Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Agentii imobiliari: Parazitii, viermii si criminalii societatii in Romania (Rant)

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#163
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Agentu cu care lucrez este foarte okey, este o tipa, deci depinde de om, nu putem generaliza.

Edited by MinetoMatoi, 24 April 2018 - 18:00.


#164
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018

View Postleusteanul, on 11 aprilie 2018 - 18:23, said:

Omul e fumat sau halucineaza de foame.

Vrea EXCLUSIVITATE, el nu vrea clienti SARACI, dar zice mersi si da acatiste cand prinde pe vreunul care ii azvarle un os sa-l roada.

Jeguri si mizerii umane, asta sunt agentii.

Postul anului Posted Image

Adevarul spus direct si concret

#165
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

View Postbaser, on 27 aprilie 2018 - 20:12, said:

Postul anului Posted Image

Adevarul spus direct si concret

Multumesc, Baser!
Daca proprietarii nu ar mai apela la parazitii imobiliari din lene sau inertie, multe s-ar schimba in bine pe piata imobiliara!
Exemplul elocvent il avem aici (pe sus-numitul cald), care demonstreaza o aroganta absolut fantastica, cu toate ca i-a ajuns cutitul la os.

Edited by leusteanul, 28 April 2018 - 15:29.


#166
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018

View Postleusteanul, on 28 aprilie 2018 - 15:28, said:

Multumesc, Baser!
Daca proprietarii nu ar mai apela la parazitii imobiliari din lene sau inertie, multe s-ar schimba in bine pe piata imobiliara!
Exemplul elocvent il avem aici (pe sus-numitul cald), care demonstreaza o aroganta absolut fantastica, cu toate ca i-a ajuns cutitul la os.

agentul imobiliar cald  a fost banat de admini, si a revenit imediat cu un nou user clona.

mi-aduce aminte de felul in care copiaza copy si paste anunturile persoanelor particulare si le fura pozele majoritatea agentiilor imobiliare
si le adauga in plus la pret 4000 - 8000 euro comisionul agentiei

agentiile imobiliare contribuie de plin la bula imobiliara actuala

#167
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Eu lucrez cu o agenta f okey ! Nu generalizati totusi, nu toti sunt nenorociti.
A fost okey, s-a ocupat de acte, de tot, avea si notar, doar ca am ales eu altul, pretul era acelasi cam, deci nu ma umfla la bani (am verificat).
Am facut faza cu trimisul pe altul la vizionare, adica am mers si eu si ala, doar ca vizionarea s-a facut pe buletinul aluia, deci eu eram scos din treaba, DAR nu am vrut sa discut direct cu proprietarul !! Nu avea sens ptr un 2 % cu tot cu TVA.
A fost mai bine asa, ea a cerut actele necesare, eu nici nu stiam ce sa cer, proprietarul  nu avea doua din ele.., i-a dat ei facturile si tot la zi.
Cu chiriasii fac tot legal cu contract la ANAF, nu a deranjeaza ca dau 6 % acolo, e f okey.
Tot agentul se ocupa si de gasit chiriasi, faptul ca ia juma de o chirie nu este nici o problema zic eu, altfel se ocupa omu de asta ?!

Acuma intrebare la voi, daca eu as fi ocolit agenta prin faptul ca nu eu am dat buletinu la vizionare, proprietarul nu incalca treaba daca vorbea direct cu mine ?! El nu e inregistrat la agentie cu buletin ?!
Adica nu il sacntioneaza pe el ?! Ca daca da...degeaba ocoleste cumparatorul proprietarul.

#168
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008

View PostMinetoMatoi, on 30 aprilie 2018 - 14:05, said:

Eu lucrez cu o agenta f okey ! Nu generalizati totusi, nu toti sunt nenorociti.
A fost okey, s-a ocupat de acte, de tot, avea si notar, doar ca am ales eu altul, pretul era acelasi cam, deci nu ma umfla la bani (am verificat).
Am facut faza cu trimisul pe altul la vizionare, adica am mers si eu si ala, doar ca vizionarea s-a facut pe buletinul aluia, deci eu eram scos din treaba, DAR nu am vrut sa discut direct cu proprietarul !! Nu avea sens ptr un 2 % cu tot cu TVA.
A fost mai bine asa, ea a cerut actele necesare, eu nici nu stiam ce sa cer, proprietarul  nu avea doua din ele.., i-a dat ei facturile si tot la zi.
Cu chiriasii fac tot legal cu contract la ANAF, nu a deranjeaza ca dau 6 % acolo, e f okey.
Tot agentul se ocupa si de gasit chiriasi, faptul ca ia juma de o chirie nu este nici o problema zic eu, altfel se ocupa omu de asta ?!

Acuma intrebare la voi, daca eu as fi ocolit agenta prin faptul ca nu eu am dat buletinu la vizionare, proprietarul nu incalca treaba daca vorbea direct cu mine ?! El nu e inregistrat la agentie cu buletin ?!
Adica nu il sacntioneaza pe el ?! Ca daca da...degeaba ocoleste cumparatorul proprietarul.
Notarul se ocupã de acte și zice de ce e nevoie. Dar mulți cad în plasa agențiilor speriați de acte. Aiurea!

#169
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Normal ca notarul le proceseaza, insa a, vazut lista de acte pe care le avea deja de la ala inainte sa vb eu cu notarul, ca si asa inainte nici nu avea tot, dupa aia si notaru mi-a dat aceiasi lista cica sa cer de la proprietar, eu habar nu aveam ce trebuia.
Cica "am cerut domnului asta asta asta asta ca sa avem deja, avem notar, dar daca vreti cu altul, nici o problema".
Unii agenti nu au, cer actele abia atunci cand se vb cu notarul, si unii nu le au pe toate, e aiurea.
Da na, asta e femeie si o fi mai okey. Si oricum ar fi tot 2 % cu tot cu TVA lua.
Asta, eu spun din experienta mea prin care trec chiar acum.
Evident ca unii nu-s asa.

#170
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Eu nu am mintit cu nimic, am zis sincer ca agenta cu care lucrez este okey.

#171
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,043
  • Înscris: 02.07.2007
Actele necesare la vanzarea unui apartament nu sunt multe deloc. si in afara de contractul de V-C (orice proprietar il are), de cadastru si intabulare (daca nu le are, le face o firma in vreo 2 sapt, efort minim pt proprietar), restul  actelor (certificat energetic, aviz de la Administratia fiscala ca toate platile sunt la zi si aviz de la asociatia de proprietari) se obtin intr-o singura zi de catre proprietar. Notarul se ocupa de extrasul de carte funciara si de verificare acte, nu agentul: el sta si se uita ca la film la notariat.  Daca e nevoie de confirmarea numelui strazii (in caz ca s-a schimbat intre timp) de la primaria orasului (aici poate dura mai mult) tot notariatul poate ajuta mai rapid.

Daca unii preferati sa nu cititi 15 minute pe internet (sunt zeci de articole cu ce e necesar la vanzare) si sa dati inutil cateva mii de euro unui agent pt un efort minim spre zero, e treaba voastra.

Edited by Genesis, 09 May 2018 - 14:12.


#172
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018

View Postblotunga, on 30 aprilie 2018 - 14:52, said:

Notarul se ocupă de acte și zice de ce e nevoie. Dar mulți cad în plasa agențiilor speriați de acte. Aiurea!

Agentii imobiliari nici nu ar trebui sa se atinga de acte, pentru ca nu au niciun drept de a se atinge de informatiile si actele private ale unor persoane fizice.

Ar trebui sa aiba licenta de prelucrare a datelor private. Si evident niciunul nu are asa ceva,

Agentii imobiliari cand iti ating orice acte legate de proprietatea cuiva, opereaza complet inafara legilor

#173
baser

baser

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 27.03.2018

View PostGenesis, on 09 mai 2018 - 14:03, said:

Daca unii preferati sa nu cititi 15 minute pe internet (sunt zeci de articole cu ce e necesar la vanzare) si sa dati inutil cateva mii de euro unui agent pt un efort minim spre zero, e treaba voastra.

Oricum doar notarii au dreptul sa faca actele.

Si inafara de agentii imobiliari care misuna si pe aici, nimeni nu e atat de prost sau de lenes sa faca ce vor agentii

#174
PORUMBUL

PORUMBUL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.05.2018
Vezi ca ti se incurca degetele pe tastatura - agentii imobiliari nu pot sa fie prosti si sa faca ce vor agentii imobiliari.

Edited by PORUMBUL, 11 May 2018 - 20:11.


#175
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

View PostPORUMBUL, on 11 mai 2018 - 20:09, said:

agentii imobiliari nu pot sa fie prosti si sa faca ce vor agentii imobiliari.
Posted Image Si aici s-a fracturat logica!

#176
rockemon

rockemon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 22.07.2016

View Postleusteanul, on 28 aprilie 2018 - 15:28, said:

Multumesc, Baser!
Daca proprietarii nu ar mai apela la parazitii imobiliari din lene sau inertie, multe s-ar schimba in bine pe piata imobiliara!
Exemplul elocvent il avem aici (pe sus-numitul cald), care demonstreaza o aroganta absolut fantastica, cu toate ca i-a ajuns cutitul la os.
Plus zgarcenie.Atat timp cat majoritatea proprietarilor vor sa obtina cateva zeci bune de mii de euro fara sa investeasca macar 15-20 euro in promovare, agentiile imobiliare nu vor disparea.Majoritatea celor ce vand dau 2-3 anunturi gratuite pe cateva site-uri obscure si se intreaba apoi clientii de ce nu gasesc anunturi de la proprietari pe siteuri serioase, cunoscute si in consecinta usor de gasit.
.De cealalta parte, desi exista servicii care ofera clientilor doar anunturi de la particulari (anunturiparticulari, argust,etc) clientii nu le folosesc din 2 motive: costa (putin,dar nu sunt moka) si  ofera doar informatiile din anuntul initial al proprietarului (adica, in majoritatea cazurilor, mai nimic, informatii vagi, fara fotografii, schite,etc).
In concluzie, piata arata asa: proprietari care vor sa vanda f. repede si f. scump cu 2-3 anunturi gratuite, clienti care care nu vor sa plateasca un serviciu ieftin si sa munceasca mai mult pt a gasi o oferta buna (telefoane, vizionari mai multe), preferand sa caute doar in anunturile agentiilor (mai complete) si sa se planga de existenta agentilor si pe cat posibil sa foloseasca serviciile agentilor dandu-le apoi teapa si, ca sa fie complet, agenti imobiliari prost pregatiti, prost educati si care ar dori sa munceasca cat mai putin spre deloc pt un comision cat mai mare.
Eu cred ca adevarul este la mijloc, cum spunea un clasic in viata, al carui nume imi scapa:)

Edited by rockemon, 11 May 2018 - 20:42.


#177
PORUMBUL

PORUMBUL

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.05.2018
Atata vreme cat exista prosti si dobitoci, mai ales provincialii care cumpara in Bucuresti si sunt cel mai usor de pacalit, o sa existe si agenti imobiliari.

Edited by PORUMBUL, 11 May 2018 - 22:37.


#178
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,543
  • Înscris: 09.09.2017

View PostPORUMBUL, on 11 mai 2018 - 22:24, said:

Atata vreme cat exista prosti si dobitoci, mai ales provincialii care cumpara in Bucuresti si sunt cel mai usor de pacalit, o sa existe si agenti imobiliari.
Daca esti provincial, esti automat prost, dobitoc si naiv, amice?
Tu asa ai impresia? Hehehe. S-a desteptat demult lumea, nimeni nu mai crede balivernele agentilor.
Sper sa dati faliment rapid!

#179
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
vrei sa scapi de agenti?
vinzi? cumperi?
uite o optiune. te costa juma de euro sa publici un anunt cu ce te doare.
https://forum.softpe...clama-facebook/

dar imi e ca nici juma de euro nu se vrea a se plati, se va cauta o agentie si apoi tertipuri cum sa cumperi fara sa platesti comisionul

#180
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

View PostMinetoMatoi, on 30 aprilie 2018 - 14:05, said:

Eu lucrez cu o agenta f okey ! Nu generalizati totusi, nu toti sunt nenorociti.
A fost okey, s-a ocupat de acte, de tot, avea si notar, doar ca am ales eu altul, pretul era acelasi cam, deci nu ma umfla la bani (am verificat).
Am facut faza cu trimisul pe altul la vizionare, adica am mers si eu si ala, doar ca vizionarea s-a facut pe buletinul aluia, deci eu eram scos din treaba, DAR nu am vrut sa discut direct cu proprietarul !! Nu avea sens ptr un 2 % cu tot cu TVA.
A fost mai bine asa, ea a cerut actele necesare, eu nici nu stiam ce sa cer, proprietarul  nu avea doua din ele.., i-a dat ei facturile si tot la zi.
Cu chiriasii fac tot legal cu contract la ANAF, nu a deranjeaza ca dau 6 % acolo, e f okey.
Tot agentul se ocupa si de gasit chiriasi, faptul ca ia juma de o chirie nu este nici o problema zic eu, altfel se ocupa omu de asta ?!

Acuma intrebare la voi, daca eu as fi ocolit agenta prin faptul ca nu eu am dat buletinu la vizionare, proprietarul nu incalca treaba daca vorbea direct cu mine ?! El nu e inregistrat la agentie cu buletin ?!
Adica nu il sacntioneaza pe el ?! Ca daca da...degeaba ocoleste cumparatorul proprietarul.


Aici problema nu e agentul  ci tu  .   Fiecare are capacitatea sa dea un search pe google sa vada ce acte ii trebuie  , tu ai ales sa nu o folosesti si sa platesti pe cineva sa faca acel lucru pentru tine :)  .    Ca l-ai platit cu mult fata de cat merita e partea a 2-a  .  

Contractul   la inchirieri   e la fel de simplu ,  se downloadeaza  formular tip de pe net , se completeaza cu datele voastre si aia e .  Cu agent sau fara agent e aceeasi mancare de peste ,  agentul nu este notar sa-l autentifice  si nici macar nu e nevoie .   La fel , obligatia de a-l inregistra la ANAF  e a ta ,   nici aici nu conteaza agentul.

Practic in ambele cazuri ai aruncat banii pe geam pentru ca nu ai vrut sa-ti bati 10 minute capul ,   dar e ok  :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate