Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Problema de chimie la concurs

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
criscristina83

criscristina83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.06.2016
Am si eu nevoie de ajutor la subiectul II . Dupa barem, am aflat masa atomica a lui Y, dar nu as fi reusit fara el. Atat Ag cat si Y reactioneaza cu S si astfel s-a putut rezolva problema, dar cum mi-as fi putut da seama daca nu aveam baremul? Atasez partea de problema care, desi mi-a iesit, mi-a iesit doar cu ajutorul baremului!

Attached Files



#2
lucian-irimie

lucian-irimie

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 06.02.2017

 criscristina83, on 02 noiembrie 2017 - 19:43, said:

Am si eu nevoie de ajutor la subiectul II . Dupa barem, am aflat masa atomica a lui Y, dar nu as fi reusit fara el. Atat Ag cat si Y reactioneaza cu S si astfel s-a putut rezolva problema, dar cum mi-as fi putut da seama daca nu aveam baremul? Atasez partea de problema care, desi mi-a iesit, mi-a iesit doar cu ajutorul baremului!
Deoarece se dau stările de oxidare pentru cele trei elemente componente ale argiroditului, e clar că pentru aceasta sunt date.
Oricum, fără reacţia sulfului cu Ag şi cu elementul Y nu se poate determina masa atomică a elementului respectiv.

#3
gpatruta

gpatruta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2015
Bună seara,
am și eu două probleme:
1. Se amestecă x g oxid de cupru cu 12% impurităţi şi y g de grafit, apoi amestecul se încălzeşte, în absenţa aerului. Impurităţile sunt inerte, iar gazul format precipită în reacţia cu apa de var. Ştiind că amestecul final conţine 20 g oxid de cupru de puritate 60%, în care raportul molar dintre oxidul de cupru şi grafit este 10 : 1, se cere:
a)volumul gazului cules, în condiţii normale, dacăexistăpierderi de 5%;
b)compoziţia procentuală de masă a amestecului solid rezultat;
c)masa soluţiei de apă de var de concentraţie 37%, care absoarbe gazul de la punctul a);
d) scrie ecuaţiile reacţiilor posibile dintre substanţele componente ale amestecului solid rezultat după încălzire şi următorii compuşi: HCl, Mg(OH)2, H2O, H2SO4, AgNO3.

2. Într-o incintă cu baza care are baza un pătrat cu latura egală cu 8m şi o înălţimede7 m, se introduce uniform, până la nivelul de 0,75 m, un amestec cu masa de 400,8 kg,format din dolomită şi pirită (amestec A), fiecare conţinând aceeaşi masă de steril. După introducerea amestecului în incintă, aceastase răceşte la 0 0C, apoi
se închide etanş şi se încălzeşte până la temperatura de10000C. Rezultă un reziduu (amestec R) care are masa 316,3kg şi un conţinut procentual masic în oxizi egal cu 38,44% şi un amestec gazos(amestec G). Amestecul gazos Gare raportul masic elemental C: S=9: 32.Amestecul R conține 25,04% steril. Dolomita separată
din amestecul R reacţionează total cu 240 kg de soluţie de HCl de concentraţie 18,25%.
Se cere:
a) compoziţia procentuală masică a amestecului A şi puritatea dolomitei, respectiv puritatea piritei;
B) compoziţia procentuală masică a reziduului R;
c) randamentul reacţiilor care au loc în incintă (faţă de masa de substanţă pură);
d) compoziţia procentuală molară a amesteculuiG.

Notă:Impurităţile nu se descompun la încălzireşi sunt inerte la tratare cu acid clorhidric. Se face aproximareacă aerul conţine, în procente de volum,20% oxigen şi restul azot.

#4
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 gpatruta, on 20 ianuarie 2018 - 17:19, said:

Bună seara,
am și eu două probleme:
1. Se amestecă x g oxid de cupru cu 12% impurități și y g de grafit, apoi amestecul se încălzește, în absența aerului. Impuritățile sunt inerte, iar gazul format precipită în reacția cu apa de var. Știind că amestecul final conține 20 g oxid de cupru de puritate 60%, în care raportul molar dintre oxidul de cupru și grafit este 10 : 1, se cere:
a)volumul gazului cules, în condiții normale, dacăexistăpierderi de 5%;
b)compoziția procentuală de masă a amestecului solid rezultat;
c)masa soluției de apă de var de concentrație 37%, care absoarbe gazul de la punctul a);
d) scrie ecuațiile reacțiilor posibile dintre substanțele componente ale amestecului solid rezultat după încălzire și următorii compuși: HCl, Mg(OH)2, H2O, H2SO4, AgNO3.
Attached File  Se amestec x g oxid de cupru cu 12.doc   34K   15 downloads

Te rog sa imi spui daca sunt corecte rezultatele

#5
gpatruta

gpatruta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2015
Aerdem,
rezultatele sunt corecte pentru 1.
Multumesc frumos!

#6
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 gpatruta, on 20 ianuarie 2018 - 17:19, said:

2. Într-o incintă cu baza care are baza un pătrat cu latura egală cu 8m și o înălțimede7 m, se introduce uniform, până la nivelul de 0,75 m, un amestec cu masa de 400,8 kg,format din dolomită și pirită (amestec A), fiecare conținând aceeași masă de steril. După introducerea amestecului în incintă, aceastase răcește la 0 0C, apoi
se închide etanș și se încălzește până la temperatura de10000C. Rezultă un reziduu (amestec R) care are masa 316,3kg și un conținut procentual masic în oxizi egal cu 38,44% și un amestec gazos(amestec G). Amestecul gazos Gare raportul masic elemental C: S=9: 32.Amestecul R conține 25,04% steril. Dolomita separată
din amestecul R reacționează total cu 240 kg de soluție de HCl de concentrație 18,25%.
Se cere:
a) compoziția procentuală masică a amestecului A și puritatea dolomitei, respectiv puritatea piritei;
B) compoziția procentuală masică a reziduului R;
c) randamentul reacțiilor care au loc în incintă (față de masa de substanță pură);
d) compoziția procentuală molară a amesteculuiG.

Notă:Impuritățile nu se descompun la încălzireși sunt inerte la tratare cu acid clorhidric. Se face aproximareacă aerul conține, în procente de volum,20% oxigen și restul azot.
Attached File  Într_o incintă cu baza care are baza un pătrat cu latura egală cu 8m .doc   49K   11 downloads

#7
gpatruta

gpatruta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2015
aerdem,
rezultate corecte , multumesc mult!

#8
gpatruta

gpatruta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2015
bună seara,
am două probleme:
1. Statuia Libertății, monumentul simbol al Statelor Unite ale Americii, datează din 1886 și are un înveliș de cupru care acoperă un schelet din fier. Întregul monument avea la momentul construcției o masă totală de 225 t, din care foile de cupru cântăreau 80 t. Culoarea verde a statuii se datorează coroziunii cuprului. Considerând că, în timp, 1% din masa cuprului a coclit, iar cocleala formată are compoziția procentuală masică 20% CuO; 30% Cu(OH)2; 50% CuCO3, determinați:
a) – masa stratului de cocleală format la suprafața statuii;
B) – masa statuii în urma fenomenului de coclire, exprimată în tone.
c) – propuneți o metodă chimică de îndepărtare a stratului de cocleală, explicând alegerea făcută. Scrieți ecuațiile reacțiilor chimice corespunzătoare.

2. Peste o probă de cărbune uscat, cu masa de ”x” g ce conține 20% impurități de pucioasă, se adaugă 70 mL soluție de acid sulfuric de c = 80% ( ρ = 1,75 g/mL). În urma reacțiilor chimice, concentrația soluției de acid sulfuric scade la 60 %.
a) Precizați și argumentați rolul acidului sulfuric în reacțiile chimice.
B) Determinați valoarea masei ”x” de cărbune.
c) Calculați volumul (în c.n.) a amestecului gazos rezultat în urma reacțiilor chimice.
d) Calculați masa de oleum cu 10% SO3 liber, ce trebuie adăugată la soluția finală de acid sulfuric pentru a reface soluția de concentrație 80% utilizată inițial în reacții.  

Mulțumesc!

#9
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 gpatruta, on 25 ianuarie 2018 - 18:10, said:

1. Statuia Libertății, monumentul simbol al Statelor Unite ale Americii, datează din 1886 și are un înveliș de cupru care acoperă un schelet din fier. Întregul monument avea la momentul construcției o masă totală de 225 t, din care foile de cupru cântăreau 80 t. Culoarea verde a statuii se datorează coroziunii cuprului. Considerând că, în timp, 1% din masa cuprului a coclit, iar cocleala formată are compoziția procentuală masică 20% CuO; 30% Cu(OH)2; 50% CuCO3, determinați:
a) – masa stratului de cocleală format la suprafața statuii;
Posted Image – masa statuii în urma fenomenului de coclire, exprimată în tone.
c) – propuneți o metodă chimică de îndepărtare a stratului de cocleală, explicând alegerea făcută. Scrieți ecuațiile reacțiilor chimice corespunzătoare.
Attached File  Statuia Libertății.doc   32K   11 downloads

#10
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 gpatruta, on 25 ianuarie 2018 - 18:10, said:

2. Peste o probă de cărbune uscat, cu masa de ”x” g ce conține 20% impurități de pucioasă, se adaugă 70 mL soluție de acid sulfuric de c = 80% ( ρ = 1,75 g/mL). În urma reacțiilor chimice, concentrația soluției de acid sulfuric scade la 60 %.
a) Precizați și argumentați rolul acidului sulfuric în reacțiile chimice.
B) Determinați valoarea masei ”x” de cărbune.
c) Calculați volumul (în c.n.) a amestecului gazos rezultat în urma reacțiilor chimice.
d) Calculați masa de oleum cu 10% SO3 liber, ce trebuie adăugată la soluția finală de acid sulfuric pentru a reface soluția de concentrație 80% utilizată inițial în reacții.  
Attached File  Peste o probă de cărbune uscat.doc   40K   10 downloads

#11
gpatruta

gpatruta

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.02.2015
aerdem,

rezultatele sunt corecte, mulțumesc mult!

#12
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005
Daca nu ai inteles rezolvarea intreaba-ma

#13
criscristina83

criscristina83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 26.06.2016
Buna! Am si eu nevoie de ajutor la subiectul II B.

Attached Files



#14
Codruta_10

Codruta_10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.03.2012
La aceste probleme nu reusesc sa obtin  rezultatele corecte
Atomii a două elemente chimice (X) şi (Y) formează ionii X2+ şi Y2- care au configuraţia aceluiaşi gaz rar. Un
amestec echimolecular al hidrurilor elementelor (X) şi (Y) conţine 9,09%H, în procente de masă. Identifică
elementele şi scrie formulele chimice ale celor două hidruri.

O probă cu masa de 98,6 g ce conţine Ni(NO3)2·nH2O şi Fe(NO3)3·1,5 nH2O în raport molar 2 : 1 se dizolvă în
201,4 g de apă rezultând o soluţie a cărei concentraţie procentuală de masă în azotat de nichel este 12,2%.
a. Calculează masa soluției obținute.
b. Calculează concentrația procentuală de masă a soluției în azotat de fier(III).
c. Determină formulele chimice ale celor doi cristalohidrați.
Multumesc de ajutor

#15
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 Codruta_10, on 18 martie 2018 - 20:58, said:

La aceste probleme nu reusesc sa obtin  rezultatele corecte
Atomii a două elemente chimice (X) şi (Y) formează ionii X2+ şi Y2- care au configuraţia aceluiaşi gaz rar. Un
amestec echimolecular al hidrurilor elementelor (X) şi (Y) conţine 9,09%H, în procente de masă. Identifică
elementele şi scrie formulele chimice ale celor două hidruri.
Attached File  Atomii a două elemente chimice.doc   27.5K   13 downloads
Am uitat sa specific:
Daca X formeaza ion pozitiv divalent este un metal din grupa a II A
Daca Y formeaza ion negativ divalent este un nemetal din grupa a VI A

La a doua problema ce rezultate trebuie sa dea?

Edited by aerdem, 18 March 2018 - 21:41.


#16
Codruta_10

Codruta_10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.03.2012

 aerdem, on 18 martie 2018 - 21:34, said:

Am obtinut relatia: Ax+Ay=40, dar cautam a doua relatie.
Multumesc mult!

 aerdem, on 18 martie 2018 - 21:34, said:

Atomii a două elemente chimice.doc
Am uitat sa specific:
Daca X formeaza ion pozitiv divalent este un metal din grupa a II A
Daca Y formeaza ion negativ divalent este un nemetal din grupa a VI A

La a doua problema ce rezultate trebuie sa dea?

 aerdem, on 18 martie 2018 - 21:34, said:

Atomii a două elemente chimice.doc
Am uitat sa specific:
Daca X formeaza ion pozitiv divalent este un metal din grupa a II A
Daca Y formeaza ion negativ divalent este un nemetal din grupa a VI A

La a doua problema ce rezultate trebuie sa dea?
n=6
c=8.07%
Eu obtin pe n=8

Edited by Codruta_10, 18 March 2018 - 21:52.


#17
aerdem

aerdem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,236
  • Înscris: 06.11.2005

 Codruta_10, on 18 martie 2018 - 20:58, said:

O probă cu masa de 98,6 g ce conține Ni(NO3)2·nH2O și Fe(NO3)3·1,5 nH2O în raport molar 2 : 1 se dizolvă în
201,4 g de apă rezultând o soluție a cărei concentrație procentuală de masă în azotat de nichel este 12,2%.
a. Calculează masa soluției obținute.
b. Calculează concentrația procentuală de masă a soluției în azotat de fier(III).
c. Determină formulele chimice ale celor doi cristalohidrați.
Attached File  O probă cu masa de 98.doc   33.5K   13 downloads

#18
Codruta_10

Codruta_10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 04.03.2012

 aerdem, on 18 martie 2018 - 22:14, said:

Multumesc mult!

Edited by Codruta_10, 18 March 2018 - 22:46.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate