Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Constructie panouri sandwich?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Doresc sa construiesc relativ rapid un spatiu de productie alimente in Bucuresti, de aceea m-am gandit la solutia panouri sandwich.

Intrebari, daca ma poate ajuta cineva:

1. E dorit ca structura cladirii sa fie de metal sau de beton?
2. Am inteles ca diferenta de pret intre o cladire clasica de beton si una cu panouri sandwich este de ~ 50%.

#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
Mai întâi verifica ce norme trebuie sa respecte. Mainoeftin iesi daca închiriezi o hala veche si o modernizezi

#3
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Am studiat problema si e relativ spinoasa.
Normele sanitare si ISU fac ca investitia intr-un spatiu inchiriat sa fie f riscanta, iar halele vechi sunt un dezastru igienico-sanitar.
Ce hale am gasit la vanzare, stau sa cada si vor oamenii averi.

Edited by Ahasverus, 02 November 2017 - 23:43.


#4
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Ai gresit aria.
Despre sandwichuri intreaba aici:
https://forum.softpe...-girls-at-play/

#5
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 Ahasverus, on 02 noiembrie 2017 - 23:03, said:

[...] m-am gandit la solutia panouri sandwich.[...]

La ce anume te referi cand spui "panouri sandwich"?

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 DIY, on 03 noiembrie 2017 - 00:36, said:

La ce anume te referi cand spui "panouri sandwich"?
la panouri sandwich

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
TABLA- SPUMA- TABLA

Constructie CU / DIN panouri tip sandwich, altfel se intelege ca ai dori tu sa construiesti acele panouri.....

La nevoile tale numai structura de fier, dar iti zice proiectul ce si cum.

Edited by keta, 03 November 2017 - 01:43.


#8
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

 stlk, on 03 noiembrie 2017 - 00:43, said:


In general, tipul acesta de panou merge cel mai bine cu structura metalica. Este mai simpla, mai rapida si ai sanse mari sa gasesti conectorii potriviti care sa integreze panourile cu structura.
La o prima vedere, eu as merge cu structura metalica.

Intr-un final alegerea depinde de mai multe aspecte. Spre exemplu, cum anume te gandesti sa faci acoperisul? Tot dn panouri? In sistem "steel deck"? Planseu de beton? ... ca idee ...acestea fiind numai cateva din intrebarile al caror raspuns te indreapta pe o directie sau alta pentru structura de rezistenta.

Spor!

#9
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,485
  • Înscris: 18.06.2007
atunci ca să răspund la subiect, fundație normală și apoi structură metalică în totaliate. parcă e o firmă dialust care face și țiglă metalică tip panou sandwich - sunt niște reclame pe autostrada spre constanța

#10
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Incearca sa cauti afara second hand, gasesti la preturi foarte scazute si fara TVA (ACHIZITIE INTRACOMUNITARA)

#11
Skyspy

Skyspy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 937
  • Înscris: 02.09.2017

 ioana1973, on 03 noiembrie 2017 - 15:04, said:

Incearca sa cauti afara second hand, gasesti la preturi foarte scazute si fara TVA (ACHIZITIE INTRACOMUNITARA)

Fara TVA merge daca ai firma si poti sa transmiti C.U.I.sa se justifice si firma din occident la ea acasa.La persoane particulare nu merge.

#12
gl01bxg2003

gl01bxg2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.10.2004
Salutare. Este careva care a lucrat recent cu vreo firma furnizor de panouri sandwich + eventual structura metalica  necesara si poate sa-i recomande pentru preturi, seriozitate?
As vrea sa fac o constructie tip garaj de aprox 5x10x2.4 m cu panouri de 10cm si acoperis tot din panouri.

#13
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.09.2008

 gl01bxg2003, on 02 martie 2018 - 15:10, said:

Salutare. Este careva care a lucrat recent cu vreo firma furnizor de panouri sandwich + eventual structura metalica  necesara si poate sa-i recomande pentru preturi, seriozitate?
As vrea sa fac o constructie tip garaj de aprox 5x10x2.4 m cu panouri de 10cm si acoperis tot din panouri.
http://www.dialust.ro - sunt in afumati, am cumparat noi in octombrie anul trecut. Structura metalica am comandat in alta parte si am montat in regie proprie.

#14
gl01bxg2003

gl01bxg2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.10.2004
Multumesc pentru raspuns. De unde ati comandat structura?

#15
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.09.2008

 gl01bxg2003, on 02 martie 2018 - 15:55, said:

Multumesc pentru raspuns. De unde ati comandat structura?
Lucrez cumva intro zona din care pot achizitiona diverse structuri metalice ramase dupa dezafectari siteuri [piloni zabreliti, confectii din zona de RF, etc], am avut noroc sa cumpar diverse la pret de fier vechi + manopera.

Edited by dell99, 02 March 2018 - 16:26.


#16
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Cum e cu incalzirea la structurile astea pe panouri? Ma intereseaza pentru o constructie de aproximativ 60-70mp si 3 m inaltime. Am nevoie de 21-23 de grade iarna.  Se poate tine la 15-16 grade si doar la nevoie ridicata la 22 doar cu conditia sa se incalzeasca relativ repede.  (o ora, maxim doua)

Sa ma astept la consumuri mult mai mari decat la o constructie clasica pe zidarie?

Ma gandesc si la placarea pe interior cu vata bazaltica si rigips. Oricum trebuie pus rigips sau ceva ca e nevoie pentru aspect pe interior.

Edited by PoeOvidiu, 02 March 2018 - 16:43.


#17
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 29.09.2008
Eu nu stiu ce sa iti raspund, noi nu am avut posibilitatea sa facem din caramida pt ca nu aveam loc de fundatie, varianta la noi la garaj era panouri spuma sau din lemn + osb apoi tencuit.
Dupa experienta cu lemnul prost si oamenii care lucreaza prost [am facut o casuta de gradina si terasa / foisor din lemn] eu am exclus varianta asta si am ramas la asta cu panourile. Garajul nostru are 7 x 7m si aprox 4 inaltime. Nu il tinem incalzit, cand avem novoie bagam o aeroterma o ora si este rezonabil de stat acolo. De inghetat nu a inghetat in interior nimic dar nici in papuci nu poti sta acolo daca ai mai mult de lucru [cred ca ieri erau 5grade in interior - o parte este lipita de casa].

#18
gl01bxg2003

gl01bxg2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.10.2004
De grosime ati folosit la panouri la pereti si ce ati folosit la acoperis. Panourile propriuzise ce tip de izolatie au? mai este placat cu vreo ceva la interior? .

Edited by gl01bxg2003, 03 March 2018 - 22:50.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate