Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Căzătură de la înălțime în apă.

- - - - -
  • Please log in to reply
70 replies to this topic

#19
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Intrebarea e simpla: comparatie impact apa cu beton.
In niciun caz impactul cu apa nu e mai dur decat impactul cu betonul.
In niciun caz tensiunea superficiala a apei nu e mai mare decat fortele de coeziune din beton.

#20
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 lepnem, on 02 noiembrie 2017 - 18:56, said:

Salut.
Am auzit că atunci când cazi de la o înălțime relativ mare în apă, impactul este mai mare decât dacă ai cădea pe ciment.
E adevărat?
Dacă da, de ce?

Depinde cum cazi. Daca cazi in picioare (sariturle olimpice de la platforma, de la inaltimi mari se fac numai in picioare) si apa e suficient de adanca incat sa nu atingi fundul... nu patesti nimic.
Daca insa lovesti apa in alt unghi e posibil sa te accidentezi chiar mortal. Apa, la impact frontal cu suprafete mari are duritatea betonului.

#21
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017
Da, cred că exemplul cu căzutul pe burtă era cel potrivit și într-adevăr, exemplul cu betonul/cimentul a fost exagerat, de asta întrebasem, nu am auzit de tensiune superficială, vreau să spun, nu de termen.

Ok, deci nu e adevărată faza, auzisem de asta când am fost mai mic și nu m-am gândit să mă informez pe atunci. Nici acum nu știu prea multă fizică, my bad.

P.S.: Mă mir cum de subiectul e atât de activ, presupun că toți vor să se împotrivească prostiei.

Mulțumesc pentru răspunsuri.

#22
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Depinde si de suprafata ( corpului ) la impactul cu apa . Daca sari de la 100 m in apa si " aterizezi " pe burta ai toate sansele sa te " spargi " .
De intrat in apa , intrii spre deosebire de beton in care nu intrii , doar te lipesti bine de el ....

Edited by Baxon, 02 November 2017 - 19:37.


#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 rosix, on 02 noiembrie 2017 - 19:35, said:

Apa, la impact frontal cu suprafete mari are duritatea betonului.
Revolutionezi studiul materialelor omule. De care duritate? Rockwell sau Vickers?
Duritatea e proprietatea materialelor de a se opune patrunderii in masa lor a altor corpuri. Se determina doar la substantele solide.

#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 10.08.2005

 dorin_2k, on 02 noiembrie 2017 - 19:35, said:

Intrebarea e simpla: comparatie impact apa cu beton.
In niciun caz impactul cu apa nu e mai dur decat impactul cu betonul.
In niciun caz tensiunea superficiala a apei nu e mai mare decat fortele de coeziune din beton.

 The_Cult, on 02 noiembrie 2017 - 19:33, said:

Astea sunt intrebari puse de idioti care n-au vazut in viata lor macar secvente de la competitiile de cliff diving. Asa ca ii invit sa se uite cum sar aia de la 30 de metri si apoi sa isi imagineze ca sare cineva de pe un bloc de 30 de metri inaltime, pe ciment.
Cam tot pe-acolo, nu?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/reWHAcPjR2g?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

De vina sunt Pascal si Arhimede

Edited by MarianG, 02 November 2017 - 19:45.


#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Si zici ca daca cadea ala in bazin si nu era apa (pe beton) era mai moale?
Nu misca deloc, nu era vânăt pe spate. Il strangeau cu farasul. Ochii se rostogoleau in scurgerea bazinului, creierul pe peretii laterali , etc.

#26
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 lepnem, on 02 noiembrie 2017 - 18:56, said:

Salut.
Am auzit că atunci când cazi de la o înălțime relativ mare în apă, impactul este mai mare decât dacă ai cădea pe ciment.
E adevărat?
Dacă da, de ce?
Stai sa o auzi pe aia ca daca pui un ziar pe suprafata apei, atunci e ca caderea pe ciment. ;)

#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dorin_2k, on 02 noiembrie 2017 - 19:40, said:

Revolutionezi studiul materialelor omule. De care duritate? Rockwell sau Vickers?
Duritatea e proprietatea materialelor de a se opune patrunderii in masa lor a altor corpuri. Se determina doar la substantele solide.

E vorba de rezistenta de impact, adica fortele care actioneaza. Rezistenta opusa de apa la impactul cu o suprafata este aproape identica ca rezistenta opusa de orice alta suprafata dura.
Se cunoaste acest lucru in aviatie cand avioanele trebuie sa aterizese de urgenta in apa.  Simplul impact cu apa daca avionul nu reuseste sa planeze, ci loveste apa, e catastrofal pentru majoritatea pasagerilor care mor doar din zdruncinatura, nu mai apuca sa se inece.

Idem, daca un mare volum de apa ar putea sta vertical, fara sa se imprastie si ar intra o masina cu 60km/h in acel bloc de apa, forta impactului ar fi catastrofala pentru pasagerii din masina.

Edited by rosix, 02 November 2017 - 19:54.


#28
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 buyonevideo, on 02 noiembrie 2017 - 19:50, said:

Stai sa o auzi pe aia ca daca pui un ziar pe suprafata apei, atunci e ca caderea pe ciment. Posted Image
O sa vina unul si o sa determine duritatea si o sa fie mai mare decat cea a otelului. (inventeaza el o metoda de determinare a duritatii apei). Duritatea ca proprietate mecanica a materialelor.

#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Comparatia nu este de la aceeasi inaltime, si de fapt comparatia se face chiar si cu diferenta de inaltimne doar daca pe apa este o folie sau o hartie care se adauga la tensiunea superfeciala si densitate.

In general saritul in apa de la 30m inaltime, apa curata fara hartie pe ea, deja prezinta un risc de mortalitate de ~ 99% chiar si pt. sportivi cascadori superantrenati si cu rezistenta mult iesita din comun, si conteaza enorm pozitia in care fiecare parte a corpului intra in apa.
Si la 10 si 15m poate sa fie foarte periculoasa caderea in apa daca pozitia corpului si a membrelor nu este optima.
O cadere la 30m in apa este probabil destul de similara cu o cadere pe pamant moale de la 8 m, si pe beton de pe la 6m inaltime, dar e doar o aproximare f. grosiera.

De la 50m caderea in apa este mortala in proportie de 99,9+ % chiar si pt sportivi cascadori de performanta, dar inca sunt sanse de supravietuire, chiar daca infime, si chiar daca sub forma de leguma strivita intr-o stare chiar mai proasta decat a ajuns Schumacher.

Apa este considerata un foarte bun amortizor, decelerator, fiind preferata pt. captarea gloantelor si pt. amortizarea exploziilor.
Exista insa gloante speciale cu efect de supercavitatie care pot patrunde in apa pe distante mult mai mari decat gloantele obisnuite.

Problema vine in primul rand de la viteza si energia cinetica a obiectului care loveste apa.
Daca omul are 30 m/s si e franat la 1 m/s in 1/30 s suporta o decelerare de 870 g, adica de peste 109 X mai mare decat ar fi suficient sa-si piarda cunostinta...
30 m/s inseamna 108 km/h si e o viteza care poate fi mult depasita doar prin acceleratie gravitationala, chiar si considerand franarea aerodinamica.
Se poate ajunge la 250 -300 km/h fara costum sau carena aerodinamica, si cu profilare aerodinamica se poate trece si de viteza sunetului care este mult mai mare dar depinde de densitatea aerului, presiune, temperatura, altitudine. la temperatura de 21 C si altutudine 0m este de aproape 340m/s.

Este greu de facut o comparatie exacta intre apa si beton, insa atata vreme cat caderea in apa de la inaltime mare te omoara, si-ti rupe oasele si organele, e mai putin important ca pe beton de la aceeasi inaltime omul era facut terci ca scos din blender...
Ca suporta 100 g sau 10000+ g, tot mort e.

Edited by loock, 02 November 2017 - 20:18.


#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001

 rosix, on 02 noiembrie 2017 - 19:53, said:

E vorba de rezistenta de impact, adica fortele care actioneaza. Rezistenta opusa de apa la impactul cu o suprafata este aproape identica ca rezistenta opusa de orice alta suprafata dura.
Le cam incurci. Tare de tot.

#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dorin_2k, on 02 noiembrie 2017 - 19:58, said:

Le cam incurci. Tare de tot.

Citeste aici:
http://www.askamathe...tting-concrete/
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vQ7QrSV0ttc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rosix, 02 November 2017 - 20:07.


#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Scrie undeva acolo de duritatea apei (ca proprietate mecanica). Asa cum ai zis tu?
Sigur NU.

#33
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Cel mai dur inpact e cu cu apa daca cazi cu spatele se rupe coloana vertebrala.

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,376
  • Înscris: 01.12.2001
Poate cel mult duritate a apei la chimie. Dar duritate a apei in tehnologie nu exista.

#35
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dorin_2k, on 02 noiembrie 2017 - 20:09, said:

Scrie undeva acolo de duritatea apei (ca proprietate mecanica). Asa cum ai zis tu?
Sigur NU.

Eu iti povesteam de forta de impact, adica de duritate resimtita la impactul cu o suprafata mare a corpului... nu de duritatea intrinseca a apei care nu face obiectul discutiei.

#36
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 MarianG, on 02 noiembrie 2017 - 19:34, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fcLxMdxJ8Q0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nu ma pot abtine, cred ca am vazut de 25 de ori clipul asta.Prima oara cred ca l-am vazut acum 2-3 ani, nu ma pot abtine nici astazi sa nu rad.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate