si nu te mai simti in stare sa o faci, iti iei niste ore cu un instructor auto pentru a-ti recapata deprinderile.

Edited by titoo, 08 November 2017 - 02:02.


#15
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Sau te cari printr-o zona mai putin circulata.

#16
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.11.2016
Azi am fost la politie pentru schimbarea permisului care expira pe 21 luna aceasta.
Acte necesare:
- act identitate original si copie;
- chitanta taxa aferenta eliberarii permisului (68 lei la Trezorerie);
- fisa medicala emisa de o unitate medicala autorizata (100 lei + 25 lei antecedentele de la medicul de familie);
- permisul de conducere (daca il mai ai).

Te prezinti la ghiseu, dai actele, semnezi electronic, iti face poza, semnezi o fisa pe care o scot ei la calculator si primesti dovada inlocuitoare valabila 15 zile.
Permisul vine acasa prin posta. Eu am 57 ani si noul permis va expira la 8/11/2027.

Atentie! Daca te duci la alta politie decat cea de domiciliu trebuie sa duci doua poze.
Daca ai pierdut permisul si vrei sa scoti un duplicat nu-ti trebuie fisa medicala iar permisul va avea aceeasi data de expirare cu cel pierdut.

Daca ai permisul expirat ai necazuri doar daca esti prins la volan. Amenda este de minim 800 lei (adica 6-8 puncte amenda).
Daca nu conduci te poti duce oricand la schimbare fara sa dai examen si fara sa platesti vreo amenda.

Edited by gabrieln2016, 08 November 2017 - 13:56.


#17
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,337
  • Înscris: 01.12.2001

 gabrieln2016, on 08 noiembrie 2017 - 13:53, said:

Atentie! Daca te duci la alta politie decat cea de domiciliu trebuie sa duci doua poze.
Cum "alta politie"?
Nu se face schimbarea la sectia de politie din localitatea de domiciliu.

#18
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 04.11.2016
Potrivit Ordinului MAI nr. 123/2013, cererea şi actele prezentate în continuare se depun personal de către titular la oricare serviciu public comunitar regim permise de conducere şi înmatriculare a vehiculelor.
Excepţie fac persoanele care au domiciliul sau reşedinţa în România şi se află temporar în străinătate. În cazul acestora, cererea poate fi depusă prin mandatar, împuternicit prin procură specială autentificată de misiunile diplomatice sau oficiile consulare ale României. Procura poate fi autentificată şi de autorităţile străine, caz în care trebuie să îndeplinească condiţiile de supralegalizare prevăzute de lege sau să aibă aplicată apostila conform Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine.

Două fotografii color recente, în format 35 x 38,5 mm*
Sunt necesare DOAR DACĂ trimiteţi prin mandatar sau dacă depuneţi cererea la alt serviciu public comunitar decât cel de la domiciliu.

Daca s-a schimbat ceva din 2013 pana acum inseamna ca am gresit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate