Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Program GRATIS gen Twain pt. Windows 7

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Există vreun program GRATIS gen "Twain" care să meargă pe Windows 7 (am un scanner "Mustek" 1200S). Menționez că am de scanat cel puțin 500 de poze.
Deci eu doresc una din următoarele:
1) Fie să scanez poză cu poză (preview, cropuire poză, scanare) fără a fi nevoit să fac de fiecare dată setările;
2) Să comandă scannerului să scaneze poză cu poză (dacă am mai multe imagini puse pe ecran);
3) După scanare, să dau crop la fiecare poză în parte, iar după ce am selectat toate imaginile dorite, programul să-mi exporte fiecare imagine separat - adică dacă într-un scan am 7 poze din fișierul mare cu 7 poze să-mi iasă 7 fișiere coținând fiecare câte o poză.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,132
  • Înscris: 22.05.2003
Twain nu e un program, ci o interfata de programare (API)
https://en.wikipedia.org/wiki/TWAIN

Incearca Vuescan (nu e free). Suporta f multe scanere, si cele antice...

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Citat:

The last driver released for the Mustek 1200 UB Plus was for Windows 98 / ME / 2000 / XP.
There have been no new drivers released since then. See this:
http://www.mustek.co...portdrivers.php
The only way you can use that scanner on Windows 7 is by installing trial version of VueScan from here: http://www.hamrick.com/
If you want to keep using VueScan after 30 days trial period, it will cost you $39.95 for a Serial Number.
So your choice is clear: you either buy VueScan or buy a new scanner.

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ştiu că nu e free "VueScan"-ul. Dar aia cu suportatul e adevărată, că am rulat un scanner foto de prin 1996-1998 pe XP via placă SCSI-PCI (scannerul nu avea USB).
Dar în versiunea trial îţi bagă un filigram   :(

Edited by djl, 02 November 2017 - 12:57.


#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
30 de zile bagi tare ca dupa aia e cu bani

Edited by eiffel, 02 November 2017 - 13:05.


#6
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012
De ce nu-ti iei un scanner pe usb si rezolvi balciul?

#7
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Scannerul pe care vreau să fac chestia cu pozele de pe hârtie e pe USB.
Dacă zici de ăla foto... păi unul bun, de firmă nu e tocmai ieftin (cred că varianta următoare, care a avut şi USB şi ICE e cel puţin 800 Lei la s.h.).

Edited by djl, 02 November 2017 - 13:07.


#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Va rog sa lasati pirateria deoparte !

#9
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
1) Incearca daca reusesti sa-l pacalesti cu Samsung Easy Document Creator: http://samsung-easy-...r.com/download/
2) Dar Windows Fax and Scan ce nu are?
3) Vedeti ca ce a zis el, Mustek 1200S nu e un scanner antic, ci e unul care se gaseste si acum in magazine. Pe site la ei vad ca scrie "Convenient Batch Scanning" si screenshotul e de pe Win 7. Nu are?

#10
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Aici sunt driver-ele oficiale.

Edited by Gif2D, 02 November 2017 - 13:41.


#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postdjl, on 02 noiembrie 2017 - 12:45, said:

Există vreun program GRATIS gen "Twain" care să meargă pe Windows 7 (am un scanner "Mustek" 1200S). Menţionez că am de scanat cel puţin 500 de poze.
Spoiler
Din ce am gasit pe internet ai optiunile aste:
1. folosesti gratuit 30 de zile VueScan=>http://www.hamrick.com/
2. instalezi driverele puse de userul @kharloss in postul #3 si apoi

View Postremier, on 05 august 2013 - 22:20, said:

din control panel/system and security/system/device manager >>> o sa gasesti un device cu galben la care faci update driver si dai calea unde ai dezarhivat zip-ul de mai sus, dupa operatiunea asta o sa apara in device manager la Imaging device >>> Mustek 1200 UB Plus WIA Scanner. Deschizi apoi Control panel/all control panel Items/devices and printers >>> si faci un shorcut  pe display la "Mustek 1200 UB Plus WIA Scanner" ....dublu click pe acest icon si poti scana folosind antichitatea asta de "Mustek" in win 7 >>> Enjoy
https://forum.softpe...r-pt-windows-7/

Cred ca or mai fi si alte solutii, dar nu este voie caci sunt ilegale.


l.e.:
vezi daca sunt bune driverele puse de @Gif2D !

Edited by super8, 02 November 2017 - 13:48.


#12
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
https://www.naps2.com/

Este free (open source).

Ai sus in pagina Support si Download. Necesita sa ai pe calculator instalat .NET Framework 4.0 or higher.

Toata chestia este ca scanerul sa fie vazut de calculator. Daca este vazut, Win7 are nativ posibilitatea sa scaneze in mod simplist, pentru reglaje (setari) mai complexe fiind necesar un soft de scanare.

Edited by Anca12, 02 November 2017 - 14:15.


#13
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am pus softul lui. Dar nu mă lasă să fac cu al lui soft aşa ceva.
Am reuşit să rezolv cumva cu ajutorul "IrfanView", dar din păcate softul scannerului nu mă lasă decât cu maxim 600 d.p.i., deşi scannerul poate cu 1200. La poze mai mari merge şi cu 600, dar la alea mici ar fi bun un 900.
Cu "IrfanView" am băgat aia cu Scan nu ştiu cum, dar îmi albeşte mult pozele... nu ştiu de ce.
Cu "VueScan", dacă nu e cumpărat, îţi bagă marcuri în imagine...

#14
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,531
  • Înscris: 21.12.2006
Instaleaza XP pe o alta partitie sau intr-o masina virtuala, si rulezi programul nativ

#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,568
  • Înscris: 15.06.2004
Mai poti incerca si cu XnView - tot free ptr uz personal.
Insa toate softurile se folosesc de driverele scannerului. Deci partea de scanare va fi aceeasi. Inclusiv rezolutia.

#16
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008

View Postnei-k, on 03 noiembrie 2017 - 07:51, said:

Instaleaza XP pe o alta partitie sau intr-o masina virtuala, si rulezi programul nativ

Este multa deruta in topic, asta din cauza ca d-l djl se exprima  morocanos, ambiguu si in sila (de data aceasta).

Sa precizam: acest scaner (iubit de djl pentru ca, in sfarsit!, este in format A3), este compatibil cu Win7, iar djl il foloseste pe un calculator cu Win7 - deci nu are nevoie de virtualizare XP, nici de XP.

Pentru cei care nu gasesc driver pentru un scaner vechi, reamintesc optiunea folosirii scanerului in linux, de exemplu in LinuxMint - pentru ca aceste distributii recunosc imediat orice scaner, au colectie de drivere in ele si programe de scanare simple / evoluate. Altfel zis, avantajul excusiv al softului platit VueScan, acela de a nu necesita instalarea driverului scanerului, il regasim free in distributiile LinuxMint si altele.

djl, daca zici ca ai instalat in Win7 driverul (si softul) cu care vine acest scaner din fabrica, nu iti ramane decat sa studiezi cu rabdare si determinare toate setarile din Setting si din cursoare, mereu pe aceeasi poza scanata - incat sa ajungi sa cunosti bine cum lucreaza si ce calitati / neajunsuri are scanerul. Pentru ca te asteapta sute de poze de scanat si trebuie sa fii bine pus la punct cu lucrul, sa nu bajbai.

La scanare, reglajele se fac astfel incat sa iasa maximum de valori tonale, adica sa ai detalii cat se poate de multe atat in lumini, cat si in umbre (daca nu le-ai obtinut din scanare, inutil vei incerca sa iasa ulterior din softurile cu care editezi scanul). Daca , la scanare, pui cursorul Contrast prea la mare, Luminozitatea prea sus etc, vei pierde din detalii (putine in unele poze deficitare la expunere). Fereste-te sa aplici comanda Automatic la aceste reglaje.

Ce ai scanat, lasa-le neatinse intr-un folder si prelucreaza-le dublurile in alt folder cu urmatoarele programe free: 1) FastStone Image Viewer: 2) GIMP. Eu recomand pe primul, din urmatorul motiv: are in el explorer (deci iti arata tot ce ai in calculator, cu acces instantaneu), este viewer extrem de comod si rapid, odata poza deschisa ai meniuri de jur-imprejur, prin simla aducere a cursorului mouselui catre marginile monitorului, cu absolut tot ce trebuie pentru ajustarea pozei etc. Are varanta instalarii sau varianta portable. Are si Twain.   Ai sa-mi multumesti pentru asa ceva!

Edited by Anca12, 03 November 2017 - 10:48.


#17
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Cu GIMP am încercat, s-a instalat, dar nu l-am putut rula.
Am şi computer cu XP, nu ar fi o problemă să pun scannerul acolo dacă aş găsi un soft care să ruleze fain pe acolo, numai că ăla cu XP-ul are U.S.B. 1.1. şi pe 1.1 viteza de transfer e   :samui:
Am studiat programul scannerului şi se pare că acesta este generalist, adică degeaba ai tu 1200 d.p.i., că tot la 600 de ta bagă. M-am uitat pe setările ce-ţi apar când deschizi programul...
Din păcate "Mustek" nu e "Epson"  :(
Deh, scannerele A3 sunt mai rare, de aia îl iubesc. Pot scana imagini mai mari, fără să tai din ele, pot pune mai multe poze deodată.

Pe viitor probabil am să iau un "VueScan" (dacă o să am bani). Nu de alta, dar pentru un scanner foto "Nikon" LS-1000 se pare că e cam singurul soft care funcţionează (am încercat o versiune trial, cu markuri (filigrame)  :(   ). Soft "Nikon" nu am găsit.

#18
Anca12

Anca12

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,259
  • Înscris: 12.04.2008
djl: [...] Am studiat programul scannerului şi se pare că acesta este generalist, adică degeaba ai tu 1200 d.p.i., că tot la 600 de ta bagă. [...]

Nu este defect sau anormal. Cand pe cutia scannerului scrie 600x1200 dpi, asta inseamna urmatoarele:

Rezolutia optica este de 600 dpi, determinata de numarul (finetea) elementelor captoare din sirul orizontal, axa x. Asta nu ai cum s-o maresti, se poate doar micsora din setari (sare anumiti pixeli, sau mediaza valorile  inregistrate de acestia).

Rezolutia hardware este 1200 dpi, dubla, datorita faptului ca motorul pas-cu-pas (stepper motor) primeste impulsuri cu frecventa dubla, deci miscarea pe verticala, axa y, este in pasi mai marunti, dublati ca numar pe distanta unui inch, comparativ cu situatia in care hardware resolution ar fi egala cu cea optica, adica ar fi 600x600 dpi.
Dar, sa fie clar, motorul de antrenare pe verticala nu poate mari rezolutia optica!

Rezolutia interpolata depaseste rezolutia optica, dar cresterea este artificiala, prin adugarea de pixeli in imagine folosind algoritmi bazati pe probabilitate.

Deci nu poti scana real decat cu maxin 600 dpi, oricat ai cauta un program "mai bun si platit".

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate